Jump to content

απροσμενος θανατος......


paris_athens

Recommended Posts

σημερα εχασα την μια guppina μου ξαφνικα......να ξεκινησω απο την αρχη ομως!

ενυδρειο 50 λιτρα καθαρα 65μικτα.....με φιλτρο πλατης με μπλε σφουγγαρι και 2 λιτρα siporax

τρεχει απο αρχες ιουλιου και ειναι μπολιασμενο απο αλλο ενυδρειο μου.

nh3/nh4 0

no3 5

no2 -

ph 7.2

kh 6

gh 10

μετρησεις απο υγρα τεστ jbl σημερα....

στο ενυδρειο εχω 2 θηλυκα και ενα αρσενικο και ενα apple snail μεγαλο.

γυρνοντας απο διακοπες ειδα το ενα θηλυκο φουσκομενο ετοιμο για γεννα. μετα απο δυο μερες βρηκα 3 μικρα να γυρναν μεσα στο ενυδρειο. την επομενη μερα ηταν ακομα φουσκωμενη και ανασαινε γρηγορα. την τριτη μερα απεβιωσε δυστυχος και ηταν ακομα φουσκωμενη......

τι να φταιει???? μηπως εγινε κατι στην γεννα??? 3 μικρα εβγαλε μονο.....και πεθανε!!!

αλατι δεν προσθετω στο ενυδρειο....μηπως να ξεκινησω??? θα τα βοηθησει σε τιποτα εκτος απο ασθενειες??

Link to comment
Share on other sites

τι τα ταιζεις? οι μετρησεις ειναι πριν ή μετα τη γεννα?

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες μετα απο γεννα εχουμε τετοιες περιπτωσεις χωρις να υπαρχει αρρωστια. Μπορει να ειχε κι αλλα μωρακια και να μην καταφερε να τα γεννησει, σιγουρα θα εκανε περισσοτερα αλλα φαγωθηκαν απο τα υπολοιπα ενηλικα ψαρακια σου. Μπορει να ειχε γεννησει πολλες φορες το εν λογω ψαρακι και να "κλαταρε"

Προσεχε λιγο την συμπεριφορα των υπολοιπων ψαριων σου και αν δεις κατι περιεργο πες μας

Link to comment
Share on other sites

σωστα!! καλου κακου, βρες και βαλε στην επιφανεια κερατοφυλλο να κρυβονται τα μωρα!

Link to comment
Share on other sites

στην επιφανεια εχω foul κερατοφυλλο μονο και μονο για αυτο......

τα ψαρια τα εχω πολυ λιγο καιρο και σε εμενα δεν ειχαν ξαναγεννησει! υπαρχει περιπτωση να εχει ξαναγεννησει η θυληκια στο pet shop???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...