Jump to content

Modification σε νεο φωτιστικο


mihak

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, αγορασα το παρακατω φωτιστικο :

hopert5ho-01-011-01.jpg282336941_o.jpg

το οποιο περιμενω να παραλαβω απο την επομενη βδομαδα. Το φωτιστικο αυτο μπαινει on top στο ενυδρειο, αλλα θελω να το μετατρεψω σε κρεμαστο. Θα ανοιχτουν 2 τρυπες πανω απο το φωτιστικο και στην συνεχεια θα ηθελα βρω στο εμποριο κατι σαν ντιζες που να βιδωθουν σε αυτο.

Για την ακριβια κατι τετοιο :

aquarium-lighting-arcadia-overtank-luminaire-suspension-kit.jpg

η

arcadia4sub.gif

Γνωριζεις καποιος που μπορω να βρω κατι τετοιο η παρομοιο? :thumbup::D

Ευχαριστω πολυ :)

Έγινε επεξεργασία - mihak
Link to comment
Share on other sites

'οπως είπες ντίζες θες και είναι ακριβώς αυτό που φαίνεται στην φωτό.Πάνε σε οποιοδήποτε μαγάζι με ποδήλατα και θα βρείς.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Πήρα πρόσφατα ένα τέτοιο κιτ για το δικό μου φωτιστικό από τον Mrutzek και βρήκα καλή ποικιλία και στο Aquaristik. Μπορείς επίσης να κάνεις μια έρευνα αγοράς και στα Ελληνικά καταστήματα.

Πιστεύω ότι το καταλληλότερος τρόπος ανάρτησης για το δικό σου φωτιστικό είναι όπως φαίνεται στη δεύτερη φωτό που ανέβασες. Νομίζω ότι ο τρόπος που φαίνεται στη 3η φωτό χρειάζεται και "παξιμάδι" στο φωτιστικό ώστε να βιδώσει η ντίζα. Αυτή η ντίζα που πήρα εγώ, για παράδειγμα, χρειάζεται να έχει παξιμάδι το φωτιστικό για να βιδώσει. Ψάξτο λίγο για να μη παιδεύεσαι μετά... :)

Link to comment
Share on other sites

Αquarius τι μαγαζια ομως?? με ενυδρειακα? η σε στυλ πρακτικερ ? αυτο με προβληματιζει...

Link to comment
Share on other sites

Αquarius τι μαγαζια ομως?? με ενυδρειακα? η σε στυλ πρακτικερ ? αυτο με προβληματιζει...

Ξεκίνα με τα ενυδρειακά. Πού είναι το πρόβλημα? :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με τα ενυδρειακά. Πού είναι το πρόβλημα? :)

οχι απλα επειδη εχει να κανει με πατεντα, εχω την εντυπωση οτι σε καταστηματα θα βρω αξεσουαρ για standar επωνυμα φωτιστικα.. :D

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα επειδη εχει να κανει με πατεντα, εχω την εντυπωση οτι σε καταστηματα θα βρω αξεσουαρ για standar επωνυμα φωτιστικα.. :thumbup:

Κοίτα, μπορείς να πάρεις ένα κιτ για "επώνυμο" φωτιστικό και να το προσαρμόσεις (δλδ. πατεντάρεις) στο δικό σου φωτιστικό. Αυτή η λύση σου παρέχει, κατά πάσα πιθανότητα, τη δυνατότητα να φτιάξεις μιά ανάρτηση με την οποία θα μπορείς να "κλειδώνεις" το φωτιστικό σου σε οποιοδήποτε ύψος θέλεις, με πολύ λίγο κόπο. Απλά πιέζοντας και ελευθερώνοντας το μηχανισμό που συγκρατεί το φωτιστικό σε ένα επιθυμητό ύψος, θα μπορείς να το ανεβάσεις για να κάνεις κάποια δουλεία και μόλις τελειώσεις θα μπορείς το ίδιο εύκολα να επαναφέρεις το φωτιστικό στην αρχική του θέση. Εύκολη και καθαρή λύση, που δεν ξέρω αν μπορείς να την υλοποιήσεις εύκολα (δλδ, να βρείς τα εξαρτήματα) αν κινηθείς σε καταστήματα μη-ενυδρειακά.

Σε κάθε περίπτωση, θα είναι καλύτερα πριν αποφασίσεις να επισκεφτείς κάποια ενυδρειομάγαζα (και όχι μόνο) για να "κλέψεις" ιδέες... :D

:)

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να γραψεις απο που αγορασες το φωτιστικο και ποσο?

πως το βλεπεις εσυ που το πηρες?αρκετα καλο το βρισκω... :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ ναι η αληθεια ειναι πως προς εκει οδευω (κιτ επωνυμου φωτιστικου), με εξορμηση σε ενυδρειακα καταστηματα και κλεψιμο ιδεων φιλε aquarius :thumbup::rasp::thumbup: . Παντως για τα λεφτα του καλο φαινεται ως προς κατασκευη.Ειναι 60cm μηκος αλουμινιο, λαμπες τ5 χ 6 και 2 διακοπτες τροφοδοσιας ανα 3 λαμπες. Η αγορα εγινε απο το ηλεκτρονικο καταστημα http://www.reefshops.com και μαζι με τα μεταφορικα βγηκε στα 110 ευρω (και στην τιμη περιλαμβανονται και λαμπες Γερμανικης εταιρειας :angry2: ....τωρα κατα ποσο καλες ειναι :rasp: ....χεχε θα δουμε... :) ).

Παντως η αληθεια ειναι πως στην 3η φωτο η ντιζα μοιαζει με φρενο ποδηλατου...... :D

Link to comment
Share on other sites

...

Παντως η αληθεια ειναι πως στην 3η φωτο η ντιζα μοιαζει με φρενο ποδηλατου...... :)

Oops! Για να μην υπάρξει παρανόηση, όταν λέω 3η φωτό εννοώ τη τελευταία (που είναι μάλλον 4η και έκανα λάθος... :D)

Πράγματι, είναι σαν ντίζες ποδηλάτου. Τίποτε ιδιαίτερο, απλά λεπτά συρματόσχοινα. Η "μαγκιά" είναι οι μηχανισμοί κλειδώματος και στήριξης στο τοίχο και στο φωτιστικό. Αν βρείς σκέτους μηχανισμούς μπορείς άνετα να το φτιάξεις στα μέτρα σου και ίσως με λιγότερα χρήματα. Μπορεί βέβαια να σου κοστίσει και "ο κούκος αϊδόνι". :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω το εν λογω online καταστημα σε ποια χωρα ειναι και ποσο χρονο παραδοσης εχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και συγνωμη για το καθυστερημενο reply. Το e-shop ειναι Κινεζικο και ειχε χρονο παραδοσης 8-9 μερες απο την αγορα.

Το μοντασιμα εγινε χωρις προβληματα και ειμαι ευχαριστημενος απο την αποδοση του. :angry2::rasp:

Οριστε και μερικες προχειρες φωτος :

post-10548-1252594736_thumb.jpgpost-10548-1252594758_thumb.jpgpost-10548-1252594776_thumb.jpgpost-10548-1252597027_thumb.jpgpost-10548-1252597202_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mihak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και συγνωμη για το καθυστερημενο reply. Το e-shop ειναι Κινεζικο και ειχε χρονο παραδοσης 8-9 μερες απο την αγορα.

Το μοντασιμα εγινε χωρις προβληματα και ειμαι ευχαριστημενος απο την αποδοση του. :angry2::rasp:

Οριστε και μερικες προχειρες φωτος :

post-10548-1252594736_thumb.jpgpost-10548-1252594758_thumb.jpgpost-10548-1252594776_thumb.jpgpost-10548-1252597027_thumb.jpgpost-10548-1252597202_thumb.jpg

Ωραια πατεντα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι! ειναι ο ιδιος seller απλα εχει και δικο του eshop που τα πουλαει και εκτος ebay!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...