Jump to content

ΕΕΕΕΡΧΕΤΕ!!!! 400lt


oas284

Recommended Posts

Εγώ ένα ξέρω , ότι αυτό το πρότζεκτ είναι τέλειο.Μπορείς να μας πεις την διαδικασία από την αρχή ως το τέλος και κύριος πως έφτιαξες το καπάκι.? Πόσο σου κόστισε το τζάμι κτλ?

ΦΟΒΑΜΑΙ!!! Ότι η κόλλα σε μπιστόλι θα απελευθερώσει ρυπογόνες ουσίες στο νερό!!! :):P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς ξεκινάς λάθος δεν έπρεπε να μπει ψάρι,έπρεπε να βρεις τρόπο να μπει όταν ήταν η ώρα του.Όσο για το βράχο θες και άλλο και καλό είναι να μπαίνει με την μια όλος ώστε να μην περιμένεις να ξανά κάνει το κύκλο του.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ξεκινάς λάθος δεν έπρεπε να μπει ψάρι,έπρεπε να βρεις τρόπο να μπει όταν ήταν η ώρα του.Όσο για το βράχο θες και άλλο και καλό είναι να μπαίνει με την μια όλος ώστε να μην περιμένεις να ξανά κάνει το κύκλο του.

+1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα ξέρω , ότι αυτό το πρότζεκτ είναι τέλειο.Μπορείς να μας πεις την διαδικασία από την αρχή ως το τέλος και κύριος πως έφτιαξες το καπάκι.? Πόσο σου κόστισε το τζάμι κτλ?

ΦΟΒΑΜΑΙ!!! Ότι η κόλλα σε μπιστόλι θα απελευθερώσει ρυπογόνες ουσίες στο νερό!!! :):P

φίλε μου η κόλλα είναι ειδική για ενυδρεία είναι της Bison και μπορείς να πας μέχρι το praktiker και να δεις ότι γράφει για κατάλληλη για ενυδρεία όλα τα ενυδρεία που έχω φτιάξει τα έχω κολλήσει με αυτή τη κόλλα οπότε θα παρακαλούσα εάν κάτι δεν ξέρετε πρώτα να ρωτάτε.

Link to comment
Share on other sites

μην του κάνετε επίθεση για το ψάρι, ήταν στο παλιό ενυδρείο, ότι υπήρχε στο παλιό ενυδρείο μεταφέρθηκε στο καινούργιο μαζί και το νερό οπότε αναγκαστικά έπρεπε να μεταφερθεί και το ψάρι όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι σωστό αλλά δεν υπήρχε άλλη λύση εάν υπήρχε θα το είχαμε κάνει

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος παραπάνω ζήτησε τη γνώμη μας δεν του κάνουμε καμία επίθεση.

Αν ήθελε κάτι διαφορετικό θα μπορούσε να γράψει "σχολιάστε τα θετικά του ενυδρείου μου".Η κριτική μας βοηθάει να κάνουμε ένα βήμα μπροστά γι αυτό και καλό είναι να μην παραπονιόμαστε μόνο.Έτσι και αλλιώς δεν νομίζω ότι κάποιος θέλει το κακό του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ειναι ''σκυλι'' δε θα παθει τιποτα... εγω βλεπω οτι εκανε δυναμικη αρχη ο φιλος.Αλλα εχω μια ανησυχια για την τρυπα της υπερχιλησης,μηπως ειναι μικρη? Αν ειναι μια σκετη τρυπα στο τζαμι μηπως ρουφηξει κανα ζωντανο/ψοφιο ψαρακι και βουλωσει? Σκιμαρισμα της επιφανειας του νερου θα εχεις? Και κοιτα κολα τα βραχια η δεσε τα μεταξυ τους τωρα που ειναι νωρις γιατι οταν θα γεμισεις κοραλια θα σου πεφτουν και ειναι μεγαλος μπελας! Οτι αποριες εχεις στη διαθεση σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει cgrig1981, μην αρπάζεσαι. Εγώ έτσι κατάλαβα άμα κάνω λάθος να μου το πεις οκ,δεν θέλω παρεξηγήσεις χωρίς λόγο. :)

Εγώ έχω να παω στο πρακτικερ περίπου 2-3 μήνες και δεν έτυχε να κοιτάξω.

Έγινε επεξεργασία - CaptainMitsos98
Link to comment
Share on other sites

Το damsel δεν υπαρχει περιπτωση να παθει απολυτος τιποτα κ ειναι ενας πολυ καλος τροπος να ''ξεκινησεις'' την βιολογια σου.Αυτο δεν το προτεινω εγω αλλα το tropical fish που ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα κ πιο αξιοπιστα περιοδικα του κοσμου ως αναφορα το χομπυ μας μιας κ εκει γραφει κ ο κυριο Shimek.Οτι θα χρειαστεις κ αλλο βραχο σιγουρα κ δεν κανει κανεις επιθεση σε κανεναν απλα ειναι λιγο δυσκολο να πεις την αποψη σου με γραπτο λογο χωρις να παρεξηγηθει.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως ξεκινησε ο φιλος και με τι βιολογια αλλα ειναι απαραδεκτο να προτεινετε στον κοσμο να ξεκιναει τον κυκλο του αζωτου με ζωντανο, οτι και να ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Το damsel δεν υπαρχει περιπτωση να παθει απολυτος τιποτα κ ειναι ενας πολυ καλος τροπος να ''ξεκινησεις'' την βιολογια σου.Αυτο δεν το προτεινω εγω αλλα το tropical fish που ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα κ πιο αξιοπιστα περιοδικα του κοσμου ως αναφορα το χομπυ μας μιας κ εκει γραφει κ ο κυριο Shimek.Οτι θα χρειαστεις κ αλλο βραχο σιγουρα κ δεν κανει κανεις επιθεση σε κανεναν απλα ειναι λιγο δυσκολο να πεις την αποψη σου με γραπτο λογο χωρις να παρεξηγηθει.... :)

:P:helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως ξεκινησε ο φιλος και με τι βιολογια αλλα ειναι απαραδεκτο να προτεινετε στον κοσμο να ξεκιναει τον κυκλο του αζωτου με ζωντανο, οτι και να ειναι αυτο.

Δεν το προτεινα αλλα απο την στιγμη που ειναι ηδη μεσα στο ενυδρειο....Εγω εχω χρησιμοποιησει damsel για να ξεκινησει τον κυκλο του το ενυδρειο κ μετα αφου τελειωσε τον κυκλο του το ενυδρειο το χαρησα χωρις κανενα απολυτως προβλημα.Το ψαρι ουτε στρεσαριστηκε ουτε καποια αρρωστια εμφανησε ουτε ειχε καποιο προβλημα να αναπτυχθει μεχρι κ τωρα που μιλαμε πανε 2 χρονια που το ψαρι ζει κ μεγαλωνει κανονικοτατα.Aπλα να ξερεις οτι θα βγει πολυ δυσκολα οταν θα θελησεις να το αποχωριστεις μιας κ ειναι κ αρκετα αγριο κ ξερει να κρυβεται κ πολυ καλα.Εαν τελειωσει ο κυκλος σου κ θελεις να προσθεσεις στο συστημα σου ψαρακια ησυχα κ μικρα τοτε να ξερεις πως αυτο ειναι απο τα πιο επιθετικα damsel....

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Παρτε μερικες φωτο ακομα για να μην εχετε αποριες. :)

εβαλα μερικες πετρες ακομα thanks δημητρη

post-6953-1261237029_thumb.jpg

Η στηριξη των Τ5 θα είναι ετσι

post-6953-1261237074_thumb.jpg

Και τα ψαρια δεν ρουφιουνται

post-6953-1261237114_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρτε μερικες φωτο ακομα για να μην εχετε αποριες. :)

εβαλα μερικες πετρες ακομα thanks δημητρη

post-6953-1261237029_thumb.jpg

Η στηριξη των Τ5 θα είναι ετσι

post-6953-1261237074_thumb.jpg

Και τα ψαρια δεν ρουφιουνται

post-6953-1261237114_thumb.jpg

:P:helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αλλα το sixline νωρις το εβαλες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλε μόνο το six line νωρίς και εγώ έγραψα παραπάνω τη γνώμη μου.Επίσης Αντρέα παραπάνω γράφεις ότι έκανες κάτι παρόμοιο και ότι το ψάρι τα πάει μια χαρά εδώ και 2 χρόνια.Να σου πω ότι το ψάρι αν ήταν να ζήσει 5 χρόνια θα ζήσει 4(παράδειγμα έτσι) από της στιγμή που εκτέθηκε σε κάτι τοξικό δεν μπορούμε να λέμε ότι ζει μια χαρά και μεγαλώνει και δεν έχει κανένα πρόβλημα κτλ...

Link to comment
Share on other sites

η βιολογια θελει και καποιες θυσιες. το ενυδριο δουλεψε περιπου κανενα μηνα και με το νερο του παλιου ενυδριου , τα κεραμικα , την άμμο έκανε λιγο ποιο ευκολη την προσαρμογη των ψαριων αυτων που ειναι πολυ σκληρα.

Link to comment
Share on other sites

OAS προχώρα όλο το project πάει άψογα όλες οι μετρήσεις είναι εντάξει αρα ολα καλα και να προσθέσω ότι η βιολογία του ενυδρείου είναι άψογη γιατί το 100% της άμμου που χρησιμοποιήθηκε είναι ζωντανή άρα αυτό βοηθάει ακόμα περισσότερο.και να προσθέσω ότι υπάρχουν ενυδρεία που στήνονται σε μια ώρα με ζωντανή άμμο φτιαγμένο νερό και βράχο για να βρεθούν σε εκθέσεις και αυτό το λέω με μεγάλη πείρα γιατί τα έχω δει ζωντανά λόγο της δουλείας μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
post-6953-1263675110_thumb.jpgpost-6953-1263675124_thumb.jpgΠαρτε καινουργιες φωτο με καινουργια ψαρια
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα τα καινούρια

ένας από τους λόγους που δε βάζουμε αμέσως ψάρια σε ένα καινούριο ενυδρείο είναι γιατί δεν είναι έτοιμο να φιλτράρει όπως πρέπει το νερό σου και οι ανεπιθύμητες άλγες είναι εύκολο να <φουντώσουν >

Link to comment
Share on other sites

Sτο sump εχω βαλει πυριτιο και αντιφωσφορο και οι μετρησεις είναι παρα πολυ καλες με 0 φωσφορο και 0 αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εννοεις ανθρακα και αντιφωσφορο

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εννοεις ανθρακα και αντιφωσφορο

εχω βαλει ενα υλικο που μαζευει το πυριτιο.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει ενα υλικο που μαζευει το πυριτιο.

Μήπως εννοεί το zeovit?Μπορείς να μας πεις ποιό υλικό είναι αυτό;

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αλλα το sixline νωρις το εβαλες...

Πολύ νωρίς....όχι απλά νωρίς.Μακάρι να τα καταφέρει στην συνέχεια, αν και το βλέπω δύσκολο συν του ότι είναι αρκετά δεσμευτικό ψάρι ως προς την προσθήκη συνέχεια υπόλοιπων ψαριών.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...