Jump to content

Nano Reef 50l


chris z3

Recommended Posts

για κανα κοραλακι ειναι νωρις ε????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:)
Link to comment
Share on other sites

οκ....ευχαριστω για ολα θα ενημερωσω συντομα........

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση ακομα......μου ειπαν οτι οι ερημητες υπαρχει περιπτωση να μου πειραζουν τα κοραλια.....ισχυει κατι τετοιο????

Link to comment
Share on other sites

ειναι συμβατοι και με καποια bubble tip?ρωταω για να ξερω πριν βαλω οτιδηποτε μεσα στο ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

Οι κοκκινοι και οι μπλε ερημιτες που πωλουνται στα μαγαζια ειναι reef-safe.

Βαλε αρχικα κοκκινους που ειναι και πιο μικροι.

Το μονο θεμα που εχουν οι ερημιτες ειναι οτι καθως μεγαλωνουν,χρειαζονται αλλο,μεγαλυτερο καβουκι.Αν δεν τους παρεχεις σε μια γωνιτσα διαφορων μεγεθων καβουκια,ισως αναγκαστουν να σου κανουν επιθεση σε καποιο σαλιγκαρι.

Link to comment
Share on other sites

οκ...ευχαριστω.....

απο φωτισμο τωρα........

εχω δυο λαμπες....

μια ακτινικη και μια philips απλη και οι 2 15w.....

το θεμα ειναι οτι στο χωρο που διαθετω χωραει μονο μια ακομα τ5 23w που ειναι λεπτες....επειδη αργοτερα θελω να βαλω μια ανεμονη.....

μου ειπαν στο water inn οτι αν βαλω την τ5 και αντι για την philips βαλω μια λευκη για θαλασσινο θα ειμαι μια χαρα απο φως εσεις τι λετε????

οριστε και φοτο απο το χωρο του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

καποιος να με βοηθησει με το φωσ!

Link to comment
Share on other sites

πλεον εχω μια τ5 juwel marine 24w

deep sea sera 15w

philips 15w ειναι καλα απο φως?

ισως να αλλαζα την philips με καποια εξιδικευμενη????

Link to comment
Share on other sites

η πρόταση που σου έκανε το water in είναι καλή ,

με 24+24 w Τ5 και 15w Τ8

θα έχεις μια χαρά φωτισμό ακόμα και για απαιτητικά κοράλλια

αν μπορείς αντικατέστησε και την ακτινική με Τ5 ακτινική

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χρηστο με 24+24 w Τ5 marine white και 24w actinic και θα εισαι μια χαρα... :rasp:

Υ.Γ Θα σε δουμε το Σαββατο στην συναντηση να ειναι 2 τα μπεμπε? :angry2:

Link to comment
Share on other sites

θα δουλευς ω μεχρι τισ 10 το βραδυ..............αλλα θα κοιταξω μηπως την κανω πιο νωρις και ερθω....αν τα καταφερω θα σε παρω τηλ!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...μετα απο την τελευταια ενημερωση εχω προσθεσει στο nano μου 2 σαλιγγαρακια απο τισ 2 του μηνος μετα απο μια βδομαδα προσθεσα το πρωτο κοραλι και 2 ερημιτες και στις 13/9 τα αλλα δυο(μου ειπαν στο water inn οτι ειναι ενταξει πλεον για κοραλλια)......νομιζω οτι ειμαι ενταξει απο κοραλια πλεον(ισως 1 xenia ακομα)....θα το αφησω να δουλεψει λιγο ετσι ως εχει (ουτως η αλλως πριν τισ 27 δεν υπαρχει ρευστο!)και απο τον αλλο μηνα λεω να προσθεσω και ενα ζευγαρι clown fish και εναν γοβιο,τι λετε?????

εγιναν τεστ και ειμαστε κομπλε απο τιμες

απο φως πλεον ειμαι οκ αλλα λεω να βαλω με πατεντα και μια λαμπα προς την μπροστινη οψη του ενυδρειου μιας και ολες οι λαμπες ταυτην βρισκονται πισω......

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα μονο το ζευγαρι απο τους κλοουν.Αν παρολα αυτα θελεις και τριτο ψαρακι,δες τα νιτρικα σου και την κατασταση του ενυδρειου σου (αλγη) καμια 40ρια μερες τουλαχιστον αφου βαλεις τα κλοουνακια και αν ολα ΟΚ,βαλε και ενα μικρο γοβιο.

Για xenia αν βρεις βαλε pumping που ειναι εντυπωσιακη.

Ποιες ειναι οι τιμες των Ca και KH σου?Εχεις καθολου καταναλωση?

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

ουτως η αλλως τα ψαρακια θα αργησουν.....απλα τον γοβιο τον αναφερω ως προς την καθαριοτητα που προσφερει....το CA ειναι στο 390-400 και δεν εχω παρατηρησει καταναλωση ακομα(ειναι καλο αυτο?)

η σκληροτητα ειναι στο 8...

εχω και καποιες αποριες ακομα...κανω αλλαγη νερου με ετοιμο νερο που πουλανε συσκευασμενο....δεν υπαρχει κανενα θεμα ε????

Link to comment
Share on other sites

ουτως η αλλως τα ψαρακια θα αργησουν.....απλα τον γοβιο τον αναφερω ως προς την καθαριοτητα που προσφερει....το CA ειναι στο 390-400 και δεν εχω παρατηρησει καταναλωση ακομα(ειναι καλο αυτο?)

η σκληροτητα ειναι στο 8...

εχω και καποιες αποριες ακομα...κανω αλλαγη νερου με ετοιμο νερο που πουλανε συσκευασμενο....δεν υπαρχει κανενα θεμα ε????

Aν αρχισει να αναπτυσεται η κοραλινη και τα κοραλακια σου θα εχεις καταναλωση.Προς το παρον εισαι ΟΚ,αλλα αν μπορεις να ανεβασεις λιγο το ασβεστιο στο 420,καλο θα ηταν.

Σε συμφερει να κανεις τις αλλαγες σου ετσι απο το να παρεις οσμωση και αλατι?Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο ετοιμο θαλασσινο νερο.

Απλα να σιγουρευτεις οτι το ετοιμο νερο φτιαχνεται με νερο αντιστρωσης οσμωσης.Αν ειναι βεβαια τεχνητο και οχι θαλασσινο με συντηρητικα προσθετα.

Κανε και μετρησεις στο ετοιμο νερο για να εισαι σιγουρος.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

την κοραλλινη πως θα την αντιληφθω?????μπορεις να μου δειξεις μια φοτο να καταλαβω????εχω και μια ακομα απορια που ειναι μεταγενεστερη πολυ,απο ανεμονες ποιο ειδος μπορω να βαλω που να ειναι clwon friendly?

σιγουρα θα πρεπει να ειναι μικρουλα ε????

μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποιες να εχω στο μυαλο μου???

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα λιγο την προηγουμενη απαντηση μου επειδη το ξανασκεφτηκα. :)

Να και μια φωτο απο κοραλινη.Ειναι ενα κοκκινοπο φιλμ απο ασβεστιο που δινει το χαρακτηριστικο χρωμα σε βραχο και τζαμια σε ολα τα reef ενυδρεια.Ψαξε φωτο απο ενυδρεια μελων.Ερχεται με τον ζωντανο βραχο και αρχιζει και αναπτυσεται αφου αρχισουμε να αναβουμε λαμπες.

Οι ανεμωνες που φιλοξενουν τα Amphiprion ocellaris (για αυτα τα κλουν μιλαμε ετσι?)ειναι κυριως οι:

Ritteri (Maroon) anemone (Heteractis magnifica)

Saddle anemone (Stichodactyla haddoni)

Carpet anemone (Stichodactyla gigantea)

Bubble anemone (Entacmaea quadricolor)

Προτεινω την τελευταια μιας και ειναι η λιγοτερο απαιτητικη.

post-1129-1253054540_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bubble anemone λοιπον............

δεν εχω αποφασισει βεβαια αν θελω να εχω ανεμονη.....αλλα εχω 4 μηνες να αποφασισω!!!!

οποτε τωρα θα κοιταξω να ανεβασω λιγο το ca και ενημερωνω αργοτερα......

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια που μου εχεις προσφερει

εχεις ασχοληθει ηδη πολυ με το nano μου....

Link to comment
Share on other sites

Tωρα αν θα βαλεις ανεμωνη σε 50 λιτρα ειναι αλλο θεμα.

Δυσκολο το βλεπω αλλα οχι ακατορθωτο.Βαλε οπως σου ειπα max 2 κλοουν απο ψαρια.

Βλεπουμε πως θα παει το ενυδρειο στους επομενους μηνες και το ξανασυζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

μηπως καποιος φιλος θα μπορουσε να με βοηθησει στην επιλογη ενος κοραλιου ακομα?????

θελω κατι με εντονο χρωμα...και οχι πολυ δυσκολο στην συντηρηση του.....λεω για καποια ξενια αλλα καλο θα ηταν να εχω δυο τρεις επιλογες ακομα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...