Jump to content

Dendrophyllia Fistula


AlexandraT

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σχετικά με το συγκεκριμένο κοράλλι ένα search που έκανα δεν με κάλυψε.

Μήπως κάποιος γνωρίζει σχετικα με το ταισμα του (συχνοτητα και ειδος τροφης)?

Το μόνο που βρήκα είναι οτι απαιτεί medium-low lighting και high flow

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τρέφεται με ζωοπλαγκτόν με ότι αυτό συνεπάγεται για την δημιουργία του. Τα διάφορα υποκατάστατα μπορεί να έχουν κάποιο αποτέλεσμα, αλλά κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να μην τα ρίχνεις απ'ευθείας στο ενυδρείο. Ένα μπάνιο με πλούσιο διάλυμα τροφής σε ένα τάπερ, μια φορά την εβδομάδα, θεωρώ ότι είναι αρκετό.

σημ. δύσκολη κατά τη γνώμη μου η διατήρηση μη φωτοσυνθετικών κοραλλιών, αφού εκτός των άλλων απαιτούν και τάισμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολυ ωραιο. :(

Εαν θελεις περιεγραψε λιγο την διαδικασια που ακολουθεις για τη συντηρηση του.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα γιατι μου κανει για Tubastraea?

Οπως και να εχει,δεν ανοιγει παραπανω?Κανονικα θα επρεπε να φουσκωνει πολυ πιο πολυ απο τη φωτογραφια.

Παντως φαινεται σε πολυ καλη κατασταση και χωρις κενα δερματος αναμεσα στους πολυποδες :(

Link to comment
Share on other sites

Eμενα γιατι μου κανει για Tubastraea?

Οπως και να εχει,δεν ανοιγει παραπανω?Κανονικα θα επρεπε να φουσκωνει πολυ πιο πολυ απο τη φωτογραφια.

Παντως φαινεται σε πολυ καλη κατασταση και χωρις κενα δερματος αναμεσα στους πολυποδες :(

+1 :)

Είναι και λίγο φωτοφοβικό θα μπορούσα να πω.

Οπότε όχι απευθείας έκθεση στο φως.

Επίσεις δεν έχει συμβιωτική άλγη,γιαυτό χρειάζεται τάισμα με σταγόνα

σε κάθε κεφάλι-πολύποδα,όταν είναι ανοιχτό ή όταν είναι πεινασμένο.

Ας πούνε και οι πιο εμπειροι.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Με το φως εγω δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.

Το ειχα κατω απο MH 150W.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, είναι όντως κούκλα!

Λοιπόν κατ' αρχάς υπάρχει ένα μπλέξιμο με τα είδη tubastrea και dendrophyllia. Είναι πολύ κοντά οπτικά όταν είναι κλειστά αλλά διαφορετικά ανοιχτα. Οι πολύποδες τους δηλαδή. Εμπορικά μοιράζονται το ίδιο όνομα suncoral αλλά έχω την εντύπωση ότι η tubastrea είναι λιγο πιο δυσκολη στο τάισμα. Δεν ξέρω με σιγουριά.

Φως: δεν το απολαμβάνει αλλά δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το αν θα ανοίξει ή θα κλείσει δεν επηρρεάζεται από αυτό.

Συνθηκες: σε εμένα πάντα ευδοκίμει σε μεγάλη ροή, λαμβάνει αρκετά συμπληρώματα (iodine,strontium,manganese,borium, αμινοξέα μπλα μπλα όλη τη σειρά Preis...)

Tάισμα: το μυστικό εδώ βρίσκεται. Συνταγή δεν υπάρχει ο καθένας δοκιμάζει τι τον βολεύει. Το δικό μου δεν ανοιγει ποτέ μονο του. Ποτέ. 2-3 φορές εβδομαδιαίως θα ταίσω τα άλλα cyclops-brine-mysis και σε 2 ώρες θα ανοίξει από την 'μυρωδιά'. target feeding cyclops-lobster eggs-rotifer.....

Τip- την μέρα του ταισματος καθόλου skimming για κάποιες ώρες. Εβδομαδιαίες αλλαγές εννοείται!

Αυτά απο μένα, ειδικός δεν είμαι, τώρα μαθαίνω και προσπαθώ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...