Jump to content

Διάρκεια ζωής ηλεκτροδίου Ph;


Recommended Posts

Έχω το SMS122 με ηλεκτρόδιο της pinpoint. Ποιά είναι η διάρκεια ζωής του ηλεκτροδίου; Πώς θα καταλάβω αν χρειάζεται αντικατάσταση; Μεγάλες διαφορές σε καλιμπράρισμα ή αδυναμία να καλιμπραριστεί ή και κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο γνωρίζω κάθε ηλεκτρόδιο (και αυτό έχει να κάνει με τον εκάστοτε κατασκευαστή) έχει μια συγκεκριμένη διάρκεια ζωής, εφ όσον συντηρείτε σύμφωνα με τα πρότυπα που έχει θέση ο κάθε κατασκευαστής.

Κατά μέσο όρο πολλές εταιρίες προτείνουν την αντικατάσταση του μετά από ένα χρόνο.

Αν διαπιστώσεις ότι μετά από βαθμονόμηση έχεις διαφορές και μεγάλες αποκλίσεις στις τιμές, είναι ώρα για αντικατάσταση.

Κάποια ηλεκτρόδια όταν χρειάζονται αντικατάσταση δεν έχουν καθόλου σταθερή τιμή, ανεβοκατεβαίνει συνεχώς.

Καλό είναι φυσικά να συγκρίνεις τις τιμές με κάποιο άλλο ή έστω και στη χειρότερη περίπτωση με υγρά τεστ για pH τουλάχιστον να έχεις μια πολύ γενική εικόνα για την κατάστασή του.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι ήξερα, περίπου ένα χρόνο, αλλά μόλις συνειδητοποίησα την γκάφα μου. Εδώ και 3-4 μήνες έβγαλα το CO2 οπότε έβγαλα και το ηλεκτρόδιο από το νερό....μάλλον θα έχει ξεραθεί :(

Πάμε γι' άλλα..... :(

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω ο χρονος μπορει να ειναι και καθε εξι μηνες.Παντως αν διαπιστωσεις μεγαλες διακυμανσεις και τρελες τιμες το σιγουρο ειναι οτι θελει αντικατασταση. :(

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά.. αν το άφησες και στέγνωσε δεν θέλει δεύτερη κουβέντα. Άντε με γεια το καινούργιο σου ηλεκτρόδιο !!!

Δεν ξέρω τι είναι αυτό της Pinpoint αλλά αν είναι πάρε γυάλινο. Είναι πιο αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Αν στεγνωσε ξεχασε το το ηλεκτροδιο ειναι για πεταμα 100%.Θα συμφωνησω και εγω για γυαλινο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ. Δεν είναι για πέταμα.

Αν ήταν σχετικά καινούριο, μετά από 24 ώρες σε νερό είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ. Δεν είναι για πέταμα.

Αν ήταν σχετικά καινούριο, μετά από 24 ώρες σε νερό είναι οκ.

Θα το βάλω ΑΜΕΣΩΣ στο νερό, μπας και το γλιτώσω, αν και το έχω πάνω από χρόνο.

Της pinpoint είναι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...