Jump to content

Bonaire & Curacao 09


Recommended Posts

Το καλοκαίρι του 09 με βρήκε στην καραϊβική σε ένα σύμπλεγμα νησιών πάνω από την Βενεζουέλα που ονομάζονται ABC Islands στης Ολλανδικές αντίλλες. Τα νησιά είναι Aruba, Curacao & Bonaire. Από το σύμπλεγμα κατάφερα να επισκεφτώ τα 2 τελευταία ξεκινώντας από το Bonaire.

Το Bonaire είναι το δεξιότερο από τα 3 νησιά στον χάρτη και είναι σχετικά μικρό νησί αφού κάποιος μπορεί να το γυρίσει με αυτοκίνητο σε περίπου 1 ½ ώρα. Θεωρητικά πέρα από τις άσπρες παραλίες και τα καταπράσινα νερά έχει και δεκάδες Dive Sites αλλά πρακτικά το νησί περιτριγυρίζεται από ένα τεράστιο ύφαλο οπότε όπου και να βούταγες θα έβλεπες Reef. Φυσούσε συνέχεια, τις περισσότερες φορές προς μια κατεύθυνση, δημιουργώντας μια τέλεια θερμοκρασία κοντά στους 29-30 και μέσα στο νερό στους 27-28. To νησί θύμιζε λίγο Far West με πολλούς κάκτους, θάμνους, Iguana να τρέχουν χύμα και καταρρακτώδες βροχές του πεντάλεπτου αραιά και που. Οι παραλίες ήταν κάτασπρες σκεπασμένες με αραγωνίτη ή νεκρά κοράλλια. Το ενδιαφέρον είναι πως το Bonaire χειρίζεται τον καταδυτικό κόσμο τελείως διαφορετικά. Σου κάνουν ένα Brief στην αρχή για όλο το νησί και στην συνέχεια είσαι ελεύθερος να πάρεις μπουκάλες όποτε θέλεις και να βουτήξεις όπου θέλεις με την άνεση σου μέρα / νύχτα. Έτσι λοιπόν φόρτωνες τον εξοπλισμό στο αυτοκίνητο πήγαινες για μπάνιο και αν σου την βάραγε βούταγες και όλας. Δεν ήταν λίγες η φορές που θα βουτούσα στο House Reef πριν πιω καφέ νωρίς το πρώι ή κατά το ηλιοβασίλεμα. Ο βυθός ήταν μέτριος. :thumbup: Δυστυχώς είχε υποστεί εκτεταμένες ζημιές σε όλο το Reef. Ακροπόρες δεν έβλεπες πουθενά, ενώ κυριαρχούσαν τα μαλακά κοράλλια. Υπήρχαν αρκετά ψάρια αλλά περιοριζόντουσαν σε μικρότερα μεγέθη με μερικές εξαιρέσεις. Από την άλλη χορτάσαμε δελφίνια, Eagle Rays & σουπιές.

Το Curacao είχε πολλά κοινά με το Bonaire μιας και απείχε μόλις 30’ με δικινητήριο ελικοφόρο, στο οποίο με βάλανε να πετάξω στην θέση του συγκυβερνήτη μιας και ήταν περιορισμένες οι θέσεις. :)

Έτσι λοιπόν δεν είχε μεγάλες διαφορές στον καιρό & τις παραλίες αλλά καταδυτικά ακολουθεί το κλασσικό Boat Dive πρότυπο με πρωινό ξύπνημα και όλα τα συναφή. Ο βυθός λίγο πολύ είναι στο ίδιο μοτίβο με τον βυθό του Bonaire. Το νησί έχει αρκετά πράγματα να κάνει και να δει κανείς ένα από αυτά ήταν το Curacao Sea Aquarium στο οποίο εκπαιδεύουν Δελφίνια θαλασσίους ελέφαντες και άλλα ζωντανά. Πέρα από τις τεράστιες εγκαταστάσεις για τα μεγάλα ζώα τα ενυδρεία τους ήταν κακό συντηρημένα. :angry2:

Εν τέλει οι παραπάνω προορισμοί είναι τέλειοι για διακοπές αλλά αν μιλάμε για καταδυτικές διακοπές δεν θα ήταν στην κορυφή της λίστας μου. Ακολουθούν μερικές φωτό μέσα και έξω από το νερό.

Bonaire:

http://s158.photobucket.com/albums/t100/fi...aire/?start=all

Curacao:

http://s158.photobucket.com/albums/t100/filrou/Curacao/

:D

Link to comment
Share on other sites

Τελεια σε ζηλευω

Να σε ρωτησω ποσο πηγε το μαλλι;

Link to comment
Share on other sites

Πάντα τέτοια εύχομαι!!! Συγχαρητήρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελεια σε ζηλευω

Να σε ρωτησω ποσο πηγε το μαλλι;

Της γριας?? :)

Παντως όντως φίλε μου.... πρεπει να ηταν τσιμπημενα......

Link to comment
Share on other sites

Της γριας?? :)

Παντως όντως φίλε μου.... πρεπει να ηταν τσιμπημενα......

Έχει σημασία πόσο έχει? Αν το βάλει κάποιος σκοπό μπορεί να το κάνει πράξη. Ενημερωτικά πάντως όταν εγώ το ψιλοέψαχνα για τις γύρω περιοχές (όχι συγκεκριμένα εκεί) οι τιμές ξεκινούσαν περίπου από τα 1700 ανά άτομο και εύκολα φτάνανε και ξεπερνούσαν τα 2000.

Link to comment
Share on other sites

:) εγω λεω να του ριξουμε Ban και να διαγραψουμε το ποστ.... ειναι πληρως ακαταληλο.... :angry2::rasp::rasp:

Ζηλια μεγαληηηηηηηηηηηηηη................. :D:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία πόσο έχει? Αν το βάλει κάποιος σκοπό μπορεί να το κάνει πράξη. Ενημερωτικά πάντως όταν εγώ το ψιλοέψαχνα για τις γύρω περιοχές (όχι συγκεκριμένα εκεί) οι τιμές ξεκινούσαν περίπου από τα 1700 ανά άτομο και εύκολα φτάνανε και ξεπερνούσαν τα 2000.

Ρωταω για να ξερω τι ποσο να μαζεψω για τα μελλοντικα ταξιδια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω για να ξερω τι ποσο να μαζεψω για τα μελλοντικα ταξιδια!!! :)

Ξεκινα απο Ερυθρα, ειναι κοντα, φτηνα και εχει απο τους καλυτερους βυθους....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο Ερυθρα, ειναι κοντα, φτηνα και εχει απο τους καλυτερους βυθους....

Οκ... μολις ξεκινησω λοιπον τετοιου ειδους ταξιδια (προηγουνται αλλα για φετος)

θα σε ρωτησω να μου πεις λεπτομεριες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο Ερυθρα, ειναι κοντα, φτηνα και εχει απο τους καλυτερους βυθους....

Ένα μικρό δείγμα ερυθράς θάλασσας :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;hl=hurghada

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...