Jump to content

Ασχετες η λαθος απαντησεις.


diskus fan

Recommended Posts

Εχω παρατηρησει οτι καποιοι εχουν μαλλον πολυ ελευθερο χρονο, με αποτελεσμα να ειναι συνεχως μπροστα στο πληκτρολογιο. Αυτο απο μονο του δεν με ενοχλει καθολου ουτε λογος μου "πεφτει" πως θα διαχειριστει ο καθενας τον χρονο του, αλλα βλεπω να ανοιγονται θεματα και να υπαρχουν απαντησεις του τυπου ............. φιλε εγω δεν ξερω να σου πω ........!!!!!! Η ακομα χειροτερα η απαντηση να ειναι ανακριβης (αν οχι λαθος). Σε καποιες περιπτωσεις μαλιστα σωστη απαντηση μπαινει μετα απο αρκετες δημοσιευσεις, με αποτελεσμα να δημιουργειται απορια (φανταζομαι) σε αυτον που ανοιξε το θεμα για το ποια απαντηση ειναι αραγε η ορθη. Αυτο πιστευω δημιουργει καποιο "θεμα". Ποια ειναι η αποψη των υπευθυνων; :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχεις άδικο σ αυτά που αναφέρεσαι.. αλλά θα σταθώ στο …. μαλιστα σωστη απαντηση μπαινει μετα απο αρκετες δημοσιευσεις, με αποτελεσμα να δημιουργειται απορια……

Όπως έχουμε διαπιστώσει πολλές φορές η σωστή απάντηση είναι πολύ γενικό, μιας και μπορεί να είναι παραπάνω από μια και εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους !!!

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι τον τελευταίο καιρό ειναι όντως "χύμα" τα πράγματα εδώ "μέσα" πιο συγκεκριμένα παραβιαζοντε κανόνες και το χειρότερο κατα την προσωπική μου άποψη ενω υπάρχουν έμπειρα άτομα δεν συμμετέχουν ενεργά σε ερωτήσεις- απορίες νέων η ακόμα και παλαιοτέρων μελών, για αυτό πιστεύω γίνετε και αυτό το "μπάχαλο.ΦΙΛΙΚΑ Κωνσταντινος :)επισης απο 4000 περιπου μελη να πεφτουμε στα 60 η 100....ειναι και αυτο ενα θεμα...

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Με ολο το σεβασμο αλλα απο τα "ανωτατα στρωματα" αν μου επιτρεπεται η εκφραση (και εννοω τους mod, ομαδα καταχωρισης, Admin κτλ...) μονο 3 - 4 μελη βλεπω ενεργα.....

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας εδω μεσα ειναι φορουμ και ο καθενας εχει προσβαση να λεει οτι νομιζει-πιστευει. επισης χειροτερευει τη κατασταση οτι τα ανωτερα στρωματα οπως αναφερθηκε πιο πριν και οι εμπειροτεροι δεν ειναι ενεργοι.

συμφωνα με τα παρπανω, λογικο δεν ειναι? ή μαλλον, επομενο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας εδω μεσα ειναι φορουμ και ο καθενας εχει προσβαση να λεει οτι νομιζει-πιστευει. επισης χειροτερευει τη κατασταση οτι τα ανωτερα στρωματα οπως αναφερθηκε πιο πριν και οι εμπειροτεροι δεν ειναι ενεργοι.

συμφωνα με τα παρπανω, λογικο δεν ειναι? ή μαλλον, επομενο δεν ειναι?

Ακριβως!!! :)

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι τον τελευταίο καιρό ειναι όντως "χύμα" τα πράγματα εδώ "μέσα" πιο συγκεκριμένα παραβιαζοντε κανόνες και το χειρότερο κατα την προσωπική μου άποψη ενω υπάρχουν έμπειρα άτομα δεν συμμετέχουν ενεργά σε ερωτήσεις- απορίες νέων η ακόμα και παλαιοτέρων μελών, για αυτό πιστεύω γίνετε και αυτό το "μπάχαλο.ΦΙΛΙΚΑ Κωνσταντινος :)επισης απο 4000 περιπου μελη να πεφτουμε στα 60 η 100....ειναι και αυτο ενα θεμα...

Αν εχεις την καλοσυνη μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιλήστε ελεύθερα ότι έχετε να πείτε πείτε τα έξω από τα δόντια όχι με υπαινιγμούς και υπονοούμενα. Αν νομίζετε ότι υπάρχουν λάθει και παραλήψεις να μας τα πείτε.

Αν δεν τα πείτε πως θα γνωρίζουμε ότι υπάρχουν;;;;

Δημοκρατία έχουμε και δεν παίρνουμε κεφάλια ποτέ δεν πήραμε κεφάλι για κριτική που έγινε σε εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιλήστε ελεύθερα ότι έχετε να πείτε πείτε τα έξω από τα δόντια όχι με υπαινιγμούς και υπονοούμενα. Αν νομίζετε ότι υπάρχουν λάθει και παραλήψεις να μας τα πείτε.

Αν δεν τα πείτε πως θα γνωρίζουμε ότι υπάρχουν;;;;

Δημοκρατία έχουμε και δεν παίρνουμε κεφάλια ποτέ δεν πήραμε κεφάλι για κριτική που έγινε σε εμάς.

Και να συμπληρωσω οτι δεν νομιζω να νιωθει κανεις μας υπερανω αλλων...............

Link to comment
Share on other sites

Αν παραβιάζονται κανόνες υπάρχει θέμα, αλλά δεν θεωρώ πως κάτι τέτοιο γίνεται. Σε ελάχιστες περιπτώσεις ίσως μερικά ποσταρίσματα να "βαδίζουν" πάνω στη λεπτή διαχωριστική γραμμή, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο σοβαρό ζήτημα επί του θέματος που να είναι άξιο λόγου.

Κατά τ'άλλα, πρόκειται για ένα ελεύθερο φόρουμ συζητήσεων. Αυτό σημαίνει πως ο καθένας έχει το δικαίωμα να ποστάρει ότι του "κατέβει" (εντός ορίων κανόνων). Το ποιος είναι έμπειρος και ποιος όχι είναι μεγάλη κουβέντα, καθότι το συγκεκριμένο "σπορ" τυχαίνει να έχει τόσες πολλές πτυχές που δεν υπάρχει άνθρωπος να τα ξέρει όλα.

Για παράδειγμα, ο diskus fan ασχολείται με το χόμπυ σχεδόν 30 χρόνια (είναι 31 ετών :D ) και σίγουρα η εμπειρία του είναι τεράστια. Από την άλλη όμως η εξειδίκευση του antonis_t83 στα πυράνια ή του Husky στα γατόψαρα ή του Dias στα Αφρικάνικα, μπορεί να τους κάνει πολύ πιο καλούς "συμβουλάτορες" επί των συγκεκριμένων θεμάτων. Παράδειγμα φέρω και δεν προσβάλλω ή προάγω κανέναν!

Οι διαχειριστές του φόρουμ δεν είναι για να δίνουν απαντήσεις (μόνο), αλλά για να διατηρούν την τάξη και την ομαλή διεξαγωγή των συζητήσεων, οι οποίες κάποιες φορές μπορεί να ξεφύγουν!

Επίσης θα συμφωνήσω πως σε αρκετές περιπτώσεις η σωστή απάντηση δεν είναι μόνο μία. Εκεί είναι που γίνονται και οι πιο ωραίες συζητήσεις (και αν είμαστε τυχεροί, βλέπουμε και κανένα flame :) ).

Συμπέρασμα:

Θεωρώ ότι το φόρουμ λειτουργεί σωστά και ομαλά! Είναι πηγή γνώσης αλλά και διασκέδασης. Δεν είναι εγκυκλοπαίδεια ούτε παράρτημα κάποιου πανεπιστημιακού εργαστηρίου ιχθυολογίας. Οι χρήστες του είναι υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, γιατροί, δικηγόροι, μουσικοί και ότι άλλο μπορείτε να σκεφτείτε, αλλά σίγουρα δεν είναι επιστήμονες ιχθυλόγοι! Ότι γράφεται από τον καθένα, βασίζεται σε προσωπικές εμπειρίες οι οποίες πολλές φορές μπορεί να διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη για πανομοιότυπες ή και ίδιες καταστάσεις.

Οπότε ποτέ να μην είμαστε απόλυτοι (πέραν κάποιων ΚΑΝΟΝΩΝ) και ας κάνουμε ομαλές και υγιείς συζητήσεις για το καλό όλων!

ΥΓ1: Σας αγαπώ

ΥΓ2: Ψηφίστε Βεργή

ΥΓ3: Σωστά ψάρια είναι μόνο τα γατόψαρα Αμαζονίου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..

Εγω οπως και αλλοι εχω γραψει αρκετα που ισως ηταν λαθος και ισως να μην επρεπε αφου δεν ημουν σιγουρος :) Το παραδεχομαι :angry2:

Αλλα δε θα τα εγραφα αν καποιος πιο εμπειρος ειχε παρει θεση νωριτερα :rasp:

Ειναι αυτο που λεει ο Θανασης(που πρεπει να αλλαξει και ομαδα) οτι οι MODS για το καλο ολων θα επρεπε να ειναι λιγο πιο δραστηριοι μεσα στο φορουμ :rasp:

Και Στρατο δεν νομιζω κανενας να νιωθει κατωτερος απο κανεναν :D

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρωσω οτι δεν νομιζω να νιωθει κανεις μας υπερανω αλλων...............

Εγώ νοιώθω, αλλά είστε πολύ χαμηλά για με ακούσετε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

αν και νεος στο δικο σας φορουμ καποια αλλα που παρακολουθω κανουν το εξης,ωστε να διατηρουνται ''λιγοι και καλοι'' και οχι ''οτι να ναι''...

διαγραφουνα τα μελη που πληρουν ΚΑΙ ΤΙΣ 2 παρακατω προυποθεσεις:

1. Έχουν 0 πόστ από την ημέρα έγγραφης τους.

2. Δεν έχουν εισέλθει (log in) στο φόρουμ τους τελευταίους 6 μήνες.

ειναι νομιζω καλη λυση και διατηρει ενα φορουμ αξιοπρεπες.

:D

καλως σας βρηκα! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

αν και νεος στο δικο σας φορουμ καποια αλλα που παρακολουθω κανουν το εξης,ωστε να διατηρουνται ''λιγοι και καλοι'' και οχι ''οτι να ναι''...

διαγραφουνα τα μελη που πληρουν ΚΑΙ ΤΙΣ 2 παρακατω προυποθεσεις:

1. Έχουν 0 πόστ από την ημέρα έγγραφης τους.

2. Δεν έχουν εισέλθει (log in) στο φόρουμ τους τελευταίους 6 μήνες.

ειναι νομιζω καλη λυση και διατηρει ενα φορουμ αξιοπρεπες.

:angry2:

καλως σας βρηκα! :)

:D

Αυτο που λες ειναι λιγο ασχετο με το θεμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με ολο το σεβασμο αλλα απο τα "ανωτατα στρωματα" αν μου επιτρεπεται η εκφραση (και εννοω τους mod, ομαδα καταχωρισης, Admin κτλ...) μονο 3 - 4 μελη βλεπω ενεργα.....

Αυτο που λες ειναι λιγο ασχετο με το θεμα

νομιζεις??????

καλως σας βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..

Εγω οπως και αλλοι εχω γραψει αρκετα που ισως ηταν λαθος και ισως να μην επρεπε αφου δεν ημουν σιγουρος :) Το παραδεχομαι :angry2:

Αλλα δε θα τα εγραφα αν καποιος πιο εμπειρος ειχε παρει θεση νωριτερα :rasp:

Ειναι αυτο που λεει ο Θανασης(που πρεπει να αλλαξει και ομαδα) οτι οι MODS για το καλο ολων θα επρεπε να ειναι λιγο πιο δραστηριοι μεσα στο φορουμ :rasp:

Και Στρατο δεν νομιζω κανενας να νιωθει κατωτερος απο κανεναν :D

:thumbup:

Αλλο αυτο που γραφεις εσυ,και αλλο αυτο που εγραψα εγω..........................

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Ο stormtrooper τοποθετήθηκε πολύ σωστά για το πνεύμα του AZ.

Θα προσθέσω μόνο αυτό που νομίζω για τους mods.

Σε αντίθεση με άλλα φόρουμ,

πιστεύω οτι είναι mods στο AZ μόνο και μόνο για

την αγάπη και αναγνωρισμένη εμπειρία τους στο χόμπι.

Υποθέτω ορισμένες φορές δεν παίρνουν θέση

όταν διαβάζουν κάτι που δεν συμφωνεί με την εμπειρία τους.

Ευτυχώς όμως το αρχείο των συζητήσεων είναι τόσο εκτενές

που τα περισσότερα θέματα έχουν καλυφθεί 2 και 3 φορές,

και υπάρχει στήριξη για αντίλογο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ μεγαλο το θεμα που ανοιξατε..θα πω μονο κατι σχετικα με αυτο που εγραψαν καποιοι φιλοι σχετικα με τις απαντησεις απο τους mods και αλλα εμπειρα μελη και οτι δεν ειναι πολλες ενδεχομενως...

οι moderators και οι υπολοιποι που ανηκουν σε κλιμακια οργανωσης και καλης λειτουργιας ενος φορουμ,δεν υπαρχουν μονο για να απαντανε..Δλδ δεν ειναι υποχρεωμενοι να απαντανε σε 10 ιδιες ερωτησεις 10φορες το ιδιο πραγμα..

εκει φταιει ο καθενας απο ολους εμας,που θετει μια ερωτηση και περιμενει να βρει τα παντα απο κατω γραμμενα... :D

υπαρχουν τοσα πολλα σε ολα τα ποστ του ΑΖ (αλλα και σε ολο το διαδικτυο) που δεν μπορει καποιος να εχει απαιτηση να του λυθουν οι αποριες μονο στο δικο του θεμα..

θεμα θα πρεπει ανοιγουμε οταν εχουν κανει ερευνα και εχουμε καποιο κενο σε αυτα που βρηκαμε ή θελουμε μια εμπειρη γνωμη για να διαχωρησουμε τις καλες απο τις αχρηστες πληροφοριες που βρηκαμε... :thumbup:

τα λεγομενα μου δεν ειναι απαντηση στους φιλους που εθιξαν το θεμα,απλα η γνωμη μου.. :)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ξενερώνω ατελείωτα όταν βλέπω στις "νέες δημοσιεύσεις" τις ίδιες ερωτήσεις ξανά και ξανά..

Όταν βλέπω ερώτηση που έχει ήδη απαντηθεί και είναι εύκολο να βρεθεί δεν απαντάω.

Πείτε με φασίστα αλλά πιστεύω ότι ερωτήσεις όπως "γιατί η ανούμπιά μου σαπίζει ενώ έχω τις ρίζες θαμένες;" θα έπρεπε να λαμβάνουν link στα φυτεμένα και να κλειδώνει το thread. :) όχι για τιμωρία, για καλή λειτουργία του forum και μείωση του όγκου της database. Στο κάτω κάτω οι περισσότεροι είμαστε free εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.

Σε όλα τα φόρουμ υπάρχουν οι mods, και οι "θέλω να γίνω mod".

Εφόσον οι mods δεν έχουν τον χρόνο ή την όρεξη

να ελέγχουν μόνοι τους τα πάντα, οι δεύτεροι εξυπηρετούν κι αυτοί το φόρουμ,

με την προυπόθεση ότι τους διορθώνουν οι mods όταν ξεφεύγουν ή απλά κάνουν λάθος.

Αυτό βοηθάει να εξελίσσονται ανοδικά και οι χρήστες και το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι τον τελευταίο καιρό αρκετοί από τους συντονιστές δεν είμαστε όσο ενεργοί ήμασταν παλιότερα σε απαντήσεις δημοσιεύσεων και οι λόγοι είναι φυσικά πολλοί. Το ΑΖ μεγαλώνει και μαζί με αυτό μεγαλώνουμε και εμείς και μεγαλώνουν και οι δουλειές μας, οι οικογένειες μας κτλ οπότε είναι λογικό να υπάρχει μειωμένη συμμετοχή από κάποιους για κάποια χρονικά διαστήματα.

Όλοι όμως είμαστε εδώ, παρακολουθούμε τη συμβαίνει, παρεμβαίνουμε όταν πρέπει (ακόμα και όταν φαίνεται ένας υπάρχει απόφαση της ομάδας) και σχεδιάζουμε-ετοιμάζουμε αρκετά πραγματάκια για το μέλλον του ΑΖ.

Όπως θα δείτε σε πολλά fora του εξωτερικού η βασική δουλειά των συντονιστών δεν είναι να απαντάνε στα post (αυτό θα το έκαναν έτσι και αλλιώς και το κάνουν) αλλά να κανονίζουν άλλα λειτουργικά και οργανωτικά θέματα!

Για να μην παρεξηγηθώ... δεν εννοώ ότι οι συντονιστές δεν πρέπει να απαντάνε απλά λέω ότι αυτό είναι κάτι που θα μπορούσαν να το κάνουν και σαν μέλη! Η άποψη ενός συντονιστή δεν πρέπει να θεωρείτε σωστή απλά και μόνο επειδή είναι συντονιστής και ούτε είναι de facto σωστή!

Όπως πάντα ήμαστε ανοιχτοί στις απόψεις, τις προτάσεις και τις παρατηρήσεις σας!

Αυτά είχα να πω και για μία ακόμα φορά σας τονίζω ότι όχι μόνο είμαστε εδώ και ενεργοί αλλά ετοιμάζουμε διάφορα καλούδια :)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ξενερώνω ατελείωτα όταν βλέπω στις "νέες δημοσιεύσεις" τις ίδιες ερωτήσεις ξανά και ξανά..

Όταν βλέπω ερώτηση που έχει ήδη απαντηθεί και είναι εύκολο να βρεθεί δεν απαντάω.

Πείτε με φασίστα αλλά πιστεύω ότι ερωτήσεις όπως "γιατί η ανούμπιά μου σαπίζει ενώ έχω τις ρίζες θαμένες;" θα έπρεπε να λαμβάνουν link στα φυτεμένα και να κλειδώνει το thread. :) όχι για τιμωρία, για καλή λειτουργία του forum και μείωση του όγκου της database. Στο κάτω κάτω οι περισσότεροι είμαστε free εδώ μέσα.

Ισως όμως αυτες οι ερωτησεις για καποιον που μόλις γραφτηκε να είναι αναπαντητες και να ειναι και ο λογος που γραφτηκε.

Τι εννοω?

Ας παρουμε εμενα για παραδειγμα.

Οταν πηρα ο ενυδρειο μου και ο ειναι να στρωνετε συμφωνα με τις οδηγιες του πετσοπα ξαφνηκα αντι να ξεθολώνει θόλωνε περισσοτερο.

Με αποτελεσμα να ψαξω να βρω λύση στο νετ... να ξαταλήξω στο AZ , αλλα πανικόβλητος να μην μπορω να καταλαβω τι ακριβως πρεπει να κανω και να ανοιγω θεμα.

Οποτε ετσι λοιπον ανοιξα το πρωτο, γιατι τις απαντησεις που δεν καταλαβαινα ηθελα να τις κατανοησω κανοντας διευκρινηστικες ερωτησεις.

Ετσι πιστευω οτι λειτουργουν αρκετοι.

Απο την άλλη επιση ειμαι ενα παιδι γεματο αποριες που λεει και ο θανασης... καποιος πρεπει να μου τις λύσει γιται ισως δεν εχουν δοθει σαφης και ολοκληρμενες απαντησεις κατα τη δικη μου παντα αποψη.

Τελος θα ήθελα να πω οτι και ο τροπος ναζητησης λίγο περιεργος.

Δηλαδη ενα θεμα να εχει τιτλο θολο ενυδρειο αλλα να καταληγει σε σηζητηση μεγαλυτερου ενδιαφεροντος οπως για τις ρίζες της φυτεμενης ανουβιας στην αμμο.

Αυτο νομιζω οτι δε θα το ανοιξει εαν καποιος εχει απορια για την ανουβια κι ας εχει χιλιοαπαντηθει.

Υ.Γ. Εισαι φασιστας και ακομα δεν εχεις απαντησει!!! :D στο ερωτημα "γιατί η ανούμπιά μου σαπίζει ενώ έχω τις ρίζες θαμένες;" :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά η άποψη μου είναι οτι το φόρουμ υπάρχει για να μπορούν τα μέλη να ανταλλάσσουν απόψεις και εμπειρίες .

Λόγο όμως του οτι ο οποιοσδήποτε μπορεί να γραφτεί και να αρχίσει να γράφει οτιδήποτε καλυπτόμενος πίσω από την ανωνυμία , θα πρέπει να υπάρχει και κάποια επιτήρηση .

Η επιτήρηση αυτή τυπικά γίνεται απο τους ιδιοκτήτες του φόρουμ και ειναι ανάλογη με τους σκοπούς ύπαρξης του φόρουμ .

Ουσιαστικά όμως λόγο μεγάλου όγκου δημοσιεύσεων δεν είναι δυνατόν οι διαχειριστές να προλαβαίνουν και να παρακολουθούν όλες τις δημοσιεύσεις .

Ετσι αποφασίζουν να βρούν κάποια άτομα μέλη που να μπορούν να τους βοηθήσουν στο έργο τους .

Για να μπορέσουν όμως αυτά τα μέλη να επιβλέψουν τη καλή λειτουργία του φόρουμ τους δίνονται κάποια δικαιώματα παραπάνω και ονομάζονται συντονιστές .

Ολα αυτά γενικά για τα φόρουμ .

Ειδικά όμως για το δικό μας φόρουμ .

Έχουμε να κάνουμε με ενα πολύ μεγάλο θέμα με πάρα πολλούς τομείς που απαιτούν πολλές γνώσεις και με την ιδιορρυθμία οτι δεν υπάρχουν όλες οι γνώσεις . Ο λόγος που δεν υπάρχουν ολες οι γνώσεις ειναι διότι ακόμα οι επιστήμονες τα ψάχνουν και συνεχώς ανακαλύπτουν νέα δεδομένα που πολλές φορές αναιρούν και κάποια απο τα παλιά . Γι αυτό άλλωστε και έχουμε εξασφαλίσει τη συμμετοχή στο φόρουμ μας των Dr. Ron Shimek και Heiko Bleher ώστε σε θέματα δύσκολα που δεν μπορούν να απαντηθούν απο τις δικές μας γνώσεις και εμπειρίες να μπορούν να τεθούν σε ανθρώπους διεθνώς αναγνωρισμένους.

Πολλοί νομίζουν οτι η επιλογή των συντονιστών γίνεται με βάση τις γνώσεις και μόνο .

Κάνουν λάθος !

Και κάνουν λάθος γιατί όπως είπα και ποιο πάνω δεν είναι δυνατόν αντικειμενικά να υπάρχει η γνώση .

Η επιλογή των συντονιστών γίνεται ανάλογα με τις ανάγκες , και με βάση το πνεύμα του φόρουμ , τη θέληση δηλαδή για μάθηση και τη θέληση για μετάδοση της γνώσης .

Το φόρουμ μας ετσι ξεκίνησε και ετσι προσπαθεί να συνεχίσει τη πορεία του .

Τα μέλη όμως έχουν αυξηθεί πολύ και κάθε μέρα γράφονται αρκετά άτομα που θέλουν να μάθουν , και αρκετά άτομα που δεν θέλουν να μάθουν και γράφονται για άλλους λόγους . Όπως καταλαβαίνετε ο κάθε ένας για τους δικούς του λόγους γράφει διάφορα πράγματα , πολλές φορές επαναλαμβανόμενα και πολλές φορές ανούσια που όμως χωρίς να είναι απαραίτητα κακό δεν συνάδει με το πνεύμα του φόρουμ .

Λογικό είναι οτι κάποιος θα πρέπει φιλτράρει τις δημοσιεύσεις οχι με την έννοια της λογοκρισίας , αλλά με την έννοια της ομοιομορφίας , της καλής συνέχειας τις συζήτησης , του σωστού διαλόγου μέ τον αντιλογό του , την ευγενεια , και την εντός θέματος εξέλιξη της κουβέντας για να μπορεί ένα νέο μέλος να αποκομίσει εύκολα τη γνώση που τον ενδιαφέρει .

Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν που θα κάνει αυτή τη δουλειά είναι ο συντονιστής .

Τωρα το αναλαμβάνει κάποιο επιμέρους τομέα του φόρουμ γίνετε πρώτον για λόγους τάξης και δεύτερον για το ζήλο που έχει δείξει σε αυτό το τομέα .

Όχι όμως ότι δεν έχει δικαίωμα επέμβασης και στο υπόλοιπο φόρουμ συνολικά .

Οι γνώσεις που έχει χρειάζονται για να μπορεί να κρίνει αν η συζήτηση έχει ομαλή εξέλιξη και εάν νομίζει οτι μπορεί να συνεισφέρει επιπλέον με αυτά που γνωρίζει το κάνει .

Σε καμία όμως περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει απαντήσεις σε κάθε ερώτημα που τίθεται στο τομέα του .

Εάν συνέβαινε κάτι τέτοιο τότε θα έπρεπε ο τομέας του να είχε άλλο τίτλο π.χ. "Ask ΣΤΑΜΑΤΗΣ " biggrin.gif

Με λίγα λόγια η προσφορά του καθενός είναι εθελοντική αν νομίζει κάποιος οτι μπορεί , αν θέλει , και εάν έχει το χρόνο , δίνει απαντήσεις όπου νομίζει εκείνος καλύτερα . Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να τον υποχρεώσουμε .

Αν και οι συντονιστές πιέζονται με το κανονισμό του φόρουμ να προσέχουν τα ευτράπελα και να φροντίζουν να τηρείτε αυστηρά .

Αυτά σε γενικές γραμμές γύρο απο την άποψη μου για τους συντονιστές .

Άλλη μία επανάληψη από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει οτι καποιοι εχουν μαλλον πολυ ελευθερο χρονο, με αποτελεσμα να ειναι συνεχως μπροστα στο πληκτρολογιο. Αυτο απο μονο του δεν με ενοχλει καθολου ουτε λογος μου "πεφτει" πως θα διαχειριστει ο καθενας τον χρονο του, αλλα βλεπω να ανοιγονται θεματα και να υπαρχουν απαντησεις του τυπου ............. φιλε εγω δεν ξερω να σου πω ........!!!!!! Η ακομα χειροτερα η απαντηση να ειναι ανακριβης (αν οχι λαθος). Σε καποιες περιπτωσεις μαλιστα σωστη απαντηση μπαινει μετα απο αρκετες δημοσιευσεις, με αποτελεσμα να δημιουργειται απορια (φανταζομαι) σε αυτον που ανοιξε το θεμα για το ποια απαντηση ειναι αραγε η ορθη. Αυτο πιστευω δημιουργει καποιο "θεμα". Ποια ειναι η αποψη των υπευθυνων; :)

Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα είναι σωστά αυτα που λεει ο diskus fan !

Θεωρώ όμως οτι μερίδιο ευθύνης έχουν και οι παλιοί του φόρουμ που δεν δίνουν απαντήσεις όπως και οι νέοι που δεν ψάχνουν το φόρουμ και αντι να πουν "περίμενε απο κάποιον έμπειρο να απαντήσει ",δεν βάζουν ενα σύνδεσμο απο παλιότερη σχετική δημοσίευση .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...