Jump to content

Ερώτηση για Eliwell


Recommended Posts

Σήμερα αγόρασα κ εγώ έναν eliwell κ έχω δύο ερωτήματα

1) Ο αισθητήρας που μου δώσανε είναι ο ανοξείδωτος.Δεν έχουνε από pvc. Μπορώ να τον χρησιμοποιήσω κολλώντας τον στο τζάμι? Αν όχι που μπορώ να βρω από pvc?

2) Για ψύξη έχω τα παρακάτω ανεμιστηράκια

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/b52...20%2B%206-fans/

με την διαφορά ότι είναι 2 αντί για 4.

Μπορώ να συνδέσω το τροφοδοτικό τους κατευθείαν στο θηλυκό φις που θα βγαίνει από τον eliwell ή θέλει άλλη συνδεσμολογία?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα κ εγώ έναν eliwell κ έχω δύο ερωτήματα

1) Ο αισθητήρας που μου δώσανε είναι ο ανοξείδωτος.Δεν έχουνε από pvc. Μπορώ να τον χρησιμοποιήσω κολλώντας τον στο τζάμι? Αν όχι που μπορώ να βρω από pvc?

2) Για ψύξη έχω τα παρακάτω ανεμιστηράκια

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/b52...20%2B%206-fans/

με την διαφορά ότι είναι 2 αντί για 4.

Μπορώ να συνδέσω το τροφοδοτικό τους κατευθείαν στο θηλυκό φις που θα βγαίνει από τον eliwell ή θέλει άλλη συνδεσμολογία?

το eliwll ειναι διακοπτης και δεν βγαζει ρευμα. το τροφοδοτικο θα πρεπει να το συνδεσεις στην παροχη ρευματος και το καλωδιο που θα πηγαινει μεχρι τα φανακια να περναει απο την αντιστοιχη συνδεση τπυ eliwell. υπαρχουν σχετικα διαγραμματα για την δυνδεσμολογια του. κανε αναζητηση.

Link to comment
Share on other sites

το eliwll ειναι διακοπτης και δεν βγαζει ρευμα. το τροφοδοτικο θα πρεπει να το συνδεσεις στην παροχη ρευματος και το καλωδιο που θα πηγαινει μεχρι τα φανακια να περναει απο την αντιστοιχη συνδεση τπυ eliwell. υπαρχουν σχετικα διαγραμματα για την δυνδεσμολογια του. κανε αναζητηση.

Τα είδα τα σχεδιαγράμματα.Αφού στην 6-7 βγάζεις καλώδιο για 200v βλέπω,αυτό τι ρεύμα είναι?Μόνο για να ανοιγοκλείνει ο eliwell?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα κ εγώ έναν eliwell κ έχω δύο ερωτήματα

1) Ο αισθητήρας που μου δώσανε είναι ο ανοξείδωτος.Δεν έχουνε από pvc. Μπορώ να τον χρησιμοποιήσω κολλώντας τον στο τζάμι? Αν όχι που μπορώ να βρω από pvc?

2) Για ψύξη έχω τα παρακάτω ανεμιστηράκια

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/b52...20%2B%206-fans/

με την διαφορά ότι είναι 2 αντί για 4.

Μπορώ να συνδέσω το τροφοδοτικό τους κατευθείαν στο θηλυκό φις που θα βγαίνει από τον eliwell ή θέλει άλλη συνδεσμολογία?

ΕΔω δινει πληροφοριες ο σπυρος αναλυτικά για τη συνδεσμολογια και τη ρυθμηση.

Παντως εαν θελεις οποσδηποτε pvc μπορω να παω να παρω και να σου ταχυδρομησω έναν. :(

Link to comment
Share on other sites

ΕΔω δινει πληροφοριες ο σπυρος αναλυτικά για τη συνδεσμολογια και τη ρυθμηση.

Παντως εαν θελεις οποσδηποτε pvc μπορω να παω να παρω και να σου ταχυδρομησω έναν. :(

Αυτό μελετάω και δεν βγάζω άκρη πάνω σ αυτό που ρωτάω συγκεκριμένα.

Λοιπόν.Τόσο τα ανεμιστηράκια όσο και ο θερμοστάτης έχουν αρσενικό φις για πρίζα.Ο eliwell παίρνει ρεύμα 200V από 8,10. Βγάζω δύο θηλυκές απολήξεις την μία από 2-7 και την άλλη από 5-7 και τέλος?Ή πρέπει να παίρνουν ρεύμα από αλλού και να συνδέονται με τον eli?

-Όσο για το pvc εννοείται ότι χρειάζομαι μιας κ εδώ είμαστε χωριό,εκτός αν γίνεται δουλειά κολλώντας τον ανοξείδωτο στο τζάμι με θερμομονωτική ταινία για να παίρνει θερμοκρασία μόνο από το τζάμι του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

ΕΔω δινει πληροφοριες ο σπυρος αναλυτικά για τη συνδεσμολογια και τη ρυθμηση.

Παντως εαν θελεις οποσδηποτε pvc μπορω να παω να παρω και να σου ταχυδρομησω έναν. :(

Αυτό μελετάω και δεν βγάζω άκρη πάνω σ αυτό που ρωτάω συγκεκριμένα.

Λοιπόν.Τόσο τα ανεμιστηράκια όσο και ο θερμοστάτης έχουν αρσενικό φις για πρίζα.Ο eliwell παίρνει ρεύμα 220V από 8,10. Βγάζω δύο θηλυκές απολήξεις την μία από 2-7 και την άλλη από 5-7 και τέλος?Ή πρέπει να παίρνουν ρεύμα από αλλού και να συνδέονται με τον eli?

-Όσο για το pvc εννοείται ότι χρειάζομαι μιας κ εδώ είμαστε χωριό,εκτός αν γίνεται δουλειά κολλώντας τον ανοξείδωτο στο τζάμι με θερμομονωτική ταινία για να παίρνει θερμοκρασία μόνο από το τζάμι του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μελετάω και δεν βγάζω άκρη πάνω σ αυτό που ρωτάω συγκεκριμένα.

Λοιπόν.Τόσο τα ανεμιστηράκια όσο και ο θερμοστάτης έχουν αρσενικό φις για πρίζα.Ο eliwell παίρνει ρεύμα 220V από 8,10. Βγάζω δύο θηλυκές απολήξεις την μία από 2-7 και την άλλη από 5-7 και τέλος?Ή πρέπει να παίρνουν ρεύμα από αλλού και να συνδέονται με τον eli?

-Όσο για το pvc εννοείται ότι χρειάζομαι μιας κ εδώ είμαστε χωριό,εκτός αν γίνεται δουλειά κολλώντας τον ανοξείδωτο στο τζάμι με θερμομονωτική ταινία για να παίρνει θερμοκρασία μόνο από το τζάμι του ενυδρείου.

\

οχι φιλε δεν βγαζει ρευμα, απο τις 2-7 και 5-7 θα περναει το ρευμα που παει στις συσκευες σου (θερμαντικες-ψυκτικες) και ο θερμοστατης θα ανοιγει η θ κλεινι το κυκλωμα-συσκευες σου.

Ή πρέπει να παίρνουν ρεύμα από αλλού και να συνδέονται με τον eli?

Link to comment
Share on other sites

\

οχι φιλε δεν βγαζει ρευμα, απο τις 2-7 και 5-7 θα περναει το ρευμα που παει στις συσκευες σου (θερμαντικες-ψυκτικες) και ο θερμοστατης θα ανοιγει η θ κλεινι το κυκλωμα-συσκευες σου.

Ή πρέπει να παίρνουν ρεύμα από αλλού και να συνδέονται με τον eli?

Επομένως τι πρέπει να κάνω?Πρέπει να κόψω την απόληξη του καλωδίου του θερμοστάτη και από τα ανεμιστηράκια?Εννοώ να κόψω τα αρσενικά φισάκια?Και πως θα τα συνδέσω να παίρνουνε ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

απλο.θα βγαινει καλωδιο με πριζα απο τον ελιγουελ για την ψυξη σου και εκει θα συνδεσεις τον μετασχηματιστει ο οποιος θα οδηγει τα ανεμιστηρακια σου...

στην ουσια 3 καλωδια ρευματος θα φευγουν απο τον ελιγουελ.

1 η πριζα του κεντρικου ρευματος

2 καλωδιο σουκου για τον θερμοστατη

3 καλωδιο θυλυκο για να βαλεις τα ανεμιστηρακια...

Link to comment
Share on other sites

απλο.θα βγαινει καλωδιο με πριζα απο τον ελιγουελ για την ψυξη σου και εκει θα συνδεσεις τον μετασχηματιστει ο οποιος θα οδηγει τα ανεμιστηρακια σου...

στην ουσια 3 καλωδια ρευματος θα φευγουν απο τον ελιγουελ.

1 η πριζα του κεντρικου ρευματος

2 καλωδιο σουκου για τον θερμοστατη

3 καλωδιο θυλυκο για να βαλεις τα ανεμιστηρακια...

Αυτό είπα κ εγώ αλλά με μπέρδεψε ο πιο printioa.

1)Καλώδιο με πρίζα από 6-7 για την τροφοδοσία του eliwell

2)Καλώδιο θηλυκό από 2-7 για τον θερμοστάτη

3)Καλώδιο θηλυκό από 5-7 για τα ανεμιστηράκια.

Σωστά?

--Τα ανεμιστηράκια δεν έχουν μετασχηματιστή αλλά τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

σωστα,αλλα εχουν μετασχηματιστη,αφου τα 220v,τα κανουν 12v.

να ξερεις οτι χρειαζεσαι εναν τουλαχιστον 1200VA για να τα οδηγει χωρις υπερθερμανση.

Link to comment
Share on other sites

σωστα,αλλα εχουν μετασχηματιστη,αφου τα 220v,τα κανουν 12v.

να ξερεις οτι χρειαζεσαι εναν τουλαχιστον 1200VA για να τα οδηγει χωρις υπερθερμανση.

οκ, ευχαριστώ. Τι είναι το 1200VA?

Επίσης να ανφέρω ότι μαζί με τον eliwell μου δώσανε έναν μετασχηματιστή eliwell 230/12 3VA για την τροφοδοσία του.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά ο eliwell παίζει το ρόλο του διακόπτη. Οι συσκευές μπαίνουν κανονικά στη πρίζα, αλλά σε ένα από τα καλώδια τους, αφού το κόψεις, μεσολαβεί ο eliwell.

Δες φώτο, είναι επίσης κατατοπιστική.

post-13206-1251304463_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αλλαξανε τα χρονια.... :) παλια δεν σου δινανε τιποτε....

1200VA= βολταμπερ.

τα παραπανω βολταμπερ σηκωνουν απροβληματιστα 4 ανεμιστηρες υπολογιστη τους κλασσικους μικρους 8ποντους.

αν μαλιστα τον παρεις και με ρυθμιστη των βολτ(υπαρχουν πολλοι τετοιοι κινεζικοι),θα μπορεις να παιζεις και με τις στροφες των ανεμιστηρων και κατ'επεκταση και με τον θορυβο τους....

τι αλλο να πω.... :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά ο eliwell παίζει το ρόλο του διακόπτη. Οι συσκευές μπαίνουν κανονικά στη πρίζα, αλλά σε ένα από τα καλώδια τους, αφού το κόψεις, μεσολαβεί ο eliwell.

Δες φώτο, είναι επίσης κατατοπιστική.

Αυτό που δείχνει η φωτό είναι διαφορετική σύνδεση από αυτό που ανέφερα πριν.

Εδώ έχουμε κόψιμο καλωδίου.

Link to comment
Share on other sites

αλλαξανε τα χρονια.... :) παλια δεν σου δινανε τιποτε....

1200VA= βολταμπερ.

τα παραπανω βολταμπερ σηκωνουν απροβληματιστα 4 ανεμιστηρες υπολογιστη τους κλασσικους μικρους 8ποντους.

αν μαλιστα τον παρεις και με ρυθμιστη των βολτ(υπαρχουν πολλοι τετοιοι κινεζικοι),θα μπορεις να παιζεις και με τις στροφες των ανεμιστηρων και κατ'επεκταση και με τον θορυβο τους....

τι αλλο να πω.... :D

Γι αυτό είπα πιο πριν ότι η συσκευασία στα ανεμιστηράκια έχει τροφοδοτικό κ όχι μετασχηματιστή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να μην κόψω το καλώδιο της κάθε συσκευής έβαλα μια προέκταση μισού μέτρου και έκοψα το καλώδιο απ αυτήν

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό είπα πιο πριν ότι η συσκευασία στα ανεμιστηράκια έχει τροφοδοτικό κ όχι μετασχηματιστή.

ας μη κολλαμε με τις λεξεις τωρα.... :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να μην κόψω το καλώδιο της κάθε συσκευής έβαλα μια προέκταση μισού μέτρου και έκοψα το καλώδιο απ αυτήν

Σωστό κ αυτό αλλά είναι διαφορετική συνδεσιμότητα απ αυτή που έκανε ο Δίας κ είπα να ακολουθήσω.

Ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα τα σχέδια του Dia αλλά δύο χρόνια που έχω τον δικό μου μ αυτόν τον τρόπο δουλεύει μια χαρά

Τώρα που το είδα το σχεδιο, στη ουσία το ίδιο πράγμα είναι, απλά ο Dias κάνει τη γεφύρωση επάνω στον controller.

Απλά για κάποιον που δεν κατέχει πολλά με τις συνδέσεις, στη φώτο που ανέβασα είναι πιο κατανοητό.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα τα σχέδια του Dia αλλά δύο χρόνια που έχω τον δικό μου μ αυτόν τον τρόπο δουλεύει μια χαρά

Είναι αυτό που λέω πιο πάνω με τα θηλυκά φις και χωρίς κόψιμο καλωδίων

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα τα σχέδια του Dia αλλά δύο χρόνια που έχω τον δικό μου μ αυτόν τον τρόπο δουλεύει μια χαρά

Τώρα που το είδα το σχεδιο, στη ουσία το ίδιο πράγμα είναι, απλά ο Dias κάνει τη γεφύρωση επάνω στον controller.

Απλά για κάποιον που δεν κατέχει πολλά με τις συνδέσεις, στη φώτο που ανέβασα είναι πιο κατανοητό.

Ο Σπυρος Delta66 κανει την παρουσιαση και οχι ο Dias.

Τελοςπαντων, προτειμοντερο για μενα ειναι να κανεις αυτο του σπυρου, με γεφυρες και έτσι θα βγαινει 1 αρσενικό και 2 θυλικα.

Το εκανα κι εγω και ηταν πολυ ευκολο.

Περιμενω pm τερμιτη

Link to comment
Share on other sites

Ο Σπυρος Delta66 κανει την παρουσιαση και οχι ο Dias.

Τελοςπαντων, προτειμοντερο για μενα ειναι να κανεις αυτο του σπυρου, με γεφυρες και έτσι θα βγαινει 1 αρσενικό και 2 θυλικα.

Το εκανα κι εγω και ηταν πολυ ευκολο.

Περιμενω pm τερμιτη

Οκ,λάθος ο delta.Ο προβληματισμός μου ήταν στα ανεμιστηράκια πως θα σηκώσουνε την τάση αφού το ρεύμα θα το τραβάνε από τον eliwell

Link to comment
Share on other sites

Φίλε termitis, ο Eliwel δεν είναι συσκευή που δείνει ρεύμα. Είναι ένας διακόπτης που το on/off το ρυθμίζουμε με το αισθητήριο θερμοκρασίας. Αν δεν σου βγάνει στη λογική και δε βαριέσαι πάρτον μαζί σου και έλα μια βόλτα από το χώρο εργασίας μου στην κάτω τούμπα να σου πω ακριβώς. Ευκαιρία να δεις και τις γαρίδες που πρόκειται να υοθετήσεις. Στείλε pm

Link to comment
Share on other sites

Φίλε termitis, ο Eliwel δεν είναι συσκευή που δείνει ρεύμα. Είναι ένας διακόπτης που το on/off το ρυθμίζουμε με το αισθητήριο θερμοκρασίας. Αν δεν σου βγάνει στη λογική και δε βαριέσαι πάρτον μαζί σου και έλα μια βόλτα από το χώρο εργασίας μου στην κάτω τούμπα να σου πω ακριβώς. Ευκαιρία να δεις και τις γαρίδες που πρόκειται να υοθετήσεις. Στείλε pm

Πάλι με μπέρδεψες.Το on/off το κατάλαβα.Ωραία δεν δίνει ρεύμα, αλλά ο θερμοστάτης και τα ανεμιστηράκια από κάπου το τραβάνε αυτό το ρεύμα.

Να τον έπαιρνα μαζί μου αλλά το πρόβλημα είναι ότι τον έχω αφήσει σε ηλεκτρολόγο και περιμένει αύριο να του δώσω οδηγίες για την σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...