Jump to content

χρυσόψαρο με κόκκινες ρίγγες σαν αγγεία


Recommended Posts

red-cross.jpg

Καλησπέρα, σήμερα παρατήρησα το οραντα μου να έχει κοκκίνες ρίγγες (σαν αιμάτομα σαν αγγεία) σε όλο το κεφάλι του στην ουρά και στην ρίζα απο τα πτερύγια, το ένα πτερύγιο το κρατάει κλειστό.βοηθήστε με σας παρακαλώ τί να κάνω.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):φίλτρο EΗΕIM2211 1 λίτρο κεραμεικά

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 μήνες το ενυδρείο τα ψάρια τα ψαράκια τα έχω 1 εβδομάδα

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 χρυσόψαρα (1 blackmoor + 1 oranda red)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγές νερού κάνω ανα 2-3 ήμερες πρωτετιμασμένο 2 ώρες με αντιχλώριο Aquatan. Τάισμα μέρα παρα μέρα με nutrafin basix 1 μικρό φιλαράκι δίνω στο καθένα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:10-15

- GH:8

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):περίπου 25

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:serra test NH3/NH4

-Strips:eSHa AQUA

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:oranda

- Ιστορικό Ψαριού:1 εβδομάδα που το έχω ήταν μια χαρά.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):έχει βγάλει κάποια κόκκινα σημάδια σε όλο το κεφάλι και στην ουρά του σαν αγγεία κόκκινα σαν αίμα.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-

-Δοσολογία:-

-Χρόνος Χρήσης:-

-Αναλυτική περιγραφή:-

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. φωτογραφία

2. http://img5.imageshack.us/i/p260809230501.jpg/

3. http://img35.imageshack.us/i/p2608092306.jpg/

4. http://img8.imageshack.us/i/p260809230601.jpg/

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

red-cross.jpg

Καλησπέρα, σήμερα παρατήρησα το οραντα μου να έχει κοκκίνες ρίγγες (σαν αιμάτομα σαν αγγεία) σε όλο το κεφάλι του στην ουρά και στην ρίζα απο τα πτερύγια, το ένα πτερύγιο το κρατάει κλειστό.βοηθήστε με σας παρακαλώ τί να κάνω.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):φίλτρο EΗΕIM2211 1 λίτρο κεραμεικά

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 μήνες το ενυδρείο τα ψάρια τα ψαράκια τα έχω 1 εβδομάδα

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 χρυσόψαρα (1 blackmoor + 1 oranda red)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγές νερού κάνω ανα 2-3 ήμερες πρωτετιμασμένο 2 ώρες με αντιχλώριο Aquatan. Τάισμα μέρα παρα μέρα με nutrafin basix 1 μικρό φιλαράκι δίνω στο καθένα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:10-15

- GH:8

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):περίπου 25

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:serra test NH3/NH4

-Strips:eSHa AQUA

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:oranda

- Ιστορικό Ψαριού:1 εβδομάδα που το έχω ήταν μια χαρά.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):έχει βγάλει κάποια κόκκινα σημάδια σε όλο το κεφάλι και στην ουρά του σαν αγγεία κόκκινα σαν αίμα κ ξεφτισμα στην ουρα του σαν να φαγωνεται απο κατι.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-

-Δοσολογία:-

-Χρόνος Χρήσης:-

-Αναλυτική περιγραφή:-

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. http://i30.tinypic.com/fn5w8z.jpg

2. http://img5.imageshack.us/i/p260809230501.jpg/

3. http://img35.imageshack.us/i/p2608092306.jpg/

4. http://img8.imageshack.us/i/p260809230601.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι ο χρωματισμος του ψαριου, τοτε αυτα ειναι καθαρα συμπτωματα δηλητηριασης απο αμμωνια.

Μαλιστα τα συμπτωματα που αναφερεις ειναι για εκτεταμενη ζημια και προχωρημενη κατασταση.

"Δεδομένου ότι η ζημία από δηλητηρίαση αμμωνίας συνεχίζεται, οι ιστοί καταστρέφονται με ένδειξη αυτού τις κόκκινες ραβδώσεις ή μικρές πληγές που εμφανίζονται στο σώμα και τα πτερύγια.

Η εσωτερική ζημία εμφανίζεται στον εγκέφαλο, τα όργανα, και το κεντρικό νευρικό σύστημα.

Το ψάρι αρχίζει να αιμορραγει εσωτερικά και εξωτερικά, και τελικά πεθαίνει."

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry184815

Γραφεις οτι ετρεχε το ενυδρειο δυο μηνες και τα ψαρια τα εβαλες (ολα μαζι?) πριν μια εβδομαδα.

Οσο ετρεχε αδειο το ενυδρειο με τι τροπο κρατουσες ζωντανη τη βιολογια στο φιλτρο?

Εκανες μετρησεις (NH3, NO2, NO3) πριν βαλεις τα ψαρια?

Τι τιμες ειχαν? (με τι τεστ εκανες μετρησεις?)

Απο τη στιγμη που δεν μετρας αμμωνια ομως δεν μπορω να ξερω αν ηρθε στο ενυδρειο το ψαρι ηδη δηλητηριασμενο ή καποια στιγμη ειχες αμμωνια στο ενυδρειο και εφυγε με καποια διαδικασια.

Αν δεν εχει το νερο αμμωνια δε ωφελει να σου προτεινω αλλαγες ή υγρα που δεσμευουν αμμωνια κλπ για να καθαρισει το νερο.

Ομως, οι σωστες αλλαγες νερου σε σωστη θερμοκρασια και με καλο αντιχλωριο που δεσμευει αμμωνια τοξικα κλπ και προστατευει την μεμβρανη των ψαριων, ποτε δεν εκανε κακο.

ΥΓ σιγουρα δεν ειναι καποιο ψαρι απο αυτα? http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=29033&hl=

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αλαγη νερου καθε 2 μερες δεν ειναι πολυ συχνα?η δεν προκαλει καποιο προβλημα? :)

Σωστή η παρατήρηση, όπως επίσης θα προσθέσω και έναν προβληματισμό μου στο θέμα της διατροφής...

1) Η τόσο συχνή αλλαγή νερού δεν κάνει καλό στο σύστημα καθότι δεν του επιτρέπεις να "στρώσει". Βέβαια δεν αναφέρεις σε τί ποσοστό αλλάζεις το νερό. Αν στα 60 λίτρα αλλάζεις 5 λίτρα ανά 2-3 μέρες τότε όλα ok. Αν αλλάζεις περισσότερο τότε ΙΣΩΣ να στρεσάρεις τα ψάρια σου χωρίς λόγο... Πολύ περισσότερο δεν έχεις ανάγκη τις τόσο συχνές αλλαγές με το φαΐ που προσφέρεις!

2) Όλοι οι οργανισμοί έχουν ανάγκη από ποικιλία τροφής καθώς και από βιταμίνες. Φυσικά εννοείται πως έχουν ανάγκη από την σωστή ποσότητα τροφής! Πρώτον θεωρώ πως δίνεις λίγη τροφή για υπερκινητικά ψάρια, όπως είναι τα χρυσόψαρα. Δεύτερον θα σε συμβούλευα να πάρεις και βιταμίνες ώστε να εμπλουτίζεις την τροφή των ψαριών σου. π.χ. μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις Sera Fishtamin.

Link to comment
Share on other sites

Nαί τα 2 ψάρια μπήκαν μαζί πριν μία εβδομάδα. Τα αγόρασα από water in έως εχθές το ψαράκι ήταν μια χαρά

Όσο έτρεχε το ενυδρείο έριχνα 2-3 φιλαράκια τροφής 2 φορές την εβδομάδα για να κρατήσω ζωντανή την βιολογία.

Εκανα μετρήσεις με

-Υγρά Τεστ:serra test NH3/NH4

-Strips:eSHa AQUA

πρινα βάλω τα ψάρια oι μετρήσεις μου ήταν

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):περίπου 15-20

- Θερμοκρασία: 26

Και οι χθεσινές μετρήσεις βγάζουν ξανά τα ίδια αποτελέσματα δεν έχω αμμωνία.

Τα προηγούμενα ψαράκια μου έφυγαν δυστυχώς αλλά από τότε καθάρισα όλο το ενυδρείο και το χαλίκι κανονικά.Τα 2 που έχω τα πήρα πριν μία εβδομάδα.

Με πολύ ψάξιμο είδα και την παρακάτω ασθένεια που φαίνεται να ταιριάζει με τα συμπτώματα υπάρχει περίπτωση να είναι αυτή και αν ναι τι να κάνω?

«Μύκητες (fungus)

Συμπτώματα: Το ψάρι μας παρουσιάζει σε διάφορα σημεία του σώματός του ένα βαμβακώδες θαμπό κάλυμμα, που πολλές φορές καλύπτει και τα μάτια.

Επίσης είναι πιθανό να παρουσιαστούν κόκκινες γραμμές στην ουρά ή τα πτερύγια. Συνοδεύεται με νωθρότητα στην κολύμβηση και μάζεμα των πτερυγίων.»

ΥΓ. αλλαγή νερού κάνω περίπου 10-15 λίτρα με σκούπα βυθού για να απομακρύνω τα υπολείματα των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

"βαμβακώδες θαμπό κάλυμμα" είναι καινούργιο σύμπτωμα ;

Γιατί να έχεις υπολείμματα τροφών που χρειάζεται να τα αφαιρείς καθε 2 ημέρες ;

Link to comment
Share on other sites

"βαμβακώδες θαμπό κάλυμμα" είναι καινούργιο σύμπτωμα ;

Γιατί να έχεις υπολείμματα τροφών που χρειάζεται να τα αφαιρείς καθε 2 ημέρες ;

όχι το ψάρι δεν έχει "βαμβακώδες θαμπό κάλυμμα" έχει "κόκκινες γραμμές στην ουρά ή τα πτερύγια. νωθρότητα στην κολύμβηση και μάζεμα των πτερυγίων" απο αυτό υπέθεσα ότι μπορεί να είναι Μύκητες.

Αλλά και πάλι είμαι πολύ αρχάριος για να διακρίνω την ασθένεια.. :) απλά ότι βλέπω σήμερα έχει γύρω απο το στόμα πολλά αγγεία κόκκινα σαν εσωτερική αιμορραγία είναι.Τι λέτε να το απομονώσω απο το άλλο? σκέφτομαι να το βάλω σε ένα καθαρό κουβαδάκι περίπου 10-15 λίτρων με αντιχλώριο.

δεν έχω τόσο υπολείμματα τροφών όσο ακαθαρσίες απο τα ψάρια τα οποία είναι στο βυθό ανάμεσα στο χαλίκι.

Έγινε επεξεργασία - A+E
Link to comment
Share on other sites

Για την ασθένεια δεν μπορώ αν σου κάτι... Προσωπικά δεν έχω καταλάβει τι μπορεί να φταίει! Ίσως ο Σταμάτης να ξέρει....

Αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι ότι βάζοντας σκούπα βυθού ανά 2-3 μέρες καταστρέφεις την όποια βιολογία πάει να δημιουργηθεί μέσα στο ενυδρείο σου (δεν μιλάω για το φίλτρο). Μην χρησιμοποιείς σκούπα βυθού, τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες. Σε περίπτωση που το χαλίκι σου αποκτήσει καλή βιολογία, δεν θα βλέπεις ούτε ακαθαρσίες ή τουλάχιστον όχι σε ενοχλητικό βαθμό! Οπότε γενικώς η γνώμη μου είναι να κόψεις γενικά την σκούπα βυθού.

Επίσης πρέπει να ξέρεις πως ΟΤΙ κάνεις μέσα στο ενυδρείο, αλλά και έξω απ'αυτό, στρεσάρει τα ψάρια... Και στρες σημαίνει μείωση του ανοσοποιητικού συστήματος με άμεση συνέπεια να γίνονται τα ψάρια ευπαθή σε ασθένειες!

Link to comment
Share on other sites

baktopur direct και γρήγορα .

Ακολουθείς τις οδηγίες .

Link to comment
Share on other sites

baktopur direct και γρήγορα .

Ακολουθείς τις οδηγίες .

ευχαριστώ θα το πάρω το φάρμακο ,μία ερώτηση να το ξεχωρίσω απο το άλλο? δηλαδή σκέφτομαι να το βάλω σε έναν κουβά καθαρό απο φάρμακα και να του βάλω εκεί τις ταμπλέτες για να μην μου καταστρέψει και την βιολογία στο φίλτρο μου. ποια η γνώμη σου ?

και πάλι ευχαριστώ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχουν προσβληθεί και τα αλλα ψάρια μπορείς να το κάνεις .

Για 3 συνεχόμενες ημέρες .

Link to comment
Share on other sites

«Μύκητες (fungus)

Συμπτώματα: Το ψάρι μας παρουσιάζει σε διάφορα σημεία του σώματός του ένα βαμβακώδες θαμπό κάλυμμα, που πολλές φορές καλύπτει και τα μάτια.

Επίσης είναι πιθανό να παρουσιαστούν κόκκινες γραμμές στην ουρά ή τα πτερύγια. Συνοδεύεται με νωθρότητα στην κολύμβηση και μάζεμα των πτερυγίων.»

πολες φορες οι αιμοραγιες στην βαση τον πτερυγων και στο κεφαλι οφειλοντε και στην υπαρξη βακτυριου

ευχαριστώ θα το πάρω το φάρμακο ,μία ερώτηση να το ξεχωρίσω απο το άλλο? δηλαδή σκέφτομαι να το βάλω σε έναν κουβά καθαρό απο φάρμακα και να του βάλω εκεί τις ταμπλέτες για να μην μου καταστρέψει και την βιολογία στο φίλτρο μου. ποια η γνώμη σου ?

και πάλι ευχαριστώ για την βοηθεια

το φαρμακο που σου προτηνε ο σταματης ειναι πολυ καλο,προσεξε στην δοσολογια του και στις επαναλιψεις,διατηρισε και μια υψηλοτερη θερμοκρασια κοντα στο 28-29 και αφου βαλεις το φαρμακο,κανε μια αποτομη στιγμιαια αυξηση στους 30-31 για κανα μισαωρο...η αποτομη αλαγη θερμοκρασιας σκοτονει τα βακτυρια επιτοπου....α και μην ταισεις οταν βαλεισ το φαρμακο...η ασθενεια υπαρχει και στο συστημα σου,οποτε και να καθαρισεις τον ασθενη,αν γυρισει σε μολυσμενο περιβαλλον,θα ξανα αρρωστησει

Γι αυτο κανεις την θεραπεια μεσα στο ενυδρειο,απουσια ανθρακα...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχουν προσβληθεί και τα αλλα ψάρια μπορείς να το κάνεις .

Για 3 συνεχόμενες ημέρες .

αν δεν εμφανιζουν συμπτωματα τα αλλα ψαρια,δεν συμαινει και οτι ειναι και υγειοι...αυτη ειναι η διαφορα του ασθενη (φερει συμτωματα) και του φορεα (φερει την ασθενεια χωρις να την εκδηλωνει,αλλα καποια στιγμη θα εμφανιστει...)

σαν να σου λεω αυτο που ακουμε τελευταια πολυ στην τηλεοραση,οταν εχουμε εναν που νοσει απο την νεα γρυπη και τα γυρο του ατομα μπαινουν σε μια προλυπτηκη θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

πολες φορες οι αιμοραγιες στην βαση τον πτερυγων και στο κεφαλι οφειλοντε και στην υπαρξη βακτυριου

το φαρμακο που σου προτηνε ο σταματης ειναι πολυ καλο,προσεξε στην δοσολογια του και στις επαναλιψεις,διατηρισε και μια υψηλοτερη θερμοκρασια κοντα στο 28-29 και αφου βαλεις το φαρμακο,κανε μια αποτομη στιγμιαια αυξηση στους 30-31 για κανα μισαωρο...η αποτομη αλαγη θερμοκρασιας σκοτονει τα βακτυρια επιτοπου....α και μην ταισεις οταν βαλεισ το φαρμακο...η ασθενεια υπαρχει και στο συστημα σου,οποτε και να καθαρισεις τον ασθενη,αν γυρισει σε μολυσμενο περιβαλλον,θα ξανα αρρωστησει

Γι αυτο κανεις την θεραπεια μεσα στο ενυδρειο,απουσια ανθρακα...

δεν έχω θερμοστάτη στο ενυδρέιο μου πώς θα κάνω αποτομη στιγμιαια αυξηση στους 30-31 ? αν ρίξω λίγο ζεστό νερό κάνει η θα τα κάψω? :)

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω θερμοστάτη στο ενυδρέιο μου πώς θα κάνω αποτομη στιγμιαια αυξηση στους 30-31 ? αν ρίξω λίγο ζεστό νερό κάνει η θα τα κάψω? :)

δεν θα στο προτινα γιατι ο βρασμος στην κατσαρολα μπορει να βγαλει διαφορες ουσιες οπως χρωμιο...ασε δε που δεν θα μπορεσεις να ελεγχεις την θερμοκρασια του βρασμου,αφου το 30-31 για μας ειν αι χλυαρο,και το νερο αρχιζει να καταλαβαινεισ οτι βραζει στους 50 βαθμους που ξεκιναει η επιφανιακη εξατμηση του

Link to comment
Share on other sites

πολες φορες οι αιμοραγιες στην βαση τον πτερυγων και στο κεφαλι οφειλοντε και στην υπαρξη βακτυριου

το φαρμακο που σου προτηνε ο σταματης ειναι πολυ καλο,προσεξε στην δοσολογια του και στις επαναλιψεις,διατηρισε και μια υψηλοτερη θερμοκρασια κοντα στο 28-29 και αφου βαλεις το φαρμακο,κανε μια αποτομη στιγμιαια αυξηση στους 30-31 για κανα μισαωρο...η αποτομη αλαγη θερμοκρασιας σκοτονει τα βακτυρια επιτοπου....α και μην ταισεις οταν βαλεισ το φαρμακο...η ασθενεια υπαρχει και στο συστημα σου,οποτε και να καθαρισεις τον ασθενη,αν γυρισει σε μολυσμενο περιβαλλον,θα ξανα αρρωστησει

Γι αυτο κανεις την θεραπεια μεσα στο ενυδρειο,απουσια ανθρακα...

Μπορεις να γραψεις την πηγη αυτων των οδηγιων; :thumbup::) Εγω προσωπικα τις βλεπω ..... λαθος.- :D

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω θερμοστάτη στο ενυδρέιο μου πώς θα κάνω αποτομη στιγμιαια αυξηση στους 30-31 ? αν ρίξω λίγο ζεστό νερό κάνει η θα τα κάψω? :thumbup:

:DΜην κανεις κατι τετοιο.- :)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, :)

πήρα το baktopur direct έβαλα το ψάρι σε ένα δοχείο 2 λίτρων με την ταμπλέτα και το άφησα 30 λεπτά, μετά το έβαλα στο ενυδρείο μαζί με το νερό που είχε το φάρμακο, το νερό στο ενυδρείο έχει κιτρινίσει.

-έχω κλείσει το ανεμηστιράκι και η θερμοκρασία ανέβηκε στους 28,5 C να το αφήσω έτσι να ανεβει και άλλο η είναι καλύτερα με χαμηλή θερμοκρασία?

Υ.Γ το άλλο ψαράκι μου το blackmoor έχει γίνει πολύ επιθετικό μόλις βάζω το χέρι μου μέσα στο ενυδρείο αρχίζει και με δαγκώνει!! :D

Έγινε επεξεργασία - A+E
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γραψεις την πηγη αυτων των οδηγιων; :thumbup::) Εγω προσωπικα τις βλεπω ..... λαθος.- :D

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΔΙΑΒΙΩΣΗ ΥΔΡΟΒΙΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ,

ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΖΩΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΥΔΑΤΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΩΝ ΤΟΥ ΓΕΩΠΟΝΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΕΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ....

Link to comment
Share on other sites

Κανενα νεωτερο οπως λεει και ο σταματης δεν εχουμε ομως.

Τα ψαρακια σου φιλε μου θεραπευτηκαν??

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΔΙΑΒΙΩΣΗ ΥΔΡΟΒΙΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ,

ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΖΩΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΥΔΑΤΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΩΝ ΤΟΥ ΓΕΩΠΟΝΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΕΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ....

Θα ηθελα να ξερω και την αποψη του ΣΤΑΜΑΤΗ σε αυτο που γραφτηκε αλλα και καποιες επιπλεον λεπτομερειες, δηλαδη συνισταται σε ποιες ακριβως ασθενειες; :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, :D

το ψαράκι από την πρώτη κιόλας μέρα έδηξε σημάδια βελτίωσης δηλαδή η κοκκινίλα άρχισε να υποχωρεί την τρίτη μέρα (Κυριακή) είχε σχεδόν εξαφανιστεί και όταν έκανα την αλλαγή νερού (50%) όπως έλεγαν οι οδηγίες από το φάρμακο, έκανα μια μέτρηση αμμωνίας είδα λίγη αμμωνία (0,5 περίπου) και έτσι δεν έριξα άλλο χαπάκι εξάλλου το 50% του νερού έχει ακόμα την κίτρινη απόχρωση του άρα και φάρμακο.

Το ψαράκι μου φαίνεται πολύ καλύτερα πάντως αν δω ότι ξαναπαρουσιάσει κάτι θα του ξαναβάλω χαπάκι. καθ' όλη την διάρκεια της θεραπείας είχα θερμοκρασία 26 βαθμούς στο ενυδρείο μου.

.Γ το άλλο ψαράκι μου το blackmoor έχει γίνει πολύ επιθετικό μόλις βάζω το χέρι μου μέσα στο ενυδρείο αρχίζει και με δαγκώνει επίσης σήμερα έφαγε απο το χέρι μου!! :) blink.gif

Έγινε επεξεργασία - A+E
Link to comment
Share on other sites

χάλια τα πράγματα με το άλλο ψαράκι μου τώρα!!!!

το black moor μου δεν κολυμπάει σταθερά μερικές φορές τον παρασαίρνει το νερό πλάγια και η ουρά του στην άκρη της απο μαύρη έχει ξεφτίσει έχει γίνει άσπρη σαν στάχτη σαν να πέφτει με μικρά κομματάκια! :)

αμμωνία = 0,3 περίπου.

έριξα μόλις ένα χαπάκι baktopur direct.

φώτο σημερινή αν και δεν φαίνεται πολύ καλα με το κινητό

http://tinypic.com/r/2qx3gv8/3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...