Jump to content

Νεο ενυδρειο για Τanganyika


Δίας

Recommended Posts

Mετα τη διαλυση του reef μου,επανηλθα πλεον αποκλειστικα στην Αφρικη,και μετα απο το στησιμο του Rio240 με Tanganyika εχει ξεκινησει πλεον και η διαδικασια για την κατασκευη του νεου μου και μεγαλυτερου ενυδρειου.

Το ενυδρειο θα ειναι διαστασεων 1,60 μηκος 0,60 βαθος(πλατος) και 0,70 υψος,γυρω στα 670 λιτρα.

Αυτη τη στιγμη η μελετη ανηκει στον φιλο μου Νινταλ,οποτε περιμενω τα τζαμια. :thumbup:

Τη φιλτρανση θα αναλαβει ενα sump(1,00X0,40X0.50) 200 λιτρων με εξι διαμερισματα συν χωρος επιστροφης.

Το ενυδρειο φυσικα θα εχει τρυπες για υπερχειληση και επιστροφη.Το sump ειναι κι αυτο φυσικα κατασκευη του

Νινταλ :D:)

Φωτιστικο θα χρησιμοποιηθει ενα arcadia 4x54 T5 1,20 μηκος,λογω του οτι θελω καποιες σκιερες μεριες στο ενυδρειο.Στην πορεια θα δω αν θα χρησιμοποιηθουν και οι 4 λαμπες,λογω του οτι δεν υπαρχει απαιτηση υψηλου φωτισμου.Βλεποντας και κανοντας.

Η βαση ειναι ηδη ετοιμη,οποτε εν αναμονη τζαμιων και κολληματος....................................

Και λιγες φωτογραφιες ετσι για αρχη.............

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 590
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιτελους!!!!!!! περιμενουμε ολοι οι Αφρικανοι με αγωνια.............

Μπραβο Στρατο για την αποφαση!!!

Μπραβο Νινταλ για τις κατασκευες!!!

Καλη συνεχεια σας ευχομαι... :):D

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα το αποτέλεσμα σίγουρα θα μας αφήσει με το στόμα ανοιχτό.Ελπίζω το χαρείς όπως εσύ θες.Περιμένουμε την συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

αφρικανε το εκανες το κονε τελικα ε?? :)

Μπραβο ρε Στρατο..ενα ενυδρειο τετοιων διαστασεων ειναι το ονειρο αρκετων (που θα παει δεν θα μετακομισω?? :D ) και νομιζω πως θα γινει κοσμημα..Για ψαρια δεν ρωταω,θα περιμενω να δω τι εχετε σκεφτει γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα.. :thumbup:

εν εναμονη λοιπον...

Υ.Γ.αμα χρειαστειτε βοηθεια σφυρατε!!

Link to comment
Share on other sites

αφρικανε το εκανες το κονε τελικα ε?? :thumbup:

Μπραβο ρε Στρατο..ενα ενυδρειο τετοιων διαστασεων ειναι το ονειρο αρκετων (που θα παει δεν θα μετακομισω?? :angry2: ) και νομιζω πως θα γινει κοσμημα..Για ψαρια δεν ρωταω,θα περιμενω να δω τι εχετε σκεφτει γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα.. :rasp:

εν εναμονη λοιπον...

Υ.Γ.αμα χρειαστειτε βοηθεια σφυρατε!!

Αμα σου πω οτι δεν εχω σκεφτει ακομα τι θα βαλω απο ψαρια θα με πιστεψεις;

Ειναι τοσοι πολλοι οι συνδυασμοι και οι επιλογες,που κι εγω δεν ειμαι κατασταλλαγμενος.

Καποια στιγμη σκεφτηκα και για species.Δεν ξερω,θα δουμε :)

Υ.Γ.Φιλε Γιαννη,να'σαι σιγουρος οτι δεν θα ντραπω να σφυριξω :D

Link to comment
Share on other sites

Τις πέτρες να τις βαλεις δεξια δεξια δεξια δεξια δεξια δεξια δεξια

συγνωμη κατι επαθε το πληκτρολογιο και γραφει πολλες φορες το δεξια δεξια δεξια δεξια

:)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.Φιλε Γιαννη,να'σαι σιγουρος οτι δεν θα ντραπω να σφυριξω :)

Αν θελήσεις και τη δική μου βοήθεια, εδώ είμαι. Θα σου φτιάξω ένα υπέροχο Αμαζονιακό ενυδρείο τίγκα στα πλεκάκια (μπας και το πάρεις απόφαση να ασχοληθείς με σοβαρά ψάρια) :D

Άντε... Καλή συνέχεια και περιμένουμε ενημέρωση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ώρα :D:angry2::thumbup::) Ευστράτιε τις μπύρες τις θέλω του θανατά κρύες.

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

αφρικανε το εκανες το κονε τελικα ε?? :D

Μπραβο ρε Στρατο..ενα ενυδρειο τετοιων διαστασεων ειναι το ονειρο αρκετων (που θα παει δεν θα μετακομισω?? :thumbup: ) και νομιζω πως θα γινει κοσμημα..Για ψαρια δεν ρωταω,θα περιμενω να δω τι εχετε σκεφτει γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα.. :angry2:

εν εναμονη λοιπον...

Υ.Γ.αμα χρειαστειτε βοηθεια σφυρατε!!

Γιάννη μόνο που έγραψες τη φράση "διαφορετικό απο τα συνηθισμένα" μας έβαλες σε σκέψεις :rasp:

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν θελήσεις και τη δική μου βοήθεια, εδώ είμαι. Θα σου φτιάξω ένα υπέροχο Αμαζονιακό ενυδρείο τίγκα στα πλεκάκια (μπας και το πάρεις απόφαση να ασχοληθείς με σοβαρά ψάρια) :)

Άντε... Καλή συνέχεια και περιμένουμε ενημέρωση :angry2:

:thumbup:

Για κοιτα καλυτερα το προφιλ μου........ :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το να σας πω ενα ευχαριστω για τα λογια σας και την προσφορα βοηθειας θα ηταν λιγο.

Πραγματικα το σπιτι ειναι ανοιχτο για οποιον θελησει,ειτε για βοηθεια ειτε για..........VELTINS!!!!!!!

Σωκρατη θα ειναι οντως του θανατα παγωμενες.Θα πεσουνε δοντιαααααααα :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν θελήσεις και τη δική μου βοήθεια, εδώ είμαι. Θα σου φτιάξω ένα υπέροχο Αμαζονιακό ενυδρείο τίγκα στα πλεκάκια (μπας και το πάρεις απόφαση να ασχοληθείς με σοβαρά ψάρια) :)

Άντε... Καλή συνέχεια και περιμένουμε ενημέρωση :rasp:

Νίκο είσαι έτοιμος για κόκκινη κάρτα :D:thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το να σας πω ενα ευχαριστω για τα λογια σας και την προσφορα βοηθειας θα ηταν λιγο.

Πραγματικα το σπιτι ειναι ανοιχτο για οποιον θελησει,ειτε για βοηθεια ειτε για..........VELTINS!!!!!!!

Σωκρατη θα ειναι οντως του θανατα παγωμενες.Θα πεσουνε δοντιαααααααα :thumbup::angry2::rasp:

Παρεπιπτόντως δείτε εδώ http://www.veltins.de/#app=fdd7&7cad-siteId=slideKasten

:):D

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορω και ειμαι αθηνα ψινομαι να ερθω να βοηθησω...Και αν οχι να βοηθησω..Απλα να κατσω και να το απολαυσω...:thumbup:

Κι εγω της ιδιας αποψης και τηνστηριζω φανατικα!!!! :):D

Υ.Γ.: Εγω ηξερα εδω και χρονια οτι ο Διας εστι:

Ο Δίας ή Ζευς είναι ο νεότερος γιος του Κρόνου και της Ρέας, εγγονός του Ουρανού και της Γαίας. Είναι η ύψιστη θεότητα του αρχαιοελληνικού πανθέου, καθώς και θεός του ουρανού και του κεραυνού . Η γέννησή του αρχίζει με τους πόνους της Μεγάλης Μητέρας Ρέας στη Δίκτη της Κρήτης, όπου έκρυψε το παιδί της στο σπήλαιο του βουνού Αιγαίου. Σύμφωνα με μια άλλη παράδοση ο Ζεύς γεννήθηκε στην Αρκαδία, στο όρος Λυκαίον. Κατόπιν έλουσε το βρέφος στην πηγή του ποταμιού Νέδα, που ανέβλυσε τότε για πρώτη φορά και κατόπιν μετέβη στην Κρήτη όπου τον παρέλαβαν για να τον φροντίσουν οι Δικταίες νύμφες, οι συντρόφισσες των Κουρητών ή Κορυβάντων.

Απο πότε έγινε θεος της Αφρικής??? :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω της ιδιας αποψης και τηνστηριζω φανατικα!!!! :):D

Υ.Γ.: Εγω ηξερα εδω και χρονια οτι ο Διας εστι:

Ο Δίας ή Ζευς είναι ο νεότερος γιος του Κρόνου και της Ρέας, εγγονός του Ουρανού και της Γαίας. Είναι η ύψιστη θεότητα του αρχαιοελληνικού πανθέου, καθώς και θεός του ουρανού και του κεραυνού . Η γέννησή του αρχίζει με τους πόνους της Μεγάλης Μητέρας Ρέας στη Δίκτη της Κρήτης, όπου έκρυψε το παιδί της στο σπήλαιο του βουνού Αιγαίου. Σύμφωνα με μια άλλη παράδοση ο Ζεύς γεννήθηκε στην Αρκαδία, στο όρος Λυκαίον. Κατόπιν έλουσε το βρέφος στην πηγή του ποταμιού Νέδα, που ανέβλυσε τότε για πρώτη φορά και κατόπιν μετέβη στην Κρήτη όπου τον παρέλαβαν για να τον φροντίσουν οι Δικταίες νύμφες, οι συντρόφισσες των Κουρητών ή Κορυβάντων.

Απο πότε έγινε θεος της Αφρικής??? :rasp:

Διας ειμαι οτι θελω κανω.... :thumbup::angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

:rasp:

Για κοιτα καλυτερα το προφιλ μου........ :)

Εσύ το ζήτησες...

Dias.jpg

:D:thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...