Jump to content

Protazon Professional


Recommended Posts

καλησπερα.γυρισα απτις διακοπες μου και τα βρηκα ολα με ασπρες κηλιδες...πηγα και πηρα ενα φαρμακο το protazol της sera το οποιο ειναι για Ich, Costia, Chilodonella, Trichodina, Saprolegnia και Achyla.

και εχω δυο ερωτησεις. πρωτον, βγαζω μονο τον ανθρακα ή και κατι αλλο? και δευτερον, λεει σε 24 ωρες αλλαγη του 80% του νερου...δεν ειναι πολυ για αλλαγη?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας πως εισαι σιγουρος οτι εχεις την συγκεκριμενη αρρωστεια,η οτι εχεις αγορασει το καταλληλο φαρμακο..?

Link to comment
Share on other sites

επισης γνωμη μου μην ριξεις το φαρμακο στο ενυδρειο αλλα να κανεις την αγωγη σε αλλο μικροτερο-καραντινα.

Link to comment
Share on other sites

επισης γνωμη μου μην ριξεις το φαρμακο στο ενυδρειο αλλα να κανεις την αγωγη σε αλλο μικροτερο-καραντινα.

Ποσοι νομιζεις οτι εχουν καραντινα θαναση??

Πόσοι νομιζεις απο αυτους που δεν εχουν καραντινα οτι θα σκεφτουν να κανουν το βαρελι προετοιμασιας? :)

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ειμαι κοριτσακι...:)

μετα...για ποιο λογο να κανω καραντινα ? για να βγαλω ολα τα ψαρια απτο ενυδρειο και να τα βαλω σε λεκανη??? και τριτον...ειναι η αρρωστεια των λευκων κηλιδων επειδη φαινονται...τωρα αν εχουν και τιποτα αλλο...θα φανει στην πορεια...διαβασα και εδω για ολες τις αρρωστειες που υπαρχουν σε λιστα και σε αλλα βιβλια...δεν εχουν αλλα συμπτωματα μονο τις κηλιδες...

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ειμαι κοριτσακι...:)

μετα...για ποιο λογο να κανω καραντινα ? για να βγαλω ολα τα ψαρια απτο ενυδρειο και να τα βαλω σε λεκανη??? και τριτον...ειναι η αρρωστεια των λευκων κηλιδων επειδη φαινονται...τωρα αν εχουν και τιποτα αλλο...θα φανει στην πορεια...διαβασα και εδω για ολες τις αρρωστειες που υπαρχουν σε λιστα και σε αλλα βιβλια...δεν εχουν αλλα συμπτωματα μονο τις κηλιδες...

Λευκες κιλιδες δεν εχει μονο μια ασθενεια.

Τα υπολοιπα συπτωματα ισως ακομα να μην ειναι εμφανη, αλλα υπαρχουν.

Πριν ρίξεις το φαρμακο βεβαιωσου οτι ειναι μια απο αυτες που θεραπευει το φαρμακο σου.

Απο την άλλη εαν όλα τα ψάρια έχουν ασπρες κιλιδες τοτε ναι, πρεπει να τα βάλεις σε καραντηνα για τη θεραπεια και όχι στο ενυδρειο για τον εξής απλο λόγο.....

Τα φαρμακα καταστρεφουν ενα μερος της βιολογιας σου.

Απο κει και περα κανεις οτι θες..

Σπυρο, κι εγω ενα τετοιο λεκανακι έχω, 60λτρ όμως.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνοι...δεν εχει μονο μια ασθενεια...αλλα ολες ειναι παρασιτικες...τωρα για τη βιολογια δικιο εχεις ομως η Ich αν δε βαλεις φαρμακο στο ενυδρειο για να τη ξεπαστρεψεις παραμενει ως κυστεις και ξαναχτυπα...οποτε...θα το ρισκαρω....

ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Για Ικ, θεραπεια στο ενυδρειο.

Γινεται (αν το επιτρεπει η συνθεση των ψαριων και τα φυτα) και με ενυδρειακο αλατακι 3 γρα ανα λιτρο και αυξηση θερμοκρασιας για 10 μερες στου 29C.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

συμφωνοι...δεν εχει μονο μια ασθενεια...αλλα ολες ειναι παρασιτικες...τωρα για τη βιολογια δικιο εχεις ομως η Ich αν δε βαλεις φαρμακο στο ενυδρειο για να τη ξεπαστρεψεις παραμενει ως κυστεις και ξαναχτυπα...οποτε...θα το ρισκαρω....

ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σας!!!

Τι θερμοκρασία είχες το τελευταίο καιρό στο ενυδρείο σου ;

Link to comment
Share on other sites

26-28 βαθμους...τωρα την ανεβασα στους 28-29...δεν ειναι φυτεμενο το ενυδρειο...εριξα το φαρμακο απλα αναρωτιεμαι για τις οδηγιες του φαρμακου επειδη λεει μετα απο 24 ωρες να βγαλω το 80% του νερου...ειναι πολυ δεν ειναι? θα μου ψοφησουνε ...

Link to comment
Share on other sites

Και ο Θεός βοηθός !!!

Το 80% που σου λέει πρέπει να το κάνεις , αλλιώς θα έχεις άλλα προβλήματα .

Link to comment
Share on other sites

κανε οτι σου λεει ο σταματης και μην κανεις παλι του κεφαλιου σου. για να το λεει ο σταματης και οι οδηγιες σου κατι θα ξερουν.

μην πανικοβαλεσαι και αγχωνεσαι. πολλες φορες αν αφησεις τα ψαρια στην ηρεμια τους ισως να συνελθουν και απο μονα τους. αρκει να εχουν ηρεμια, καταλληλο περιβαλλον και καλη διατροφη. εξαρταται και την ασθενεια φυσικα. σκεψου οτι αν υπηρχε τετοια περιπτωση τι κακο εκανες αν εβαλες και λαθος φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

26-28 βαθμους...τωρα την ανεβασα στους 28-29...δεν ειναι φυτεμενο το ενυδρειο...εριξα το φαρμακο απλα αναρωτιεμαι για τις οδηγιες του φαρμακου επειδη λεει μετα απο 24 ωρες να βγαλω το 80% του νερου...ειναι πολυ δεν ειναι? θα μου ψοφησουνε ...

Δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.Μόνο φρόντισε να δουλεύει το φίλτρο όταν αλλάξεις το νερό.Το κάνεις μία κ έξω,καλό είναι βέβαια να έχεις προετοιμάσει το νερό που θα βάλεις από πριν ή όσο περισσότερο μπορείς τουλάχιστον και να ρίξεις βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

τι προβληματα ???να το κανω σταδιακα ? εκει λεει μια και εξω

Ακολουθα τις οδηγιες του φαρμακου.

Οτι λεει ο κατασκευαστεις θα το λεει καποι λόγο.

Κανε οτι γραφει.

Εχει δικιο ο σταματης.

Απλα θα ελεγα εγω οταν αγοραζουμε ενα φαρμακο καλο θα ηταν να παιρνουμε κατι δοκιμασμενο και απο αλλα ατομα του φορουμ, για να μην εχουμε προβλημα... :)

Επισης μετα τη θεραπεια και μετα την αλλαγη του νερου θα σου προτεινα να βαλεις ανθρακα στο φιλτρο για να μαζεψει οτι υπολοιμματα εχει αφησει το φαρμα, τα χημικα δλδ.

Αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθα τις οδηγιες του φαρμακου.

Οτι λεει ο κατασκευαστεις θα το λεει καποι λόγο.

Κανε οτι γραφει.

Εχει δικιο ο σταματης.

Απλα θα ελεγα εγω οταν αγοραζουμε ενα φαρμακο καλο θα ηταν να παιρνουμε κατι δοκιμασμενο και απο αλλα ατομα του φορουμ, για να μην εχουμε προβλημα... :)

Επισης μετα τη θεραπεια και μετα την αλλαγη του νερου θα σου προτεινα να βαλεις ανθρακα στο φιλτρο για να μαζεψει οτι υπολοιμματα εχει αφησει το φαρμα, τα χημικα δλδ.

Αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με.

Καλά τα λες. Το φάρμακο είναι δοκιμασμένο σε φίλο μου, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...