Jump to content

φωτισμος;;


annateo

Recommended Posts

σε juwel rio 180

με αρκετα, ευκολα φυτα (το πιο δυσκολο σε θεμα φωτισμου ειναι το limnophila sessiliflora)

σκεφτομαι μεσα στον επoμενο μηνα να ξεκινησω παροχη co2.

επειδη καποια στιγμη σκεφτομαι και για λιγο πιο δυσκολα φυτα σκεφτομαι και για την αναβαθμιση στον φωτισμο.ειδικα τωρα που θα φυγουν τα ανεμηστηρακια και θα ανοιξει ο χωρος.

η απορια μου ειναι η εξης:

το ενυδρειο εχει 2x30w τ8.

να τις κανω τ5; ή να κανω 4 τις λαμπες;

αν τις κανω 4,να τις κανω ολες τ8 ή δυο τ8 που εχω ηδη και τις αλλες δυο τ5;

οπως ειπα και πιο πριν προς το παρον τα φυτα μου ειναι ευκολα. στο μονο που δεν αρεσει πολυ ο φωτισμος ειναι η anubia.

αλλα καποια στιγμη αν κατεβω αθηνα και βρω θα ηθελα αρκετα φυτα αρκετα πιο δυσκολα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τώρα δηλαδή έχεις 60w, αν σκεφτούμε πόσα καθαρά λίτρα έχει το ενυδρείο σου μιλάμε για περίπου 0.4w/lt που δεν είναι και λίγο.

Δες στο ίντερνετ ποια φυτά σου κλείνουν το μάτι και μετά αποφασίζεις. Σίγουρα θα πετύχεις τον μέγιστο φωτισμό με τ5, αλλά ανεβαίνουν πολύ τα watt, το ρεύμα που θα καις, οι θερμοκρασίες στο ενυδρείο σου και η εξάτμιση.. Καλό θα ήταν να βάλλεις πρώτα τα φυτά και να κρίνεις από την συνολική εικόνα τους στο ενυδρείο σου! Αν ψήνεσαι για γρασιδάκι κάτω, σίγουρα θα χρειαστείς πολλά watt, αν όχι είσαι πιο χαλαρα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα κι εγώ το ίδιο δίλημμα,

προτίμησα να συμπληρώσω με T8 για έναν και μοναδικό λόγο: οικονομία.

Και στο ρεύμα και στις λάμπες. (Sylvania)

Link to comment
Share on other sites

τώρα δηλαδή έχεις 60w, αν σκεφτούμε πόσα καθαρά λίτρα έχει το ενυδρείο σου μιλάμε για περίπου 0.4w/lt που δεν είναι και λίγο.

Δες στο ίντερνετ ποια φυτά σου κλείνουν το μάτι και μετά αποφασίζεις. Σίγουρα θα πετύχεις τον μέγιστο φωτισμό με τ5, αλλά ανεβαίνουν πολύ τα watt, το ρεύμα που θα καις, οι θερμοκρασίες στο ενυδρείο σου και η εξάτμιση.. Καλό θα ήταν να βάλλεις πρώτα τα φυτά και να κρίνεις από την συνολική εικόνα τους στο ενυδρείο σου! Αν ψήνεσαι για γρασιδάκι κάτω, σίγουρα θα χρειαστείς πολλά watt, αν όχι είσαι πιο χαλαρα.

εγω σκεφτομαι να φτιαξω τον φωτισμο μου ετσι και αλλιως καθε λαμπα θα εχει ξεχωριστο χρονοδιακοπτη και αναλογα τα φυτα θα προσαρμοσω την φωτοπεριοδο και τις λαμπες

Όταν είχα κι εγώ το ίδιο δίλημμα,

προτίμησα να συμπληρώσω με T8 για έναν και μοναδικό λόγο: οικονομία.

Και στο ρεύμα και στις λάμπες. (Sylvania)

αλλαξες τις τ8 με τ5 ή προσθεσες αλλες 2 τ8 στον ηδη υπαρχον φωτισμο;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...