Jump to content

Είμαι ανεπίδεκτη μαθήσεως;


Recommended Posts

Οπως σου ειπαν οι καλοι φιλοι, θα βαλεις στην πριζα ενα τετοιο πολυμπριζο και σ'αυτο θα βαλεις τα ηλεκτρικα του ενυδρειου.

Με λιγα εβρω παραπανω μπορεις να παρεις πολυμπριζο με προστασια απο κεραυνους και σταθεροποιητη τασης αφου καμια φορα οι ταση της ΔΕΗ παιζει και εχει καψει ηλεκτρικες οικιακες συσκευες.

Οπως αυτο http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200002728

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπως σου ειπαν οι καλοι φιλοι, θα βαλεις στην πριζα ενα τετοιο πολυμπριζο και σ'αυτο θα βαλεις τα ηλεκτρικα του ενυδρειου.

Με λιγα εβρω παραπανω μπορεις να παρεις πολυμπριζο με προστασια απο κεραυνους και σταθεροποιητη τασης αφου καμια φορα οι ταση της ΔΕΗ παιζει και εχει καψει ηλεκτρικες οικιακες συσκευες.

Οπως αυτο http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200002728

Καλέ μου delta66, σε ευχαριστώ, αλλά σε πρόλαβα. :)

Έχω μεριμνήσει ήδη πριν μου το πείτε για σταθεροποιητή τάσης, απλά δεν είναι πολύμπριζο ( το είχα ήδη στο σπίτι). Κι εκεί πάνω μπήκαν τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Και ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες, αν και δεν είμαι τόσο "ξανθιά" :) για να μην καταλαβαίνω.

δεν σε ειπα ξανθια! απλα ειπες οτι δεν γνωριζεις και επισης εισαι κοπελα(που συνηθως δεν καταπιανεστε με τετοια πραγματα. ετσι ειπα να γινω οσο το δυνατον λεπτομερεστερος στη περιγραφη μου μη γινει καμια πατατα. αν και θα το καταλαβαινες και μονη σου αν το παρακολουθουσες!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

δεν σε ειπα ξανθια! απλα ειπες οτι δεν γνωριζεις και επισης εισαι κοπελα(που συνηθως δεν καταπιανεστε με τετοια πραγματα. ετσι ειπα να γινω οσο το δυνατον λεπτομερεστερος στη περιγραφη μου μη γινει καμια πατατα. αν και θα το καταλαβαινες και μονη σου αν το παρακολουθουσες!!!! :D

Πλάκα έκανα με το "ξανθιά". :)

Όσο για το ότι πολλές δεν ξέρουν να αλλάξουν ούτε μια απλή λάμπα...έχεις απόλυτο δίκιο.

Εγώ ανήκω στην αντίθετη κατηγορία που με ευχαριστούν τα μαστορέματα και οι αντρικές δουλειές, παρά οι κοινές γυναικείες δουλειές που μπορεί να τις κάνει και ένα μικρό παιδάκι.

Είναι πρόκληση και στο τέλος ευχαρίστηση, να μαστορεύεις και να μαθαίνεις, έτσι δεν είναι;

Σημ.: εντέλλει μόλις είδα πως είναι ο χρονοδιακόπτης, κατάλαβα ότι η ερώτηση που έκανα πιο πάνω ήταν όντως γελοία! :thumbup::angry2::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

ελα... σου βρηκα και αβανταρ, μια και δεν εχεις βαλει!!! :):D:thumbup:

post-6427-1251667871_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:) Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξαναχρειάζομαι τα φώτα σας.

'Εκανα ότι μου είπατε, άναψα τα φώτα, των οποίων τη διάρκεια αυξάνω καθημερινά κατά 1/2 ώρα ώσπου να φτάσω το 8ωρο, έκανα αλλαγή 10% νερού, έριξα υγρό για τα φυτά, αλλά έχω το εξής θέμα.

Πριν καν ξεκινήσω το θέμα αυτό είχα παρατηρήσει σαν κάτι αχνό άσπρο επάνω στα φυτά και νόμιζα ήταν από το πεθαμένο χρώμα που είχαν πάρει!

Ανάβοντας τα φώτα είδα ότι είναι άλγη και είπα να δω πως θα πάει, αλλά δεν έφυγε και μάλιστα παρατήρησα ότι έχει βγάλει και το ξύλο μύκητες, αν κρίνω από το ανθρακί χρώμα. Επίσης οι βεντούζες της πλάτης που έφτιαξα με java moss, έχουν πιάσει μια κιτρινωπή γλίτσα ή βρωμιά, να το πω. :angry2:

Μήπως είναι πολύ το φως από την λάμπα 15watt; Είναι 16,5 λίτρα καθαρά το ενυδρείο.

Είναι φυσιολογικό όλο αυτό ή πρέπει να κάνω κάτι; Μετρήσεις δεν ξαναπήρα λόγω φόρτου εργασίας. Αλλά θα το κάνω σύντομα.

Σας βάζω φωτογραφίες, που εύχομαι να καταλάβετε, γιατί είναι από κινητό...

post-14631-1252184986_thumb.jpg post-14631-1252185053_thumb.jpg post-14631-1252185070_thumb.jpg [attachmentid=30236

post-14631-1252185115_thumb.jpg post-14631-1252185092_thumb.jpg

post-14631-1252185102_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξαναχρειάζομαι τα φώτα σας.

'Εκανα ότι μου είπατε, άναψα τα φώτα, των οποίων τη διάρκεια αυξάνω καθημερινά κατά 1/2 ώρα ώσπου να φτάσω το 8ωρο, έκανα αλλαγή 10% νερού, έριξα υγρό για τα φυτά, αλλά έχω το εξής θέμα.

Πριν καν ξεκινήσω το θέμα αυτό είχα παρατηρήσει σαν κάτι αχνό άσπρο επάνω στα φυτά και νόμιζα ήταν από το πεθαμένο χρώμα που είχαν πάρει!

Ανάβοντας τα φώτα είδα ότι είναι άλγη και είπα να δω πως θα πάει, αλλά δεν έφυγε και μάλιστα παρατήρησα ότι έχει βγάλει και το ξύλο μύκητες, αν κρίνω από το ανθρακί χρώμα. Επίσης οι βεντούζες της πλάτης που έφτιαξα με java moss, έχουν πιάσει μια κιτρινωπή γλίτσα ή βρωμιά, να το πω. :angry2:

Μήπως είναι πολύ το φως από την λάμπα 15watt; Είναι 16,5 λίτρα καθαρά το ενυδρείο.

Είναι φυσιολογικό όλο αυτό ή πρέπει να κάνω κάτι; Μετρήσεις δεν ξαναπήρα λόγω φόρτου εργασίας. Αλλά θα το κάνω σύντομα.

Σας βάζω φωτογραφίες, που εύχομαι να καταλάβετε, γιατί είναι από κινητό...

post-14631-1252184986_thumb.jpg post-14631-1252185053_thumb.jpg post-14631-1252185070_thumb.jpg [attachmentid=30236

post-14631-1252185115_thumb.jpg post-14631-1252185092_thumb.jpg

Να ρωτησω κατι... ποιος σου προτηνε αυτη την λαμπα για ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι... ποιος σου προτηνε αυτη την λαμπα για ενυδρειο???

Κανένας. Την είχε επάνω το ενυδρείο! Το οποίο και αγόρασα πριν ανακαλύψω αυτόν τον χώρο και διαβάσω τα σχετικά. :angry2:

Πάντως προχθές που πήγα και πήρα το ενισχυτικό υγρό για τα φυτά ( που μου πρότειναν εδώ), μου δείξαν σε πετ-σοπ μια ίδια οικονομίας, αλλά στριφτή στην άκρη και μου είπαν ότι είναι για μικρά ενυδρεία και ιδανική για φυτά.....

Εμένα μου φαίνεται ότι έχει πολύ φως και προκαλέι ζέστη! Και δεν παίρνει μετατροπή από ότι βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

1 watt σχεδον ανα λιτρο ειναι πολλα για φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων.

Θα προσπαθησω να τα πω οσο πιο απλα μπορω.

Οσο φως "περισσευει" το εκμεταλευονται οι αλγες.

Για να μη περισσευει το φως πρεπει να υπαρχουν :

1. Φυτα

2. Κατι που θα κανει τα φυτα να προσλαμβανουν ολο το φως και καθολου οι αλγες, και αυτο ειναι το διοξειδιο (CO2) που ειναι σαν booster για τα φυτα.

3 Οταν υπαρχει λοιπον αυτο το Booster τα φυτα αναπτυσονται πολυ και καλα, αυτο απαιτει να υπαρχει μπολικο "φαι" για τα φυτα. Τι τρωνε τα φυτα? Λιπασματα.

Οπως καταλαβαινεις Το ΦΩΣ κανει το χομπυστα να μπαινει σε ενα αλλο κοσμο με πολυ διαβασμα και εξοδα.

Τον κοσμο του υψηλων απαιτησεων φυτεμενου ενυδρειου.

Η ανταμοιβη ειναι γνωστη. "υπογειοι κηποι"

Προς το παρον το προβλημα για τα φυτα σου που κανει μπαμ ειναι αυτο που δειχνει το θερμομετρο σου. :angry2:

Επισης να ξερεις οτι η moss ειναι πιθανο οταν αλλαζει περιβαλλον να χαλαει λιγο και να σαπιζουν ή κιτρινιζουν τα παλια φυλλα της, αλλα μετα (αν ειναι το νερο οκ) βγαζει φρεσκα φυλλα και υγειη.

Θα το καταλαβεις οταν αρχισουν να βγαινουν ανοιχτοχρωμα πρασινα κεφαλακια στη Moss.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1 watt σχεδον ανα λιτρο ειναι πολλα για φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων.

Προς το παρον το προβλημα για τα φυτα σου που κανει μπαμ ειναι αυτο που δειχνει το θερμομετρο σου. :rasp:

Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά, για τη βοήθειά σου. :angry2:

Το γνωρίζω ότι έχω πρόβλημα με την θερμοκρασία και έχω διαβάσει όλα ( νομίζω) τα ποστ με τις μετατροπές και τα ανεμιστηράκια, αλλά δεν βλέπω κάτι που να μπορεί να δεχτεί το καπάκι αυτό. Εκτός αν το τοποθετήσω με τσιμπίδα σε μια πλευρά του ενυδρείου, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να είναι λίγο ανοιχτό το καπάκι και φοβάμαι να μην κάνει κανένα σάλτο ο μονομάχος.

Θα προσπαθήσω να βρω σύντομα και να βάλω ένα πλατανόφυλλο στην επιφάνεια του νερού, μήπως και κόψει λίγο τον πολύ φωτισμό.

Που να μην είχα και τα ξύλα που έχουν κάνει το νερό κατακίτρινο και που κόβει λίγο την απορρόφηση του φωτός!

Και θα κάνω την παροχή του διοξειδίου με το πλαστικό μπουκάλι (DIY) για να δω μήπως και από εκεί γίνει τίποτα. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

:angry2::rasp::bowdown: Γιούπι!!!!!

Μετά από 22 ημέρες στρώσιμο του ενυδρείου, έχω μετρήσεις:

ΝΗ4 = 0

ΝΗ2 = 0

ΝΗ3 = 0-2

Οι παραπάνω μετρήσεις έγιναν με υγρά τεστ.

Ενώ οι παρακάτω με ταινίες.

ph = 7,2

KH = 6

GH = περίπου ανάμεσα στο >14 εώς >21. Το υπολογίζω μακροσκοπικά, γύρω στο 17.

Τι κάνω; Βάζω τον bettaκο μου μέσα; Και ποιά είναι η διαδικασία; Σαλιγκάρι πότε μπορώ να προσθέσω;

Εχθές έδεσα και όλη την υπόλοιπη java στον βράχο και στα ξύλα, και με σφουγγάρι - ξύστρα καθάρισα τις άλγες από τα ξύλα και την ανούμπια από τα σάπια μέρη και ιδίως τις ρίζες, για να βλέπω αν απολύσει καινούρια μέρη, μια και ο κορμός της είναι γερός από ότι βλέπω.

Άλγη εξακολουθώ να έχω στη java και η θερμοκρασία είναι στους 29οC! Αυτό είναι μείον για το ψάρι; ( Η άλγη εννοώ γιατί η θερμοκρασία ξέρω ότι πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω) :o

Την συσκευή DIY δεν την έφτιαξα ακόμη, για να αγοράσω και βαλβίδα παροχής για να διακόπτω το βράδυ και έχω και κάποιες απορίες για τη συνδεσμολογία και το ψάχνω, μια που πήρα water for injection σε φιάλη ορού 1000ml ( δηλ. 1 λίτρο περίπου), με μετρητή ροής ακριβίας και κοιτάω μήπως αντί να βάλω την ανεπίστροφη βαλβίδα, να βάλω την συσκευή διάχυσης που έχουν οι συσκευές ορού. ( Αν το μπουκάλι δεν είναι ανάποδα, δεν νομίζω να υπάρχει επιστροφή του υγρού πίσω στην φιάλη).

Έχει δοκιμάσει κανένας να το φτιάξει έτσι και να μην χρησιμοποιήσει μπουκάλι αναψυκτικού;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Και συγχαρητήρια για την υπομονή σου :angry2:

Νιτρικά (ΝΟ3) έχεις; Κάνε μια μέτρηση και αν είναι πάνω απο 25

(που θα είναι αν δεν έκανες μεγάλη αλλαγή)

κάνε μια αλλαγή 40% και βάλε το ψαράκι σου.

Δεν κατάλαβα ακριβώς αλλά νομίζω εννοείς την όλη διάταξη

που χρησιμοποιείται για έγχυση ορού στα νοσοκομεία.

Καλή και φτηνή ιδέα.

Δεν ξέρω αν τα υλικά είναι ανθεκτικά στο CO2 και στο μείγμα μαγιάς/ζάχαρης

ή αν διαβρώνονται οπότε πρέπει να τα αλλάξεις.

Για το αν χρειάζεται ανεπίστροφη βαλβίδα,

δοκίμασε να φυσήξεις στο σωληνάκι και από τις 2 πλευρές

να δεις αν περνάει μόνο από την πλευρά της μπουκάλας προς τα έξω.

Για την διάχυση του CO2 στο νερό του ενυδρείου τι θα κάνεις;

Υ.Γ.

Οι ψηλές θερμοκρασίες δεν είναι καλές για τα φυτά.

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 22 ημέρες στρώσιμο του ενυδρείου, έχω μετρήσεις:

ΝΗ4 = 0

ΝΗ2 = 0

ΝΗ3 = 0-2

Οι παραπάνω μετρήσεις έγιναν με υγρά τεστ.

:angry2:

Από τη χαρά μου, κατέστρεψα τους χημικούς τύπους! :rasp:

Ήθελα να γράψω:

ΝΗ4 = 0

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 = 0-2.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3 είναι πολύ χαμηλό και με ανησυχεί...

μήπως έκανες μεγάλες αλλαγές νερού;

Συνέχισε τις μετρήσεις για μια εβδομάδα να δεις πως πάει.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Και συγχαρητήρια για την υπομονή σου :angry2:

Νιτρικά (ΝΟ3) έχεις; Κάνε μια μέτρηση και αν είναι πάνω απο 25

(που θα είναι αν δεν έκανες μεγάλη αλλαγή)

κάνε μια αλλαγή 40% και βάλε το ψαράκι σου.

Δεν κατάλαβα ακριβώς αλλά νομίζω εννοείς την όλη διάταξη

που χρησιμοποιείται για έγχυση ορού στα νοσοκομεία.

Καλή και φτηνή ιδέα.

Δεν ξέρω αν τα υλικά είναι ανθεκτικά στο CO2 και στο μείγμα μαγιάς/ζάχαρης

ή αν διαβρώνονται οπότε πρέπει να τα αλλάξεις.

Για το αν χρειάζεται ανεπίστροφη βαλβίδα,

δοκίμασε να φυσήξεις στο σωληνάκι και από τις 2 πλευρές

να δεις αν περνάει μόνο από την πλευρά της μπουκάλας προς τα έξω.

Για την διάχυση του CO2 στο νερό του ενυδρείου τι θα κάνεις;

Είχα κάνει αλλαγή μόνο ένα 10% ( μέτρησα ακριβώς 1,65 του λίτρου) , όπως μου πρότειναν για την άλγη των φυτών. ΝΟ3 είναι 0-2. Με υγρό τεστ, είχε ελάχιστη διαφορά από την ένδειξη του μηδέν και γι΄αυτό το υπολόγισα γύρω στο 2 μόνο! Και στις ταινίες η μέτρησή του, ήταν μηδέν. :rasp: Γίνεται αυτό;

Ακριβώς ότι χρησιμοποιείται στα νοσοκομεία εννοώ για τη διάχυση του CO2 στο ενυδρείο. Μόνο που πήρα και σωληνάκι αέρος σκληρό ( όχι σιλικόνης). Θα δω αν αντέχουν τα υλικά. Θα κάνω μια δοκιμή πρώτα με απλό νερό σε έναν κουβά.

Θα το φτιάξω μέσα στο Σ/Κ και θέλω να ξέρω κατ΄αρχήν πόσο σωλήνα να έχω σε μέτρα και πόσο πιο χαμηλά να τοποθετήσω την φιάλη με το μείγμα, από το ύψος του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Για το NO3 μου φαίνεται λίγο ύποπτο. Είναι πολύ χαμηλή τιμή.

Βάλε το ψαράκι αλλά καλύτερα συνέχισε να μετράς για μια εβδομάδα τουλάχιστον.

Αν δεις να ανεβαίνουν ΝΗ3, ΝΟ2 κάνε συχνές μικρές αλλαγές

για να μειώνεις τις συγκεντρώσεις τους.

Σωληνάκι πάρε όσο χρειάζεσαι, δεν υπάρχει περιορισμός.

(ε μην βάλεις και 5 μέτρα!) :angry2:

Το μπουκάλι αρκεί να είναι πιο χαμηλά από την στάθμη του νερού στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σωληνάκι πάρε όσο χρειάζεσαι, δεν υπάρχει περιορισμός.

(ε μην βάλεις και 5 μέτρα!) :angry2:

3 μέτρα που πήρα, φτάνει; :bowdown:

Το ψάρι το βάζω απευθείας ή μέσα σε σακουλάκι όπως όταν το παίρνουμε από το πετ-σοπ; Πάντως το νερό του από την γυάλα δεν το ρίχνω στο ενυδρείο γιατί θα έχει αμμωνία σίγουρα. Σαλιγκάρι μπορώ να βάλω αμέσως ή να αφήσω να προσαρμοστεί ο μονομάχος πρώτα;

Αλλαγές 10% ή λιγότερο;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά εντέλει είναι πολλές οι λεπτομέρειες ...... :rasp:

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις το ψαράκι, με νερό απο εκεί που ήταν, σε σακουλάκι διαφανές

και θα γυρίσεις πολλές φορές προς τα έξω την πάνω άκρη, να φτιάξει "σωσίβιο" αέρα.

Θα βάλεις το σακουλάκι να επιπλέει στο ενυδρείο

και κάθε 10 λεπτά θα προσθέτεις μισό ποτήρι νερό από το ενυδρείο.

Μετά από μισή ώρα θα πάρεις με απόχη το ψαράκι και θα το βάλεις στο ενυδρείο.

Σαλιγκάρι μην βάλεις ακόμα,

άσε να σταθεροποιηθεί η κατάσταση με τον μονομάχο και μετά.

Υπολόγιζε γύρω στον 1 μήνα από σήμερα.

10% είναι καλά.

Δεν χρειάζεται τεράστια ακρίβεια στο ποσοστό της αλλαγής.

Είναι απλά για να αραιώνουν οι βλαβερές ουσίες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον τρόπο εννοούσα κι εγώ με το σακουλάκι. :angry2:

Ευχαριστώ για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις CO2 μονο για την java;

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις CO2 μονο για την java;

Java και ανούμπια, γιατί έπιασαν άλγη ( και τα ξύλα) και τα φυτά δεν είναι σε καλή κατάσταση. Μου το πρότειναν εδώ και ετοίμασα τη συνδεσμολογία.

Είναι εντάξει ή έχω κάνει κάτι λάθος;

( Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν θα αντέξει το σωληνάκι σιλικόνης του ορού που παρεμβαίνει με τον μετρητή ροής...).

post-14631-1252700278_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω, δεν έχω ξαναδεί αυτή τη διάταξη.

Ανεπίστροφη βλέπω έβαλες στην αρχή, κάτω από το καπάκι.

Τις φυσαλίδες που θα τις βλέπεις;

Για διάχυση στο νερό του ενυδρείου τι θα κάνεις;

Έχει μήπως το φίλτρο σου "βεντούρι";

(είναι μια τρύπα πριν την έξοδο του,

όπου κανονικά μπαίνει σωληνάκι να τραβάει αέρα)

Link to comment
Share on other sites

Καλά λέω εγώ ότι είμαι ανεπίδεκτη μαθήσεως! :angry2:

Λοιπόν, έβαλα την ανεπίστροφη βαλβίδα, στη συνέχεια στο ταυ ( ταφ), έβαλα την βαλβίδα για να διαχέεται το διοξείδιο εκτός ενυδρείου, μετά ακολουθεί ο ρυθμιστής των φυσαλίδων, το κλιπς που μπορεί να κλείσει τελείως την παροχή και στο τέλος του σωλήνα που θα είναι μέσα στο ενυδρείο υπάρχει αερόπετρα.

Εγώ είχα την εντύπωση ότι τις φυσαλίδες που θα περνάνε από τα σωληνάκια, θα τις βλέπω με τη μορφή φυσαλίδων που θα βγαίνουν από την αερόπετρα! Κάπου διάβασα ότι την αερόπετρα πρέπει να την τοποθετήσω κοντά στο φίλτρο ή στον πυθμένα κάτω από το σημείο που βρίσκεται αυτό.Τι ρόλο παίζει αλλοιώς η αερόπετρα;

Διάβασα και για την σύνδεση στο φίλτρο, αλλά δεν έχει άλλη έξοδο το φίλτρο μου. Έχει μόνο μια έξοδο του νερού, όπου έβαλα ένα σωληνάκι και με τρύπες κατά μήκος του, μείωσα την πίεση και την πολύ ανατάραξη του νερού για να μην ενοχλεί τον μονομάχο.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα πάλι τις φωτο που είχες ανεβάσει.

Το φίλτρο δεν έχει βεντούρι,

εκτός κι αν το είχε σαν πρόσθετο που μπαίνει μετά την έξοδο.

Θα μοιάζει με ένα σωληνάκι σε ταυ.

Αν και οι περισσότεροι λένε ότι ή έξτρα παροχή CO2 δεν χρειάζεται

σε εύκολα φυτά και μικρά ενυδρεία, δεν το βρίσκω λάθος

στην περίπτωση σου, λόγω της μπόλικης moss που θες να αναπτυχθεί στην πλάτη.

Ίσως επόμενο βήμα είναι να κοιτάξεις τι γίνεται με τον φωτισμό.

Δεν είναι όλες οι λάμπες το ίδιο ωφέλιμες για τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...