Jump to content

Ερώτηση για Eliwell


Recommended Posts

Ο φιλος εχει παρει μαλλον το 12βολτο eliwell για να του δωσανε και τροφοδοτικο :)

είναι κακό αυτό? Πήρα τον IC915 PTC

Link to comment
Share on other sites

Πάλι με μπέρδεψες.Το on/off το κατάλαβα.Ωραία δεν δίνει ρεύμα, αλλά ο θερμοστάτης και τα ανεμιστηράκια από κάπου το τραβάνε αυτό το ρεύμα.

Να τον έπαιρνα μαζί μου αλλά το πρόβλημα είναι ότι τον έχω αφήσει σε ηλεκτρολόγο και περιμένει αύριο να του δώσω οδηγίες για την σύνδεση.

αυτο λεμε και πιο πανω, ρευμα τραβουν απο καποια μπριζα και αυτο περναει μεσα απο τον eliwell ωστε να το διακοπτει οταν χρειαζεται (βαση ρυθμισης του) . το οτι το eliwell συνδεετε με το ρευμα ειναι για να μπορει να λειτουργει και οχι για να δινει ρευμα και στις συσκευες σου. διακοπτης ειναι , οχι τροφοδοτικο - διανομεας- πολυμπριζο.

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο/συνδεσμολογία του Delta είναι μόνο για τον eliwell των 220V, αυτό που μπορείς να κάνεις στον δικό σου μιας και είναι 12V είναι το σχέδιο που ανέβασα εγω.

Εκεί που λέει για την τροφοδοσία του "πριζα κεντρική παροχή ρευματος", εσύ συνδέεις το δικό του μετασχηματιστή που σου δώσανε μαζί.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο Eliwell ως διακόπτης λειτουργεί με 12volt (Το δικό σου μοντέλο τουλάχιστον). Ως διακόπτης ανοίγει και κλείνει ένα κύκλωμα με ρεύμα. Άρα τα ανεμηστηράκια σου πρέπει να τροφοδοτηθούν από άλλο τροφοδοτικό του οποίου το κύκλωμα θα ανοίγει και θα κλείνει ο Eliwell.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Termitis.... εγω δεν ήξερα καν οτι υπαρχει 12volt eliwell.

Πόσο τον πήρες??

Καλη επιτυχια πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και εγώ… όταν τον αγόρασα και μετά έμαθα για τον 12v.

Και άντε καλά, κάποιοι τον τοποθετούν σε σημεία που δεν υπάρχει υγρασία, ενώ σε μένα το μόνο σημείο που μπορούσε να τοποθετηθεί ήταν σε μια επιπρόσθετη κατασκευή στο καπάκι. Κατάφερα και τον μόνωσα όμως μια χαρά…

Link to comment
Share on other sites

Termitis.... εγω δεν ήξερα καν οτι υπαρχει 12volt eliwell.

Πόσο τον πήρες??

Καλη επιτυχια πάντως.

Μαζί με τον μετασχηματιστή 59€

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τον μετασχηματιστή 59€

ΚΑι αρκετα τσιμπιμενος!!!!

Καλη επιτυχια Γιαννη....

Υ.Γ. Ο φακελος εσταλει.

Ισως αυριο το αργοτερο δευτερα ερθει. :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι αρκετα τσιμπιμενος!!!!

Καλη επιτυχια Γιαννη....

Υ.Γ. Ο φακελος εσταλει.

Ισως αυριο το αργοτερο δευτερα ερθει. :)

ε τι να κάνουμε, είπαμε είμαστε χωριό σε σχέση με σας και ήταν και ο μόνος που βρήκα.Ότι έβρισκα ήταν πάνω από 75€

--Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...