Jump to content
Sign in to follow this  
Δίας

Mbipia Lutea

Recommended Posts

Mbipia lutea

Scientific Name: Mbipia lutea

Common Name(s): Haplochromis

Geo. Origin: Lake Victoria

Habitat: Rocky biotope

Diet: Herbivore

Gender Differences: Dimorphic

Breeding: Maternal Mouthbrooder

Temperament: Aggressive

Conspecific Temperament: Aggressive

Maximum Size: 10 cm

Temperature: 25 C - 27 C

pH: 7.2-8.6

Water Hardness: Hard

Difficulty: 2

Mbipia lutea νωστο επισης και ως Haplochromis.sp. "Carp" ζει σε βραχωδης

περιοχες της λιμνης Victoria.

Πολλες φορες συγχεεται με το Haplochromis sp. "Thick Skin".

Η διαφορα τους ειναι στον κιτρινο χρωματικο τονο και στο σχημα του κεφαλιου.

Το Mbipia lutea εχει πιο στρογγυλεμενο κεφαλι με γκρι - μπλε χρωμα στο κεφαλι

και στα κατω πλαινα μερη,ενω το H.sp. "Thick Skin" εχει μπλε κεφαλι με εντονο

κιτρινο χρωμα στο πλαι και κοκκινα πτερυγια.

Πηγη:http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=2330

Στρατος-Σωκρατης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά δεν παίζεσαι με τίποτα.Να προσθέσω το εξής για όσους δεν το ξέρουν τα πετρόψαρα στη λίμνη malawi τις λέμε mbuna και στη λίμνη Victoria τις λέμε mbipi

Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά δεν παίζεσαι με τίποτα.Να προσθέσω το εξής για όσους δεν το ξέρουν τα πετρόψαρα στη λίμνη malawi τις λέμε mbuna στη λίμνη Viuctoria τις λέμε mbipi

Σωκράτης :)

:D:thumbup::angry2::rasp: Βγαινει απο καπου σιγκεκριμενα??? :rasp:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά δεν παίζεσαι με τίποτα.Να προσθέσω το εξής για όσους δεν το ξέρουν τα πετρόψαρα στη λίμνη malawi τις λέμε mbuna και στη λίμνη Victoria τις λέμε mbipi

Σωκράτης :)

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να το ψάξουμε λίγο αλλά εχω την εντύπωση οτι οι λέξεις αυτές έχουν σχέση με τις τοπικές διαλέκτους και πιθανόν κάτι να σημαίνουν.Θα το ψάξουμε.

:)

Ακριβως.Οπως το mbuna στη διαλεκτο των ντοπιων σημαινει "κατοικος των βραχων".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mbuna (pronounced um-boo-na) is the common name for a large group of African cichlids from Lake Malawi. The name mbuna means "rockfish" in the language of the Tonga people of Malawi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×