Jump to content

Ναμαι λοιπον...


isildur_13

Recommended Posts

Υστερα απο 2 βδομαδες διαβασματος στο φορουμ, επελεξα να στειλω το πρωτο μου μηνυμα... Καλως σας βρηκα λοιπον... Αν και απο θεωρητικο επιπεδο δεν ειμαι ασχετοος... διοτι τυχαινει να ειμαι φοιτητης Βιολογιας.. απο το πρακτικο μερος του στησιματος ενος ενυδρειου... μαυρα μεσανυχτα...

Ξεκινησα λοιπον με τη λογικη να στησω ενα μονομαχοενυδρειο πληρως φυτεμενο καθως λατρευω τα φυτα.. (ζουγκλα) κοντα στα 30-40 λιτρα... Βρεθηκα ομως σημερα που μιλαμε με ενα ενυδρειο 75 λιτρων κατι που μου αλλαξε καπως τα σχεδια... εχω φτιαξει μια λιστα φυτων ευκολων για αρχαριους και με μικρες απαιτησεις... αλλα το γεγονος οτι το ενυδρειο "μεγαλωσε" με οδηγει να ζητησω απο εσας ιδεες για το τι αλλο θα μπορουσα να κανω το ενυδρειο μου.... η ιδεα του μονομαχου μου αρεσε... αλλα... δεν ξερω ποσο αδειο θα ειναι ενα 75λιτρο με ενα ψαρι... περιμενω ιδεες... και καλη μου αρχη λοιπον... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Μπορεις να ξεκινησεις το στρωσιμο αφου εχεις αποφασισει τι διακοσμηση θα εχεις (φυτεμενο) και μεχρι να τελειωσεις θα εχεις αποφασισει.

Μια καλη ιδεα για τα λιτρα αυτα ειναι ενα χαρεμακι ζωοτοκα ή CPD και κανενα σαλιγγαρι.

Προτεινω να βαλεις αμμο μεσαιου διαμετρηματος (γυρω στο 0,5-0,8).

Αν δεν εχεις σκοπο να αναβαθμισεις το φωτισμο του ενυδρειου και τυατοχρονα να παρεχεις διοξειδιο, προτιμησε ευκολα φυτα χωρις απαιτησεις σε φωτισμο και διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα CDP και ευκινητα αποσο βλεπω....

Delta το 50λιτρο σου ειναι που με κραταει στο θεμα μονομαχος.... αλλα 75 λιτρα ειναι πολλα... :)

οπως και να εχει θα ξεκινησω με τα φυτα μου... στο στρωσιμο και βλεπουμε... οι αποριες συνεχιζουν ενω παραλληλα οργωνω το φορουμ...

προς το παρον ευκολα φυτακια...

βασικη μου απορια...... το υποστρωμα(αν χρειαζεται) κατω απο την αμμο ή αναμεσα απο 2 στρωσεις??

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα CDP και ευκινητα αποσο βλεπω....

Delta το 50λιτρο σου ειναι που με κραταει στο θεμα μονομαχος.... αλλα 75 λιτρα ειναι πολλα... :)

οπως και να εχει θα ξεκινησω με τα φυτα μου... στο στρωσιμο και βλεπουμε... οι αποριες συνεχιζουν ενω παραλληλα οργωνω το φορουμ...

προς το παρον ευκολα φυτακια...

βασικη μου απορια...... το υποστρωμα(αν χρειαζεται) κατω απο την αμμο ή αναμεσα απο 2 στρωσεις??

Αν εχεις ερωτα με το μονομαχο, σε 75 λιτρα ΙΣΩΣ αν πεσεις σε καλο χαρακτηρα μονομαχου, να ανεχτει αφου δεν θα μπλεκονται και στα "ποδια του", μερικα (5-6) μικρου μεγεθους corydoras , ή καποιο ειδος μικρου ancistrus ή 3-4 kuhli ή μερικες γαριδες και σιγουρα 1-2 applesnail ακομα και μερικα CPD.

Φυσικα το ματι του καθε χομπυστα ειναι διαφορετικο.

Σε καποιον μπορει να αρεσει και "αδειο" απο ψαρια ενα ενυδρειο αλλα γεματο απο βιοτοπο.

Αυτο ειναι και πιο δυκολο, να αναπαραστησεις δλδ οσο πιο πειστικα και με φυσικα συστατικα τον βιοτοπο του ψαριου, και φυσικα θα εχει την ευχαριστηση οτι εχει προσφερει οτι καλυτερο στο ψαρι του.

Θελει διαβασμα και ψαξιμο.

Υποστρωμα δεν χρειαζεσαι με ευκολα ακομα και με μετρια φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες. :)

Για το στρωσιμο ελπιζω να αναζητησεις πληροφοριες στα αρθρα του φορουμ. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για το καλωσορισμα.... για το στρωσιμο εχω διαβασει οσους τροπους αναφερονται για τη χημεια του Η2Ο,και θα το ξεκινησω με βακτηριακια... εχω και φιλο για μπολιασμα.... αλλα θελω να γινει πιο στρωτη δουλεια... δεν βιαζομαι...

Οσο για τους συγκατοικους του μονομαχου.... θα συμβουλευτω και μια καθηγητρια στην ιχθυολογια στη σχολη και θα σας πω την γνωμη της... θα το δοκιμασω σιγουρα delta...

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες.

Εγω φιλε σπυρο θα έλεγα οτι να βάλει ενα κοπάδι 5-6 cory ή ενα ζαυγαρι πλέκο ancistrus sp3 ή ένα ζευγαρι pleco L333 οι οποιοι μου αρεσουν παρα πολυ.

Kαι μαζι να βάλει και ένα κοπαδι απο όμορφα κοπαδοψαρα.Κάποιο ειδος τετρα όπως νεον ή καρδιναλους.

Αλλο ένα έιδος κοπαδόψαρου που θα μπουρουσε μα τα ψαρια βυθού είανι και ενα κοπαδι ροδοστομους ή ενα κοπάδι αρλεκινους.

Επίσης θα μπορουσε να βάαλει ενα μικρο χαρεμι apistrogramma. agassizii ή ramirezi

Αναλογα πάντα τα γουστα του.

Διαφωνεις με τις προτάσεις μου?? :)

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο εχω δει... ο Διας φιλοξενησε και παρουσιασε παλιοτερα ενα ενυδρειο 70 αν δεν κανω λαθος... με συγκατοικηση μονομαχου με red flames και neon... Πως ειχε τρεξει εκεινη η συγκατοικηση?? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλωστον φιλο ....

Καλη διαμονη στο ΑΖ και καλες αναζητησεις .... θα χαρουμε να σε δουμε και απο κοντα σε καποια απο τις συναντησεις μας ... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους... απολες τις προτασεις και αφου εχω δαβασει ολο το βραδυ.... :) βλεπω να μου αρεσει η ιδεα για ενα κοπαδακι cory... φυσικα και για τα apple snails (ακομα εχω δει και αλλα σαλιγκαρακια ενδιαφεροντα)... μου αρεσαν πολυ και οι αρλεκινοι... αυτο που με βαζει σε σκεψεις ειναι οτι μιλαμε για οργανισμους τροπικους φυσικα αλλα με διαφορετικη εξαπλωση....( νοτια αμερικη-νοτια ασια). Βεβαια το βιοκλιμα ειναι παρομοιο... οποτε θα φτιαξουμε μια ωραια βιοτοπικη οικοθεση για τον μονομαχο αλλα και για τα αλλα ψαρια....

Για τα πλεκο.... φιλε Νικολουτσο.. διαβαζω συνεχως διαφορετικες γνωμες... ομορφα ψαρια... και ειδικα το L333 οπως το αναφερεις... θα δουμε στην πορεια...

Προς το παρον φυτευω και στρωνω το ενυδρειο και σελιγες μερες θα εχω και φοτο...

Πραγματικα σας ευχαριστω... εχω ηδη κολλησει και πανω απολα με ενδιαφερει να φτιαχτει ενα απολυτα φυσικο μοντελο της πραγματικης οικοθεσης των ψαριων...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους... απολες τις προτασεις και αφου εχω δαβασει ολο το βραδυ.... :) βλεπω να μου αρεσει η ιδεα για ενα κοπαδακι cory... φυσικα και για τα apple snails (ακομα εχω δει και αλλα σαλιγκαρακια ενδιαφεροντα)... μου αρεσαν πολυ και οι αρλεκινοι... αυτο που με βαζει σε σκεψεις ειναι οτι μιλαμε για οργανισμους τροπικους φυσικα αλλα με διαφορετικη εξαπλωση....( νοτια αμερικη-νοτια ασια). Βεβαια το βιοκλιμα ειναι παρομοιο... οποτε θα φτιαξουμε μια ωραια βιοτοπικη οικοθεση για τον μονομαχο αλλα και για τα αλλα ψαρια....

Για τα πλεκο.... φιλε Νικολουτσο.. διαβαζω συνεχως διαφορετικες γνωμες... ομορφα ψαρια... και ειδικα το L333 οπως το αναφερεις... θα δουμε στην πορεια...

Προς το παρον φυτευω και στρωνω το ενυδρειο και σελιγες μερες θα εχω και φοτο...

Πραγματικα σας ευχαριστω... εχω ηδη κολλησει και πανω απολα με ενδιαφερει να φτιαχτει ενα απολυτα φυσικο μοντελο της πραγματικης οικοθεσης των ψαριων...

Απο οτι καταλαβα θελεις αυτα να τα βαλεις μαζι με το μονομαχο??

Δεν ξέρω κατα πόσο μπορει ο μονομαχος να συμβειωσει με τα ψαρια αυτα.

Δες το λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Κεγω δεν ξερω φιλε μου... εμπειρια 0... αλλα ειναι αρχη! διαβασματος συνεχεια λοιπον και συμπεραινω οτι υπαρχουν ενυδρεια με συγκατοικηση μονομαχου με αλλα ψαρακια... τοχει κανει και ο Διας σενα 70λιτρο και αλλες περιπτωσεις...

Προσωπικη γνωμη... ενα 75λιτρο αμα δεν το φορτωσω με ψαρια... θα το εχω και πληρως φυτεμενο... πιστευω οτι θα υπαρχουν χωροι για να συμβιωσουν οι οργανισμοι.... (απλα ειναι η εντυπωση μου, δεν εχω εμπειρια)

Προς Θεου δεν θα βαλω οτι ψαρι μου προταθηκε ολα μαζι.... κατα πασα πιθανοτητα ενα κοπαδακι cory οπως μου προτεινατε...

θα ηθελα να ακουσω τις εμπειριες σας με συμβιωση μονομαχου με αλλα ψαρια...ειμαι ολος αυτια...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια η ιδεα του μονομαχου εγκαταληφθηκε... οχ φυσικα γιατι δεν ειναι ενδιαφερον,αλλα επειδη δεν θελω να βαλω σε κινδυνο κανεναν οργανισμο... και παραλληλα να εχω ενα πιο σταθερο περιβαλλον στο ενυδρειο... κατεληξα λοιπον σε ενα κοπαδακι cory.. με συντροφια ενα αλλο κοπαδακι πιθανοτατα αρλεκινους... το μονο που ζητω παιδια ειναι η συμβουλη σας για των αριθμο των ψαριων... καθως ο κανονας του σταματη επιτρεπει περιπου 5 και 5 ψαρακια... το θεμα με τον pleco θα συζητηθει αργοτερα.... σας ευχαριστω εκ των προτερων.. συντομα θα εχω και φοτο.. στην παρουσιαση πλεον.... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Σου γραφω δυο πραγματακια απο δικες παρατηρησεις με αυτα τα ψαρια. (αρλεκινους)

Αν θες τις λαμβανεις υποψιν σου.

Οι αρλεκινοι ειναι πολυ κινητικα και ταχυτητα ψαρια για να δεις και να θαυμασεις τη κινηση τους θελεις ενα μετρο μηκος τουλαχιστον ενυδρειο. Σε πιο μικρο ενυδρειο, με το που θα ξεκινανε το κολυμπι θα τελειωνει το ενυδρειο και δεν θα ξερουν τι να κανουν. (τα ειχα και σε 50λιτρο τα ειχα και σε 200λιτρο και το εχω δει το εργο)

Τα νεον θα βολευτουν πιο ανετα στο 75αρι, εκτος οτι ειναι πιο μικρα (καλο για το μικρο ενυδρειο) εναι και πιο αργα στην κινηση τους, κινουνται σε ολο το υψος του ενυδρειου (ενω τους αρλεκινους πχ δεν θα τους δεις ποτε να βοσκανε απο κατω, πανε περα δωθε μονο)

Και τα κορυ και τα νεον και οι αρλεκινοι δειχνουν σωστη κοπαδικη συμπεριφορα και ομορφη κινηση σε μεγαλυτερες ομαδες.

Μη τα βαλεις σε λιγοτερα απο 8.

Προτιμησε λιγα ειδη ψαριων σε μεγαλυτερη ομαδα δλδ.

Ετσι κι αλλιως πανω απο 2 ειδη μικρων κοπαδοψαρων δεν παιρνει στο ενυδρειο αυτο.

ΥΓ φυσικα για τετοια ψαρια πρεπει να μαλακωνεις λιγο το νερο της βρυσης και να κατεβαζεις το πεχα. Εισαι ενημερος περι των διαδικασιων και εξοπλισμου?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ολη τη νυχτα απο τοτε που σχολασα δηλαδη διαβαζω για αυτα τα 3 κοπαδοψαρα... εχεις αναφερθει σε αρλεκινους και σε οτι "χανεται" η αισθηση του κοπαδιου...

πανεμορφοι οι αρλεκινοι αλλα η εμπειρια μετραει και δεν το συζητω... τελικη αποφαση λοιπον θα ειναι ενα κοπαδι cory... και ειδικοτερα το sterbai που μαρεσει...

η κινηση του κοπαδιου θα ειναι μονο κατω? κοντα στο βυθο? και επιπλεον τι αλλο να βαλω? 2 σαλιγκαρακια ειναι καλα?

Για τα cory χρειαζεται να μαλακωνω το H20?????

Link to comment
Share on other sites

Ολη τη νυχτα απο τοτε που σχολασα δηλαδη διαβαζω για αυτα τα 3 κοπαδοψαρα... εχεις αναφερθει σε αρλεκινους και σε οτι "χανεται" η αισθηση του κοπαδιου...

πανεμορφοι οι αρλεκινοι αλλα η εμπειρια μετραει και δεν το συζητω... τελικη αποφαση λοιπον θα ειναι ενα κοπαδι cory... και ειδικοτερα το sterbai που μαρεσει...

η κινηση του κοπαδιου θα ειναι μονο κατω? κοντα στο βυθο? και επιπλεον τι αλλο να βαλω? 2 σαλιγκαρακια ειναι καλα?

Για τα cory χρειαζεται να μαλακωνω το H20?????

Eρχομαι παλι σε δυσκολη θεση που θα διαφωνησω και παλι για το ειδος των cory.

Τα sterbai eιναι απο τα μεγαλυτερα του ειδους των cory.

Προτιμησε ενα πιο μικροσωμο για να εχεις μεγαλυτερη ομαδα ατομων. (και προσεξε να ειναι ανθεκτικο ειδος)

Τα κορυ κινουνται στο βυθο και καπου καπου (συνηθως μετα το φαι και για διευκολυσνη της πεψης) ανεβαινουν και παιρνουν αερα απο την επιφανεια. Μερικες φορες κολυμπανε για πολυ λιγο στο μεσο της στηλης του νερου σαν να εποπτευουν το χωρο.

Ναι χρειαζονται μαλακο νερο.

Μονο τα aenaus που ειναι πιο ανθεκτικα αντεχουν σε νερο δικτυου αλλα εγω δεν θα τα εβαζα γιατι ειμαι λιγο ψειρας, δεν θελω να επιβιωνουν απλα τα ψαρια αλλα να εχουν οσο πιο σωστες συνθηκες γινεται.

Μπορεις να βαλεις λιγη τυρφη αν εχει χωρο στο φιλτρο (αν παρεις εξωτερικο φιλτρο γιατι τα εσωτερικο δυσκολο να διαθετουν χωρο, τα κανουν τσιμα τσιμα).

Μπορεις εναλλακτικα να βαζεις μιξη με απιονισμενο αλλα ....

η σωστη και ευκολη λυση ειναι η αντιστροφη οσμωση αλλα δεν ξερω αν θα διαθεσεις χρηματα για αυτο.

Το μαλακωμα του νερου ειναι πιο δυσκολο και εχει μεγαλυτερο κοστος απο τη σκληρηνση.

Δεν θα βαλεις και ψαρια που κολυμπανε στο μεσαιο επιπεδο του ενυδρειου?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι πλεον που εχω αρχισει να μπερδευομαι..... :o

το φιλτρο ειναι ενα εσωτερικο της Hagen,το fluval 2plus δεν νομιζω αυτο το μικρουλι να παιρνει τυρφη... και οσο για εξοπλισμο ΑΩ, den γνωριζω το κοστος....

καλα κανεις,δεν θελω ουτε εγω απλα να επιβιωνουν.....

οσο λοιπον για τα ψαρια που με ρωτας για το μεσαιο επιπεδο της στηλης του ενυδρειου...... δεν ξερω?? εκει μπερδευτικα.... η μονη λυση ειναι τα νεον...... αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μαρεσουν.... :angry2:

Τα CDP απο την αλλη??? δεν μπορω να βρω πουθενα ενα προφιλ... οσον αφορα τη σκληροτητα.... μου το ειχες προτεινει.. και μου αρεσουν πολυ.... τρελα ομορφα...

σε μια ωρα θα ειμαι στον Καρχαρια στο Περιστερι... εχω και εκει συζητησεις.... ευχαριστω πολυ παιδια σας τα εχω πρηξει....... :rasp::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σπυρο....

Θα μπορουσε να βάλει ενα κοπαδι των 5-6 cory aeneus (αυτα έχω και μου αρεσουν πολυ), αλλα ακι ενα κοπάδι των 8-10 cdp αζι, έτσι δεν είναι???

Να τοο φυτεψει με διαφορα κλαδεματα των παιδιων του φόρουμ... θα δειξει πολυ όμορφο.

Να βάλει και καμια ή παραπάνω μικρες τρίζες... και ειναι οκ.

Ετσι θα εχει και "καθαρισμο" του βυθου και σε διαφορετικα επιπεδα ψαρια. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολυ καλη ιδεα τα cpd και πολυ πιο ευκολα ψαρια απο τα νεον.

Οχι 10 ομως ειναι πολλα για 75 λιτρα και να εχει και γατοψαρα.

2 αρσ και 5 θηλ ειναι ΟΚ

Και 6 κορυ.

Θα χαρει και αναπαραγωγες.

Το ιδιο και με τα aenaus.

Ασε την ΑΟ προς το παρον και αργοτερα βαζε μιξη απιονισμενου με βρυσης.

Στην αρχη θα τα εχεις σε νερο βρυσης, οπως και το πετσοπ (κατα 99,9%).

Μετα θα τα πουμε αναλυτικα, προεχει το στρωσιμο του φιλτρου.

Το fluval plus 2 το εχω και εγω και δεν ειναι μονο μικρο φιλτρο για να χωρεσει τυρφη αλλα και οτιδηποτε αλλο.

2 σφουγγαρακια παιρνει και το ειχα σε 40λιτρο με μονομαχο.

Δεν νομιζω οτι θα αντεξει την ιχθυοφορτωση που σκοπευεις να βαλεις ουτε θα κυκλοφορει τοσο καλα το νερο στο 75αρι.

Προτεινω εξωτερικο φιλτρο, χωρητικοτητας ενος λιτρου υλικων πχ eheim2211.

YΓ προφιλ για τα cpd

Το πιο εγκυρο επιστημονικο σαιτ με προφιλ http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=63298

http://www.theaquariumwiki.com/Celestichthys_margaritatus

http://celestialpearldanio.com/

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον που δειχνεται... το ενυδρειακι μου εχει γινει εμμονη και ενδιαφερομαι συνεχως.... :angry2:

Μπηκε λοιπον το νερακι στο ενυδρειο με το χαλικακι μεσαιας διαμετρου 0.5-0.8 και εβαλα τα βακτηριακια και το αντιχλωριο... το φιλτρο ναι ειναι μικρο απο ολους οσους εχω μιλησει.... σε λιγες βδομαδες αφουθα φυτευτει και θα εχει στρωθει θα παρω ενα εξωτερικο για τα λιτρακια μου.... τα ψαρακια θα με απασχολησουν αργοτερα λοιπον... οτι εχουμε συζητησει ομως

η ΑΟ ειναι εξω απο το μυαλο μου λογω χρηματων προς το παρον... θα κανω δουλεια προχειρη με το απιονισμενο...

εχουμε και λεμε λοιπον υστερα απο την επισκεψη μου και τις αγορες.... ο ανθρωπος εκει μου προτεινε δυο κοπαδακια οπως κεσεις παιδια... μου μιλησε για εξωτερικο φιλτρακι και για το στρωσιμο που θα διαρκεσει μια βδομαδα...

η μεγαλη μου καψα που ειναι τα φυτα με αφησαν λοιπον στεναχωρημενο καθως αποτι μου ειπε εκει η Java moss θελει καλο φωτισμο... οπως επισης και ολα ταλλα... δεν ξερω τι να πω? εγω διαθετω μια Sylvania f15w...

Link to comment
Share on other sites

η μοσ δεν θελει και τοσο πολυ φως.

ξεκινα τη και δες πως θα παει

το 2211 παρε για φιλτρο και γεμισε το με siporax ή substrat pro (πανω-κατω σφουγγαρι μπλε)

Δεν εχεις καταλαβει οτι αυτο που "στρωνεται" ειναι το φιλτρο.

Οποτε αν στρωσεις το μικρο φιλτρο και μετα τα αλλαξεις με μεγαλο θα πρεπει να στρωσεις και το μεγαλο :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον που δειχνεται... το ενυδρειακι μου εχει γινει εμμονη και ενδιαφερομαι συνεχως.... :angry2:

Μπηκε λοιπον το νερακι στο ενυδρειο με το χαλικακι μεσαιας διαμετρου 0.5-0.8 και εβαλα τα βακτηριακια και το αντιχλωριο... το φιλτρο ναι ειναι μικρο απο ολους οσους εχω μιλησει.... σε λιγες βδομαδες αφουθα φυτευτει και θα εχει στρωθει θα παρω ενα εξωτερικο για τα λιτρακια μου.... τα ψαρακια θα με απασχολησουν αργοτερα λοιπον... οτι εχουμε συζητησει ομως

η ΑΟ ειναι εξω απο το μυαλο μου λογω χρηματων προς το παρον... θα κανω δουλεια προχειρη με το απιονισμενο...

εχουμε και λεμε λοιπον υστερα απο την επισκεψη μου και τις αγορες.... ο ανθρωπος εκει μου προτεινε δυο κοπαδακια οπως κεσεις παιδια... μου μιλησε για εξωτερικο φιλτρακι και για το στρωσιμο που θα διαρκεσει μια βδομαδα...

η μεγαλη μου καψα που ειναι τα φυτα με αφησαν λοιπον στεναχωρημενο καθως αποτι μου ειπε εκει η Java moss θελει καλο φωτισμο... οπως επισης και ολα ταλλα... δεν ξερω τι να πω? εγω διαθετω μια Sylvania f15w...

Χαλικι???

Τα κορυ επειδη χωνουν τη μουσουδα τους θελουν άμμο.

Εαν το 0,5-0,8 ειναι σε χιλιοστα οκ, εαν ειναι σε εκατοστα τοτε δεν ειμαστε οκ.

Σπυρο εαν κανω λάθος διορθωσε με.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απλα πρεπει να σας το ειπα λαθος... το σακουλακι λεει παντως για χιλιοστα... οποτε νομιζω ειμαι οκ...

Delta... εχω καταλαβει οτι στρωνεται το φιλτρο.. το λετε στα μισα σας post για αρχαριους και θαμουν χαζουλης να μην τοχω συνειδητοποιησει.... απλα πιστευω οτι αφου θαχω το μπολιασματακι απο το σφουγγαρακι του μικρου hagen..θαναι πιο ευκολο.. :angry2:

παντως δεν μουταπε καλα με τα φυτα ο τυπος εκει... δεν ειχε και πολλα...δεν ξερω...

μαρεσει πολυ να εχω πολλα φυτα μεσα... αμα μπορειτε να μου προτεινεται καπου να ριξω μια ματια αμα ειστε απο Αθηνα φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απλα πρεπει να σας το ειπα λαθος... το σακουλακι λεει παντως για χιλιοστα... οποτε νομιζω ειμαι οκ...

Delta... εχω καταλαβει οτι στρωνεται το φιλτρο.. το λετε στα μισα σας post για αρχαριους και θαμουν χαζουλης να μην τοχω συνειδητοποιησει.... απλα πιστευω οτι αφου θαχω το μπολιασματακι απο το σφουγγαρακι του μικρου hagen..θαναι πιο ευκολο.. :angry2:

παντως δεν μουταπε καλα με τα φυτα ο τυπος εκει... δεν ειχε και πολλα...δεν ξερω...

μαρεσει πολυ να εχω πολλα φυτα μεσα... αμα μπορειτε να μου προτεινεται καπου να ριξω μια ματια αμα ειστε απο Αθηνα φυσικα...

Φιλε μου.... επισκευτηκα κι εγω το καταστημα το συγκεκριμενο σήμερα κατα τις 6 το απογευμα.

Οντως δεν είχε σχεδον καθολου φυτα.

Ελειπε και το παλικαρακι που ειναι πολυ εξυπηρετικό και γνωστης, (οπως δειχνει τουλαχιστο απο τα λεγομενα του).

Παντως με τα φυτα, εγω σε 40λτρ εχω ανοθβια, γρασιδι, φτερη και κερατοφυλλο και ειναι μια χαρα κι ας ειναι η λαμπα 15,5watt.

(εαν εξαιρεσεις το κερατοφυλλο που το εχω για να το τρωνε τα χρυσόψαρα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...