Jump to content

Backwall


Sta8hs000

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους....

Ξεκιναω με ενα νεο θεμα....

Ειμαι υπο κατασκευη ενος αφρικανικου ενυδρειου και θελω να εχω ειναι ωραίο πέτρινο backwall....

λυση υπαρχει απο την juwel πχ που εχει ετοιμες πλατες....

θελοντας να αποφυγω αυτες (μιας και ειναι πολυ ακριβες) σκεφτικα να φτιαξω ενα backwall μονος μου.

υλικα:

1. Σιλικονη ενυδρειου

2. πλακακια (εξωτερικου χώρου Πορσελανινα)

3. Φελιζολ (γαλαζιο) παχους 3 - 4cm.

Η διαδικασια ειναι απλη.. κολαμε τα πλακακια στο φελιζολ (αν υπαρχουν κενα γεμιζουμε με σιλικονι και ριχνουμε αμμο ιδιου χρωματος) και οταν στεγνωσει το κολαμε στην πλατη του ενυδρειου.....

Μπορει να γινει κατι τετοιο????? θα εχω καποιο προβλημα??? καμια δικια σας ιδεα....!?

Ευχαριστω πολυ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μοιαζει με μπανιο???

:):D:thumbup:

Σταθη την ιδια απορια εχω και εγω.Για ψαξε λιγο παραπανω μηπως βρεις καποια καλυτερη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω οτι το εχω συζητησει αυτο το θεμα με το Σταθη και θελαμε και τη δικη σας γνωμη :)

ΙΜΟ ειναι εφικτο και θα βγει ενα καλο αποτελεσμα :thumbup:

Θα κανω κι εγω ενα τετοιο backround για το δικο μου και θα το δουμε και στην πραξη πως θα ειναι.

Σε λιγο θα ανεβασω και φωτογραφιες απο τα πλακακια που βρηκα.

Δεν εχουμε να χασουμε τιποτα :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ακριβως σαν αυτο....(βρηκα σε ενα μαγαζι)

brickarenaSmall.jpg

πιστευω μαζι με τις πετρες που θα βαλω θα ειναι πολυ ομορφο... :rasp:

εμενα καλη ιδεα μου φαινεται!λογικα,αν το προσεξεις και το φτιαξεις καπως ,ωστε να μην ειναι σκετα''πλακακια''αλλα να φαινονται ομορφα,και να βολευουν και στο καθαρισμα,8α ειναι μια χαρα κατα τη γνωμη μου :D αλλα σιγουρα να μην γινει σαν μπανιο!πρεπει να βρεις μια λυση που να σε βολευει και να ειναι ευκολο να την πραγματοποιησεις...

εννοειται πως 8α το κανεις πολυ ομορφο :thumbup: !και μονο που ασχολησε τοσο πολυ για ενα υλικο, δειχνει το ποσο ενδιαφερεσαι για το αποτελεσμα!!!

καλη συνεχεια! :angry2: σιγουρα 8α το κανεις να δειχνει υπεροχο! :thumbup::rasp::)

Link to comment
Share on other sites

εμενα καλη ιδεα μου φαινεται!λογικα,αν το προσεξεις και το φτιαξεις καπως ,ωστε να μην ειναι σκετα''πλακακια''αλλα να φαινονται ομορφα,και να βολευουν και στο καθαρισμα,8α ειναι μια χαρα κατα τη γνωμη μου :D αλλα σιγουρα να μην γινει σαν μπανιο!πρεπει να βρεις μια λυση που να σε βολευει και να ειναι ευκολο να την πραγματοποιησεις...

εννοειται πως 8α το κανεις πολυ ομορφο :thumbup: !και μονο που ασχολησε τοσο πολυ για ενα υλικο, δειχνει το ποσο ενδιαφερεσαι για το αποτελεσμα!!!

καλη συνεχεια! :angry2: σιγουρα 8α το κανεις να δειχνει υπεροχο! :rasp::rasp::)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σταθη μου, ειχα κανει καποτε σχεδον την ιδια σκεψη αλλα το αποριψα. εκτος που θα φαινεται ενα ντουβαρι πισω και οχι απλα χυμα πετρες, οπως στο βιοτοπο, στους αρμους λογικα θα πιανει ευκολοτερα αλγη και θα φαινονται πολυ.αυτο καλο βεβαια αλλα θα ειναι μια γραμμη ισια, κατι που δεν θα ειναι και φυσικο. καλυτερα πειραματισου πρωτα με ενα μικρο κοματι οπου θα κολησεις δυο μονο πλακακια και βαλτο μεσα στο ενυδρειο σου σε ψηλο σημειο και περιμενε να δεις αν εμφανιστει αλγη και πως θα φαινεται.

ισως να μπορουσες να τα κολησεις σε ενα κοματι τζαμι ή πλεξιγλας ωστε να γλιτωσεις χωρο.

τωρα για τον αν θα πιασει η σιλικονη στο πλακακι και στα αλλα υλικα δεν το γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Σταθη... να ξερεις ομως οτι αν κανεις αυτο που δειχνει στο βιντιεο που ανεβασε ο βαγγος αν δεν κανω λαθος που δειχνει οτι χρησημοποιει τσιμεντο, θα σου ανεβασει το ph κατι που το θελεις για τις αφρικανες.

Το τσιμεντο αντιδρα οπως τον ασβεστολιθο περιπου.

Σε αλλο ποστ που εχει ανεβαι παλαιοτερα το ιδιο βιντεο εχω αναφερει και τις χημικες αντιδρασεις που γινοντια.

Αν δε βαριεσαι ψαξε το.

Ακομα και ο ιδιος αυτος που το κανει το γεμιζει και το αδειαζει 4-5 φορες το ενυδρειο για αυτο το λόγο.

Γα να γινουν οι χημικες αντιδρασεις με νεο νερο και τελος να μην εχει αλλα αποτελεσςσματα αν βαλει πχ κοπαδοψαρα.

Απο την άλλη το πλακακι με χαλαει στους αρμους που δημιουργει.

Τα κενα δλδ των ενωσεων.

Οτι και να κανεις θα φαινονται οτι ειναι τετραγωνα κομματια ενωμενα.

Καιτα για πετρες καριστου η κατι αντιστοιχο... :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους 2..... για τις πληροφοριες....

θα το ψαξω και θα δω τι θα κανω...

ενα παιδι απο το φορουμ μας το εχει κανει παντος σε πολλα ενυδρεια του αν δεν κανω λαθος... ο Ν.Ζ.

Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν ειναι πλακακια αλλα πετρες κομενες σε ιδιες διαστασεις απο το εργοστασιο.

Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν ειναι πλακακια αλλα πετρες κομενες σε ιδιες διαστασεις απο το εργοστασιο.

Αλλα και πάλι φαινονται οι αρμοι.

Απο χρωμα μπορει να υπαρχει μια καλη αισθηση αλλα απο θεμα αισθητηκης..... δικης μου... δε μου αρεσει.

Αν σου αρεσει... καντο!

Αλλα αν αυτα υπαρχουν σε τυχαια κομματια κομμένα.... ή να τα σπασεις εσυ με κάποιον τρόπο...

ή ακομα να οπου ο τυπος στο βιντεο βαζει φελιζολ να βάλεις εσυ πετρες κανονικες αλλα πλακωηδες....... παλι καλο θα γινει πιστευω

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με το νικο!!! παρε 3-4 ειδη πλακακια με παρομοια χρωματα, καντα γυλια καρφια και φτιαξε ψιφιδα. θα παιδευτεις λιγο περισσοτερο αλλα θα εχεις πολυ πιο φυσικο περιβαλον.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως και με ενα χαρτονι γινεται πολη καλη δουλει...Αφηνεις το πισω τζαμι να γεμισει αλγη και θα εχει μια αγρια ομορφια...:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως και με ενα χαρτονι γινεται πολη καλη δουλει...Αφηνεις το πισω τζαμι να γεμισει αλγη και θα εχει μια αγρια ομορφια...:)

Ναι, για αγριους δισκους..... :rasp::thumbup::thumbup::thumbup:

Θελω πετρες βρε!!!! :D:thumbup::angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα κατι αλλο....

Εχω δει πολλα αφρικανικα που εχουν χαρτονι για Background και με την αλγη εχουν γινει τελεια..

Εξαλου στα δισκαδικα δεν μπορεις να δεις μεχρι το πισω τζαμι.. :):D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα κατι αλλο....

Εχω δει πολλα αφρικανικα που εχουν χαρτονι για Background και με την αλγη εχουν γινει τελεια..

Εξαλου στα δισκαδικα δεν μπορεις να δεις μεχρι το πισω τζαμι.. :):D

Σωστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...