Jump to content

ταισμα


Recommended Posts

παιδια s.o.s. τι να κανω με το ταισμα των ψαριων μου τωρα το πασχα?εχετε καμια λυση εκτος ταιστρας?εαν οχι εχετε να προτινετε καποια φτινη και καλη ( γυφτοοοοο ). ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι έχει το Πάσχα σε σχέση με άλλες περιόδους;

Αν εννοείς ότι θα φύγεις και δεν θέλεις να μπεις στο έξοδο αγοράς ταΐστρας, τότε δες τις τροφές που είναι για πολλές ημέρες.

Πόσες μέρες θα είσαι εκτός; αν μιλάμε για 1 με 2 δεν θα πάθουν τίποτα τα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Επιδι τα ταιζω καθε μερα και το πασχα δεν θα υπαρχει κανεις για 3 μερες να τα ταισει.το κοστος μιας ταιστρας ποσο ειναι περιπου για 120L ενυδρειο και 13 ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Άν θυμάμαι καλά η ΕΗΕΙΜ έχει γύρω στα 50ευρώ αλλά για 3 μέρες δέν θα πάθουν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ μια πολύ καλή ταϊστρα της SERA που την αγόρασα 24€ από το water inn.

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρία για τα ψαράκια σου να μείνουν 3 μέρες νηστικά . Καλό θα τους κάνει και όχι κακό . Τώρα αν εξακολουθείς να επιμένεις , τροφή διαρκείας tetra weekend .

Δεν νομίζω να είναι μεγάλα τα ψάρια ;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τωρα που θα φυγω 4 μερες καποια απ τα ενυδρεια θα τα αφησω χωρις ταϊστρες όπως εκανα και τα Χριστουγεννα και δεν παθαν τιποτα, τι να κανουμε εχω μονο 2 και ειναι 4 τα ενυδρεια. Τωρα αν σκεφτεις να παρεις ταϊστρα θα σου ελεγα να παρεις της ΕΗΕΙΜ που ειναι κορυφη και οχι της SERA καλυτερα να αργησεις και να παρεις αυτη τη ταϊστρα παρα καποια που ειναι φτηνη

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο ζει ένα ψάρι (χρυσόψαρο ας πούμε) τελείως ατάιστο? Μπορεί να είναι και μήνας? Δεν έχω σκοπό να βασανίσω κάποιον πορτοκαλί φίλο.

Link to comment
Share on other sites

Της Sera η ταϊστρα, αν δεν κάνω λάθος συνδέεται με τα φίλτρα ώστε κατά το ταϊστα να σταματάνε. Επίσης είναι πιο ακριβή από την EHEIM.

Αν και έχω EHEIM θεωρώ πιο καλή της SERA ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω και τις 2 και της ΣΕΡΑ δεν ειναι καλη γιατι μετα απο λιγο το φαγητο μουλιαζει και ειναι για πεταμα και υπαρχει περιπτωση αν κολλησουν πολυ να μην ταϊσει. Η δικη μου παντως δεν συνδεεται με το φιλτρο και δεν ξερω αν υπαρχει ταϊστρα που να συνδεεται.Της ΣΕΡΑ εχει γυρο στα 30€ και την EHEIM 50€.

Για ενα μηνα θα σου ελεγα να μην το επιχειρησεις για μια βδομαδα αν ειναι ενηλικο το ψαρια μπορεις να το αφησεις νυστικο

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω και τις 2 και της ΣΕΡΑ δεν ειναι καλη γιατι μετα απο λιγο το φαγητο μουλιαζει και ειναι για πεταμα και υπαρχει περιπτωση αν κολλησουν πολυ  να μην ταϊσει.

18972[/snapback]

Αυτό συμβαίνει επειδή χρησιμοποιείς φιλαράκια για τάϊσμα. Καλό είναι σε ταϊστρες να χρησιμοποιείται φαγητό σε μορφή κόκκου που δεν μουλιάζει.

Link to comment
Share on other sites

για τροφη σε κοκκους μιλαω οχι για φυλλαρακι

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. τελικα πηρα τροφη μακρας διαρκειας της tetra holiday.ευχαριστω για την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...