Jump to content

Ηλεκτρονικό Ballast


space4711

Recommended Posts

Σήμερα τελείωσα το DIY ξύλινο καπάκι μου με 2 Τ5 24watt + 2 ηλεκτρονικά ballast και το δοκίμασα. Όλα καλά. Βάζω το καπάκι πάνω στο ενυδρείο, κουμπώνω πρίζες και... η μια λάμπα δεν λειτουργεί. Έλεγξα όλα τα καλώδια με πολύμετρο και δεν έχω κομένο καλώδιο. Άλλαξα την λάμπα αλλά πάλι τζίφος. Άρα το μυαλό μου πάει στο Ballast.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το μετρήσω ή τι να μετρήσω με ένα πολύμετρο ώστε να δω αν ζει ή όχι;

Έγινε επεξεργασία - space4711
Link to comment
Share on other sites

μετρησες ολα τα καλωδια;; και εισαγωγης στο μπαλαστ και εξαγωγης;;

η συνδεσμολογια ειναι σωστη;;

αν ναι, το μονο που μπορεις να κανεις να βγαλεις την λαμπα και να δεις στα ντουι αν εχεις 220v.

κατι που προυποθετει καποια εμπειρια γιατι με τετοια πραγματα δεν παιζεις.

αν δεν διαθετεις ζητα βοηθεια απο καποιον ηλεκτρολογο

Link to comment
Share on other sites

Εχε υποψη σου οτι στα ηλεκτρονικα ballast παιζει συμαντικο ρολο το μηκος τον καλωδιων.Το ballast εχει επανω σχεδιο και γραφει τα σωστα μηκη καλωδιων.

Link to comment
Share on other sites

Εχε υποψη σου οτι στα ηλεκτρονικα ballast παιζει συμαντικο ρολο το μηκος τον καλωδιων.Το ballast εχει επανω σχεδιο και γραφει τα σωστα μηκη καλωδιων.

Καλησπερα σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μετρήσει τα πάντα με ομόμετρο για να ελέγξω τυχόν κοψίματα καλωδίου. Έχω προσέξει τα μήκη καλωδίου. Το κουφό είναι ότι πριν τοποθετήσω το καπάκι τα δοκίμασα και οι λάμπες άναψαν κανονικά. Αφού το τοποθέτησα, σταμάτησε να ανάβει η μια.

Αν δώσω ρεύμα στο ballast, στις άκρες του τι τάσεις πρέπει να έχω και με ποιό συνδυασμό? Δηλαδή στα πόδια 1,2,3,4 με πιο συνδυασμό και τι τάσεις θα βρω?

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε λίγο απο την αρχή..λοιπόν τι ballast εχεις αγοράσει?διπλό η μονό?πόσες εισόδους έχει για καλώδια??

Link to comment
Share on other sites

Τη μάρκα από τα Ballast δεν την έχω εύκαιρη μιας και είμαι γραφείο. Είναι 2 ίδια ballast μονά που δεν ντιμάρονται.

Από την μια πλευρά έχει είσοδο 220v με 3 ακροδέκτες (1 = Φάση, 2 = Ουδέτερος, 3 = Γείωση). Από την άλλη πλευρά έχει 4 ακροδέκτες για σύνδεση με λάμπα. Η συνδεσμολογία έχει γίνει ακριβώς όπως δείχνει το σχηματάκι πάνω του και για τις 2 λάμπες (θυμίζω μια λάμπα ανά ένα ballast).

Και οι 2 λάμπες λειτούργησαν δοκιμαστικά πριν τοποθετηθεί το καπάκι. Αφού τοποθετήθηκε, η μια λάμπα δεν λειτουργεί. Μετά πό δοκιμές το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι να αλλάξω το ballast. Πριν κάνω την κίνηση και αγοράσω άλλο θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το μετρήσω και να δω αν λειτουργεί ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δούλεψε εκτός ενυδρείου,

στην τοποθέτηση κάπου έχασε επαφή το κύκλωμα

με πιο πιθανό το φις της λάμπας.

Δοκίμασε να τα κρατήσεις πατημένα με το χέρι να δεις αν ανάψει.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δούλεψε εκτός ενυδρείου,

στην τοποθέτηση κάπου έχασε επαφή το κύκλωμα

με πιο πιθανό το φις της λάμπας.

Δοκίμασε να τα κρατήσεις πατημένα με το χέρι να δεις αν ανάψει.

Να προσθεσω φοροντας πλαστικα γαντια για να μην εχεις κανενα προβλημα σε πιθανη διαροη

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν μια επαφή.... Μέτρησα τα πάντα με πολύμετρο και είναι μια χαρά....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάνω ένα update γιατί αφού έκαψα 2 ballast ρωτώντας και πληρώνοντας τα λάθη μου επιτέλους νομίζω ότι βλέπω φως. Για τα ηλεκτρονικά ballast ισχύουν τα εξής:

1. Αν το ballast είναι για Τ5 28 Watt τότε κάνει για μόνο αυτή τη λάμπα. Δεν πρέπει να του βάζεις ούτε μικρότερη και φυσικά ούτε μεγαλύτερη

2. Αν έχουμε 2 ballast που οδηγούν 2 λάμπες τα καλώδια των 2 ballast που συνδέονται στις λάμπες δεν πρέπει να διασταυρώνονται

3. Το ηλεκτρονικό ballast έχει διάρκεια ζωής περίπου 50000 ώρες. Η ζωή του μειώνεται στο μισό αν δουλεύει σε θερμοκρασία κατά 10 βαθμούς μεγαλύτερη από αυτή που αναφέρει ο κατασκευαστής.

Πάμε γι άλλα ballast. Το τρίτο που θα αγοράσω θα φροντίσω να είναι διπλό και θα περάσω σε ξεχωριστό καναλάκι τα καλώδια κάθε λάμπας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...