Jump to content

Πλεκοενυδρειο


kanarini

Recommended Posts

Παραλληλα με το θαλασσινο που φτιαχνω τωρα, θελω να μετατρεψω ενα ριο 400 σε ενυδρειο για πλεκο, θα ηθελα λοιπον τις γνωσεις σας και την βοηθεια σας για την διαμορφωση του.

Απο ειδη μου αρεσουν οπως σε ολους σχεδον φανταζομαι... τα hypancistrus zebra L46, τα L 183, L 48 . L333 εαν καποιος εχει καμια αλλη προταση καθως και για την συμβατοτητα αυτων των ειδων μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Παραλληλα με το θαλασσινο που φτιαχνω τωρα, θελω να μετατρεψω ενα ριο 400 σε ενυδρειο για πλεκο, θα ηθελα λοιπον τις γνωσεις σας και την βοηθεια σας για την διαμορφωση του.

Απο ειδη μου αρεσουν οπως σε ολους σχεδον φανταζομαι... τα hypancistrus zebra L46, τα L 183, L 48 . L333 εαν καποιος εχει καμια αλλη προταση καθως και για την συμβατοτητα αυτων των ειδων μεταξυ τους.

Πανέμορφα Pleco-ενυδρεία είναι βιοτοπικά Rio Xingu. Βέβαια είναι και θέμα γούστου. Διάβασε όλες τις σελίδες από το παρακάτω link από το forum του PlanetCatfish. Πιστεύω πως αξίζει τον κόπο και προσωπικά κινούμε προς αυτή την κατεύθυνση!

http://www.planetcatfish.com/forum/viewtop...amp;hilit=zebra

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα θεμα που θα σου δωσει καλες συμβουλες ο τρουπης....

Νικο κι εγω τα zebra ειχα στο μυαλο μου, αλλα.... ειναι αρκετα ακριβουτσικα!!!!

Ειχε γινει και μια συζητηση γιαυτα στο φορουμ πρινε λιγους μηνες... μολις τη βρω θα ανεβασω το λινκ!!!

Καληξ επιτυχια στη νεα σου προσπαθεια!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο link που παρέθεσα είναι βιοτοπικό Rio Xingu, αλλά στον συγκεκριμένο ποταμό δεν ζούνε μόνο τα Zebra... Υπάρχουν πάρα πολλά και όμορφα είδη πλέκο του συγκεκριμένου ποταμού, οπότε μπορεί να γίνει και η ανάλογη επιλογή.

Πανέμορφα, φτηνά και εύκολα στην αναπαραγωγή ψάρια είναι τα L333 τα οποία είναι επίσης του ίδιου ποταμού.

Άλλα είδη του ίδιου ποταμού μπορούν να βρεθούν ΕΔΩ. Οπότε αν αρέσει η συγκεκριμένη διακόσμηση, υπάρχουν πολλά είδη που μπορούν να μπουν!

Προσωπικά από αυτά τα ψάρια έχω τα L046, L083 και L333. Όλα είναι κουκλιά!!!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο link που παρέθεσα είναι βιοτοπικό Rio Xingu, αλλά στον συγκεκριμένο ποταμό δεν ζούνε μόνο τα Zebra... Υπάρχουν πάρα πολλά και όμορφα είδη πλέκο του συγκεκριμένου ποταμού, οπότε μπορεί να γίνει και η ανάλογη επιλογή.

Πανέμορφα, φτηνά και εύκολα στην αναπαραγωγή ψάρια είναι τα L333 τα οποία είναι επίσης του ίδιου ποταμού.

Άλλα είδη του ίδιου ποταμού μπορούν να βρεθούν ΕΔΩ. Οπότε αν αρέσει η συγκεκριμένη διακόσμηση, υπάρχουν πολλά είδη που μπορούν να μπουν!

Προσωπικά από αυτά τα ψάρια έχω τα L046, L083 και L333. Όλα είναι κουκλιά!!!

Συγγνώμη για το λάθος... L082 ήθελα να γράψω!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το λάθος... L082 ήθελα να γράψω!!! :)

Ευχαριστω παιδια, θελω να δω τι μπορω να κανω και με την ροη που πρεπει να εχουν, για πειτε μου ιδεες.

Πετρες καταλληλες που θα βρω γνωριζει καποιος;

Έγινε επεξεργασία - kanarini
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια, θελω να δω τι μπορω να κανω και με την ροη που πρεπει να εχουν, για πειτε μου ιδεες.

Πετρες καταλληλες που θα βρω γνωριζει καποιος;

1) Πέτρες από ΕΔΩ και συγκεκριμένα την πρώτη επιλογή, Chimney Black. Το κακό είναι πως είναι σε μορφή πλακιδίου και ψιλοεπεξεργασμένο (δεν έχει άγρια φυσική ομορφιά), αλλά με μερικά κοπανήματα με μία βαριοπούλα, μπορείς να τις κάνεις όπως θες!

2) Για την ροή... Καταρχήν επειδή μιλάμε για ποτάμι, μιλάμε για ερμητικά νερά τα οποία είναι και απόλυτα καθαρά. Οπότε θες καλό, μεγάλο και ισχυρό φίλτρο. Κατά τ'άλλα με μερικούς κυκλοφορητές μπορείς να πετύχεις ακόμα καλύτερη ροή!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου, βρίσκεσαι σε σωστή κατεύθυνση :D

ο Νίκος με έχει καλύψει, μελέτησε το site που σου έδωσε και αποφάσισε,

έχεις πάρα πολλές πανέμορφες επιλογές :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου, βρίσκεσαι σε σωστή κατεύθυνση :D

ο Νίκος με έχει καλύψει, μελέτησε το site που σου έδωσε και αποφάσισε,

έχεις πάρα πολλές πανέμορφες επιλογές :)

καλησπερα παιδια λετε να βαλω αντλιες οπως στα θαλασσινα ενυδρεια;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια λετε να βαλω αντλιες οπως στα θαλασσινα ενυδρεια;

Εγώ τέτοια έχω!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μαριε κάποιες απο τις πέτρες του ΕΡΜΗΣ Α.Ε. θα τις βρεις σε μια μάντρα με δομικά υλικά στην οδο

"Στγου Μακρυγιαννη" ,θα στρίψεις δεξιά από την Θηβών για την Σ.Μ και θα την βρεις στο δεξί σου χέρι.

Βάλε στην λίστα σου και μερικές Πλέκο-σπηλιές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μαριε κάποιες απο τις πέτρες του ΕΡΜΗΣ Α.Ε. θα τις βρεις σε μια μάντρα με δομικά υλικά στην οδο

"Στγου Μακρυγιαννη" ,θα στρίψεις δεξιά από την Θηβών για την Σ.Μ και θα την βρεις στο δεξί σου χέρι.

Βάλε στην λίστα σου και μερικές Πλέκο-σπηλιές.

Για πες μου λιγο καλυτερα φιλε μου δεν καταλαβα ακριβως που θα τις βρω, πρεπει ομως να ειναι και μη ασβεστολιθηκες εχει εκει;

stormtrooper θελω να δω καποιο απο τα ενυδεια σας παιδια, καθως θα χρειαστω και ενα δυο ζευγαρακια ancistrus ps 3.

Μου αρεσει πολυ αυτο το ενυδρειο http://www.planetcatfish.com/forum/viewtop...amp;hilit=zebra

αλλα δεν ξερω εαν μπορω να βρω σαν και αυτες τις πετρες, ακομα εαν θα μπορεσω να τις κολλησω.

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου λιγο καλυτερα φιλε μου δεν καταλαβα ακριβως που θα τις βρω, πρεπει ομως να ειναι και μη ασβεστολιθηκες εχει εκει;

stormtrooper θελω να δω καποιο απο τα ενυδεια σας παιδια, καθως θα χρειαστω και ενα δυο ζευγαρακια ancistrus ps 3.

Μου αρεσει πολυ αυτο το ενυδρειο http://www.planetcatfish.com/forum/viewtop...amp;hilit=zebra

αλλα δεν ξερω εαν μπορω να βρω σαν και αυτες τις πετρες, ακομα εαν θα μπορεσω να τις κολλησω.

Σαν αυτες τις πετρες θελω να βρω, εχει δει κανεις στον Ερμη http://www.planetcatfish.com/forum/viewtop...93&start=40

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνοντας την Θηβών προς Αιγάλεω κάνεις δεξιά στην "Στγου Μακρυγιαννη" περιοχή "Ρέντη" θα βρεις την μάντρα μετά από 500-1000μ στο δεξί σου χέρι, εγώ τις δικές μου τις πήρα από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνοντας την Θηβών προς Αιγάλεω κάνεις δεξιά στην "Στγου Μακρυγιαννη" περιοχή "Ρέντη" θα βρεις την μάντρα μετά από 500-1000μ στο δεξί σου χέρι, εγώ τις δικές μου τις πήρα από εκεί.

Εχεις καμια φωτογραφια να τις δω, καταλαβα που ειναι σ' ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Φώτο δεν έχω, θυμάσαι καθόλου πώς είναι το ενυδρειο στο σαλόνι?

Θυμαμαι οτι ηταν ενα πολυ ομορφο ενυδρειο, αλλα ακριβως...

Link to comment
Share on other sites

Φώτο δεν έχω, θυμάσαι καθόλου πώς είναι το ενυδρειο στο σαλόνι?

Εννοείς αυτό που ήταν μαύρο χάλι και από τη στιγμή που του έβαλα τους ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ανεμιστήρες έδειξε κουκλί???

Μάριε, φωτογραφίες των ενυδρείων μου δεν υπάρχει λόγος να ποστάρω καθότι δεν θεωρώ πως έχουν κάτι το αξιόλογο τα πλεκοενυδρεία μου. Αντίθετα στο planetcatfish μπορίς να βρεις πραγματικά όμορφες κατασκευές!

Link to comment
Share on other sites

Ωρε Μαριε ....... ΕΛΕΟΣ !!!!!! :thumbup: Για ενα πλεκο ενυδρειο τα εχεις κανει μανταρα; :) Πετρες εχει και στα πρακτικερ απο αυτες που θελεις.- :D

Link to comment
Share on other sites

Καλα πως κανετε και εσεις ετσι για τις γλυφτρες..?? :angry2:

Περιμενω την παρεμβαση του admin... :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλα πως κανετε και εσεις ετσι για τις γλυφτρες..?? :)

Αν φας μπουνιά στο μάτι, θα σου δείξω εγώ... :D

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου λιγο καλυτερα φιλε μου δεν καταλαβα ακριβως που θα τις βρω, πρεπει ομως να ειναι και μη ασβεστολιθηκες εχει εκει;

stormtrooper θελω να δω καποιο απο τα ενυδεια σας παιδια, καθως θα χρειαστω και ενα δυο ζευγαρακια ancistrus ps 3.

Μου αρεσει πολυ αυτο το ενυδρειο http://www.planetcatfish.com/forum/viewtop...amp;hilit=zebra

αλλα δεν ξερω εαν μπορω να βρω σαν και αυτες τις πετρες, ακομα εαν θα μπορεσω να τις κολλησω.

Ενα ζευγάρι sp3 ancistrus έχεις απο εμένα :)

Τα βυθόψαρα είναι μια υπέροχη και πολύ μεγάλη κατηγορία ψαριών ,

δυστυχώς παραξηγημένη στην Ελλάδα ...για γλείφτες εγώ ξέρω κάτι τύπους που τρέχουν πίσω από πολιτικούς, επιχειρηματίες … :D:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Ενα ζευγάρι sp3 ancistrus έχεις απο εμένα :)

Τα βυθόψαρα είναι μια υπέροχη και πολύ μεγάλη κατηγορία ψαριών ,

δυστυχώς παραξηγημένη στην Ελλάδα ...για γλείφτες εγώ ξέρω κάτι τύπους που τρέχουν πίσω από πολιτικούς, επιχειρηματίες … :D:thumbup:

Σ΄ευχαριστω πολυ οταν ειναι ετοιμο το ενυδρειο θα σου στειλω πμ, παιδια εαν εχετε δει καποιο ομορφο πλεκοενυδρειο στειλτε κανενα λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...