Jump to content

Νεό ενυδρείο 100lt


agalenia

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Αποφάσισα να φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο για το γραφείο μου. Είναι 100lt και θέλω να βάλω κιχλίδες. Απλά θέλω την άποψή σας για το τι να βάλω. Έλεγα για αγρικάνες, αλλά μάλλον μεγαλώνουν αρκετά. Τι λέτε λοιπόν να βάλω και πόσα; Θα μου έρσε να έχω 2 είδη για ποικιλία και στα χρώματα, αλλά μάλλον δε με παίρνει, έτσι;

Το ενυδρείο στρώνεται αυτόν τον καιρό, έχω βάλει άμμο αραγωνίτη και μερικές μόνο πέτρες, αλλά θα συυλεχθούν και άλλες για ναολοκληρωθεί το σκηνικό.Αργότερα θα ανεβάσω και καμία φωτογραφία. Προς το παρόν δε θα δίτε και πολλά γιατί το νερό δεν έχει καθαρίσει ακόμα από τη θολούρα της άμμου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Καλημερα" και καλη αρχη...

Για 2 ειδη ξεχνατο...Οπως και για mbuna απο την λιμνη Μalawi...

Εγω σου προτεινω για αρχη ενα χαρεμακι απο Multies....

Kαι σε λιγο καιρο θα εχεις και γεννες....

Τα λιτρα ειναι λιγα για καποιο αλλο ειδος περα απο τα Swelders της λιμνης Tanganyika....

Καλο ψαξιμο...

Και οποια απορεια μην δισταξεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Καμία άλλη ιδέα; Ελάτε παιδιά. Είμαι φρέσκος στις κιχλίδες και είπα να ξεκινήσω με κάτι μικρό. Τι στο καλό, όλες γίνονται τεράστιες; :)

Αλήθεια οι ρίζες κολλάνε στο περιβάλλον τους ή όχι; Γιατί έχω 1-2 μικρά κομμάτια και έλεγα μήπως τα έβαζα με τις πέτρες...

Link to comment
Share on other sites

Καμία άλλη ιδέα; Ελάτε παιδιά. Είμαι φρέσκος στις κιχλίδες και είπα να ξεκινήσω με κάτι μικρό. Τι στο καλό, όλες γίνονται τεράστιες; :)

Αλήθεια οι ρίζες κολλάνε στο περιβάλλον τους ή όχι; Γιατί έχω 1-2 μικρά κομμάτια και έλεγα μήπως τα έβαζα με τις πέτρες...

Οχι οι ριζες δεν ταιριαζουν.Θελουν αμμο και πετρες,και απο φυτα καμμια anubia η valisneria.

Kαι οντως τα λιτρα σου ειναι για νανοκιχλιδες Tanganyika.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν γινονται ολες τεραστιες...Ειδικα στην αφρικη δεν υπαρχουν πολλα μεγαλα ψαρια...

Αν θες να βαλεις ξυλα δεν μπορεις να πας στην αφρικη μιας και τα νερα ειναι πολυ σκληρα και ως γνωστο ξυλα υπαρχουν σε μ****α νερα...

Αν σου αρεσει το Black water και το setup με ξυλα σου προτεινω ενα ζευγαρακι απο Apistogramma.... :)

Υποψην σου ομως πως θα θες και καποιο χρονο για την πρετοιμασια του νερου σου....

Link to comment
Share on other sites

Η απορια σου εχει γινει ηδη...

ειχα ανοιξει πριν καιρο ενα θεμα για μικρη Ταγκανικα... γυρω στα 80 λιτρα καθαρα.. κοντα στα δικα σου δλδ...

υπαρχουν ωραιες συζητησεις και πολυ καλες προτασεις απο εμπιρα μελη...

καλο διαβασμα....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=234379

οτι απορια εχεις εδω ειμαστε... :)

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ, απ' ότι κατάλαβα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για να αγοράσω καβούκια σαλιγκαριών...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον.Δώσε μας και τις διαστάσεις του ενυδρείου σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και στα neolamprologus occelatus.Ψαρια με χαρακτηρα.......................

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1753

Link to comment
Share on other sites

Όντως φαίνονται ωραία, αλλά θα ήθελα κάτι με πιο πολύ χρώμα...

Link to comment
Share on other sites

Όντως φαίνονται ωραία, αλλά θα ήθελα κάτι με πιο πολύ χρώμα...

Δε νομιζω σε νανοκιχλιδα να βρεις πιο πολυ χρωμα απο το gold της φωτογραφιας που ανεβασα.

Αλλα πιο πολυ απο το χρωμα θα σε αποζημιωσει ο χαρακτηρας και οι συμπεριφορες.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ομάδες μπαίνουν; 1 αρσενικό και 2 θυληκα; Γεννάνε εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ομάδες μπαίνουν; 1 αρσενικό και 2 θυληκα; Γεννάνε εύκολα;

1 αρσενικο,και 2-3 θυληκα,και γεννανε ευκολα. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Είδωμεν. Είναι και το τι θα βρω στην αγορά όταν με το καλό στρωθεί το ενυδρείο. Προς το παρόν τρέχει μόνο μία εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο ψαράκι...είχα μια 6άδα...αυτή τη στιγμή έχω εναν αρσενικό...αν τελικά το αποφασίσεις και ενδιαφέρεσαι για το ψαράκι στείλε μου ενα πμ :angry2::rasp::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαρίστως, μόλις καθαρίσει το νερό. Γιατί έτσι που είναι τώρα, ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω αν μου αρέσει ή θέλω να κάνω κάποια αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα ακόμα... Το νερό της βροχής μπορώ να το βάλω στο ενυδρείο; Κάνει; Λογικά πρέπει να είναι και αυτό με αρκετά ψηλό pH. Ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα ακόμα... Το νερό της βροχής μπορώ να το βάλω στο ενυδρείο; Κάνει; Λογικά πρέπει να είναι και αυτό με αρκετά ψηλό pH. Ή κάνω λάθος;

Προσωπικά δεν θα έβαζα τίποτα απο την Αθήνα-ειδικά νερό-αν απλά σκεφτείς την μόλυνση στην οποία ζούμε.Σκέψου σε τι κίνδυνο θα εξέθετες τα ψάρια σου... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έβαζα τίποτα απο την Αθήνα-ειδικά νερό-αν απλά σκεφτείς την μόλυνση στην οποία ζούμε.Σκέψου σε τι κίνδυνο θα εξέθετες τα ψάρια σου... :angry2:

Θα συμφωνησω δυστυχως :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τα Neolamprologus Oscelatus που πρότεινε ο Δίας είναι μία θαυμάσια επιλογή πραγματικά και νομίζω ότι παραμελήθηκε αρκετά τελευταία από τους χομπίστες. Ανεπιφύλακτα την προτείνω κι εγώ.

Εκτός αν.... επειδή είναι σε γραφείο και ίσως θέλεις κάτι πιο τραβηχτικό, να βάλεις ξύλα - ρίζες, λίγο moss επάνω τους και apistogramma. Κάτι σαν μικρογραφία αυτού εδώ του καταπληκτικού στησίματος.

Επίσης, με φυτά και χαμηλότερο Ph μπορείς να φτιάξεις ένα ενυδρείο με kribensis που αν και αφρικάνες κιχλίδες ζουν σε διαφορετικές συνθήκες από εκείνες των λιμνών (Δυτ. Αφρική).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...