Jump to content

Παρακαλώ βοήθεια


20VT

Recommended Posts

Καλό χειμώνα (για όσους τυχερούς κατάφεραν να αποδράσουν από την καθημερινότητα, έστω και για λίγο).

Πρόκειται για το reef που έχω ήδη παρουσιάσει

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27515

Μετά από 16+ μήνες λειτουργίας και πολλά προβλήματα από άλγες αποφάσισα να βγάλω το βράχο και να τον καθαρίσω.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα νιτρικά και αμμωνία στα ύψη. Από απώλειες blue tang, mithrax και fox face. :(

Ίσως φταίω και εγώ που ανακάτεψα λίγο το υπόστρωμα για να φτιάξω τη βάση του βράχου.

Μετά από λίγες ημέρες η άλγη πάλι σιγά σιγά παρούσα, (πιθανών λόγο των νιτρικών).

Οπότε προχώρησα στο επόμενο στάδιο: Απομάκρυνση κοραλλιών - ΣΥΣΚΟΤΙΣΗ για 1 μήνα, ---μέχρι σήμερα

Το αποτέλεσμα είναι οι τιμές να παραμένουν υψηλές , η saeto δείχνει να σαπίζει,

Και εγώ δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, γνωρίζοντας πως αν ανάψω τα φώτα, με αυτές τις τιμές, η π….. η άλγη είναι εκεί και με περιμένει. :(

Να τονίσω πως πριν από όλα αυτά είχα κάνει και μια θεραπεία με ANTIRED για κυανοβακτήριο.

Παρακαλώ βοήθεια :(

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καμια προσφατη φωτο να δουμε το μεγεθος του προβληματος?

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με κυανοβακτήριο είχα και εγώ… ευτυχώς μικρό. Κατά καιρούς έκανα συσκότιση 2 ημερών αλλά το πρόβλημα το έλυνα προσωρινά.

Δοκίμασα το Red Slime Remover της Chemi Clean. Εκτός από τη δόση θεραπείας, ο κατασκευαστής προτείνει και δόση συντήρησης μια φορά τον μήνα ώστε να αποτραπεί η εμφάνισή του.

Έκανα τη θεραπεία, ακολούθησα και τη δόση συντήρησης και η αλήθεια είναι ότι δεν μου εμφανίστηκε ακόμη.

Ταυτόχρονα έβαλα και ένα ψαράκι (Amblygobius phalaena) που μου είπανε ότι στο μενού του συγκαταλέγεται και το κυανοβακτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα σου δεν νομιζω να ειναι το κυανοβακτηριο. Λιγο πολυ ολοι εχουμε περασει απο αυτο. Εγω το σιφουναρισα κανδυο φορες και εκανα και μερικες απανωτες αλλαγες του νερου και εφυγε. Ασχολησου περισσοτερο με την καταπολεμηση των νιτρικων και θα δεις οτι και η αλγη θα φυγει. Αυτο πιστευω εγω

Link to comment
Share on other sites

Mε την άλγη πέρασα και εγω μεγάλο λούκι και την καταπολέμησα ως εξης....

1) Πολύ καλή κυκλοφορία

2) Σταδιακό άναμα στα φώτα

3) Πολύ καλό και σωστό αντιφώσφορο

4) Μηδενισμός των νιτρικών

5) Καθαρισμός με οδοντόβουρτσα της ανεπιθύμιτηςάλγης απο τους βράχους χωρίς να τους βγάλεις απο το ενυδρείο και μετά απο μία ημέρα αλλαγή των υλικών φιλτραρίσματος(βαμβάκι-κάρβουνο-αντιφώσφορο)

6)Υπομονή.

Μετά απο όλλα αυτά είναι αδύνατον να υπάρξει πρόβλημα άλγης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Το πρόβλημα δεν είναι το κυανοβακτήριο πλέον. Η θεραπεία το εξαφάνισε τελείως, απλός το ανέφερα μήπως αυτό ή η το antired επιβάρυναν την κατάσταση.

Ούτε άλγη έχω αυτή τη στιγμή μετά από το βούρτσισμα του βράχου και συσκότιση 1 μήνα.

Με ανησυχούν όμως οι τιμές σε νιτρικά και αμμωνία και φοβάμαι πως αν ανάψω τα φώτα θα έχω τα ίδια.

Πάντως να παραμένουν οι υψηλές τιμές στις μετρήσεις μετά από συσκότιση 1 μήνα χωρίς καμία αλλαγή δεν είναι λογικό. Κάτι φταίει.

Χτες αφαίρεσα και τη saeto που φαινόταν χάλια μήπως φταίει και αυτή. Πιστέυετε πως πρέπει να την αντικαταστήσω ή δεν υπάρχει λόγος προς το παρόν?

Να και μία τελευταία φωτό μετά το καθάρισμα και το νέο setup του βράχου, λίγο πριν τη συσκότιση. Αν προσέξετε κάτω δεξιά στο βράχο η άλγη εμφανίζεται σιγά σιγά και σε λίγες μέρες…

post-2319-1251359191_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Chaetο συνήθως τοποθετείτε σε διαφορετική δεξαμενή (Refugium) και με ανεξάρτητο ή και αντίστροφο φωτισμό απ αυτόν του ενυδρείου.

Γνώμη μου είναι να βρεις έναν τρόπο να την βάλεις γιατί κάνει πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Η Chaetο συνήθως τοποθετείτε σε διαφορετική δεξαμενή (Refugium) και με ανεξάρτητο ή και αντίστροφο φωτισμό απ αυτόν του ενυδρείου.

Γνώμη μου είναι να βρεις έναν τρόπο να την βάλεις γιατί κάνει πολύ καλή δουλειά.

Aυτη ειναι η ιδανικη περιπτωση.Αν δεν μπορουμε να κανουμε κατι τετοιο και δεν μας ενοχλει αισθητικα,μπορουμε να την βαλουμε και μεσα στο ενυδρειο.καλο ειναι να μπει.

Τωρα για την αμμωνια.Το φαρμακο και ο καθαρισμος του βραχου επιρρεασαν την βακτηριακη σου πανιδα.Εγω θα αναβα σιγα-σιγα τα φωτα,ετσι ωστε οι μικροαλγες (οι πρασινες)που θα βγουν να βοηθησουν την κατασταση(με την προυποθεση οτι που και που θα αφαιρουνται ή θα καταναλωνονται απο αλγοβορους οργανισμους).

Και οι αλλαγες νερου με σιφοναρισμα την κοκκινης αλγης και το καλο σκιμαρισμα θα βοηθησουν στη μειωση των νιτρικων.

Μπορεις να μας πεις τις μετρησεις no3 που κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Η Chaetο συνήθως τοποθετείτε σε διαφορετική δεξαμενή (Refugium) και με ανεξάρτητο ή και αντίστροφο φωτισμό απ αυτόν του ενυδρείου.

Γνώμη μου είναι να βρεις έναν τρόπο να την βάλεις γιατί κάνει πολύ καλή δουλειά.

Τωρα για την αμμωνια.Το φαρμακο και ο καθαρισμος του βραχου επιρρεασαν την βακτηριακη σου πανιδα.Εγω θα αναβα σιγα-σιγα τα φωτα,ετσι ωστε οι μικροαλγες (οι πρασινες)που θα βγουν να βοηθησουν την κατασταση(με την προυποθεση οτι που και που θα αφαιρουνται ή θα καταναλωνονται απο αλγοβορους οργανισμους).

Και οι αλλαγες νερου με σιφοναρισμα την κοκκινης αλγης και το καλο σκιμαρισμα θα βοηθησουν στη μειωση των νιτρικων.

Μπορεις να μας πεις τις μετρησεις no3 που κανεις?

Δηλαδή μου λέτε να βάλω saeto (υπάρχει χώρος με φως στο sumb),

Να φρεσκάρω τα υλικά στο χημικό,

Να ανάψω σταδιακά τα φώτα (Με τι ρυθμό?),

Και να καθαρίζω κάθε άλγη που εμφανίζεται.

:)

Αλλαγές νερού?

Οι μετρήσεις μου είναι: ΝΗ3:0,25 – ΝΟ2:0,05 – ΝΟ4: 50

Link to comment
Share on other sites

Nαι.

Οι μετρησεις σου δεν ειναι καθολου καλες.Εχεις ζωντανα ή κοραλια μεσα?

Οι αλλαγες νερου θα βοηθησουν στην πτωση των υψηλων νιτρικων.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται φωτισμό όπως όλα τα φυτά !!! έστω και μια απλή λάμπα στη χειρότερη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

– ΝΟ4: 50

NO3: 50 :D

Nαι.

Οι μετρησεις σου δεν ειναι καθολου καλες.Εχεις ζωντανα ή κοραλια μεσα?

Οι αλλαγες νερου θα βοηθησουν στην πτωση των υψηλων νιτρικων.

Έχω 2 Clown, 1 Picasso, αρκετούς ερημίτες και 1 αστερία Σαρωνικού.

Από κοράλλια τίποτα.

Να ανάψω σταδιακά τα φώτα (Με τι ρυθμό?)

???????????? :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με κυανοβακτήριο είχα και εγώ… ευτυχώς μικρό. Κατά καιρούς έκανα συσκότιση 2 ημερών αλλά το πρόβλημα το έλυνα προσωρινά.

Δοκίμασα το Red Slime Remover της Chemi Clean. Εκτός από τη δόση θεραπείας, ο κατασκευαστής προτείνει και δόση συντήρησης μια φορά τον μήνα ώστε να αποτραπεί η εμφάνισή του.

Έκανα τη θεραπεία, ακολούθησα και τη δόση συντήρησης και η αλήθεια είναι ότι δεν μου εμφανίστηκε ακόμη.

Ταυτόχρονα έβαλα και ένα ψαράκι (Amblygobius phalaena) που μου είπανε ότι στο μενού του συγκαταλέγεται και το κυανοβακτήριο.

aiolos από'τι βλέπω για το red slime remover Περιέχει ερυθρομυκίνη και αντιβιοτικό, νομίζω κάτι τέτοιο ότι αφαιρεί την άλγη αλλά αφαιρεί και διάφορα αλλά πολύτιμα βακτηρίδια..

Link to comment
Share on other sites

Salamander στις οδηγίες δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.. οπότε δεν το γνωρίζω…, αλλά ούτως ή άλλως στο πρόγραμμα που ακόλουθω εδώ και 2 μήνες περίπου με τα προϊόντα της Preis, ρίχνω τρεις φορές την εβδομάδα το Baktoplan Marin που είναι καλλιέργεια βακτηριδίων, οπότε αν χάθηκε κάτι αναπληρώνεται.

Link to comment
Share on other sites

NO3: 50 :D

Έχω 2 Clown, 1 Picasso, αρκετούς ερημίτες και 1 αστερία Σαρωνικού.

Από κοράλλια τίποτα.

???????????? :)

O picasso ειναι μικρος?Αν ναι αρχισε να ψαχνεις για υιοθεσια :thumbup: σε λιγο γιατι ειναι καπως μεγαλο ψαρι για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

O picasso ειναι μικρος?Αν ναι αρχισε να ψαχνεις για υιοθεσια biggrin.gif σε λιγο γιατι ειναι καπως μεγαλο ψαρι για το ενυδρειο σου.

Ναι, είναι 2-3 cm.

Με τι ρυθμό να ανάψω σταδιακά τα φώτα???

1 ώρα κάθε βδομάδα είναι καλά?

Link to comment
Share on other sites

1-2 ωρες την εβδομαδα,παρακολουθοντας την αλγη,μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ο φόβος σου για την άλγη σου δημιούργησε χειρότερα προβλήματα από την ίδια την άλγη. Η ενέργεια σου να βγάλεις όλο τον βράχο και να τον καθαρίσεις ήταν ότι χειρότερο μπορούσες να κάνεις. Θα μπορούσες να το κάνεις πολύ σταδιακά σε κομμάτια με πολύ άλγη και όχι σε όλο το βράχο με τη μία.

Στη φάση που είσαι σου προτείνω αλλαγή νερού στο 100% (κάτι εύκολο μιας και τα λίτρα σου είναι μόνο 120) και πρόσθεσε stability της seachem σύμφωνα με τις οδηγίες σαν να ήταν ένα νέο ενυδρείο. Άναψε κανονικά τα φώτα στο ενυδρείο και στο sump με καινούργια chaeto. Ξανακάνε μετρήσεις και μας λες.

Link to comment
Share on other sites

Ο φόβος σου για την άλγη σου δημιούργησε χειρότερα προβλήματα από την ίδια την άλγη. Η ενέργεια σου να βγάλεις όλο τον βράχο και να τον καθαρίσεις ήταν ότι χειρότερο μπορούσες να κάνεις. Θα μπορούσες να το κάνεις πολύ σταδιακά σε κομμάτια με πολύ άλγη και όχι σε όλο το βράχο με τη μία.

Συμφωνώ απόλυτα. Ήθελα να αλλάξω και το setup του βράχου.

Στη φάση που είσαι σου προτείνω αλλαγή νερού στο 100% (κάτι εύκολο μιας και τα λίτρα σου είναι μόνο 120) και πρόσθεσε stability της seachem σύμφωνα με τις οδηγίες σαν να ήταν ένα νέο ενυδρείο. Άναψε κανονικά τα φώτα στο ενυδρείο και στο sump με καινούργια chaeto. Ξανακάνε μετρήσεις και μας λες.

Γίνεται αυτό???

Είμαι πλέον λίγο επιφυλακτικός στις δραστικές λύσεις.

Τεσπα προχτές έκανα αλλαγή 40%, καθάρισα βιολογικό, έβαλα νέα saeto (με φως 10 ώρες/μέρα) και χτες άναψα τα φώτα για 1 ώρα.

Παρατήρηση: οι ερημίτες του Σαρωνικού που έβαλα τελευταία δείχνουν να κάνουν πολύ καλή δουλειά σε σχέση με τους red leg, όπως επίσης και ο αστερίας ο οποίος είναι άμμου, κρατάει τον αραγωνίτη σε πολύ καλή κατάσταση.

Οι μετρήσεις μου πριν την αλλαγή νερού:

ΝΗ3: 0,25

ΝΟ2: 0-0,05

ΝΟ3: ~50

ΡΟ4: 0

Cl: 0

kH: 5 (πότε αρχίζω να το ρυθμίζω?)

pH: 8.2

SAL: 1025

Κάθε πέντε μέρες θα ανάβω +1 ώρα τα φώτα και θα κάνω μετρήσεις και ανάλογα και αλλαγές νερού.

Θα σας ενημερώνω για κάθε εξέλιξη.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ το θέλεις στο 8dkh τουλάχιστον. Αυτό θα το πετύχεις με συχνή (ίσως και καθημερινή) πρόσθεση κάποιου buffer από αυτά που υπάρχουν στη αγορά για alkalinity.

Αν μπορείς προσπάθησε να ξεκολλήσεις από το θέμα άλγη κι ασχολήσου με τα τρέχοντα «προβλήματα» του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λίγο καθυστερημένα, … έως πολύ.

Απαλλαγμένος πλέον από το μεγαλύτερο μέρος της άλγης, που με παίδεψε πάααααρα πολύ καιρό, μπορώ να πω και εγώ πλέον ότι έχω ένα μικρό reef και δείχνει ότι πάει καλά. :hysterical:

Ας πούμε όμως για το πώς εγώ αντιμετώπισα το πρόβλημα.

Θέλω να ευχαριστήσω όσους από εδώ μέσα με βοήθησαν με τις συμβουλές τους (ο θεός να φυλάει τα reef τους) :thumbup:

Αφού πείστηκα τελικά πως μόνο οι μεγάλες αλλαγές θα με βοηθούσαν, το πήρα απόφαση. Το έψαξα και λίγο και κατέληξα στο προφανές :

ΝΟ3=50 => αλλαγή νερού 90% => ΝΟ3=5

Επειδή όμως το 90 μου φάνηκε μεγάλο νούμερο έκανα το εξείς:

ΝΟ3=50 => 1η αλλαγή νερού 70% => ΝΟ3=15

ΝΟ3=15 => 2η αλλαγή νερού 70% => ΝΟ3<5

Και όπως ακριβός λέει ο τύπος, έτσι και έγινε. Όχι πως περίμενα κάτι άλλο. Αυτό που με ανησυχούσε ήταν οι επιπτώσεις στα ζωντανά. Πόσο λάθος έκανα… :buttrock:

Όλα πήγαν καλά. Μόνο λίγο κιτρινίλα η οποία έφυγε γρήγορα.

Παράλληλα με τις αλλαγές έκανα και τα εξής:

-Προσθήκη βακτηρίων,

-Αύξηση φωτισμού στο sump,

-Καλά υλικά φίλτρανσης + Purigen ρητίνη + Saeto,

-Mythrax + Σαλιγκάρια (όχι του Σαρωνικού, τέλος πια με αυτά).

Κάπως έτσι ήταν πριν

post-2319-1297342571_thumb.jpg :thumbup:

και έτσι είναι σήμερα.

post-2319-1297342017_thumb.jpg :thumbup:

Ευχαριστώ όσους με τις συμβουλές τους, μέσα από αυτό το forum, με βοήθησαν για την αντιμετώπιση του προβλήματος. :hysterical:

(Σε λίγο κλείνει τα 3 έτη και θα ακολουθήσει παρουσίαση) :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...