Jump to content

Φωτο- Celestichthys Margaritatus


Raven

Recommended Posts

Δυσκολο θεμα για φωτογραφια αυτα τα ψαρακια ! Σπανια μενουν ακινητα, ειναι πολυ μικρα σε μεγεθος και αρκετα ντροπαλα.

Εχω κρατησει 14 απο αυτα απο δικες μου αναπαραγωγες και 2 αρσενικα εκτελουσαν τον χαρακτηριστικο για το ειδος τους , κυκλικο χορο ,προσπαθωντας να κυριαρχησουν στο χωρο.

Αμεσως αρπαξα την μηχανη και τραβηξα οσες περισσοτερες στασεις προλαβα.

Μερικες απο αυτες βγηκαν αρκετα καλες αλλα χρειαστηκαν επεξεργασια γιατι η ομιχλη co2 δημιουργουσε ασπρα στιγματα στο φοντο.

post-6932-1251726795_thumb.jpg

post-6932-1251726824_thumb.jpg

post-6932-1251726860_thumb.jpg

post-6932-1251726885_thumb.jpg

post-6932-1251726903_thumb.jpg

post-6932-1251726926_thumb.jpg

post-6932-1251726948_thumb.jpg

post-6932-1251726973_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο θεμα για φωτογραφια αυτα τα ψαρακια ! Σπανια μενουν ακινητα, ειναι πολυ μικρα σε μεγεθος και αρκετα ντροπαλα.

Εχω κρατησει 14 απο αυτα απο δικες μου αναπαραγωγες και 2 αρσενικα εκτελουσαν τον χαρακτηριστικο για το ειδος τους , κυκλικο χορο ,προσπαθωντας να κυριαρχησουν στο χωρο.

Αμεσως αρπαξα την μηχανη και τραβηξα οσες περισσοτερες στασεις προλαβα.

Μερικες απο αυτες βγηκαν αρκετα καλες αλλα χρειαστηκαν επεξεργασια γιατι η ομιχλη co2 δημιουργουσε ασπρα στιγματα στο φοντο.

Πολυ καλες οι φωτογραφιες,αλλα και πανεμορφα τα ψαρακια σου φιλε μου.Πραγματικα πανεμορφα.

Να τα χαιρεσαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως αυτό το παιδί (Raven) αρέσκεται στη μετριότητα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα!

βαλε και μια φώτο απο το ενυδρείο... ειδικά εκείνο το κοκκινο φυτάκι που αχνοφαινετε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειανι.... :angry2:

nikolutso μιλας με γριφους.. :D

Απορώ πως αυτό το παιδί (Raven) αρέσκεται στη μετριότητα!!! :thumbup:

Η μετριοτητα ειναι κορη της προοδου και εγγονη της τελειοτητας. Πςςς τι ειπα παλι ο φιλοσοφος ! :)

Πανεμορφα!

βαλε και μια φώτο απο το ενυδρείο... ειδικά εκείνο το κοκκινο φυτάκι που αχνοφαινετε!

Φωτογραφιες του ενυδρειου εχω βαλει πολλες, αν βαλω κι αλλες κινδυνευω να αποκαλυφθει ποσο ψωνιο με το ενυδρειο μου ειμαι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολιαζω.

Μια ερωτηση μονο να κανω.

Ποια ειναι η μικροτερη ομαδα απο CPD που μπορει να διατηρηθει, σε ποια αναλογια αρσενικα προς θηλυκα και σε τι λιτρα μινιμουμ ενυδρειο (σκεπτομενοι και την ιχθυοφορτωση μεχρι να δωθουν οι γονοι απο πιθανες αναπαραγωγες)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολιαζω.

Μια ερωτηση μονο να κανω.

Ποια ειναι η μικροτερη ομαδα απο CPD που μπορει να διατηρηθει, σε ποια αναλογια αρσενικα προς θηλυκα και σε τι λιτρα μινιμουμ ενυδρειο (σκεπτομενοι και την ιχθυοφορτωση μεχρι να δωθουν οι γονοι απο πιθανες αναπαραγωγες)?

Τα ενηλικα ηταν στο 300αρι και αφηναν αυγα πανω στις moss. Μεταφεροντας τις moss σε ενα 54αρι ενυδρειο καθε εβδομαδα αποκτουσα 3-5 νεογεννητα. Ενας αλλος τροπος που κανουν πολλοι ειναι να βαζουν ενα χαρεμακι σε ενα ενυδρειο με μπολικη moss και μολις δουν ζευγαρωματα ή αυγα, μεταφερουν τα ενηλικα και αφηνουν τα αυγα να εκκολαφθουν.

Πολλοι επισης υποστηριζουν οτι τρωνε τον γονο τους.

Εγω αντιθετως πηρα γεννα απο τα μωρα(!) οταν εγιναν 1,5-2μηνων και μεγαλωσαν μαζι με τα νεογεννητα χωρις να τα πειραξουν. Μαλιστα τα μικρουλια ενσωματωθηκαν αμεσως στο κοπαδι των εφηβων !

Eπισης εχω βρει μωρα μεσα στα φιλτρα τα οποια μεγαλωσαν στην Γαστρολιμνη στο μπαλκονι..

Υποψιν οτι αυτα τα ψαρακια δεν γεννουν πολλα αυγα μια κι εξω, αλλα λιγα και καθε μερικες μερες. Οποτε πιστευω οτι ενα ενυδρειο 40-50 λιτρων με java moss και αλλα ευκολα φυτα ειναι αρκετο για breeding tank.

Aν ομως επιλεξει κανεις να παρει γονο με τα ενηλικα μεσα, θα χρειαστει τουλαχιστον,ενα 100αρι πυκνοφυτεμενο με μοναδικους κατοικους 2αρσ + 5-7 θηλ CPDs .

Link to comment
Share on other sites

Πω-πω, ομορφιές! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερουδια, μολις ειδα τα ψαρακια σου επαθα , μου αρεσαν παρα παρα πολυ. δεν ειχα ξαναδει τετοιο ειδος ψαχνοντας σε διαφορα σαιτ για περισσοτερες πληροφοριες επεσα και σε καποιο βιντεακι. αυτο που μου κανε εντυπωση ηταν οτι δεν ηταν τοσο μαυρα σαν τα δικα σου, ηταν πιο γκρι εως και διαφανες. η ερωτηση μου ειναι αν ξερεις φυσικα υπαρχει δηλ και σε αλλους χρωματισμους εκτος απο τα δικα σου ΄φαινοταν ετσι λογω του φωτισμου στο βιντεο. ;;;;;

κουκλακια ειναι τα δικα σου να τα χαιρεσαι!!!!!! :):D:thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερουδια, μολις ειδα τα ψαρακια σου επαθα , μου αρεσαν παρα παρα πολυ. δεν ειχα ξαναδει τετοιο ειδος ψαχνοντας σε διαφορα σαιτ για περισσοτερες πληροφοριες επεσα και σε καποιο βιντεακι. αυτο που μου κανε εντυπωση ηταν οτι δεν ηταν τοσο μαυρα σαν τα δικα σου, ηταν πιο γκρι εως και διαφανες. η ερωτηση μου ειναι αν ξερεις φυσικα υπαρχει δηλ και σε αλλους χρωματισμους εκτος απο τα δικα σου ΄φαινοταν ετσι λογω του φωτισμου στο βιντεο. ;;;;;

κουκλακια ειναι τα δικα σου να τα χαιρεσαι!!!!!! :):D:thumbup::angry2:

Ανεβασε το βιντεακι αν μπορεις..............

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν διαφορετικοι χρωματισμοι σε αυτο το ειδος. Το χρωμα εξαρταται απο το περιβαλλον την ηλικια και την διαθεση τους.

Τα δικα μου ειναι 2 ενηλικα αρσενικα σε διεκδικιση κυριαρχιας και το χρωμα γινεται ακομα πιο εντονο απο τις παραμετρους που τραβηχτηκε η φωτογραφια.

Συνηθως ειναι λιγο πιο ανοιχτοχρωμα απο κοντα και δειχνουν πιο γκριζα, ιδιαιτερα τα θηλυκα και τα νεαρα.

Και ενα παλιοτερο βιντεακι απο μενα με 2 θηλυκα σε χορο κυριαρχιας παλι.

Δεν θυμαμαι πως βαζουμε βιντεο αναμεσα στο κειμενο :)

Link to comment
Share on other sites

Τρομερές φωτογραφίες και ακόμα πιο τρομερά ψάρια..Μπράβο :)

Αυτά τα ψαράκια τα έμαθα κι εγώ πριν από κάτι μήνες από το practical fishkeeping, αλλά δεν μπορώ να τα βρω πουθενά.....

Θα βοηθούσε να ανέφερες από που τα αγόρασες....

Και πάλι μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα και τα ψαράκια και το υπόλοιπο ενυδρείο φυσικά. Πολλές πληροφορίες για τα CPD (celestial pearl danio) εδώ: http://celestialpearldanio.com/

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω και κατι ακομη, σου ειναι ευκολο να μασ πεις τις παραμετρους του νερου σου ;; για να μπορεσω να δω αν μπορω να τα βαλω και στο δικο μου ενυδρειο;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφες στιγμες πραγματι!

Γι αυτες τις στιγμες λατρευουμε τα ενυδρεία!!!

Μπράβο ρε φίλε :)

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω και κατι ακομη, σου ειναι ευκολο να μασ πεις τις παραμετρους του νερου σου ;; για να μπορεσω να δω αν μπορω να τα βαλω και στο δικο μου ενυδρειο;;; :)

Νερο δικτυου και θα ειναι μια χαρα. Γενικα προτιμουν ελαφρως αλκαλικο νερο και μετρια σκληρο. Τα δικα μου παντως ειναι μια χαρα και αναπαραγονται σε ΡΗ 6,6 ΚΗ 4-5 και Dh 7-8

Link to comment
Share on other sites

φιλε Αλεξανδρε ειχα την τιμη να τα θαυμασω και απο κοντα σε μια "αρμενικη επισκεψη μου"και εμεινα με τοστομα ανοιχτο!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...