Jump to content

Μεσογειακο 250λτ


jumaru82

Recommended Posts

Ενας φιλος καιρο τωρα φιλοξενει ενα χταποδακι και το θεαμα εινια απιστευτο πραγματικα και επειδη ενας φιλος χαλασε ο δικο του και μου το εδωσε και επειδη εχω κοντα μου θαλασσα αποφασισα να φτιαξω ενα μεσογκο με αμμο νερο και βραχο απο τις θαλασσες μας αλλα επειδη δε γνωριζω τι αλλο θα χρειαστω και γενικα τι χρειαζετε για να κρατηθει ενα χταποδι θα ηθελα τα φωτα σας!!Το ενυδρειο ειναι 250 λτ και σκοπευω να χρησιμοποιησω κοντα στα 20-30 κιλα βραχο κυκλοφορια σκιμερ.Θα χρειαστω κατι το ιδιαιτερο για αυτο το τανκ?Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που θα σου πω ειναι οτι δισκολα κρατας χταποδι. μεγαλωνει παρα πολυ... παρα πολυ ομως. σχετικα γρηγορα. ειναι αριστος δραπετης πρεπει να εχεις καπακι με βαρος απο πανω. ξεχνας ολα τα αρθροποδα... ολα και τα οστρακοδερμα γιατι ειναι ο μεζες του...

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος καιρο τωρα φιλοξενει ενα χταποδακι και το θεαμα εινια απιστευτο πραγματικα και επειδη ενας φιλος χαλασε ο δικο του και μου το εδωσε και επειδη εχω κοντα μου θαλασσα αποφασισα να φτιαξω ενα μεσογκο με αμμο νερο και βραχο απο τις θαλασσες μας αλλα επειδη δε γνωριζω τι αλλο θα χρειαστω και γενικα τι χρειαζετε για να κρατηθει ενα χταποδι θα ηθελα τα φωτα σας!!Το ενυδρειο ειναι 250 λτ και σκοπευω να χρησιμοποιησω κοντα στα 20-30 κιλα βραχο κυκλοφορια σκιμερ.Θα χρειαστω κατι το ιδιαιτερο για αυτο το τανκ?Ευχαριστω για το χρονο σας.

Θα ειναι πολυ ομορφο πιστευω!

Σταθη πως ξερεις οτι μεγαλωνουν τοσο γρηγορα;

Και ποσο μεγεθος φτανει;

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Eπισης ζει 1-1,5 χρονο στην καλυτερη. :(

Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις επισης ειναι οτι επειδη το χταποδι σου θα ειναι μεσογειακο,θα θελει σχετικα κρυο νερο,κατι που απαιτει ενυδρειο στο υπογειο ή chiller για την περιοδο του καλοκαιριου.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο θα φιλοξενιθει εξω απο το σπιτι σε χωρο που εχει αρκετη δροσα εως κρυο!!Οποτε απο αυτη τη αποψη ειμαι οκ νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

πάρε μια ιδέα για το πώς μπορεί να είναι ένα ενυδρείο για χταπόδι

post-434-1251322115_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Για το μεγεθος που ρωτησες Πανο μιας και ειμαι ψαροντουφεκας εχω βγαλει με τον πατερα μου χταποδι μηκους ενα μετρο... εχω και φωτο (αλλα οχι ψηφιακη)....οποτε εχω δει με τα ματια μου ποσο τερατα γινοντε...

για το ποσο γρηγορα εχω δει πολλα ντοκιμαντερ με χταποδια και αν θυμαμαι καλα ετσι ελεγε... οτι μεγαλωνουν με απιστευτους ριθμους... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν τρομαξει και αμολησει μελανι, τι γινεται;

Εχω διαβασει οτι το χταποδι ζει συντομη ζωη και οτι παιρνει σε βαρος περιπου το 50% του βαρους του γευματος του.

Και φυσικα ,οπως ηδη αναφερθηκε, ειναι τρομεροι δραπετες !

Εγω ειχα βαλει καποτε μια μικρη σουπια στο μεσογειακο μου και οταν αφησε μελανι, παραλιγο να χασω ολα τα ψαρια και παιδευτηκα πολυ με συνεχεις και μεγαλες αλλαγες νερου κατ ευθειαν απο την θαλασσα για να γλιτωσω την καταστροφη ολου του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα αυτα που μου αναφερετε ειναι σεβαστα αλλα υπαρχει παρα πολυ διαθεση να ξεπεραστουν!!Πιστευω οτι θα ξεκινησω και θα ενημερωσω για την εξελιξη του τανκ. Τασο thx για το ποστ πολυ χρησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν τρομαξει και αμολησει μελανι, τι γινεται;

Εχω διαβασει οτι το χταποδι ζει συντομη ζωη και οτι παιρνει σε βαρος περιπου το 50% του βαρους του γευματος του.

Και φυσικα ,οπως ηδη αναφερθηκε, ειναι τρομεροι δραπετες !

Εγω ειχα βαλει καποτε μια μικρη σουπια στο μεσογειακο μου και οταν αφησε μελανι, παραλιγο να χασω ολα τα ψαρια και παιδευτηκα πολυ με συνεχεις και μεγαλες αλλαγες νερου κατ ευθειαν απο την θαλασσα για να γλιτωσω την καταστροφη ολου του ενυδρειου.

να πω οτι οταν λεμε για δραπετες...μιλαμε για επαγκελματιες... εχω δει βιντεο χταποδι να ανοιγει βαζο... εχε υποψιν σου οτι χωρανε απο πολυ μικρες τρυπες σηκωννουν με τα πλοκαμια τους μεγαλο βαρος κτλ.....

επισης αυτο που σου ειπε ο Αλεξανδρος για το μελανι ειναι πολυ συμαντικο... μια αποτομη κινηση και το ενυδριεο θα γινει μαυρο....

τελος να πω οτι αυτο που σου ειχα αναφερει για τα αρθροποδα και τα οστρακοδερμα το αναφερα γιατι δεν θα μπορεις να βαλεις καθαριστες αλγης στο ενυδρειο...

μακαρι να καταφερεις να κανεις την επιθυμια σου πραγματικοτιτα θα εχει πολυ ενδιαφερων... :):D

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

ωραίο βίντεο στάθη ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

και που να δειτε το αλλο που σας λεω... αν θυμαμαι καλα βαζουν ενα χταποδι σε ενα βαζο και το καπακι εχει 2 τρυπουλες.... βγαζει τα πλοκαμια τους και ανοιγει το βαζο....και φευγει..... :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για το μεγεθος που ρωτησες Πανο μιας και ειμαι ψαροντουφεκας εχω βγαλει με τον πατερα μου χταποδι μηκους ενα μετρο... εχω και φωτο (αλλα οχι ψηφιακη)....οποτε εχω δει με τα ματια μου ποσο τερατα γινοντε...

για το ποσο γρηγορα εχω δει πολλα ντοκιμαντερ με χταποδια και αν θυμαμαι καλα ετσι ελεγε... οτι μεγαλωνουν με απιστευτους ριθμους... :)

Δεν σου λεω οτι δεν γινονται, και εγω απο νησι ειμαι, αλλα το θεμα ηταν ποσο γρηγορα γινονται και αν θα γινει στο ενυδρειο. :D

Link to comment
Share on other sites

ένα ακόμα εντυπωσιακό βιντεό με την ευελιξία του..Πάντως βλέπω ότι υπάρχουν αρκετα ενυδρεία με χταπόδια μέσα.

http://www.youtube.com/watch?v=9-azBDt0kik

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα αλλα δεν ειναι χαζο να βγει χωρις λογο εξω!!Το στεγαζει φιλος καιρο μο το καπακι ανοιχτο και κανενα προβλημα!!!Οσο για τα video σιγουρα αν σε βαλουν καπου στριμοκολα και δε μπορεις θα κοιταξεισ και εσυ να βγεις....

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εγώ στην θέση σου δεν θα το έκανα λόγο του χαμηλού χρόνου ζωής του μιας και όταν θα έχεις δεθεί αυτό θα σε εγκαταληψει.Κατα τα άλλα η όλη βαβούρα θα άξιζε. :)

Link to comment
Share on other sites

και αν σε εγκαταλείψει αφήνοντας αυγά ?

μάλλον πολύ απίθανη περίπτωση

αλλά τότε .. θα αλλάξεις πάνες από τη χαρά σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα... Όντας ψαροτουφεκάς και έχοντας ως μοναδικό χόμπυ το ψαροτούφεκο για πολλά χρόνια ξέρω 2 πράγματα για το χταπόδι...

Ένα χταπόδι που είναι 1κιλό τον Ιούνιο τον Σεπτέμβριο μπορεί να έχει φτάσει 2-3 κιλά... Δηλαδή παίρνουν βάρος για πλάκα... Με μέτρια διατροφή, το ελέγχεις όμως, χωρίς να το οδηγείς στην ασιτία βέβαια...

Του αρέσει να κρύβεται οπότε θα χρειαστείς ένα aquascape που να του παρέχει τέτοια δυνατότητα...

Εδώ στο CretaAquarium έχουν σε ένα ενυδρείο ένα χταποδάκι, 700gr περίπου και είναι πολύ όμορφο...

Για να το θέμα της δραπέτευσης σκέφτομαι ότι δεν θα βγαινε ποτέ εκτός νερού μιας και έτσι θα εξασφαλίσει το θάνατό του, αλλά ποτέ δε ξέρεις...

Καλού κακού έχε βάρος όπως λένε τα παιδιά...

250lt για ένα χταπόδι προσωπικά μου φαίνονται αρκετά και με σωστή διατροφή πιστεύω ότι θα το έχεις πολύ περισσότερο από 2 χρόνια...

Καλή τύχη με το νέο σου εγχείρημα και περιμένουμε νέα...

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Για να το θέμα της δραπέτευσης σκέφτομαι ότι δεν θα βγαινε ποτέ εκτός νερού μιας και έτσι θα εξασφαλίσει το θάνατό του, αλλά ποτέ δε ξέρεις...

γιατί το λες αυτό ?

τα έχεις δει πως τρέχουν στη στεριά ?

Link to comment
Share on other sites

Για να το θέμα της δραπέτευσης σκέφτομαι ότι δεν θα βγαινε ποτέ εκτός νερού μιας και έτσι θα εξασφαλίσει το θάνατό του, αλλά ποτέ δε ξέρεις...

Καλού κακού έχε βάρος όπως λένε τα παιδιά...

Καλή τύχη με το νέο σου εγχείρημα και περιμένουμε νέα...

Η δραπεύτεση ενός χταποδιού είναι εξαιρετικά πιθανή! Αν δεις σε πολλά forum του εξωτερικού είναι πραγματικά κοινό φαινόμενο και ουσιαστικά αποτελεί το μεγαλύτερο πρόβλημα στην διατήρηση τους! Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι κάνουν και από που χωράνε... φυσικά δεν γνωρίζουν τι υπάρχει "εκεί έξω" και δεν καταλαβαίνουν ότι δεν θα μπορέσουν να βρουν νερό αν βγουν από το ενυδρείο.

Υπάρχουν αναφορές για χταπόδια που βγήκαν και ξαναγύρισαν....και για παράξενα "νερά" σε σημεία σπιτιών χωρίς αιτία (φαντάζεσαι τι ήταν!!)...

Υπάρχει και επίσημη αναφορά από μεγάλο δημόσιο ενυδρείο (πρέπει να ψάξω να τη βρω) στο οποίο έχαναν για μυστήριο λόγο ψάρια από ένα ενυδρείο τους. Δεν μπορούσαν να καταλάβουν με τίποτα τι γινόταν. Τελικά με κάμερες ανακάλυψαν ότι το βράδυ ένα χταπόδι έβγαινε από το ενυδρείο του, πήγαινε στο δίπλα, έτρωγε τα ψάρια και επέστρεφε στο δικό του!!!

Προσοχή λοιπόν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικό αυτό μου λες Manogr.Να πω ότι με το ρυθμό που μεγαλώνει τα 250λ δεν είναι καθόλου αρκετά, όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εντυποσιακά ζωντανά....

Γιάννη θα θελα να προσθέσω κάτι. Έχε υπόψη σου ότι θα ταιζεις ζωντανή τροφή, άρα ένα πολύ δυνατό σύστημα φιλτραρίσματος μάλλον θα το χρειαστείς.

Ακόμη συνεχίζω να πιστεύω ότι θα υπάρχει θέμα με τη θερμοκρασία μιας και τα νερά μας το καλοκαίρι δεν υπερβαίνουν του 24C...(επιφανειακά)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΦΙΛΕ Μ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΙ ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΑΝ ΒΑΛΩ ΧΤΑΠΟΔΙ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ,ΠΩΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια , βρηκα και εγω ενα βιντεο , με βαζακι ...

ειναι απιστευτο..!

οριστε και ενα βιντεακι πιστευω απιστευτο

νομιζω παντως με τα χταποδια οτι δεν αφηνουν τοσο ευκολα μελανι οπως οι σουπιες. καλη χρονια να εχουμε ολοι

Έγινε επεξεργασία - andreas213
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...