Jump to content

φωσφορικα


Recommended Posts

εκανα μετρηση του po4 με salifert σε ενυδρειο με ζ.β. , αραγωνιτη και νερο . διχως ζωντανα.

εβγαλα po4 μηδενικα.

ειναι φυσιολογικο ?

δηλ το νερο της βρυσης εχει φωσφωρικα μηδεν και τα φωσφορικα αναπτυσονται μονο οταν εχουμε ζωντανους οργανισμους στο ενυδρειο?

και κατι ακομα , στο παρακατω πινακακι εγω τι μετραω? phosphate ή posphate - phosphor?

και τι ειναι το καθενα?

Link to comment
Share on other sites

εκανα μετρηση του po4 με salifert σε ενυδρειο με ζ.β. , αραγωνιτη και νερο . διχως ζωντανα.

εβγαλα po4 μηδενικα.

ειναι φυσιολογικο ?

ναι είναι φυσιολογικό ,δείχνει ο βράχος σου είναι σε καλή κατάσταση η δεν έχει προλάβει να δώσει ότι είναι να δώσει σε φωσφορικά , πόσο καιρό τον έχεις σε αυτή τη κατάσταση ?

δηλ το νερο της βρυσης εχει φωσφωρικα μηδεν και τα φωσφορικα αναπτυσονται μονο οταν εχουμε ζωντανους οργανισμους στο ενυδρειο?

δεν χρησιμοποίησες νερό από αντίστροφη όσμωση ?

και κατι ακομα , στο παρακατω πινακακι εγω τι μετραω? phosphate ή posphate - phosphor?

και τι ειναι το καθενα?

το τεστ της salifert μετράει ΡΟ4

δε καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει

Link to comment
Share on other sites

1. τρεχει κανα μηνα ετσι ο βραχος

2. οχι α/ο. θα γινει fish only και θα χρησιμοποιω νερο βρυσης

3. αναφερομαι στον πρακτικο οδηγο του φιλου aiolos 910

Link to comment
Share on other sites

1. τρεχει κανα μηνα ετσι ο βραχος καλό αυτό

2. οχι α/ο. θα γινει fish only και θα χρησιμοποιω νερο βρυσης δε συμφωνώ αλλά εσύ αποφασίζεις

3. αναφερομαι στον πρακτικο οδηγο του φιλου aiolos 910 το ψαχνω

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα , στο παρακατω πινακακι εγω τι μετραω? phosphate ή posphate - phosphor?

και τι ειναι το καθενα?

δεν κατάφερα να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα για αυτό που ρωτάς , το πινακάκι δε βοηθά

, αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι αρκεί να παρακολουθείς τη πρώτη στήλη στο πινακάκι phosphate

θα ρωτήσω τον aiolos-910 που το βρήκε

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας αποτελεσμάτων είναι αυτός που συνοδεύει το τεστ.

Βάσει των οδηγιών στην αριστερή στήλη του πίνακα σου δείχνει το ποσοστό Phosphate (φωσφορικό άλας) ενώ στη δεξιά στήλη Phosphate – Phosphor (φωσφορικό άλας - φώσφορο).

Εγώ συνήθως λαμβάνω υπ όψιν την αριστερή στήλη.

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου test γιατί δεν έχει τέτοιο πίνακα ?, μήπως δε πλήρωσα αρκετά ? :D:)

έτυχε να έχω επίσκεψη φίλο που έχει τελειώσει χημικός και δεν έβγαλε άκρη.. σίγουρα είναι επουσιώδες ,για λεπτομέρειες να ρωτήσουμε τη salifert :thumbup:

πολύ καλή δουλειά οι οδηγίες που έφτιαξες ! :angry2::rasp::rasp:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι γνωστό (και το ανακοινώνει η Salifert σε κάθε της τεστ), βγάζει συνέχεια νέες εκδόσεις που διαφοροποιεί τον τρόπο διεξαγωγής, ίσως πίνακες και τιμές.

Σ αυτά που αγόρασα εγώ και βασίστηκαν οι οδηγοί που έκανα είχε αυτού του τύπου διπλό πίνακα.

(αναφέρω άλλωστε στο topic ότι πρέπει να δοθεί προσοχή σ αυτή την διαφοροποίηση της Salifert)

Δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι σημαντικό ή όχι να λαμβάνουμε υπ όψιν και τον δεξιό πίνακα.. στο κάτω - κάτω αυτό που μας ενδιαφέρει τα φωσφορικά να είναι στο μηδέν και όπως είπα εγώ κοιτάζω τον αριστερό πίνακα.

Αν σε παλιότερη έκδοση δεν υπήρχε ο δεύτερος πίνακας , ίσως να είναι δευτερευούσης σημασίας και να τον ένταξε ως απλό βοήθημα για να δούμε και τα ποσοστά σε φώσφορο.

Link to comment
Share on other sites

οκ , θα λαμβανω υποψη την αριστρερη στηλη.

για το ph της salifert φιλε aiolos 910 δεν εχεις κανει ετσι;

επισης ηθελα να ρωτησω αν της tetra το test kh/gh στο μπλε κουτι κανει και για θαλασσινο;

και παλι βαζουμε 5 ml οπως και στο γλυκο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω φίλε μου τρόπο χρήσης άλλων τεστ μιας και χρησιμοποιώ της Salifert.

Από τη σειρά της μόνο σ αυτά που έχω αγορασμένα έχω κάνει τους οδηγούς.. όσο για το pH έχω controller και ένα τεστ της SERA που ξέμεινε από παλιά….. :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα πριν από λίγο το παρακάτω e-mail προς τη Salifert (μεταφρασμένο στα Αγγλικά) και μόλις έχω κάποια απάντηση θα σας ενημερώσω.

Γεια σας

Χρησιμοποιώ τα Salifert test για το θαλασσινό μου ενυδρείο και έχω δημιουργήσει έναν πρακτικό φωτογραφικό οδηγό για την διεξαγωγή τους μεταφρασμένο στην ελληνική γλώσσα.

Το έκανα κατά κύριο λόγο για δικιά μου ευκολία, αλλά μιας και ανήκω σε ένα forum για ενυδρεία (www.aquazone.gr) θεώρησα καλό να αναρτήσω αυτές τις οδηγίες μιας και οι περισσότεροι που έχουν θαλασσινό ενυδρείο χρησιμοποιούν τεστ της εταιρίας σας.

Στο topic που δημιούργησα για αυτόν το σκοπό έχω βάλει μια υποσημείωση ότι επιτρέπω σαν δημιουργός την προσωπική χρήση του οδηγού όχι όμως την εμπορική του εκμετάλλευση.

Επισυνάπτω αρχείο σε μορφή *.pdf για να έχετε πλήρη εικόνα του οδηγού, (ο συγκεκριμένος αναφέρεται στο τεστ φωσφορικών και όπως προανέφερα είναι στην ελληνική γλώσσα).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω για το τεστ φωσφορικών (και έχουν την απορία και άλλοι χρήστες), είναι όσον αφορά τις τιμές στη δεξιά στήλη του πίνακα, πια η χρησιμότητα τους και γενικός ποια από τις δύο στήλες πρέπει να λαμβάνουμε υπ όψιν.

Ευχαριστώ.

Aiolos-910

Αίολος Λυβεριάδης

Θεσσαλονίκη - Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

εύγε !

αυτού του είδους επιθετικότητα .. μ αρέσει !

θα τους έρθει το αεράκι :) από τη Ελλάδα να τους ξυπνήσει ! :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το e-mail είχα δεν πρέπει να ισχύει (habib@wxs.nl), μου έγινε επιστροφή λάθους.

Γνωρίζει κάποιος το e-mail της Salifert?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι πολύ.. μαζο… (και δεν εννοώ Μαζονάκης).. μέχρι και τηλέφωνο τους έκανα να μάθω το e-mail τους..

για να το γνωρίζεται και εσείς είναι το: salifert@gmail.com

Αμάν και αυτοί.. ολόκληρη εταιρία χάθηκε να έχει κάποιο εταιρικό !!!! free πήγε και έκανε !!!

Link to comment
Share on other sites

στο reef central είχαν δική τους κατηγορία σαν support , αλλά τώρα δεν τη βλέπω :)

έχουν φάει λίγο κράξιμο τελευταία ..

Link to comment
Share on other sites

Για λέγε.. για λέγε, μισό να κατεβάσω το φαγητό απ τη φωτιά και είμαι όλος αυτιά !!! :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολλά παράπονα και πολλά αναπάντητα ερωτήματα θυμάμαι

, είχαν κυκλοφορήσει μερικές προβληματικές παρτίδες στη αγορά

, μάλλον τώρα κάτι έχει αλλάξει αλλά δεν ξέρω σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου πάντως είναι ότι μια σοβαρή εταιρία πρέπει να έχει τουλάχιστον υποστήριξη στον ιστοχώρο της και όταν πρόκειται για τέτοιου είδους προϊόντα να υπάρχουν μεταφράσεις για κατέβασμα.

Ουτοπικό θα μου πείτε και δεν θα έχετε άδικο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το σωστό εργαλείο αλλά κάνει 200-250 ευρώ

Specifications:

Range: 0.00 to 2.50mg/L

Resolution: 0.01mg/L

Accuracy: +/-0.04 mg/L +/-4% of reading

Typical EMC: +/-0.01mg/L

Deviation

Light Source: Light Emitting Diode @ 890nm

Method: Adaptation of ascorbic acid method.

The reaction between phosphate and the reagent causes a blue tint in the sample.

Light Detector: Silicon Photocell.

Enviroment: 0 to 50 deg C

Battery Type/Life: 1 x 9 volts/40hours

Auto-shut off: After 10” non-use.

Dimension: 80 x 83 x 46mm (7.1 x 3.3 x 1.8”)

Weight: 290

post-434-1251892339_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη απάντηση της Salifert και εις αναμονή της «ολοκληρωμένης» απάντησης.

04/09/2009

Hi Aiolos,

Thank you very much for your e-mail and your efforts.

I was, so far, only be able to look at it briefly.

I will have more time next week give it a very close look.

The first impression is that it looks very nice. :-)

I will e-mail you again next week after I have given it a closer look.

Have a nice weekend!

Cheers

Habib

Salifert

____________________________________________________________

Γειά Αίολος

Σ' ευχαριστώ πολύ για το e-mail σου και για την προσπάθεια σου.

Του έριξα μια γρήγορη ματιά μέχρι τώρα.

Την επόμενη εβδομάδα που θα έχω περισσότερο χρόνο θα το κοιτάξω λεπτομερώς.

Η πρώτη εντύπωση ήταν θετική. :-)

Θα σου στείλω e-mail την επόμενη εβδομάδα όταν θα το έχω ξανακοιτάξει.

Καλό Σαββατοκύριακο.

Γεια.

Habib

Salifert

____________________________________________________________

Πιστεύω να κατάλαβε ότι ο λόγος του e-mail ήταν η απορία για το τεστ και όχι η κριτική για τους πίνακες !!!!

:):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε, ο τρόπος παρουσίασης/συσκευασίας (μπουκαλάκια)και οδηγιών της Salifert είναι επιεικώς απαράδεκτος έως ερασιτεχνικός !!!

Η κατάσταση σώζεται όσον αφορά την αξιοπιστία των τεστ.

Θα του πουλήσω τα δικαιώματα των πινάκων να τους ανεβάσω το επίπεδο !!!! .. και φαντάζεσαι να με πληρώσει με μερικές ντουζίνες απ όλα τα τεστ !!!!!

Για λελέϊ για χαμπίμπι :):D:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...