Jump to content

Recommended Posts

Συνεχίζοντας τις παρουσίασεις ψαριών απο τις δύο μεγάλες ομάδες των ψαριών της λίμνης Ταγκανίκας
Συνεχίζω με τους όμορφους και παναρχαίους
( δείτε τα ψάρια σαν να έρχονται απο εκατομμύρια χρόνια πίσω όσο παλιά είναι αυτή η λίμνη) κάλβους που ανήκουν στα subtrate brooders.Η ομάδα αυτή δηλ. ο Altolamporologus Compressiceps, Altolamprologus calvus και Altolampologus fasciatus είναι ψαράκια που μπορούμε νατ έχουμε σε κοινωνικά ενυδρεία ανκαι τα ψάρια αυτά μπορεί να κυνηγήσουν μικρά ψαράκια άλλων subtrate brooders ή θα προσπαθήσουν να φάνε τα αυγά άλλων mouthbrooders.Όπως αναφέρεται από τον ερευνητή Δόκτορα Konings αν θέλουμε να κρατήσουμε κιχλίδες με σκοπό την αναπαραγωγή είναι καλά να μην είναι μαζί με τα πιο πάνω αναφερόμενα τρία είδη.Απαιτούν σπηλιές για να κρύβονται και να γεννούν ή ΜΙΚΡΑ καβούκια απο σαλιγκάρια ή κοχύλια.Θα μου πείτε γιατί γράφω με κεφαλαία τη λέξη "μικρά",υπάρχει λόγος αγαπητοί μου φίλοι.Ο αρσ. κάλβος είναι μεγαλύτερος απο το θηλ.Ο αρσ.κάλβος έχει μια δολοφονική ιδιαιτερότητα ,αν το καβούκι τον χωράει μπορεί να κυνηγήσει το θηλ. του μέσα σε αυτό να το αναγκάσει να σφηνωθεί και μοιραία να χάσει τη ζωή της ( τι έρωτας είναι αυτός ;; ;) γιαυτό τα καβούκια που βάζουμε είνα μικρά ώστε να μην χωράνε τον αρσενικό κάλβο.

Να αναφέρω οτι ο κάλβος των κοχυλιών είναι ο Altolamprologus compressiceps " shell " είναι μικρότερος σε σύγκριση ( 5-8 cm ) με τα άλλα του αδέλφια που εχόυν μέγεθος μεγαλύτερο ( 10 - 16 cm περίπου).:

Θέλω να πώ τα εξής :Διαβάζοντας τα πιο πάνω θα μπορούσε να πει κάποιος εφόσον έχω κάλβους θα αποφύγω να βάλω άλλα ψαράκια επειδή υπάρχει ο κίνδυνος για τα μικρά.Εγώ θα έλεγα να το δοκιμάσουμε.Το σωστό aquascaping , o σωστός σριθμός ψαριών πιστεύω οτι θα μας βοηθήσει να κρατήσουμε αυτά τα πανέμορφα ψάρια μαζί με άλλα.

Αυτά τα ολίγα για τους Κάλβους.


Πηγές : 1.Back to Nature Guide to Tanganyika Cichlids ,2nd edition , Ad Konings

2.The Tanganyika Cichlid Aquqrium , Barron's edition , Georg Zurlo

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ψάρια με φοβερή ποικιλία χρωμάτων και αρχοντικό παρουσιαστικό :) , τα έχω βάλει στο μάτι καιρό τώρα...

altolamprologus_calvus_1.jpg

Altolamprologus-calvus-zair.gif

altolamprologus-compressiceps-chaitika.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ανκαι το θέμα κλειδώθηκε γιατί θα μετακινηθεί ,το ξεκλείδωσα για να πώ οτι το θέμα αυτό γράφτηκε σαν μια μικρή εισαγωγή στην συγκεκριμένη ομάδα ψαριών.Υπάρχουν αρκετές ομάδες ψαριών στη Ταγκανίκα που όπως είπα στη παρουσίαση της ομάδας των tropheus http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29946 χωρίζονται σε mouth brooders και substrate brooders.Βάσει αυτών θα γίνουν και οι παρουσιάσεις.Σίγουρα απο συγγραφέα σε συγγραφέα ή site υπάρχουν μικροδιαφορές για παραδείγμα στα μεγέθη.Αν διαβάσετε προσεκτικά την παρουσίαση θα καταλάβετε.Για τον κάλβο των κοχυλιών έχουν δοθεί ήδη απαντησεις.Στόχος μου δεν είναι να κάνω αναλυτικά profile αλλά να δώσω μια καλή γενική εικόνα της κάθε ομάδας.

Το θέμα κλειδώνεται γιατί θα μετακινηθεί.Οποιος θέλει να ανοίγει συζήτηση επι των θεμάτων αυτών να ανοίγει καινούργιο θέμα ωστε η παρουσιάσεις αυτές να παραμένουν " καθαρές "

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια φωτογραφία που μας την έστειλε ο φίλος nikoloutso

post-1410-1251719940_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...