Jump to content

Αλλαγη φωτισμου σε 240lt Full φυτεμένο


giannispass

Recommended Posts

Καλησπερα σε 240 lt φυτεμενο, μετα απο ενα χρονο ταλαιπωριας με πατέντες (βλέπε προσθηκη 2 Τ5 στις υπάρχουσες 2 Τ8 του ενυδρειου) και με πολύ υπομονη καθε φορα που επρεπε να βάλω χερι μεσα, καθως επρεπε να γινει ολοκληρη επιχειρηση για να βγαλω τα φωτα, αποφασισα και αγορασα χθες δυο κρεμαστα GLO με 2 Χ Τ5 54watt το κάθε ενα. (Συνολο 4χ54w), ενω πριν ειχα 2χ54w και 2χ40w.

Το ερωτημα μου ειναι το εξης.

Πως να τα αναβω για να μην εχω προβλημα με τα φυτα ωστε να προσαρμοστουν στο καινουριο τους φωτισμό?

Στο συνολο ειμαι περιπου στο 1 Watt/lt .

Οι προηγουμενες λαμπες παιζανε ενα χρονο, αλλα ηδη εδω και 20 ημερες αποχαιρετησα ολο το "γρασιδι", που ειχε καλυψει τα 3/4 του ενυδρειου και γενικοτερα βλεπω μια κάμψη στην φωτοσυνθεση.

Link to comment
Share on other sites

με 180w πριν είχες γρασιδάκι; συνέχεια ακούω οτι θέλει πάνο απο 1w/l... τελικά ότι νανε λέει ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο το είδος του γρασιδακίου :) ,υπάρχουν εύκολα ,μέτρια και πολύ δυσκολά γρασίδια ,οπως επίσης εξαρτάται και απο το είδος και την ποιότητα(φάσμα) του φωτισμού (Τ5,Τ8,ΜΗ)και εκτός απο αυτά χρειάζεται και το ανάλογo CO2 και λίπανση.Με 0,75 W /λ.έχω κρατήσει σχεδόν όλα τα γνωστα γρασίδια που κυκλοφορούν στην αγορα με τεράστια επιτυχία (ύψος νερού 75 εκ.φωτισμός 300W απο 2ΜΗΧ150w στα 5200K σε 400 λίτρα ενυδρείο με CO2 σχεδόν no stop και πολύ λίπανση)

Link to comment
Share on other sites

η ΜΗΧ λογικά θα βγάζουν περισσότερα λυμεν απο καθε αλλή λάμπα, σωστα; τ5 τ8...

Link to comment
Share on other sites

με .75w και τ5 μπορείς να κρατίσεις ζωντανό γρασίδι; co2 νομίζω πως εννοείται!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

σημαντικο ρολο παιζει το υψος του ενυδρειου......αμα εχει βαθος το ενυδρειο θες δυνατο φωτισμο και οσο γινεται πιο κοντα στο νερο η λαμπα.....αν εχεις ριχο και με τ8 κρατας γρασιδι.....

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,

αλλα δεν απαντησατε στο ερωτημα μου...

:))

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,

αλλα δεν απαντησατε στο ερωτημα μου...

:))

Tώρα έχεις 208 W σε 240λ. ενυδρείο το οποίο τι; ύψος έχει και τι; λάμπες έχει (Kelvin) . Φίλος μου με ΡΙΟ 240 και με πατέντα στα φώτα 2Τ8 και 2Τ5 180W περίπου εκ των οποίων οι 2Τ8 είναι Grolux και οι 2Τ5 της Philips 865 νομίζω ,κρατάει cuba πάρα πολύ καλά, βέβαια έχει ένα μικρό προβληματάκι με τα κόκκινα του (Το χαμηλό φύλλωμα πέφτει) που προσπαθεί να αντιμετωπίσει και τα διατηρεί με φωτοπερίοδο για τις Grolux 10 ώρες και τις Τ5 περίπου στις 7 ώρες .

Link to comment
Share on other sites

Εχω 4 Τ5 Dennerle.

2 special plant, 1 amazon day και 1 color plus(ή κάπως ετσι...).

Η ερωτηση μου ειναι επειδη ειναι και οι 4 καινουργιες, χθες τις εβαλα 1η φορά, ειναι οκ που αναβω για αρχη μονο τις τρεις?

Μετα απο ποσο καιρο να τις αναβω κανονικα ολες?

Και για ποσες ωρες?

Link to comment
Share on other sites

Εχω 4 Τ5 Dennerle.

2 special plant, 1 amazon day και 1 color plus(ή κάπως ετσι...).

Η ερωτηση μου ειναι επειδη ειναι και οι 4 καινουργιες, χθες τις εβαλα 1η φορά, ειναι οκ που αναβω για αρχη μονο τις τρεις?

Μετα απο ποσο καιρο να τις αναβω κανονικα ολες?

Και για ποσες ωρες?

Θα δείς πώς πάει ,εξαρτάται απο πολλούς παράγωντες το το κάνω καλά.Πιστεύω πως θα έπρεπε να τις αλλάξεις σταδιακά τις λάμπες και όχι όλες μονοκοπανιά για να μην αυξηθεί απότομα ό φωτισμός σου.Αλλά αφου τις άλλαξες παρατήρησε το ενυδρείο και δες απο μόνος σου πως πάνε τα φυτά ανάπτυξη ,χρωματισμός φύλλών κλπ,όπως επίσης και αν τυχόν σου παρουσιαστούν άλγες.Κανόνας είναι να μην αλλάζουμε ποτέ όλες τις λάμπες του ενυδρείου μαζί γιατι τότε αλλάζουν τραγικά και οι συνθήκες φωτισμου .Το πόσες ώρες θα τις ανάβεις θα το καταλάβεις μόνος σου ,μείωσε πάνρος λίγο την ωρα έστω και 1-1,5 ωρα και παρατήρησε.Βέβαια δεν μας είπες πόσες ώρες τις άναβες και αν τις άναβες όλες μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν εχω πλεον την δυνατοτητα να τις αλλαξω σταδιακά, γιατι αλλάξανε και οι βασεις και οχι μονο οι λαμπες, οποτε οι παλιες πηγαν στα σκουπιδια οπως ηταν...

Λοιπον, πριν αναβα για 9 ωρες τις Τ8 (2Χ40W) και για 6 τις Τ5(2X54W) με ξεχωριστους χρονοδιακοπτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...