Jump to content

Μια πρωτη προσεγγιση


Recommended Posts

..........ΥΓ Ο σχεδιασμος εγινε στο 3D Max

Το ήξερα.

Και να υποθεσω μηχανολογος???

anyway, καλη επιτυχια με ην κατασκευη σου.

Εγω σου λεω να το κανεις με χιλια αφου τ γουσταρεις.

Ομως να εισαι ανοιχτος σε καθε αποτελεσμα.

Απο το να μην κολλησει καλα μεχρι και το να σπασει απο μια λάθος κινηση!!!

Σίγουρα θα κοστησει αρκετα χρηματα η κατασκευη, αν και δεν ξερω απο τιμες υαλου....

Παντως προσεχε πολυ!!!

Υ.Γ. αν χρειαστεις καποια εξτρα βοηθεια εκτος απο συμβουλες και μπορουμε, εδω ειμαστε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

@ Σωκράτης

Ακομα δεν ξερω αν πρεπει να μπει στο ενυδρειο ή στο sump. Θα ψαξω για τα υπερ και τα κατα του καθε σημειου και θα αποφασισω.

@nikoloutso

Zωγραφος ειμαι αλλα δουλευω ως illustrator στη διαφημιση

Το κοστος δε νομιζω να παει πανω απο €400-450 για ολοκληρη την κατασκευη, (ενυδρειο, sump, καπακι, επιπλο, φωτισμος, υλικα φιλτρου) βεβαια αυτο ειναι μια πρωτη εκτιμηση. Το γυαλι που ειναι το πιο ακριβο απ'ολα το υπολογιζω στα €200-250. Αυτες οι τιμες ειναι κοστους, οποτε σιγουρα θα πηγαινε πολυ περισσοτερο αν δεν υπηρχαν 1-2 φιλοι για να προμηθευτω τα υλικα.

Ευχαριστω για τη βοηθεια και καθε συμβουλη καλοδεχουμενη!

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια μια βοηθεια!

Ειναι ευκολο να μου πειτε τι βασικος εξοπλισμος χρειαζεται να μπει σε ενα χειροποιητο ενυδρειο εκτος του φιλτρου και ποσο παει χοντρικα το καθετι?

Dimmable ballast... ???

Λαμπες... ???

...

Link to comment
Share on other sites

Ο Dimmable ballast (περίπου στα 70 ευρώ, αλλά εξαρτάται και από τα watt του), από μόνος του είναι άχρηστος διότι για να εκμεταλλευτείς την ιδιότητά του χρειάζεται και οι συσκευή που θα ρυθμίζει τους κύκλους του φωτισμού αυτόματα, (ανατολή - δύση) και κάτι τέτοιο δεν είναι πολύ φτηνό !!!

Link to comment
Share on other sites

Eιδα οτι μπορει να γινει το κυκλωμα Α-Δ και ιδιοκατασκευη, οποτε ολα καλα πιστευω.

Χρειαζεται κατι αλλο? UV sterilizer κλπ?

Ο τζαμας μου εδωσε τελικη τιμη στα €250, μονο για τα τζαμια του ενυδρειου (120x50x60 με 15αρι πατο και 10αρια τα υπολοιπα)... η προηγουμενη ηταν χωρις ρονταρισμα.

Ειναι φυσιολογικη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...