Jump to content

Δεν πέφτει το Ph με τίποτα


Recommended Posts

Τα φώτα σας θέλω πάλι guys....

Προσπαθώ (χωρίς επιτυχία) εδώ και μέρες να ρίξω το ph του νερού μου, αλλά δεν τα καταφέρνω.

Το ενυδρείο είναι αρκετά φυτεμένο, 200 λίτρα, έχω diy CO2. Τα φυτά είναι (ή φαίνονται) μια χαρά, με καλή ανάπτυξη.

Βάζω νερό από όσμωση (αλλαγή 10 λίτρα τη μέρα, εδώ και 4-5 μέρες, έχω βάλει σύνολο 40-50 λίτρα από όσμωση την τελευταία βδομάδα :) ).

Η σκληρότητα πέφτει κανονικά και ομαλά (ΚΗ 5, GH 9), αλλά το ph ΑΚΟΥΝΗΤΟ στο 6.8-7.0

Θα ήθελα να το ρίξω γύρω στο 6, αλλά πραγματικά δε βλέπω τον τρόπο.

Έριξα και Sera PH Minus, τίποτα. Έβαλα δοσολογία σύμφωνα με τις οδηγίες, 2 φορές μάλιστα. Τίποτα.

Τί μπορεί να κρατά το ph ψηλά αλλά όχι τις σκληρότητες;

Link to comment
Share on other sites

εάν ρίχνεις μονο το ph minus μην περιμένεις πολλά... τα ζουμιά δεν κάνουν δουλειά

δοκίμασε τυρφη, αλλά με co2 και οσμόση, δεν ξερω τι παίζει.... περίμενε μεχρι να σε βρούν οι experts

Link to comment
Share on other sites

Σε 200 λίτρα με diy και πολύ καλά δουλεύει αν κατεβάζει σε 6.8

Από ανατάραξη επιφάνειας, αεραντλία, γενικά οξυγόνωση νερού πως πάμε;

Link to comment
Share on other sites

αφου απαντησεις στην παραπανω ερωτηση θα σου πω πως με το νερο της οσμωσης παιζουμε με τις σκληροτητες.

για το πεχα η χρηση τυρφης η διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία δεν έχω. Μέχρι προχτες είχα γυρισμένη την έξοδο του ενός φίλτρου προς την επιφάνεια και είχα καλή ανατάραξη. Το γύρισα προς τα κάτω για να μην έχω απώλειες CO2, αλλά μου φάνηκε ότι είδα δυσφορία των ψαριών (κινήθηκαν πιο ψηλά, και ανέπνεαν πιο γρήγορα) γι'αυτό την ξαναγύρισα προς τα πάνω.

Άρα ξανακοιτάω το θέμα του CO2, και για αρχή θα δω την διάχυση, γιατί προς το παρόν όλο στην επιφάνεια βγαίνει, χαμένο πάει.

Το οξυγόνο πόσο επηρρεάζει το ph; Το co2 ξέρω, είναι αντίστροφα ανάλογο (σε συνδυασμό με τη σκληρότητα βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε άλλο περίμενε λίγο και παρατήρησε τι γίνετε ενώ πέφτουν κι άλλο λίγο οι σκληρότητες, επίσης σκέψου αν έχεις κάτι ασβεστολιθικό στο ενυδρείο μιας και το πρώτο πράγμα που κάνει ένα τέτοιο υλικό είναι να αντιτίθεται στη μείωση του pH.

Link to comment
Share on other sites

Πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε άλλο περίμενε λίγο και παρατήρησε τι γίνετε ενώ πέφτουν κι άλλο λίγο οι σκληρότητες, επίσης σκέψου αν έχεις κάτι ασβεστολιθικό στο ενυδρείο μιας και το πρώτο πράγμα που κάνει ένα τέτοιο υλικό είναι να αντιτίθεται στη μείωση του pH.

Thanks, ακριβώς αυτό σκέφτηκα πριν λίγο.

Είχα μέσα κάποιες πανέμορφες πέτρες που βρήκα σε παραλία στις διακοπές.

Τις είχα δοκιμάσει με τη μέθοδο με το ξύδι και δεν έδειξαν να είναι ασβεστολιθικές.

Ωστόσο τις έβγαλα τώρα και θα δω πως θα πάει το πράγμα τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να κατεβασεις στο 6 το πεχα?

Το πεχα πεφτει εμμεσα και μονο με νερο οσμωσης, απλα επειδη παρεχεις CO2 να προσεχεις να μη κατεβει το kH κατω απο 3-4.

προταση : μη βαζεις buffers γοα το πεχα στο νερο

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να κατεβασεις στο 6 το πεχα?

Γιατί αυτό απαιτούν τα ψάρια που έχω μέσα αλλά και αυτά που σκοπεύω να βάλω.

Γενικά πάντως βλέπω ότι μπορώ εύκολα να ελέγχω τις σκληρότητες (είμαι σχεδόν σίγουρος για τις τιμές τους πριν ακόμη κάνω μέτρηση), ενώ το ph είναι απρόβλεπτο.

Θα στρέψω την προσοχή μου στο co2 λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Για να ρίξεις το Ph στο 6 πρέπει να κατεβάσεις το ΚΗ στο 1, ή να φλόμωσες το ενυδρείο σου με χουμικά οξέα, ή να το ταράξεις στο CO2

Ιδανικά είναι να κατεβάσεις το ΚΗ στο 2 και να βάλεις τύρφη όπου αυτή περιέχει αρκετά χουμικά οξέα και σε συνδυασμό με το CO2 θα κατέβει Ph στο 6.

Θέλω να πιστεύω ότι κατέχεις το χόμπι λιγάκι γιατί το ΚΗ 2 συγχωρεί μεν λαθάκια αλλά όχι χονδρά

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό απαιτούν τα ψάρια που έχω μέσα αλλά και αυτά που σκοπεύω να βάλω.

Γενικά πάντως βλέπω ότι μπορώ εύκολα να ελέγχω τις σκληρότητες (είμαι σχεδόν σίγουρος για τις τιμές τους πριν ακόμη κάνω μέτρηση), ενώ το ph είναι απρόβλεπτο.

Θα στρέψω την προσοχή μου στο co2 λοιπόν.

Εγω θα ελεγα να εχεις υπομονη. Το οτι αλλαζεις νερο με Α.Ο θα σου κατεβασει σταδιακα και το ΡΗ. Ευτυχως που κατεβαινει αργα γιατι το γρηγορα μπορει να σκοτωσει τα ψαρια σου. Μην μπαινεις λοιπον σε περιτα εξοδα που μπορει και αυτα να σε βαλουν σε περιπετειες. Διαβασε και δειξε υπομονη, ειναι τα βασικα στοιχεια που χρειαζεται αυτο το χομπυ.- :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...