Jump to content

Aπορίες όσον αφορά την Α/Ο


Recommended Posts

Έχω κάποιες απορίες όσον αφορά την Α/Ο….

Η ημερήσια παραγωγή του τύπου που έχω είναι 190 λίτρα, αλλά παρεμπιπτόντως είναι αρκετά μεγαλύτερη.

Σε μια «χρονομέτρηση» που έκανα, παράγει 10 λίτρα την ώρα, δηλαδή τα 190 παράγονται σε 19 ώρες. (240L/day σε σχέση με αυτό που έπρεπε να παράγει).

Συμπεραίνω ότι αυτό έχει άμεση σχέση με την πίεση του δικτύου, και το ερώτημα είναι το εξής:

Με την υπάρχουσα πίεση μήπως η όσμωση δεν κατακρατά τα σωματίδια όσο καλά πρέπει?

Μήπως θα ήταν καλύτερα να χαμηλώσω την πίεση για να αποδίδει λίτρα/ώρα βάσει των προδιαγραφών της? Μανόμετρο δεν έχω να μετρήσω τη πίεση.

Επίσης στο τελευταίο στάδιο υπάρχει ρητίνη, η οποία αποχρωματίζεται όταν αρχίζει να εξασθενεί.

Παρατήρησα ότι ο αποχρωματισμός άρχισε από την πρώτη κιόλας ημέρα, και σ ένα διάστημα 10-15 ημερών από μπλε σκούρο έγινε ανοιχτό καφέ. Η παραγωγή νερού ήταν περίπου 200-250 λίτρα.

Το TDS (δύο δρόμων), στην έξοδο της μεμβράνης δείχνει 012, ενώ μετά τη ρητίνη 008, οι μετρήσεις είναι μετά την προαναφερόμενη παραγωγή. Στις αρχές ήταν 004-6 και 000-1 αντίστοιχα και αυξανόταν σταδιακά.

Η μέτρηση του νερού χωρίς όσμωση είναι 400.

Και κάτι ακόμη… γνωρίζουμε ότι το παραγόμενο καθαρό νερό στη μέτρηση πρέπει να δείχνει 000.

Από ποιο νούμερο και μετά κρίνουμε την ακαταλληλότητα και συνεπώς την αντικατάσταση κάποιων φίλτρων?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχεις 50 gpd μεμβρανη.

Για να βγαζεις τοσα πολλα λιτρα (10) την ωρα κατι συμβαινει.

Εχω την ιδια και βγαζει τωρα το καλοκαιρι 7-8 λιτρα την ωρα.

Ή κατι συμβαινει με το flow restrictor ή εχεις πολυ πιεση.

Δοκιμασε με μειωμενη πιεση στη βρυση τοση ετσι ωστε να σου βγαζει νορμαλ λιτρα την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Πειραματίζομαι τώρα με μειωμένη πίεση να δω τι παίζει τελικά !!!

Ο flow restrictor τι ακριβώς κάνει?

Στην προηγούμενη όσμωση που είχα δεν είχε τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας τη βρύση σε διάφορα σημεία, την έχω ανοίξει μόνο κατά το 1/4, αλλά ο χρόνος παραγωγής μειώθηκε κατά λίγο !!!

Δηλαδή από εκεί που γέμιζε ένα δοχείο του ενός λίτρου σε 6 λεπτά, με μειωμένη τη πίεση γεμίζει στα 7.

Τι παίζει δεν μπορώ να καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να φταιει η πιεση παντως. η πιεση που αντεχουν ειναι παραπανω απο αυτη της βρυσης.

επισης αχω ακουσει οτι οι οσμωσεις δουλευουν γρηγοροτερο σε ζεστο περιβαλλον. μηπως η μετρηση του κατασκευαστη 190λ/ωρα αφορα μικροτερη θερμοκρασια δωματιου?

επισης καλο θα ειναι να μας πει καποιος που γνωριζει ποσα TDS πρεπει να εχουμε στη εξοδο της μεμβρανης (ελαχιστο μεγιστο). επειτα μετρησε τη δικη σου και αν βγαζει σωστα ειμαι της γνωμης οτι δεν πρεπει να ανυσηχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο flow restrictor τι ακριβώς κάνει?

πρεπει να λες μια βανα που εχει στην εξοδο του βρωμικου νερου. ειναι για συντηρηση της μεμβρανεις και πρεπει καθε τοσο να την ανοιγεις για κανενα λεπτο. θα βγαζει πολυ το βρωμικο σωληνακι και σχεδον καθολου το καθαρο.

εγω παλι εχω αλλο θεμα. αντι για 1/3 αναλογια καθαρου/βρωμικου εχω μια αναλογια 1/1,3!! δεν εχω ακομη TDSμετρο να μετρησω τι βγαινει. εχει τυχει σε κανεναν?

αιολε σορρυ για την παρενθεση!!!

Link to comment
Share on other sites

- Το flow restrictor υπαρχει για να δημιουργει πιεση στη μεμβρανη και να μη φευγει το νερο χωρις να φιλτραριστει.

Στις compact οσμωσεις μπορει να μη φαινεται και να ειναι μεσα στο γωνιακο βανακι εξοδου (ενα μικρο εξαρτημα σαν βαλβιδα).

Παραλληλα ομως με αυτο κανουμε και καθαρισμο της μεμβρανης (flushing), βγαζωντας αυτο το εξαρτημα απο τη σειρα, αφου τρεχει αφθονο νερο χωρις να μενει μεσα στη μεμβρανη και ετσι την ξεπλενει.

Υπαρχουν φυσικα και οι auto flushing valve, αλλα και το χειροκινητο δεν ειναι χρονοβορα και δυσκολη διαδικασια.

Για να κανουμε flushing βγαζουμε λοιπον το flow restrictor απο τη σειρα και ανοιγουμε τη βρυση σαν να δουλευαμε την οσμωση, θα δουμε οτι απο την εξοδο βρωμικου νερου θα βγαινει νερο με υψηλη πιεση και οχι λιγο λιγο οπως σε νορμαλ λειτουργια.

Αφηνουμε να τρεξει για λιγη ωρα, βαζουμε στη σειρα παλι το flow restrictor και ειναι ετοιμη για χρηση και παλι.

Το flushing ειναι καλο να γινεται αφοτου η οσμωση εχει δουλεψει σε νορμαλ παραγωγη νερου καποια ωρα.

Καθε 7-15 μερες (αναλογα τη χρηση).

Καλυτερα ακομα ειναι το Flushing να γινεται για 1-2 λεπτα πριν και μετα απο καθε χρηση της ΑΟ.

- Mε τις ρυτινες το νερο μπορει να καθαρισει μεχρι και 99% ενω χωρις, μεχρι 95%,

Οποτε παιζει ρολο και η καθαροτητα του νερο που θα μπει μεσα για το τελικο αποτελεσμα.

- Δεν ειναι ολα τα flow restrictor ιδια και πανε αναλογα τη μεμβρανη.

Τα flow restrictor μετριουνται σε ml ανα λεπτο (ποσα ml επιτρεπει η τρυπα του flow restrictor να περασουν) .

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες απορίες όσον αφορά την Α/Ο….

Το TDS (δύο δρόμων), στην έξοδο της μεμβράνης δείχνει 012, ενώ μετά τη ρητίνη 008, οι μετρήσεις είναι μετά την προαναφερόμενη παραγωγή. Στις αρχές ήταν 004-6 και 000-1 αντίστοιχα και αυξανόταν σταδιακά.

Η μέτρηση του νερού χωρίς όσμωση είναι 400.

Και κάτι ακόμη… γνωρίζουμε ότι το παραγόμενο καθαρό νερό στη μέτρηση πρέπει να δείχνει 000.

Από ποιο νούμερο και μετά κρίνουμε την ακαταλληλότητα και συνεπώς την αντικατάσταση κάποιων φίλτρων?

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα επιδίωκα να φέρω τις μετρήσεις εκεί που τις είχα δει πρώτη φορά δηλαδή στο 001 που αναφέρεις. Το 008 δεν είναι πολύ καλό νούμερο για όσμωση με DI. Αν θες γράψε ποιο μοντέλο όσμωσης έχεις κι από πού την αγόρασες. Έχει δύο προφίλτρα στερεών; Πάντως το 400 που αναφέρεις είναι στο νερό βρύσης; γιατί είναι αρκετά μεγάλο νούμερο που σημαίνει ότι θα πρέπει να αλλάζεις προφίλτρα και μεμβράνη πολύ ποιο σύντομα από κάποιον άλλο. Εγώ για παράδειγμα έχω νερό βρύσης 140.

Επομένως ξεκίνα τις αντικαταστάσεις προφίλτων , DI κι αν δεν καλυτερέψει η κατάσταση και μεμβράνης!

Link to comment
Share on other sites

διορθοσε με εαν καταλαβα λάθος αλλά λες ότι μειωσες την πίεση κλείνοντας την βάνα; Αλλο η πίεση και άλλο η παροχή. Εσυ κλείνοντας την βάνα της βρύσης μείωσες την παροχή και όχι την πίεση!

παραδειγμα.... εαν ανοίξεις την βάνα φουλ και στο τέλος της δεν έχει διεξοδο το νερό, μεσα σε μερικά δ/λ θα σηκώσει Χ πίεση.... εαν τωρα το κάνεις αυτό με 1/4 της βρύσης να τρέχει ΠΑΛΙ θα σηκώσεις Χ πίεση αλλα σε τετραπλάσιο χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Η όσμωση είναι της Water Waves το μικρό μοντέλο 190 λίτρα ημερησίως (άσχετα αν παράγει 240) !!!!

Η αγορά έγινε πριν 1-1.5 μήνα περίπου.

Είναι τριών σταδίων + την ρητίνη που παρεμπίπτοντος την αντικατέστησα σήμερα γιατί είχε αποχρωματιστεί.

Σημειωτέων και αυτή που έβαλα σήμερα άρχισε να αποχρωματίζεται στα 40 λίτρα που έχει παράγει μέχρι τώρα. !!!! (και δεν νομίζω να είναι λογικό).

Η ένδειξη στην έξοδο της ρητίνης τώρα δείχνει 000 ενώ μετά την μεμβράνη 008-9.

Η μέτρηση του νερού από τη βρύση που έκανα πάλι δείχνει 380. Θερμοκρασία νερού 22 βαθμούς.

Σ αυτό που λες tsagos δεν διαφωνώ, (απλά μπέρδεψα την ροή με την πίεση) !!! επειδή υπάρχει διαφυγή του νερού μέσω της όσμωσης, και αυτό φάνηκε από την ποσότητα που έβγαζε και κατά συνέπεια τον χρόνο που έκανε να γεμίσει το δοχείο.

Θα επικοινωνήσω αύριο με το κατάστημα μήπως μου προέκυψε καμιά ελαττωματική.

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που υπαρχει διαφυγη του νερου θα μειωθει και η πιεση. αν η διαφυγη ειναι μεγαλυτερη απο το ανοιγμα της βανας τοτε δεν εχουμε πιεση. αν η βανα ανοιξει περισσοτερο απο τη διαφυγη τοτε εχουμε. και οσο ανοιγει η βανα εχουμε μεγλυτερη πιεση, αρα και ροη.

οπως πολυ σωστα ειπες στο παραδειγμα σου ισχυει αν δεν εχουμε διαφυγη. εδω εχουμε και αρα ο αιολος σωστα επραξε και χαμηλωσε τη ροη-πιεση.

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την Water Waves (και ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις και πληροφορίες) μου ανέφεραν τα εξής.

Η παραγωγή των 240 λίτρων έναντι των 190 που «έπρεπε» να παράγει οφείλεται κατά κύριο λόγο στη μεγάλη πίεση/ροη που υπάρχει ειδικά αυτούς τους μήνες στις πόλεις λόγω απουσίας πληθυσμού.

Η αλήθεια είναι ότι στην πολυκατοικία που μένω από τα 30 διαμερίσματα τα 10 είναι σε κατοίκιση !!!

Η παραγωγή αυτή θα διαφοροποιηθεί (μειωθεί) με την επιστροφή του πληθυσμού :) , καθώς και τη μείωση της θερμοκρασίας.

Το αν θα χαμηλώσω τη ροή δεν έχει να κάνει με την τελική τιμή στο TDS, η μεμβράνη θα κατακρατήσει αυτό που πρέπει (και μπορεί) σε όποια ροή και να το έχω βάλει, καθώς η συγκεκριμένη μεμβράνη έχει πολύ μεγαλύτερες αντοχές και σε μεγαλύτερες πιέσεις.

Συνήθως οι μεμβράνες κατακρατούν το 90-95% τις «βρωμιές» του νερού.

Οπότε από τα 380 TDS νερού βρύσης που έχει γενικά η Θεσσαλονίκη, το ότι η μέτρηση μετά τη μεμβράνη είναι 008-9 είναι ένα πολύ καλό νούμερο !!!

Ειδικά στη Θεσσαλονίκη (και όσες πόλεις) έχουν τέτοιες τιμές στο νερό τις βρύσης η διάρκεια ζωής της μεμβράνης μειώνετε, ίσως και κατά ένα χρόνο !!!!

Όσον αφορά τον αποχρωματισμό της ρητίνης…

Είναι ένας ενδεικτικός (χημικός) τρόπος για την αποδοτικότητά της που έχει να κάνει με το pH και την σκληρότητα του νερού. Ο αποχρωματισμός δεν σημαίνει τίποτα ιδιαίτερο εάν το TDS στην έξοδο της ρητίνης δείχνει μικρά νούμερα σε σχέση με τη μέτρηση της μεμβράνης.

Η ρητίνη θα πρέπει να αντικαθίσταται όταν αρχίσει να πλησιάζει (ή και να ξεπεράσει) η τιμή TDS μ αυτήν της μεμβράνης, πράγμα που σημαίνει ότι θα αρχίσει να απελευθερώνει ότι είχε κατακρατήσει μέχρι τώρα!!!

Με λίγα λόγια σ εμάς τους Θεσσαλονικείς τα φίλτρα, μεμβράνες κλπ, θέλουν πιο συχνές αλλαγές.

(Νομίζω μετά απ όλα αυτά επιβάλλεται να υπάρχει ένα TDS meter)

Αυτά..

Πιστεύω να βοηθηθήκαμε όλοι μας απ αυτές τις πληροφορίες και ευχαριστώ για μια ακόμη φορά τη Water Waves.

(αν παρέλειψα κάτι ας συμπληρώσει κάποιος )

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

:)

....

- Mε τις ρυτινες το νερο μπορει να καθαρισει μεχρι και 99% ενω χωρις, μεχρι 95%,

Οποτε παιζει ρολο και η καθαροτητα του νερο που θα μπει μεσα για το τελικο αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...