Jump to content

Προτάσεις για ιδιοκατασκευή....


malaw

Recommended Posts

Φίλοι μου καλημέρα :( πήρα τη απόφαση να κάνω πράξη την δημιουργία μιας ιδιοκατασκευής 1.50*50*60 με βάση φυσικά με κάποιον γνωστό μου ο οποίος επαγγέλεται τζαμάς....θα ήθελα λοιπόν να με συμβουλέψεται όσον αφορά (πάχος τζαμιού,κόντρες πάχος κόντρας,τύπο βάσης και υλικό κατασκευής,τύπο σιλικόνης) και γενικότερα αν σας βοηθάει σλεφτομαι για ενυδρείο mbuna cichlids

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη αποφαση παντως. αν και το αποτελεσαμα θα ειναι περισσοτερο ικανοποιητικο απο ενα ετοιμο, σκεψου το παλι γιατι θα εχει μεγαλο κοστος, θα ειναι χρονοβορο και πολλες φορες ειναι δυσκολη η μεταπωληση τους.

εγω προτινω:

παχος τζαμιου 12χιλ και παχος τζαμιου πυθμενα 15 χιλ

κοντρες 12 χιλ περιμετρικα στο πυθμενα και στο επανω σημειο. επισης δυο κοντρες ακομη να δενουν το αμπροσθιο με οπσιθιο τζαμι. για βαση καλυτερα με κυλοδοκο αλλα και με μελαμινη με καλη γεωμετρια κατασκευη δεν θα εχεις προβλημα.

για παχος κυλοδωκου και σιλικονη ας μιλησει καποιος που θα ξερει καλυτερα.

κανε και μια αναζητηση στο φορουμ. θα βρεις και αλλους που εχουν κατασκευασει κατι παρομιο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλημέρα :( πήρα τη απόφαση να κάνω πράξη την δημιουργία μιας ιδιοκατασκευής 1.50*50*60 με βάση φυσικά με κάποιον γνωστό μου ο οποίος επαγγέλεται τζαμάς....θα ήθελα λοιπόν να με συμβουλέψεται όσον αφορά (πάχος τζαμιού,κόντρες πάχος κόντρας,τύπο βάσης και υλικό κατασκευής,τύπο σιλικόνης) και γενικότερα αν σας βοηθάει σλεφτομαι για ενυδρείο mbuna cichlids

Αφου θες για mbuna νομιζω οτι 60m ειναι περιττο!

Αν μπορεις δωσε βαση στο μηκος και το πλατος και οχι στο υψος :(

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη αποφαση παντως. αν και το αποτελεσαμα θα ειναι περισσοτερο ικανοποιητικο απο ενα ετοιμο, σκεψου το παλι γιατι θα εχει μεγαλο κοστος, θα ειναι χρονοβορο και πολλες φορες ειναι δυσκολη η μεταπωληση τους.

εγω προτινω:

παχος τζαμιου 12χιλ και παχος τζαμιου πυθμενα 15 χιλ

κοντρες 12 χιλ περιμετρικα στο πυθμενα και στο επανω σημειο. επισης δυο κοντρες ακομη να δενουν το αμπροσθιο με οπσιθιο τζαμι. για βαση καλυτερα με κυλοδοκο αλλα και με μελαμινη με καλη γεωμετρια κατασκευη δεν θα εχεις προβλημα.

για παχος κυλοδωκου και σιλικονη ας μιλησει καποιος που θα ξερει καλυτερα.

κανε και μια αναζητηση στο φορουμ. θα βρεις και αλλους που εχουν κατασκευασει κατι παρομιο.

Θα συμφωνισω με τον φιλο μου!!! :(:(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλοι μου :) ώς εδώ μού δώσατε καλές συμβουλές.....για τις διαστάσεις έχω καταλήξει σε 1,50 μήκος * 60 πλάτος * 50 υψός....όταν λέτε ότι η μεταπώληση του θα είναι ένα κεφάλλαιο δύσκολο είναι εις γνώσην μου....οικονομικά που πιστεύεται σαν πιό έμπειροι να βγεί το ενυδρείο με την βάση????

Επίσης θά ήθελα την βοήθεια σας για το θέμα φωτισμός του ενυδρείου! πως και τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για την σωστή φωταγώγηση γιατί θα βάλω και φυτά μέσα...ιδέες σας και λύσεις περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θά ήθελα την βοήθεια σας για το θέμα φωτισμός του ενυδρείου! πως και τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για την σωστή φωταγώγηση γιατί θα βάλω και φυτά μέσα...ιδέες σας και λύσεις περιμένω

ΣΥΓΝΩΜΗ ΘΑ ΔΙΑΒΙΒΑΣΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ "ΦΩΤΙΣΜΟΣ"

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι 60 πλατος ειναι παλι πολυ. προσωπικα αν ειχα χωρα θα το εκανα 40 ως το πολυ 50 και μηκος 2 μετρα!!! αλλη χαρη!!

οσο για το κοστος εμενα μονο τα τζαμια μου ειχαν παει 180€ για 94Χ40Χ55 ενυδρειο με 8αρι τζαμι αν θυμαμαι καλα. εσυ θα ανεβεις πολυ περισσοτερο λογω διαστασεων αλλα κυριως λογω παχους τζαμιων. κατω απο 400-500€ δεν θα πεσεις μονο η γυαλα. και μιλαμε για ανοιχτο ενυδρειο, χωρις καπακι. το επιπλο αν το φτιαξεις μονος σου δε θα παει τουλαχιστον 200€? εμπλεξες ασχημα φιλε!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι 60 πλατος ειναι παλι πολυ. προσωπικα αν ειχα χωρα θα το εκανα 40 ως το πολυ 50 και μηκος 2 μετρα!!! αλλη χαρη!!

οσο για το κοστος εμενα μονο τα τζαμια μου ειχαν παει 180€ για 94Χ40Χ55 ενυδρειο με 8αρι τζαμι αν θυμαμαι καλα. εσυ θα ανεβεις πολυ περισσοτερο λογω διαστασεων αλλα κυριως λογω παχους τζαμιων. κατω απο 400-500€ δεν θα πεσεις μονο η γυαλα. και μιλαμε για ανοιχτο ενυδρειο, χωρις καπακι. το επιπλο αν το φτιαξεις μονος σου δε θα παει τουλαχιστον 200€? εμπλεξες ασχημα φιλε!!!

Θα το ψάξω και θα δούμε.....

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θα το ψαξεις. ενας εδω μεσα ειχε βρει καπου πολυ φθηνα τζαμια απο ενα εργοστασιο στη π. ραλλη και κηφισσου.

μεγαλο κοστος εχει το ρονταρισμα και ισως σκεφτεις να επιλεξεις να παρεις αρονταριστα τζαμια. ομως να ξερεις οτι ειναι πολυ επικινδυνο να κοπεις, ακομη και αν τα τριψεις με υαλοχαρτο στις γωνιες, γιατι τα τζαμια θα ειναι πολυ μεγαλα, αρα και πολυ βαρια. και οταν λεω να κοπεις δεν εννοω οπως κοβεσαι οταν σου φυγει το μαχαιρι τη ωρα που κοβεις τη σαλατα. σου προτεινω λοιπον ρονταρισμενα.

πλυμενα και κατι αλλες ανοησιες που επιβαρυνουν το κοστος, αστα.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι 60 πλατος ειναι παλι πολυ. προσωπικα αν ειχα χωρα θα το εκανα 40 ως το πολυ 50 και μηκος 2 μετρα!!! αλλη χαρη!!

οσο για το κοστος εμενα μονο τα τζαμια μου ειχαν παει 180€ για 94Χ40Χ55 ενυδρειο με 8αρι τζαμι αν θυμαμαι καλα. εσυ θα ανεβεις πολυ περισσοτερο λογω διαστασεων αλλα κυριως λογω παχους τζαμιων. κατω απο 400-500€ δεν θα πεσεις μονο η γυαλα. και μιλαμε για ανοιχτο ενυδρειο, χωρις καπακι. το επιπλο αν το φτιαξεις μονος σου δε θα παει τουλαχιστον 200€? εμπλεξες ασχημα φιλε!!!

συγγνώμη που σου απαντάω αλλά εγώ προσωπικά που έκανα ενυδρείο 100Χ35Χ55 με 10άρι τζάμι, κόντρες πάνω κάτω έδωσα μόνο 110€.Είναι πόσο πολύ θα το ψάξεις. Και έπιπλο που έφτιαξα μόνος μου με 25άρα μελαμίνη έδωσα 70€

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη που σου απαντάω αλλά εγώ προσωπικά που έκανα ενυδρείο 100Χ35Χ55 με 10άρι τζάμι, κόντρες πάνω κάτω έδωσα μόνο 110€.Είναι πόσο πολύ θα το ψάξεις. Και έπιπλο που έφτιαξα μόνος μου με 25άρα μελαμίνη έδωσα 70€

μα, γιατι ζητας συγνωμη? ισα ισα θα βοηθησεις το φιλο καλυτερα!!! μακαρι να μου το ελεγες 2 χρονια πριν!!

Link to comment
Share on other sites

μα, γιατι ζητας συγνωμη? ισα ισα θα βοηθησεις το φιλο καλυτερα!!! μακαρι να μου το ελεγες 2 χρονια πριν!!

:) Eγώ σας ευχαριστώ παρα πολύ πάντως....θα το ψάξω...γενικά θέλω να μου βγεί καθαρά 400 λίτρα και θα μπούνε mbuna...εσείς σε αυτά τα λίτρα τι διαστάσεις προτείνεται...?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω την εμπειρια να απαντησω περι αυτου. ας μιλησει καποιος που γνωριζει. παντως οσο το δυνατον με μεγαλυτερο μηκος θα ηθελα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι εγω της αποψης του να παρεις ενα ετοιμο ειμαι.

Βέβαια αλλη χαρη το να το φτιαξεις μονος σου.

Απο θεμα τιμης και σιγουρης κατασκευης το ετοιμο.

Αλλα... αν ειχα χρονο και καποιον εμπειρο μαζι μου... θα το εκανα χειροποιητο... αλλα...

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...