Jump to content

Ναμαι λοιπον...


isildur_13

Recommended Posts

Λιγο ακομα δηλαδη και θα συναντιομασταν στην πορτα... :angry2:

ελπιζω να ηταν προσωρινο το οτι δεν ειχε φυτακια διοτι πραγματικα αν και του ειπα οτι δεν γνωριζω τπτ... μου εδωσε οτι εχω διαβασει εδω μεσα.... ηταν καλος τεσπα....

Κεγω απο θεμα φωτισμου ελπιζω να ειμαι καλυμμενος καθως θα φυτεψω ευκολα φυτα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μετα απο μια μερουλα που δεν μπορουσα να μπω στο φορουμ..... :angry2:

ειναι οντως 1 χιλιοστο.. οποτε ειμαι οκ...

το φιλτρακι δουλευει κανονικα σιγα σιγα στρωνεται... το νερο ειχε θολωσει ελαχιστα αλλα λογικα να το παρω θα ειναι απο το μικροβιακο υλικο... απλα θεωρητικα που ξερω απο την μικροβιολογια....

το οτι θολωσε ηταν κατι που περιμεναμε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ζητησα τεστακια αλλα μου ειπε οτι για αυτην τη βδομαδα ειναι ανουσιο να παρω... αφου ειναι αδειο το ενυδρειο..... δεν ξερω... σημερα εχει ξεθολωσει αισθητα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ζητησα τεστακια αλλα μου ειπε οτι για αυτην τη βδομαδα ειναι ανουσιο να παρω... αφου ειναι αδειο το ενυδρειο..... δεν ξερω... σημερα εχει ξεθολωσει αισθητα...

Νομιζω πως δεν ειναι ανουσιο.. αφου ετσι θε παρατηρεις ενα εχει ξεκινησει και σε πια φαση βρησκεται ο κύκλος του αζωτου.

Νομιζω πως θα επρεπε να μετρας καθε μερα.

Γνωμη μου. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ζητησα τεστακια αλλα μου ειπε οτι για αυτην τη βδομαδα ειναι ανουσιο να παρω... αφου ειναι αδειο το ενυδρειο..... δεν ξερω... σημερα εχει ξεθολωσει αισθητα...

Πρεπει να παρεις τεστακια :angry2:

Αν μπορεις να πας και σημερα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σαν να εχετε δικιο.... το αφηνω λιγο στην τυχη ετσι... το καλο ειναι οτι μπορω να προμηθευτω απο το εργαστηριο στη σχολη ηλεκτρονικα πεχαμετρα και θερμοκρασιομετρα... αυριο θα εχω τα τεστακια να δω και πως κινειται ο κυκλος....

Παιδια σκεφτομαι να ανεβασω ενα ποστ με τα στοιχεια του κυκλου του αζωτου... αλλα απλα ειναι λιγο επιστημονικα και δεν ξερω αν θα κουρασει αυτη η δημοσιευση...

Περιλαμβανει ειδη βακτηριδιων που συμμετεχουν στον κυκλο, αριστα συνθηκων για τον μεταβολισμο τους.. οποτε και την αποδοτικοτητα του και πολλα αλλα.... πειτε μου αν θα ενδιεφερει κατι τετοιο ή ειναι too much...

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι απο σχολικο βιβλιο όχι μονο δε θα κουρασει, αλλα θα ειναι και απολυτα κατανοητο. :angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικολουτσο δεν ειναι απο σχολικο βιβλιο... ειναι απο το βιβλιο των λιμναιων οικοσυστηματων, αφου δυστυχως εχω μπλεξει με επιστημονικες καταστασεις στη σχολη..... :angry2:

Θα το συμμορφωσω ετσι ωστε να ειναι κατανοητο και να λεει τα πλεον απαραιτητα οσον αφορα το χομπυ μας....

εχω και αλλες ιδεες για να γραψω.... απλα θελουν σωστη δουλιτσα ετσι ωστε να μην ειναι ακατανοητα οποτε και αχρειαστα.... πχ η επιδραση μιας συσκευης κινητου ή ενος laptop στα ψαρια... φαινομενο που μελεταω σε ποντικακια εδω και εναμιση χρονο....

(και να φανταστειτε τα ποντικακια εχουν τρελη αλλαγη συμπεριφορας και μεταβολισμου..... και ειναι και θηλαστικα.... ζωα δηλαδη με πολυ πιο αναπτυγμενες αμυνες σε τετοιους παραγοντες αποτι οι οστειχθυς μας.... κοινως ψαρια....)

ολα προς συζητηση λοιπον.... διαθετω τα συγγραματα.... οποτε θα χαρω πολυ να μου δωσετε ιδεες ωστε να τα φτιαξω στην στηλη αρθρα του aquazone...

Link to comment
Share on other sites

.... πχ η επιδραση μιας συσκευης κινητου ή ενος laptop στα ψαρια... φαινομενο που μελεταω σε ποντικακια εδω και εναμιση χρονο....

(και να φανταστειτε τα ποντικακια εχουν τρελη αλλαγη συμπεριφορας και μεταβολισμου..... και ειναι και θηλαστικα.... ζωα δηλαδη με πολυ πιο αναπτυγμενες αμυνες σε τετοιους παραγοντες αποτι οι οστειχθυς μας.... κοινως ψαρια....)

ολα προς συζητηση λοιπον.... διαθετω τα συγγραματα.... οποτε θα χαρω πολυ να μου δωσετε ιδεες ωστε να τα φτιαξω στην στηλη αρθρα του aquazone...

:angry2::rasp:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα πλεον... υστερα απο αρκετη παρατηρηση και ψαξιμο.... εφτιαξα τη λιστα με τα φυτα που συντομα θα φυτεψω στο ενυδρειο.... ξεκινωντας απο μπροστα...(μικροτερο υψος,οποτε αρχιτεκτονικη στη γυαλα)

Hemianthus callitrichoides "cuba" μικρος ταπητας....

Pogostemon helferi....

Taxiphyllum barbieri (Vesicularia) moss..... για την καλυψη μερους της πετρας ή του ξυλου...

Anubias barteris var.nana

Microsorum pteropus....

και απο τα πιο "ψηλα" θα επιλεγουν καποια..... δεν ξερω αν θα μπουν ολα... πολυ πιθανο....

Cryptocoryne wendtii "Mi Oya"

Ludwigia repens "rubin"

Ceratophyllum demersum

Bacopa caloriana

Egeria densa.....(γινεται πολυ ψηλη αλλα την λατρευω... θα τρωει κλαδεμα....) :angry2:

Hygrophila difformis

Για καποια εχω μια αισθηση οτι χρειαζεται κατι σαν ταμπλετες στον βυθο.... κατι εχει παρει το ματι μου... ειναι ολα ευκολα φυτα... και αν κατι χρειαζεται παραπανω φροντιδα... ας κανετε τον κοπο να μου το επισημανεται...

Υ.Γ. επειδη εχω απογοητευτει με την ποικιλια στα μαγαζια.... υπαρχει περιπτωση να τα βρω ολα σε καποιο pet? ειναι ολα της tropica..... παιδια σας υπερευχαριστω, με βοηθατε συνεχως... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φτανει ενα φυτο να υπαρχει στο ενυδρειο που να εχει απαιτησεις και θα πρεπει να ειναι στημενο ολο το ενυδρειο "επανω του".

Η Cuba ειναι ενα απο αυτα και δεν χρειαστηκε να κοιταξω παρακατω.

Γιαυτο και μονο θα χρειαστεις υποστρωμα λιπασματος πολυ καλης ποιοτητας (και οχι απλως ταμπλετες) 1 βατ ανα λιτρο φως, μπουκαλα διοξειδιου και λιπασματα (πολλα) φυσικα και διαφορα τεστ μετρησεων για τα επιπεδα λιπασματων και διοξειδιου κλπ κλπ

Οχι πως δεν ειναι ενας ενδιαφερων "κλαδος" του χομπυ μας απλα στα λεω να εισα ενημερος οτι πας για μποστανας υψηλου επιπεδου.

Χρησιμοποιησε αυτα τα σαιτ για να κανεις μια πρωτη αναγνωριση των φυτων και των απαιτησεων

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tfinder/all.php

http://www.tropica.com/

PlantGeek.net - Plant Guide

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες και από εμένα

Link to comment
Share on other sites

Καλως σε βρηκα φιλε μου....

επειδη εψαχνα εχθες κα στο σαιτ της τροπικα... και εδω στο φορουμ διαβαζοντας ολα τα ποστ για φυτεμενα ενυδρεια.. :angry2: δεν ειδα να αναφερεται δυσκολια της cuba....φυτο το οποιο δεν με καιει και πολυ καθως ταπητα μπορω να βαλω και σαν moss... ή να μην βαλω και καθολου... εξαλλου το pogostemon θα κανει καλα τη δουλεια του σαν κοντο φυτο...... γιαυτο ακριβως σαν εκθετω τα φυτακια για να με βοηθησετε... και σας ευχαριστω πολυ.... ειναι η αληθεια δυστυχως οτι ειμαι μωρο στον ενυδρειακο χωρο....

Ας αφησουμε λοιπον τη cuba....(εξαιρετικος οργανισμος) και ας δοθμε τα αλλα φυτα....

κατι αλλο παιδια.... το ενυδρειο μου ειναι ενα τη Μ&Α και το καπακι του κουμπωνει τοσο πολυ που μου καλυπτει 8 εκ απο τη γυαλα.... σκεφτομαι να φτιαξω κατι δικο μου... δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα....

Υ.Γ. σε λιγη ωρα θα ειναι ετοιμο και το πρωτο αρθρακι που υποσχεθηκα... καλο διαβασμα.... :rasp: (οσοι εχετε υπομονη....)))

Link to comment
Share on other sites

Νουμερο 1.... Η cuba θελει μεχρι και υπηρετη να της βαλεις μες στο νερο να την αναπτυσσει.... :angry2:

σιγουρα θα την αποκτησω αργοτερα... προς το παρον....

Νουμερο 2..... Η ιδεα ενος ταπητα(γρασιδακι)... μπορει να ειναι πανεμορφη... αλλα ειναι και απαιτητικη....

και τελος Νουμερο 3..... δεν μπορω να δημιουργησω νεο θεμα-αρθρο

Link to comment
Share on other sites

Νο1 μεσα εισαι (εκτος κι αν την αναπτυσεις εκτος νερου :angry2: )

Νο2 Υπαρχουν κι αλλα γρασιδακια ή σαν γρασιδακια (αλλα πιο ψηλα) που μπορουν να μπουν στην μπροστινη μερια του ενυδρειου και να δειξουν ομορφα, και δεν ειναι τοσο απαιτητικα.

Ευκολα

Eleocharis acicularis

Echinodorus tenellus

Sagittaria subulata

Μετρια

Lilaeopsis brasiliensis

Blyxa japonica

Επισης μπορεις να παιξεις με moss και χειροτεχνια

http://www.aquamoss.net/How%20to%20create%...moss%20wall.htm

Νο3 αν πας να ανοιξεις νεο θεμα στη κατηγορια αρθα δεν γινεται, Θα το δημοσιεσυες σαν θεμα πχ στη χημεια γλυκου νερου και αν κρινουν οι συντονιστες οτι αξιζει να "καρφιτσωθει" θα γινει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να δοκιμασω τα ευκολα,ετσι ωστε να μπω στα βασικα... και στην ουσια να μαθω να χειριζομαι τα φυτα.... οποτε θα διαλεξω τα ευκολα..... :angry2:

Για τα αλλα φυτα τι λετε? χρειαζονται υποστρωμα ή ταμπλετες καποια?? Με αυτη την κατασταση εχω συνειδητοποιησει οτι φυτα τα οποια στα προφιλ τους μπορει να μην εχουν κατι το ιδιαιτερο... πχ ευκολα με μεγαλο ευρος αναπτυξης... στην ουσια το εμπειρικο κομματι ειναι αυτο που μετραει και θα μου δωσει λυσεις....

Γιαυτο και ζηταω τη γνωμη σας και ισως εχω γινει και κουραστικος.....

απλα θελω να ετοιμαστω πριν κανω τις αγορες.. να γνει σωστα.....

Για το καπακι τι λετε? ολα τα καπακια κουμπωνουν τοσο μεσα ετσι ωστε χανονται 8-10 ποντους? δεν μου αρεσει αισθητικα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...