Jump to content

αλλαγη υποστρωματος


Recommended Posts

γεια χαρα.λοιπον,εχω ενα ενυδρειο 120 L και σκεφτομαι να κανω καποιες αλλαγες.τωρα στο ενυδρειο μεσα υπαρχει μονο χαλικι και ψαρια(1 κλοουν,2 μαχαιροψαρα.1 νεον κι ενας κοκκινοματης).σκεφτομαι να βαλω αμμο κι ετσι αγορασα ενα σακι απο ενα μαγαζι με οικοδομικα υλικα.υπαρχει προβλημα εαν βαλω αμμο σε σχεση με τα ψαρια που εχω και το ενυδρειο?επισης σκεφτομαι να αλλαξω και τα ψαρια ομως δεν ξερω τι να βαλω ακομα.σκεφτομαι για κιχλιδες. θα μπορουσα ομως να βαλω και ψαρια οπως πχ guppies(σε σχεση παντα με την αμμο)?

Link to comment
Share on other sites

Άμμο από μαγαζί με οικοδομικά υλικά;

Και τι το πέρασες το ενυδρείο, πολυκατοικία; :)

Χωρίς πλάκα, δεν ξέρεις τι υλικό είναι η άμμος σου;

Αν είναι από ακατάλληλο υλικό;

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα.λοιπον,εχω ενα ενυδρειο 120 L και σκεφτομαι να κανω καποιες αλλαγες.τωρα στο ενυδρειο μεσα υπαρχει μονο χαλικι και ψαρια(1 κλοουν,2 μαχαιροψαρα.1 νεον κι ενας κοκκινοματης).σκεφτομαι να βαλω αμμο κι ετσι αγορασα ενα σακι απο ενα μαγαζι με οικοδομικα υλικα.υπαρχει προβλημα εαν βαλω αμμο σε σχεση με τα ψαρια που εχω και το ενυδρειο?επισης σκεφτομαι να αλλαξω και τα ψαρια ομως δεν ξερω τι να βαλω ακομα.σκεφτομαι για κιχλιδες. θα μπορουσα ομως να βαλω και ψαρια οπως πχ guppies(σε σχεση παντα με την αμμο)?

1) Έχεις ακατάλληλα ψάρια για τον όγκο του ενυδρείου σου, οπότε η αλλαγή επιβάλλεται!

2) Πας και αγοράζεις AquaForte. Παίρνεις μία μικρή χούφτα άμμου και την αφήνεις κάπου. Της ρίχνεις λίγη ποσότητα Aquaforte. Η άμμος μπορεί να αφρίσει ή μπορεί και να μην αφρίσει. Μας λες τα αποτελέσματα και συνεχίζουμε την κουβέντα :)

Link to comment
Share on other sites

Νικολα τι γραφεις ωρε; :thumbup: Την αφηνεις ....... καπου!!!!! :D Την βαζεις σε ενα ποτηρακι γυαλινο και ριχνεις με προσοχη ...... μηπως; :)

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια? :)

Ναι τα ψαρια σου την χρειαζονται το ταχυτερο και επειδη στα εγραψε ο Τρουπερ .....κανε κατι συντομα.- :D

Link to comment
Share on other sites

Νικολα τι γραφεις ωρε; :rasp: Την αφηνεις ....... καπου!!!!! :angry2: Την βαζεις σε ενα ποτηρακι γυαλινο και ριχνεις με προσοχη ...... μηπως; :)

χμμμμμ :rasp: Ναι, έχεις δίκιο! ΤΟ κάπου μπορεί να είναι και μέσα στο ενυδρείο :D

Η διευκρίνηση του Diskus ήταν μάλλον απαραίτητη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η συνθεση των ψαριων ακρως προβληματικη :)

Οταν λες να βαλεις κιχλιδες ποιες εννοεις? Δεν μπαινουν οποιες να΄ναι και ανακατεμενες.

Νομιζω οτι προς το παρον καλο ειναι να ασχοληθεις μονο με guppies που πανε σε ενυδρειο με αμμο στο βυθο οπως επιθυμεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...