Jump to content

Sera Online Laboratory


Recommended Posts

http://www.sera.de/index.php?id=971&L=14

Ψαχνοντας στο site της Sera επεσα πανω σ'αυτο και μου φανηκε ενδιαφερον.

Νομιζω αξιζει τον κοπο να ριξετε μια ματια.

Ο τροπος χρησης ειναι απλος και γρηγορος και αναλογα του αποτελεσματος προτεινει λυση με το αναλογο προιον.

Η εντυπωση μου θετικη. :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ο Σπυρος και ο Σταμτης με αυτο θα μεινουν χωρις δουλεια!!! :)

Μια ερωτηση μονο... δοκιμασεις να γραψει κανεις που εχει τις σωστες γνωσεις να υπερβαλει για να δει τι λύσεις προτεινει??

Μηπως ειναι λάθος οι απαντησεις??

Μηπως ειναι υπερβολικές???

Μήπως ειναι μονο ενας τρόπος για να πουλησουν προιόντα??

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ο Σπυρος και ο Σταμτης με αυτο θα μεινουν χωρις δουλεια!!! :)

Μια ερωτηση μονο... δοκιμασεις να γραψει κανεις που εχει τις σωστες γνωσεις να υπερβαλει για να δει τι λύσεις προτεινει??

Μηπως ειναι λάθος οι απαντησεις??

Μηπως ειναι υπερβολικές???

Μήπως ειναι μονο ενας τρόπος για να πουλησουν προιόντα??

Μην εισαι τοσο καχυποπτος πια...........

Δοκιμασε το μονος σου.

και πες και σε μας.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εβγαλε:

1ο βημα

Παρακαλούμε επιλέξτε τον τύπο του βιοτοπικού ενυδρείου

επελεξα "Τροπικό δάσος βροχής"

pH 6 ειναι ΟΚ

gH 4 Η τιμή αυτή είναι αρκετά χαμηλή. (Ιδανικές τιμές μεταξύ: 5 - 12)

Αιτίες:

Πιθανές αιτίες για πολύ μαλακό νερό: Χρήση πολύ μαλακού ή απιονισμένου νερού.

Προτεινόμενες μετρήσεις: (λυσεις μαλλον εννοει)

- Αναμίξτε με σκληρότερο νερό;

- προσθέστε sera mineral salt.

kH 1 Η τιμή είναι πολύ χαμηλή.(Ιδανικές τιμές μεταξύ: 4 - 8)

Αιτίες:

Πιθανές αιτίες για πολύ χαμηλή ή ταχέως πτωτική ανθρακική σκληρότητα (KH): Χρήση πολύ μαλακού νερού; υψηλός αριθμός ψαριών με συνεπακόλουθη μόλυνση (Το φίλτρο δημιουργεί μόνιμα οξέα κατά την διάσπαση των ρύπων. Αυτό είναι φυσιολογικό και δεν αποφεύγεται.), και υπερβολική χορήγηση βελτιωτικών νερού, λιπασμάτων και προιόντων φροντίδας που απελευθερώνουν οξέα (π.χ. sera pH-minus, σκευάσματα τύρφης).

Προτεινόμενες μετρήσεις: (λυσεις μαλλον εννοει παλι)

- Αφαιρέστε ή περιορίστε τις παραπάνω αιτίες, κάνετε μερικές;

- αλλαγές νερού πιο συχνά με αλκαλικότερο νερό ή νερό με υψηλότερη τιμή KH;

Προτεινόμενα προιόντα: sera KH/pH-plus

Τα υπολοιπα ΟΚ και....

Χρησιμοποιήστε sera aquatan για την προστασία της βλενογόνου των ψαριών και τον περιορισμό του στρες σε περίπτωση απόκλισης από τις ιδανικές τιμές.

Σας συστήνουμε την αλλαγή του νερού 2 φορά(ές) την εβδομάδα σύμφωνα με τις προηγούμενες οδηγίες.

Με τον τρόπο αυτό, σύντομα θα δημιουργηθούν βέλτιστες συνθήκες νερού.

Test again on 18.09.2009

Μου λεει δλδ να βαλω αλατα για να σκληρηνω το νερο στο 5-12 και να βαλω Kh-plus για να ανεβασω τη kH στο 4-8, να βγαλω την τυρφη και να κανω 2 φορες αλλαγη την εβδομαδα με αλκαλικοτερο νερο.

Να το κανω? :):D:thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα θα μπορούσε να γίνει κάτι αντίστοιχο με πιο φυσικό τρόπο ρύθμισης, χωρίς ζουμιά και να μπορεί να δώσει κι άλλα στοιχεία όπως φωτισμό-CO2-λιπάσματα ανάλογα με ποσοστό φύτευσης του ενυδρείου και απαιτήσεις φυτών... γενικά θέλει φαντασία και καλό προγραμματισμό. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι τοσο καχυποπτος πια...........

Δοκιμασε το μονος σου.

και πες και σε μας.

Το δοκιμασα πριν το κανω τις ερωτησεις μου, γιαυτο και τις έκανα.

Δεν είμαι καχυποπτος γιατι εαν χρειαζεται θα το παρω αυτο που πουλαει η εταιρεια.

Απλα ρωτάω για να ξέρω εαν τελικά ειναι σωστα, λάθος ή υπερβολικα αυτα που προτεινει.

Δυστηχως δεν έχω την εμπειρια ούτε τις γνωσεις για να πω με ακριβεια εαν αυτό που γραφει ειναι σωστο ή οχι.

Απο την άλλη ομως ειναι σιγουρο οτι η μια λύση δε θα δημιουργησει αλλου προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΣΠΑΕΙ μακαρι ολοι οι αρχαριοι να ηξεραν και να εμπαιναν εκει....

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειμαι καχυποπτος.....

Αλλα παντα σου βρεισκει κατι στραβω απο συνθηκες νερου ωστε να κανεις κατι να το αλλαξεις με τα ζουμια που σου αποδείχνουν να αγορασεις.

Παντος καλη ιδεα για να πουλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες polidis, αν δώσω ιδανικές τιμές πχ για ενυδρεία Ασίας μου βγάζει αυτό:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Χρησιμοποιήστε sera aquatan για την προστασία της βλενογόνου των ψαριών και τον περιορισμό του στρες σε περίπτωση απόκλισης από τις ιδανικές τιμές.



Σας συστήνουμε την αλλαγή του νερού 1 φορά(ές) την εβδομάδα σύμφωνα με τις προηγούμενες οδηγίες.

Με τον τρόπο αυτό, σύντομα θα δημιουργηθούν βέλτιστες συνθήκες νερού.

Test again on 05.10.2009

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οπότε από τη στιγμή που απλά υπενθυμίζει τη χρήση αντιχλωρίου δεν είναι απάτη, αν παρατήρησες όμως κάτι παράδοξο αξίζει να το δούμε. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες polidis, αν δώσω ιδανικές τιμές πχ για ενυδρεία Ασίας μου βγάζει αυτό:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Χρησιμοποιήστε sera aquatan για την προστασία της βλενογόνου των ψαριών και τον περιορισμό του στρες σε περίπτωση απόκλισης από τις ιδανικές τιμές.



Σας συστήνουμε την αλλαγή του νερού 1 φορά(ές) την εβδομάδα σύμφωνα με τις προηγούμενες οδηγίες.

Με τον τρόπο αυτό, σύντομα θα δημιουργηθούν βέλτιστες συνθήκες νερού.

Test again on 05.10.2009

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οπότε από τη στιγμή που απλά υπενθυμίζει τη χρήση αντιχλωρίου δεν είναι απάτη, αν παρατήρησες όμως κάτι παράδοξο αξίζει να το δούμε. :angry2:

Ναι κατα καποιο τροπο εχεις δίκιο αλλα οι συνθηκες πρεπει να ειναι οι ιδανικοτερες για την Sera

ωστε να μην σε δωσει να αγορασεις καποιο προϊών και να παρεις μονο αντιχλωριο.

Παντος καλο ειναι για αρχαριους οι οποιοι δεν ξερουν το παιχνιδι τις ΑΟ , τυρφης , αλατιού , Σοδας , κ.λ.π.

Μερικα ειναι ομως χρήσιμα οπως π.χ εδωσα λιγο αμμωνια και μου εβγαλε συχνες αλλαγες νερου με αντιχλωριο και προσθηκη toxivec.

Αυτο ειχα κανει και εγω κάποτε που ανεβασα αμμωνια με πολυ καλα αποτελεσματα.

Υ.Γ.Τα λεμε μετα απο 2 βδομαδες οταν γυρισω απο τις διακοπες μου.

Να περνατε καλα ολοι.

Link to comment
Share on other sites

....... αν παρατήρησες όμως κάτι παράδοξο αξίζει να το δούμε. :angry2:
Οι υποδειξεις ειναι γενικες, τα ενυδρεια ειναι ομως συγκεκριμενα.

Για ενα αρχαριο ομως ειναι ενα χρησιμο βοηθημα να ειναι κοντα στις ιδανικες τιμες.

Και εγω με τα βιβλιαρακια της sera ξεκινησα να μαθαινω πριν βρω το ΑΖ.

Αλλα στη δικη μου περιπτωση δεν ειναι εμφανεις οι λαθος υποδειξεις, αφου στην ουσια χρειαζομαι ακομα πιο χαμηλες τιμες πχ για το βιοτοπικο μου?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σπυρο γιατι επελεξες τον τυπο ενυδρειου "Τροπικό δάσος βροχής",και εξηγησε αν θες και τι σημαινει............ :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο γιατι επελεξες τον τυπο ενυδρειου "Τροπικό δάσος βροχής",και εξηγησε αν θες και τι σημαινει............ :angry2:

Γιατι ειναι η μοναδικη επιλογη για ενυδρεια Ν Αμερικης (αλλα και ασιας) με μαλακο και οξυνο νερο.

Ειναι τα λεγομενα Rain Forrest.

Εμενα να φανταστεις οι τιμες του ενυδρειου μου με 5.8-6 pH και 4 gH ειναι στα ορια ψηλες για τετοιο βιοτοπο.

Και μου λεει να τις ανεβασω.

Σε ποταμι σε τροπικο δασος βροχης στο περου εχουν pH 3.8 - 4.9 και σκληροτητες υπο το μηδεν :bowdown: (conductivity 10-15)

Σε rio negro εχουν pH 4.5 - 6.5 και 0-4 gH

Σε ασιατικο blackwater, pH 5.5-6.5, gH 0-4

Πες μου ενας ιδιοκτητης πχ ενυδρειου wild cought αγγελοψαρα ή δισκους, ακομα και καρδιναλιους ποια κατηγορια θα επελεγε και τι θα του εβγαζε το "μηχανημα"? :rasp:

Ομως οπως επεσημανα πιο πανω το μηχανακι της σερα "Για ενα αρχαριο ειναι ενα χρησιμο βοηθημα να ειναι κοντα στις ιδανικες τιμες" αφου σπανια θα δουμε να κανει το λαθος ενας αρχαριος να βαζει τετοια ψαρια σε κοινο ενυδρειο και μονο αν δεν εχει ενημερωθει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...