Jump to content

3 ειδικοί - 3 απόψεις! η δική σας;


Recommended Posts

Αυτό είναι για ένα φίλο ο οποίος συμβουλεύεται εμένα (χαχα!) για 120λιτρο του με κιχλίδες.

Σχεδόν από τότε που το αγόρασε (με 1 λάμπα και χωρίς μετρήσεις νερού, αλλαγές 20% κάθε εβδομάδα, μακριά από ήλιο) έχει πράσινο νερό. Βγήκα κι εγώ στους δρόμους και άρχισα να ρωτάω. Ο πρώτος μου είπε UV, ο δεύτερος RO κι ο τρίτος αντιφώσφορο στο φίλτρο. Τουλάχιστον η διάγνωση ήταν κοινή: αιωρούμενη άλγη.

Το παιδί θέλει να απαλλαγεί από την υπάρχουσα άλγη και να αποφύγει την επανεμφάνιση. Εγώ πιστεύω ότι παίζουν και τα τρία ρόλο, αλλά στην περίπτωσή μας τι χρειαζόμαστε πραγματικά αν δεν μπορούμε να δώσουμε 300+ € για κάποιες επιπόλαιες απόλυτες απαντήσεις εμπόρων;

Ευχαριστώ,

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για φωτοσυνθετικό πρωτόζωο.

Μία πρόταση είναι πλήρης συσκότιση (και σκέπασμα) για 3-5 μέρες. Τα ψάρια δεν θα πάθουν τίποτα. Μετά από αυτό αλλαγή νερού και βλέπεις στη συνέχεια.

Παράλληλα η χρήση της UV είναι εξίσου σημαντική. Κάνει πολύ καλή δουλειά και σε αυτήν και σε άλλες άλγες. Αν υπάρχει και κάποιο διατομικό φίλτρο θα βοηθήσει σημαντικά.

Ορισμένοι χρησιμοποιούν ως πιο φυσικό τρόπο τις δάφνιες, αλλά 1ον πρέπει να τις βρεις και 2ον να εξασφαλίσεις ότι δεν θα τις φάνε τα ψάρια.

Η r/o και το αντιφώσφορο δεν θα κάνουν τίποτα.

Τι λάμπα έχει ο φίλος σου και ποιες είναι οι υπόλοιπες μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πριν προβούμε σε κάποια κίνηση θα πρέπει να ξέρουμε τις παραμέτρους, οι οποίες πολλές φορές οδηγούν στην λύση.

Συμφωνώ με τον Μιχάλη σε αυτά που λέει, επίσης μπορώ να προτείνω κάτι το οποίο αφορά μόνο την αιρούμενη, δεν παρουσιάζει πρόβλημα στα φυτά αλλά καλό είναι πρώτα να ξέρουμε τις μετρήσεις ξαναλέω.

Λοιπόν η πρότασή μου είναι Tetra AlgoRem. Είναι χημικό για λίμνες, αλλά κάνει μια χαρά και για ενυδρεία. Στην δοσολογία που αναφέρει θα αρκεστείς στο 70% της ποσότητας και θα ακολουθήσεις πιστά ότι άλλο λέει.

Η πρότασή μου δεν είναι κάτι το οποίο συστήνω ως μόνιμη λύση σε όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Καλό είναι πάντα να βρίσκουμε την ρίζα του προβλήματος και να το καταπολεμάμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχει τη default 18-20 osram και από μετρήσεις του είπα σήμερα να φέρει νερό αλλά ξέχασε! Διαφωτιστικό το θέμα με το σκέπασμα και συσκότιση, όπως και το αρνητικό για RO και αντιφώσφορο. Ευχαριστώ για το άμεσο response!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα του μετρήσω το νερό και θα κάνει αυτό με τη συσκότιση. Μετά θα δοκιμάσουμε το Tetra AlgoRem (από pet shop;). Για λάμπα δεν τον βλέπω... μεγάλο το κόστος. Κι εδώ στη Θεσσαλονίκη όλοι είναι τρελοί!

Έγινε επεξεργασία - TasosF
Link to comment
Share on other sites

Πόσα εκατοστά είναι η λάμπα, μηπως έχω και σου φέρω την Κυριακή που θα έρθουμε για βόλτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Νίκο, όταν έλεγα "δεν τον βλέπω για λάμπα" εννοούσα UV.

Όσο για την επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη... Πότε θα έρθετε, πόσο θα κάτσετε και ποιοί;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η πρότασή μου είναι Tetra AlgoRem. Είναι χημικό για λίμνες, αλλά κάνει μια χαρά και για ενυδρεία. Στην δοσολογία που αναφέρει θα αρκεστείς στο 70% της ποσότητας και θα ακολουθήσεις πιστά ότι άλλο λέει.

Η πρότασή μου δεν είναι κάτι το οποίο συστήνω ως μόνιμη λύση σε όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Καλό είναι πάντα να βρίσκουμε την ρίζα του προβλήματος και να το καταπολεμάμε εκεί.

18886[/snapback]

Αυτό ακριβώς !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου σύστηνα για αρχη ότι είπε ο φίλος ο neon..

Μία πρόταση είναι πλήρης συσκότιση (και σκέπασμα) για 3-5 μέρες. Τα ψάρια δεν θα πάθουν τίποτα. Μετά από αυτό αλλαγή νερού και βλέπεις στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...