Jump to content

200l βιοτοπικό?


georgedr

Recommended Posts

post-14358-1251545936_thumb.jpgΚαλησπέρα είμαι ο Γιώργος και αυτό είναι το ενυδρείο που φτιάξαμε με αρκετό κόπο (λόγο αναποφασιστικότητας το ξεστήσαμε 2 φορές ) με την γυναίκα μου την Έφη. Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για να το βελτιώσουμε όσο γίνετε, σκεπτόμαστε για σκαλάρια. θα ήθελα να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον freezer ,στον piranxobio και σε όλους σας που μας βοηθήσατε .
Link to comment
Share on other sites

Ωραια δουλεια κανατε......ισως να προσθετατε κανα φυτακι στο πισω μερος...πιο πολλα θα σου πουν οι ειδικοι στα σκαλαρια...ευχομαι οτι καλυτερο για το ενυδρειο σας... :)

Έγινε επεξεργασία - piranxobios
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.

σαν πρωτη παρατηρηση που κανει μπαμ ειναι οτι πρεπει να βαλεις μια αφισα πισω. κι επειδη εχεις σκοπο να βαλεις σκαλαρια, δηλαδη αμαζονιος, θα σου προτεινα μαυρη-μονοχρωμη. ισως και σκουρο μπλε, αλλα πολυ σκουρο.

τα 200 λιτρα σου, αν και μπορεις να βαλεις ενα ζευγαρι σκαλαρια δεν θα σου το προτεινα γιατι κατ'αρχας δεν εχεις αφησει ελευθερο χωρο για κολυμπι. καπου καπου θελουν να βγαινουν απο τα ξυλα. επισης ειναι σχεδον αδυνατον να βρεις ζευγαρι σε νεαρη ηλικια, διοτι δεν ξεχωριζει το φυλλο τους και επομενως θα κινηθεις σε κοπαδι που σημαινει ομαδα 6 ατομων με σκοπο να σχηματιστει ενα ζευγαρι απο μονο του. κοπαδι ομως σε τοσα λιγα λιτρα δεν το συνιστω γιατι θα εχεις μαχες μεταξυ τους. για ενα μονο σκαλαρι δεν θα το ελεγα επισης γιατι αυτα τα ψαρια ειναι κοπαδοψαρα και μετα την ενηλικωση τους ζουν σε κυριως σε ζευγαρια. δυστηχως τα λιτρα σου ειναι οριακα για κοπαδι με σκαλαρια.

πολυ ομορφα ψαρακια σε μοτιβο βιοτοπου που θελεις ειναι τα απιστογραμμα με λιγα φυλα catapa ή πλατανου στην αμμο και ενα μεγαλο κοπαδι νεον. μου εχουν κλεψει τη καρδια!!! :):D

τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου? μιλαω για καθαρες-εσωτερικες διαστασεις. εχεις σκοπο να προετοιμαζεις το νερο ως προς τη σκληροτητα και οξυτητα?

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Ωραια δουλεια κανατε......ισως να προσθετατε κανα φυτακι στο πισω μερος...πιο πολλα θα σου πουν οι ειδικοι στα σκαλαρια...ευχομαι οτι καλυτερο για το ενυδρειο σας... :)

απο φυτα βαλισνεριες. αρεσουν στα σκαλαρια πολυ καθως εκει αφηνουν και τα αυγα τους.

επισης κανενα φυτο επιφανειας στο υψος που εχεις τα ξυλα ωστε οταν θελεουν να ξεκουραζονται στα ξυλα να εχουν και λιγο φως. οχι ομως και στο ελευθερο για κολυμπι κοματι, αν φυσικα φτιαξεις.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 78,8x44.4x38.8 (μήκος x ύψος απο χαλίκια μέχρι επιφάνειανερού x πλάτος).

Έχω σκοπό να ρυθμίζω τις παραμέτρους του νερού.

Τα ψάρια που μου αρέσουν περισσότερο είναι οι δίσκοι και τα σκαλάρια. Δίσκους δεν μπορώ να βάλω άρα θα ψάξω για ένα ενήλικο ζευγάρι σκαλαριών. Προτίνεις να αφαιρέσω ΄κάποιο από τα ξύλα ή να το τοποθετήσω αλλιώς? Αν ναι, ποιο?

Ο εξοπλισμός του ενυδρείου είναι ο παρακάτω:

φίλτρα : eheim ecco 2236, sunsun 2000 l/h

θερμοστάτης: jager 300 watt

λάμπες (2 x 25 watt): arcadia - original tropical lamp

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου κατα τη γνωμη μου δεν κανει για σκαλαρια. το καθαρο υψος πρεπει να ειναι τουλαχιστον 55 εκατοστα. το μηκος παλι μικρο, θα πρεπει να ξεπερνας το μετρο. κι εγω σχεδον τα ιδια προβληματα ειχα και για χαρη σκαλαριου πηρα αλλο ενυδρειο.

για μενα μην βαλεις σκαλαρια. και εφοσον δεν βαλεις σκαλαρια μη βγαζεις κανενα ξυλο. φυλαρακια οπως σου ειπα, απιστογραμμα (2 ζευγη) σπηλια που θα κατασκευασεις απο καρυδα, νεον τετρα, δεν ξερω αν σηκωνει και κανενα γεωφαγο.

για

δεν θα το ελεγα αν βαλεις απιστογραμα. ειναι και τα δυο ψαρια βυθου και τα κορυντορας ζουν ανα κοπαδια, αρα θα εκανες τη ζωη δυσκολη στα απιστογραμα.

ο αμαζονιος να ξερεις δεν εχει πολυ φωτισμο λογω της πολυ πυκνης βλαστησης που εχει το εξωτερικο περιβαλλον και της σαβουρας (ξερα φυλλα και ξυλα) που πεφτουν στο νερο. επισης τα ξυλα και τα φυλλα απελευθερωνουν ουσιες (καλες για τα ψαρια) που κανουν το νερο μαυρο και δυσκολευει ακομη περισσοτερο το φως να φτασει στο βυθο. αν θελεις να κλεισεις τη μια λαμπα. αλλωστε και στη φωτο φαινεται να εχεις πολυ φως. Παρε μια γευση απο

!

να ελεξεις και αν οι πετρες που εχεις ειναι ασβεστολιθικες.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο :D

Πολύ καλό αποτέλεσμα :)

σως να προσθετατε κανα φυτακι στο πισω μερος...

σαν πρωτη παρατηρηση που κανει μπαμ ειναι οτι πρεπει να βαλεις μια αφισα πισω. κι επειδη εχεις σκοπο να βαλεις σκαλαρια, δηλαδη αμαζονιος, θα σου προτεινα μαυρη-μονοχρωμη. ισως και σκουρο μπλε, αλλα πολυ σκουρο.

απο φυτα βαλισνεριες. αρεσουν στα σκαλαρια πολυ καθως εκει αφηνουν και τα αυγα τους.

επισης κανενα φυτο επιφανειας στο υψος που εχεις τα ξυλα ωστε οταν θελεουν να ξεκουραζονται στα ξυλα να εχουν και λιγο φως. οχι ομως και στο ελευθερο για κολυμπι κοματι, αν φυσικα φτιαξεις.

+1 :thumbup:

Μια παρατήρηση και από μενα:

Θα προτιμούσα λόγω του μικρού μεγέθους του ενυδρείου σου, να φτιάξεις μια συστάδα ξύλών σε μία από τις δύο γωνίες και να αφήσεις τον υπόλοιπο χώρο ελεύθερο για κολύμπι.

Φυτά καλύτερα να βάλεις μόνο στο πίσω μέρος ή και λίγα στο κέντρο.

Καλή συνέχεια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου..αλλά θα συμφωνήσω και εγώ με τον φίλο Fishaki για την διακόσμηση, καλύτερα να βάλεις τους κορμούς στο βάθος του ενυδρείου για να έχουν χώρο τα ψάρια να κινηθούν και αν μπορείς κρέμασε τον έναν τον κορμό από πάνω προς τα κάτω...έχει ωραίο αποτέλεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

ετσι μας αρέσει καλύτερα! εσείς τι λέτε??

Προσωπικά με βρίσκεις σύμφωνο :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερο και πολυ ομορφο... μαρεσει πολυ....

Γνωμη μου: Βαλτε 1 - 2 βαλισνεριες και Πιστια (στην επιφανια).... θα ειναι πολυ πιο ομορφο...

ακομα δεστε στο ξυλο οπως κανατε με την ανουμπια το "φυτο" Java moss.....

Ομως....

200 λιτρα για σκαλαρια λιγο δυσκολο.... :)

Link to comment
Share on other sites

ετσι μας αρέσει καλύτερα! εσείς τι λέτε??

πολυ πιο ομορφο αλλα δεν εχεις πολυ χωρο για κολυμπι.

αν μπορουσες τη ριζα δεξια να την εβαζες κατα τον ιδιο τροπο (οπως την εχεις δηλαδη) πισω απο τον κορμο αριστερα θα ηταν κουφετο!! δεν χρειαζεται ολο το ενυδρειο να ειναι τιγκα στα ξυλα. τα ξυλα χρησιμευουν σαν κρυψωνες αλλα πρεπει να εχεις και ελευθερο χωρο για κολυμπι και τσαχπινιες!!

επισης.. δεδομενου οτι κανεις αυτο που ειπα με τα φυτα επιφανειας, αυτα θα κανουν σκια στα ξυλα που ειναι και οι κρυψωνες και δεν θα εχει αρκετο φως η ανουμπια. προταση μου: βαλε την οσο πιο ψηλα μπορεις ωστε να μην τη καλυψουν τα επιφανειας. επισης η ανουμπια νομιζω οτι μολις σκασει εξω απο το νερο βγαζει και ανθη!!! αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος γιατι δεν ειμαι σιγουρος γι' αυτο το τελευταιο.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το ειδα ποιο προσεκτικα, κανε το αντιθετο!!! :D

βγαλε το φυτο δεξια και βαλτο αριστερα. το κορμο στα αριστερα βαλτον ακριβως κατω απο τη ριζα που εχεις δεξια!! να ξεκιναει απο την δεξια-κατω και βαθος γωνια και να καταληγει προς τα πανω-δεξια-εξω γωνια. τη δεξια ριζα μην τη πειραξεις καθολου. τα σπαει!! ελπιζω να ειμαι σαφης στη περιγραφη φιλε μου.

οι υπολοιποι μη γελασετε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το ειδα ποιο προσεκτικα, κανε το αντιθετο!!! :D

βγαλε το φυτο δεξια και βαλτο αριστερα. το κορμο στα αριστερα βαλτον ακριβως κατω απο τη ριζα που εχεις δεξια!! να ξεκιναει απο την δεξια-κατω και βαθος γωνια και να καταληγει προς τα πανω-δεξια-εξω γωνια. τη δεξια ριζα μην τη πειραξεις καθολου. τα σπαει!! ελπιζω να ειμαι σαφης στη περιγραφη φιλε μου.

οι υπολοιποι μη γελασετε!!! :)

Θαναση.......... ΖΩΓΡΑΦΗΣΕ το καλυτερα!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...