Jump to content

ποτε βαζουμε το πρωτο ψαρακι?


kostasbaf

Recommended Posts

ολα καλα τρεχουν. :angry2: αυτη τη στιγμη υπαρχουν 1 ερημητης, 1 μπαγκανιέλλα και 1 κλοουνακι. :rasp:

οι τιμες ειναι σπεσιαλ :bowdown: εκτος απο νιτρικα ΝΟ3 που ειναι 10 :rasp:

. τα νιτρικα πεφτουν ΜΟΝΟ με αλλαγή νερού?

ή βοηθούν και τα: skimmer, ανθρακας και αντιφοσφορος?

εμφανίστηκε λιγη πρασσινη αλγη που δεν επιδεινόνεται στον βράχο και λίγη στα τζάμια λευκες κλοστούλες τις οπίες καθαρισα με μαγνητη εδω και 2 μερες χωρις να ξαναεμφανιστούν.

συνεχίζω με αυτην την ιχθυοφόρτιση για καμια 2 βδομάδες και επειτα παμε για τα επομενα ψαρακια :o

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

. τα νιτρικα πεφτουν ΜΟΝΟ με αλλαγή νερού? υπάρχουν κόλπα για τα νιτρικά , το καλύτερο είναι καλοστρωμένο και ώριμο ενυδρείο χωρίς πολύ βιο-φορτίο

ή βοηθούν και τα: skimmer, ανθρακας και αντιφοσφορος?απο αυτά που αναφέρεις μόνο το skimmer βοηθά στα νιτρικά , όχι γιατί τα απομακρύνει αλλά γιατί προλαβαίνει ( κάνει ότι μπορεί τουλάχιστον ) τη δημιουργία τους

Link to comment
Share on other sites

οποτε απο οτι καταλαβα Τασο, απλα προχορω με εβδομαδιαιες αλλαγες 15%-20%, και ηπια και σιγα σιγα ιχθυοφορτωση. και σιγα σιγα θα πεσει.

θερμοκρασια γενικα αναφερεται 72-78 φαρενάιτ δηλ 22,5 - 25,5 κελισίου οποτε 25 ειμαι καλα, σωστος? :rasp:

και παντα ενα ευχαριστω :angry2:

Link to comment
Share on other sites

οποτε απο οτι καταλαβα Τασο, απλα προχορω με εβδομαδιαιες αλλαγες 15%-20%, και ηπια και σιγα σιγα ιχθυοφορτωση. και σιγα σιγα θα πεσει.

με αυτή την ιδέα ξεκινάς , το << σιγά – σιγά >> σημαίνει ότι βάζουμε το πρώτο μας ψαράκι μετά από περίπου 3 μήνες ( όταν ο βράχος μας είναι φρέσκος ) , εγώ έτσι το έχω καταλάβει ,

επειδή τα μικρά ενυδρεία δεν έχουν τις χάρες των μεγάλων , καλο είναι αν μετά από 8 περίπου μήνες δε δεις αποτέλεσμα με αυτή τη μέθοδο να ψάξεις για άλλη , σε κάθε περίπτωση μην αφήνεις τα νιτρικά να ξεπερνάνε τα 20 ppm γιατί δυσκολεύεται τη φυσική απομάκρυνση τους

θερμοκρασια γενικα αναφερεται 72-78 φαρενάιτ δηλ 22,5 - 25,5 κελισίου οποτε 25 ειμαι καλα, σωστος? :angry2:

όχι ακριβώς , ρίξε εδώ μια ματιά ,

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-05/rhf/index.php

76-83 F είναι οι θερμοκρασίες που μας ενδιαφέρουν

Link to comment
Share on other sites

η πράσσινη άλγη πάνω στο βράχο είναι στάσιμη.

εμφανίστηκε με άγριες διαθέσεις καφε άλγη στα τζάμια σαν βούλες και σε μερικά σημεία πάνω στον αραγωνίτη.

από μετρήσεις όλες καλές μόνο που έχω 5-10 νιτρικα ΝΟ3.

φωτισμός 1 ακτινικιά και ειχα μια λευκη marine αλλα την εσπασα ο μακακας και έβαλα μια day γλυκού. μπορεί αυτό να μου εμφανίσει άλγη?

7 ωρες την ημέρα φωτισμος

Link to comment
Share on other sites

Μια λαμπα στο θερμο φασμα του φωτος,ευνοει την αναπτυξη της αλγης.Στην πρωτη ευκαιρια αλλαξε την.

Link to comment
Share on other sites

επεκτεινεται πολυ η καφε αλγη σε τζαμια και αραγωνιτη. εβγαλα τελειως την λαμπα day (γλυκου) και τωρα τρεχει μονο με μια ακτινικια.

τι αλλο μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσεις σαλιγκαρακια και να κανεις υπομονη.

Απο αυτο το σταδιο της καφε αλγης περνανε ολα τα νεα ενυδρεια.Θα περασει.

Εχε και το νου σου στα νιτρικα και φωσφορικα.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

φωσφωρικα δεν εχω.

νιτρικα εχω 15 αλλα προσεχω στο ταισμα και κανω εβδομαδιαιες αλλαγες της ταξης των 20%.

σαλιγκαρακια οτι βρω? ποια κανουν καλη δουλεια?

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Από σαλιγκάρια βάλε τα Tectus κάνου καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Tεctus,trochus και τουρμπο σαλιγκαρια,μια χαρα δουλεια κανουν.

Προσωπικα προτιμω τα πρωτα αν και δεν θα δεις γενιτουρια απο αυτα,γιατι αν πεσουν αναποδα,μπορουν και να γυρισουν μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

μια ενδιαφερουσα φωτο με τα "αποτυπωματα" των turbo snails :thumbup:

Πραγματικοί εργάτες. :P

Link to comment
Share on other sites

εξαφανιστηκε η παγκανιελα :thumbup:

δεν υπαρχει πουθενα , σηκωσα τους βραχους, ειδα εξω απο το ενυδρειο , τιποτα :P

το φλιτρο και το σκιμερ δεν μπορει να την ρουφηξανε

τι πεχτηκε?

Link to comment
Share on other sites

Για τι μεγεθος μιλαμε?Σε καμια τρυπα στο βραχο?Ειδες τελευταια να την κυνηγαει καποιο αλλο ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

περιπου 4 εκατοστα. μεσα υπαρχει ενα κλοουνακι μικρο και αυτο, 3 turbo , 1 ερημητης.

τιμες ολες καλες εκτος απο νιτρικα ΝΟ3 15.

και ηταν μια χαρα , ζωηρη και φαγανη.

τι να πω. μαλλον οπως λες σε καμια τρυπα του βραχου ισως...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά είμαι της άποψης πως το πρώτο ψαράκι πρέπει να μπαίνει μια μέρα αφού ρίξουμε τα βακτήρια για να βοηθάει στον κύκλο του αζώτου γιατί το να ρίχνω λίγο τροφή κάθε μέρα για αυτή τη δουλειά δεν νομίζω ότι έχει το ίδιο αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και λιγο ηθικο το θεμα.Πολλοι το κανουν.Εγω δεν θα ταλαιπωρουσα ετσι καποιο ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

αν λάβουμε υπ όψη μας ότι ο κύκλος δεν ολοκληρώνεται μια και καλή

- η αμμωνία θα ξαναεμφανιστεί μέσα σε ένα τρίμηνο - θα συμφωνήσω με τον ΑΚΗ , υπάρχουν όμως προϊόντα που θα μπορούσαν να λύσουν αυτό το πρόβλημα εξουδετερώνοντας αυτό τον κίνδυνο

, παρόμοιες μέθοδοι χρησιμοποιούνται από επαγγελματίες του είδους

, εδώ είμαστε ερασιτέχνες και μας αρέσουν περισσότερο οι διαδικασίες τύπου <<φέεεεεεεετας >> :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά είμαι της άποψης πως το πρώτο ψαράκι πρέπει να μπαίνει μια μέρα αφού ρίξουμε τα βακτήρια για να βοηθάει στον κύκλο του αζώτου γιατί το να ρίχνω λίγο τροφή κάθε μέρα για αυτή τη δουλειά δεν νομίζω ότι έχει το ίδιο αποτέλεσμα...

Και η τροφή και ο καινούργιος ζωντανός βράχος (με τα ...νεκρά που κουβαλάει) κάνουν εξαιρετική δουλειά! Αν πιστεύεις ότι η απλή τροφή ψαριών δεν κάνει ρίξε μέσα μία κατεψυγμένη γαριδούλα... είναι πιο εύκολο, πιο οικονομικό και κυρίως πιο χομπίστικό από το να ταλαιπωρήσεις ένα ψαράκι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμφωνώ με όλα τα παραπάνω αλλά τα θεωρώ μερικώς αφελή για να μην πω υποκριτικά. Το λέω αυτό χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα (ούτως η άλλος όλοι την ίδια τρέλλα κουβαλάμε) απλά γιατί πρέπει κάποια στγμή να συνιδιτοποιήσουμε και να αποδεχτούμε πως το hobby είναι απλά η τρέλλα μας και όχι κάποια προσφορά στα ζωντανά... Πέρνουμε από το pet shop ένα ψάρι και νιώθουμε καλά γιατί του παρέχουμε όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης οι οποίες όμως ούτε κατά διάνοια δεν προσεγγίζουν την φύση! Αναρωτηθήκατε τι έχει τραβήξει το ψαράκι για να έρθει στα χέρια μας? Όταν το καλοκαιράκι φτάνει η θερμοκρασία τους 30 το ψαράκι πως λέτε να νιώθει? Όταν καθαρίζουμε το ενυδρείο? Θα μου πείτε τώρα ότι εγώ έχω ψυκτικό, εγώ κάνω το ένα και εγώ το άλλο. Το θέμα είναι όμως ότι το ψάρι δεν το ρώτησε κανένας αν γουστάρει να κάθετε να ασχολείτε με την τρέλλα μας και τα πειράματά μας? (γιατί αν σκεφτείτε πως ότι κάνουμε τώρα θα έρθει κάποιος σε 10 χρόνια και θα το ανερέσει, πειράματα κάνουμε...). Και τελικά για ποιο σκοπό? Για να βλέπουμε εμείς το ενυδρείο και να γουστάρουμε :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμφωνώ με όλα τα παραπάνω αλλά τα θεωρώ μερικώς αφελή για να μην πω υποκριτικά. Το λέω αυτό χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα (ούτως η άλλος όλοι την ίδια τρέλλα κουβαλάμε) απλά γιατί πρέπει κάποια στγμή να συνιδιτοποιήσουμε και να αποδεχτούμε πως το hobby είναι απλά η τρέλλα μας και όχι κάποια προσφορά στα ζωντανά... Πέρνουμε από το pet shop ένα ψάρι και νιώθουμε καλά γιατί του παρέχουμε όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης οι οποίες όμως ούτε κατά διάνοια δεν προσεγγίζουν την φύση! Αναρωτηθήκατε τι έχει τραβήξει το ψαράκι για να έρθει στα χέρια μας? Όταν το καλοκαιράκι φτάνει η θερμοκρασία τους 30 το ψαράκι πως λέτε να νιώθει? Όταν καθαρίζουμε το ενυδρείο? Θα μου πείτε τώρα ότι εγώ έχω ψυκτικό, εγώ κάνω το ένα και εγώ το άλλο. Το θέμα είναι όμως ότι το ψάρι δεν το ρώτησε κανένας αν γουστάρει να κάθετε να ασχολείτε με την τρέλλα μας και τα πειράματά μας? (γιατί αν σκεφτείτε πως ότι κάνουμε τώρα θα έρθει κάποιος σε 10 χρόνια και θα το ανερέσει, πειράματα κάνουμε...). Και τελικά για ποιο σκοπό? Για να βλέπουμε εμείς το ενυδρείο και να γουστάρουμε :thumbup::P:hysterical:

αγαπητέ φίλε το θέμα που θίγεις είναι σοβαρό για αυτό θα σε παρακαλούσα να το ξεκινήσεις κάπου αλλού για να μη είναι of topic :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ φίλε το θέμα που θίγεις είναι σοβαρό για αυτό θα σε παρακαλούσα να το ξεκινήσεις κάπου αλλού για να μη είναι of topic :thumbup:

Τάσο μου δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου... και εγώ υπέρ του hobby είμαι γιαυτό και το παλεύω τόσα χρόνια. Απλά κάποια πράγματα τα βρίσκω λίγο υπερβολικά, αυτός είναι ο μόνος λόγος για το post μου. Και ενοείται πως σαδιστές δεν είμαστε, κάνουμε όλοι ότι καλύτερο μπορούμε αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε και την φύση του hobby...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...