Jump to content

Νεό ενυδρείο 100lt


agalenia

Recommended Posts

Λέγοντας γραφείο εννοώ το γραφείο του σπιτιού. Εκεί έχω τον υπολογιστή. Έχω ήδη ένα φυτεμένο στο σαλόνι με σκαλάρια, οπότε έλεγα να κάνω κάτι διαφορετικό εδώ. Άσε που έχω ήδη βάλει τις πέτρες και την άμμο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα ή αύριο θα ξεκινήσω και τιςμετρήσεις να δω που βρισκόμαστε από άποψης στρωσίματος...

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας γραφείο εννοώ το γραφείο του σπιτιού. Εκεί έχω τον υπολογιστή. Έχω ήδη ένα φυτεμένο στο σαλόνι με σκαλάρια, οπότε έλεγα να κάνω κάτι διαφορετικό εδώ. Άσε που έχω ήδη βάλει τις πέτρες και την άμμο...

Ε τότε ευκαιρία είναι να πας και σε ενα Ταγκανίκα όπως ελέχθει πιο πάνω.

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η εικόνα που παρουσιάζει το ενυδρείο αυτή τη στιγμή. έβαλε βέβαια το χεράκι του και το καμάρι μου.

post-165-1252531418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και από μπροστά.

Οταν ξεθολλωσει ξαναβγαλτο και βαλε και αλλο νερο!

Δεν υπαρχει λογος να ειναι τοσο χαμηλα η σταθμη.

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Και μια γρήγορη ερώτηση. όλη αυτή η θολούρα επηρεαζει τις μετρήσεις; Ρωτάω γιατί προφανώς αν πάρω νερό για μαετρήσεις θα έχει και άμμο, αφού αυτή αιωρείται μέσα στο νερό. Ή να περιμένω να καθαρίσει πρώτα; Αλλά έτσι που παέι μέχρι να καθαρίσει θα έχει στρώσει κιόλας... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεθολλωσει ξαναβγαλτο και βαλε και αλλο νερο!

Δεν υπαρχει λογος να ειναι τοσο χαμηλα η σταθμη.

Εννοείτε ότι θα το γεμίσω. Αλλά θέλω να καθαρίσει πρώτα μήπως κάνω καμιά αλλαγή στιες πέτρες, γιατί έτσι όπως είναι τώρα δε βλέπω τι να αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Την άμμο την ξέπληνες καλα πριν τη βάλεις στο ενυδρείο??

Πολυ θολουρα-βρωμια φαινεται.

Εαν δεν την ξεπληνες καλα θα αργησει πολύ να κάτσει και θα μαζευεται και στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Το ξεθόλωμα να το περιμένεις μετά τα χριστούγεννα. Δεν έβαζες κανένα πιατάκι στον πάτο όταν το γέμιζες;

Εαν ηταν καθαρη η άμμος μετα απο 1-2 μερεσ το πολυ θα ειχε κσεθολωσει.

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε το φιλτρο και αν εχεις βγαλε τηνα εραντλια..Αστο να κατσει η αμμος και μετα ανοιξε τα...Αν και νομιζω πως δεν την ξεπλυνες..

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι 100% σωστο αυτο που λεω στην περιπτωση που εχει αρχησει ο κυκλος του Αζωτου αλλα περημενε και την αποψη καπιου πιο εμπειρου....

Link to comment
Share on other sites

Και από μπροστά.

Ο αφρός που έχει στο πάνω μέρος του ενυδρείου δείχνει ότι η άμμος δεν έχει πλυθεί καλά, ok όμως η θολούρα σιγά σιγά θα φυγή.

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε το φιλτρο και αν εχεις βγαλε τηνα εραντλια..Αστο να κατσει η αμμος και μετα ανοιξε τα...Αν και νομιζω πως δεν την ξεπλυνες..

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι 100% σωστο αυτο που λεω στην περιπτωση που εχει αρχησει ο κυκλος του Αζωτου αλλα περημενε και την αποψη καπιου πιο εμπειρου....

Να μην κλείσεις το φίλτρο ,πιστεύω οτι σύντομα θα καθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η θολούρα έχει αρχίσει δειλά - δειλα να υποχωρεί. Πιστεύω ότι σε 1- μέρες θα είναι πολύ καλά τα πράγματα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολήθηκα και πολύ με το πλύσιμό της.

Έκανα σήμερα και τις πρώτες μετρήσεις, αλλά έφαγα απακέτο με τα τεστ. Μόλις είχα γυρίσει από το water inn που πήγα να πάρω κάποια φυτά για το άλλο ενυδρείο και διαπίστωσα ότι το τεστ που έχω για pH φτάνει μόνο μέχρι το 7,6 και επίσης το τεστ του GH έχει λήξει.

Παρόλα αυτά γράφω τις τιμές που πήρα και το Σάββατο θα πάρω τα σωστά τεστ. Έτσι λοιπόν έχουμε:

NH4--> 0

NO2 --> 0.2

NO3 --> <1

pH --> >7.6

KH --> 5 d

GH --> 2 d

Πως τα βλέπετε; Περίεργα;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια πειραματικη διαδικασια η οποια λεγεται "μεθοδος καθαροτητας της άμμου".

Σε αυτη τη μεθοδο λοιπόν το αποτελεσμα ειναι οπως ακριβως το ενυδρειο σου διλε.

Τι εννοω.... πανω - πανω η "βρωμια" και κατω η θολουρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και πάλι. Όπως είπα και πριν την άμμο όντως δεν την καθάρισα πολύ καλά. Ήταν και η πρώτη μου επαφή με τέτοιου είδους βυθό. Αλλά μη μου τη λέτε συνέχεια. Λυπηθείτε με. Την επόμενη φορά θα το κάνω πολύ καλύτερα. Αλλά τώρα έγινε. Τι να κάνω; Άστε που δεν είναι και τόσο τρομερά τα πράγματα νομίζω. Ήδη έχει αρχίσει και καθαρίζει. Σημειωτέον ότι έχω και ένα τρίχρονο που θέλει να βάζει τα χέρια του παντού. Χθες τον πρόλαβα με ένα ξύλο να θέλει να "ανακατέψει το νερό".

Για τις τιμές τι λέτε; Βγάζουν νόημα; Είναι λογικό να έχει αμμωνία 0;

Link to comment
Share on other sites

Δε σου τη λεμε φιλε μου... απλα θελαμε να επιβεβαιωσιυμε την πραγματικη αιτια θολουρας. :angry2:

Το ενυδρειο τρεχει 3 μερεσ, εινναι λογικο να εχει αμμωνια 0.

Τι εχεις ρίξει μεσα απο υγρα σκευασματα??

Τροφη??

Τραγικο με τη θολουρα δεν ειναι καθόλου, απλα μη ρίξεις κανενα ζωντανο μεσα ακομα. ... δεν ειναι οτι καλυτερο. :rasp:

Να ξέρεις ομως οτι βρωμια απο την αμμο κυκλοφορει στο ενυδρειο, επειδη περναει απο το φιλτρο, θα κολλαει πανω στο ενυδρειακο βαμβακι (υαλοβαμβακα). Αυτο σημαινει μπουκωμα και ισως μερα παρα μερα, αν όχι καθε μερα, αλλαγη του ενυδρειακου βαμβακιουο, αφου θα γεμιζει αυτη τη βρωμα.

Εαν το αλλαζεις συχνα μονο αυτο, τοσο πιο γρηγορα θα ξεθολώσει. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω λίγη τροφή μέρα παρά μέρα. Και χθες έριξα πρώτη φορά βακτήρια. Δε θυμάμαι πως λέγεται το σκεύασμα, είμαι στη δουλειά τώρα. Είχα ξεχάσει τελείως τον θερμοστάτη. Να τον βάλω; Η θερμοκρασία του νερού είναι βέβαια 25 βαθμοί, αλλά για το στρώσιμο χρειάζεται να τον βάλω γύρω στους 28;

Link to comment
Share on other sites

Αεβασε την... θα βοηθησει στην επιταχυνση του κυκλου του αζωτου ετσι ωστε να ολοκληρωθει γρηγοροτερα. 28 καλα ειναι.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μας πεις τι βακτηρια εχεις :angry2:

Μπορει να μην χρειαστει να κανεις τον κυκλο και να βαλεις ψαρακι απο αυριο κιολας..

Πες μας ποια ειναι τα βακτηρια σε παρακαλω και θα σου πουμε..

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μας πεις τι βακτηρια εχεις :rasp:

Μπορει να μην χρειαστει να κανεις τον κυκλο και να βαλεις ψαρακι απο αυριο κιολας..

Πες μας ποια ειναι τα βακτηρια σε παρακαλω και θα σου πουμε..

Με τετοια θολουρα να βαλει ψαρι?? :angry2:

(Βαγγο... αυριο ελα!!)

Link to comment
Share on other sites

Με τετοια θολουρα να βαλει ψαρι?? :thumbup:

(Βαγγο... αυριο ελα!!)

Σωστο αλλα απο αυτο βγαινει και κατι αλλο :angry2:

Αν τα βακτηριδια λενε οτι την επομενη μερα πρεπει να βαλει ψαρι να μην τα ριξει ακομα!!!

Αφου θα υπαρχει η θολουρα και δε θα μπορει.

Εκτος αν ριχνει τροφη αλλα πιστευω οτι πρεπει να ακολουθουμε ακριβως τις οδηγιες του κατασκευαστη:bowdown:

Αυτη ειναι η γνωμη μου.

PS:Θα ερθω αυριο :rasp:

Ωχ....

:o:rasp::excl:

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Τα βακτήρια είναι το Stress Zyme της Aquarium Pharmaceuticals,και η θολούρα έχει υποχωρήσει αρκετά. Ανεβάζω και σημερινή φωτογραφία. Επίσης όπως αναφέρω και πιο πριν ρίχνω και τροφή μέρα παρά μέρα.

post-165-1252760864_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - agalenia
Link to comment
Share on other sites

Υπναράδες... Βλέπω το ΣΚ ξεσαλώσατε και σήμερα που να σηκωθείτε...

Αλήθεια παιδιά, γι τα βακτήρια που γράφω τι λέτε; Το απόγευμα θα μετρήσω πάλι αμμωνία, νιτράτες και νιτρίτες να δω που βρισκόμαστε. Έχει καθαρίσι και η θολούρα, οπότε θα βάλω και νέα φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...