Jump to content

Νεό ενυδρείο 100lt


agalenia

Recommended Posts

Δικαιολογουμαι..................Ξερεις ποσους κοιταω εδω μεσα;;;;

Ετσι για να μας τη λενε και μερικοι μερικοι μετα οτι ειμαστε και ανενεργοι........................... :blink:

:):D

Ειδικα για εσενα δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να πει πως δεν εισαι ενεργος...

Ισα ισα χαρα στο κουραγιο σου.. :):thumbup:

Τεσπα ειναι οφφτοπικ :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:):D

Ειδικα για εσενα δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να πει πως δεν εισαι ενεργος...

Ισα ισα χαρα στο κουραγιο σου.. :):thumbup:

Τεσπα ειναι οφφτοπικ :P

Ανηκω ομως σε μια ομαδα.Κι οποιος κατηγορει την ομαδα κατηγορει κι εμενα.

Τελος παντων μη βγαινουμε εκτος θεματος................... :blink:

Link to comment
Share on other sites

@Σωκρατη...Ποια 2 ειδη θα μπορουσαμε να προτεινουμε σε 100 λιτρα...??

Οντως ειναι πολυ ομορφο να εχουμε παιχνιδι και με πετρες και με κοχυλια ομως σε 100 λιτρα ειναι δυσκολο...

Και συνηθως τα ενυδρια 100 λιτρων εχουν 80cm μηκος οποτε ειναι ακομα πιο δυσκολο να ξεχωρησουμε περιοχες για 2 ειδη...

Εγω θα προτεινα να ψαξεις για καποιο βραχοψαρο...Μιας και ετσι θα μπορεις να εκμεταλευτεις και το υψος του ενυδριου....

Με Shell Dwellers απο την λιμνη Tanganyika θα εχεις ενα υπεροχο βυθο αλλα δεν θα βλεπεις ιδιαιτερη κινηση στο μεσο του ενυδριου... :thumbup::)

Y.Γ Συγνωμη για το ορθογραφικο λαθος το θυμομουν λιγο λαθος...:D

Λοιπόν πίσω στη κουβέντα μας.Εγώ θα το ρίσκαρα και θα συνδύαζα βραχόψαρα και κοχυλόψαρα σε 80cm.Το ξέρω οτι πολλοί φίλοι προτιμούν λίγο μεγαλυτερο ενυδρείο σε μήκος.Θα έφτιαχνα λοιπόν στη μια πλευρά σπηλιές αυτό που αναφέρεται σαν shallow caves δηλ.να το πούμε αβαθείς σπηλιές απο πέτρες πλάκες ,δεν θα τις έφτανα ψηλά στο ενυδρείο ώστε να μην το '' πνίξω '' και απο την άλλη πλευρά θα έριχνα κοχυλάκια.

Τι θα έβαζα ; πιθανόν julies και απο την άλλη πλευρά ενα χαρεμάκι κοχυλόψαρα.Εχω ενα ΡΙΟ 125 και πιθανόν κάποια στιγμή να το προσπαθήσω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πίσω στη κουβέντα μας.Εγώ θα το ρίσκαρα και θα συνδύαζα βραχόψαρα και κοχυλόψαρα σε 80cm.Το ξέρω οτι πολλοί φίλοι προτιμούν λίγο μεγαλυτερο ενυδρείο σε μήκος.Θα έφτιαχνα λοιπόν στη μια πλευρά σπηλιές αυτό που αναφέρεται σαν shallow caves δηλ.να το πούμε αβαθείς σπηλιές απο πέτρες πλάκες ,δεν θα τις έφτανα ψηλά στο ενυδρείο ώστε να μην το '' πνίξω '' και απο την άλλη πλευρά θα έριχνα κοχυλάκια.

Τι θα έβαζα ; πιθανόν julies και απο την άλλη πλευρά ενα χαρεμάκι κοχυλόψαρα.Εχω ενα ΡΙΟ 125 και πιθανόν κάποια στιγμή να το προσπαθήσω.

:)

Ωραιο ακουγεται..

Σωκρατη εχεις στο νου σου καποιο αλλο βραχοψαρο περα απο την οικογενια των julies που να ζει σε λιγα λιτρα..??

Για κοχυλοψαρα υπαρχουν πολλες ιδεες...Μιας και τα περισσοτερα νομιζω πως μπορουν να ζησουν σε 60 λιτρα νερου...

Αν θελεις φιλε μου ψαξε για καποια ψαρακια Εδω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ακουγεται..

Σωκρατη εχεις στο νου σου καποιο αλλο βραχοψαρο περα απο την οικογενια των julies που να ζει σε λιγα λιτρα..??

Για κοχυλοψαρα υπαρχουν πολλες ιδεες...Μιας και τα περισσοτερα νομιζω πως μπορουν να ζησουν σε 60 λιτρα νερου...

Αν θελεις φιλε μου ψαξε για καποια ψαρακια Εδω :thumbup:

Υπάρχουν όπως τα Brichardi ή τα leleupi και άλλα ψάρια αλλά θα έλεγα οτι μάλλον είναι για μεγαλύτερα ενυδρεία ,της τάξης του ενός μέτρου και για μεγαλύτερα βέβαια ,όποτε θα ελεγα να τα αποκλείσουμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ με τεράστια προσοχή όλα αυτά που φράφετε. Σε λίγο θα ανεβάσω και τις νέες μετρήσεις που θα κάνω. Αλλά στο μεταξύ έκανα μία βόλτα από το water inn και είδα τα Tropheus duboisi. Δεν ξέρω γιατί, αλλά έφαγα ένα ψιλοκόλημα. Τι λέτε; Θα μπορούσα να βάλω 3 από αυτά και αν ναι, μπορούν νασυνδυαστούν και με κάποιο είδος από κοχυλοάψαρα;

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ με τεράστια προσοχή όλα αυτά που φράφετε. Σε λίγο θα ανεβάσω και τις νέες μετρήσεις που θα κάνω. Αλλά στο μεταξύ έκανα μία βόλτα από το water inn και είδα τα Tropheus duboisi. Δεν ξέρω γιατί, αλλά έφαγα ένα ψιλοκόλημα. Τι λέτε; Θα μπορούσα να βάλω 3 από αυτά και αν ναι, μπορούν νασυνδυαστούν και με κάποιο είδος από κοχυλοάψαρα;

Ουτε για πλακα.

400,500 λιτρα και πανω και μπαινουν αυστηρα μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση και πάλι. Είχα δει εδώ που λέει στο τέλος ότι μπορούν να μπουνε 1 αρσενικό με 2 θυληκά σε 100 lt και χάρηκα. Εν ανάγκη θα τα έβαζα μόνα τους.

Οι νέες μετρήσεις έχουν ως εξής:

pH-->9

NH4/NH3-->0

GH-->12dGH

Τι λέτε; Νομίζω ότι πάει καλά. Επίσης σας είχα πει ότι από βακτήρια χρησιμοποιώ το stress zyme της Aquarium Pharmaceuticals. Επειδή όμως τελειώνει πήρα απόψε το bio nitrivec της Sera. Οι πρώτες μετρήσεις που είχα κάνει όπως είχα πει είχα κάποιες επιφυλάξεις γιατί τα τεστ ήταν κοντά στη λήξη τους (ήταν της JBL). Έτσι αυτές οι μετρήσεις έγιναν με νέα τεστ της Sera.

Link to comment
Share on other sites

neolamprologus buescheri

Ο τύπος εδώ τα παρουσιάζει κάπως. Λέει ότι το έχει σε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο κλπ. Επίσης τα ενυδρεία που κατά καιρούς είχε χρησιμοποιήσει για αυτά τα ψάρια ήταν πάνω από 65 γαλόνια :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δυστυχώς είναι ότι ακόμα και αν το ψάξεις και καταλήξεις σε κάποιο είδος, μετά θα πρέπει να δεις αν το φέρνει κανένα μαγαζί. Και εδώ στην Ελλάδα είναι πονεμένη ιστορία αυτό.

Διαβάζοντας αυτά που μου είπατε και ψάχνοντας είδα π.χ ότι ένας ώραίος συνδιασμός θα ήταν Julidochromis transcriptus και Telmatochromis brichardi (Ulwile). Έχουν και τις ίδιες διατροφικές συνήθειες (σχεδόν). Αλλά θα κατα φέρει ποτέ κάποιος να βρει συγκεκριμένα είδη;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πίσω στη κουβέντα μας.Εγώ θα το ρίσκαρα και θα συνδύαζα βραχόψαρα και κοχυλόψαρα σε 80cm.Το ξέρω οτι πολλοί φίλοι προτιμούν λίγο μεγαλυτερο ενυδρείο σε μήκος.Θα έφτιαχνα λοιπόν στη μια πλευρά σπηλιές αυτό που αναφέρεται σαν shallow caves δηλ.να το πούμε αβαθείς σπηλιές απο πέτρες πλάκες ,δεν θα τις έφτανα ψηλά στο ενυδρείο ώστε να μην το '' πνίξω '' και απο την άλλη πλευρά θα έριχνα κοχυλάκια.

Τι θα έβαζα ; πιθανόν julies και απο την άλλη πλευρά ενα χαρεμάκι κοχυλόψαρα.Εχω ενα ΡΙΟ 125 και πιθανόν κάποια στιγμή να το προσπαθήσω.

:)

Για εσενα ισα ισα ειχα πει οτι αν λειψεις (που δεν λειπεις... :):D ) η αφρικη την εχει ασχημα... αλλα δεχομαι το σχολιο σου :thumbup:

Συγνωμη για το offtopic

neolamprologus buescheri

Βρε παιδια τι γινετε με τους neolamprologus.... σημερα απο το μεσημερι ψαχνω στα μαγαζια και ολοι μου λενε αν βρεις πες το και σε εμας... :P:blink::hysterical:

Στην Αθηνα υπαρχει τετοιο ψαρι... παντως ειναι πολυ ομορφο (κατα την γνωμη μου) ψαρι... θα μεινεις ικανοποιημενος..... :hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δε μου είπατε. Οι μετρήσεις τι λένε; Νομίζετε πως είναι εντάξει; Να αρχίσω το ψάξιμο για τα ψάρια; Εννοώ στα μαγαζιά. Γιατί απ' ότι κατάλαβα ένας Θεός ξέρει τι θα βρω και πότε.

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση και πάλι. Είχα δει εδώ που λέει στο τέλος ότι μπορούν να μπουνε 1 αρσενικό με 2 θυληκά σε 100 lt και χάρηκα. Εν ανάγκη θα τα έβαζα μόνα τους.

Οι νέες μετρήσεις έχουν ως εξής:

pH-->9

NH4/NH3-->0

GH-->12dGH

Τι λέτε; Νομίζω ότι πάει καλά. Επίσης σας είχα πει ότι από βακτήρια χρησιμοποιώ το stress zyme της Aquarium Pharmaceuticals. Επειδή όμως τελειώνει πήρα απόψε το bio nitrivec της Sera. Οι πρώτες μετρήσεις που είχα κάνει όπως είχα πει είχα κάποιες επιφυλάξεις γιατί τα τεστ ήταν κοντά στη λήξη τους (ήταν της JBL). Έτσι αυτές οι μετρήσεις έγιναν με νέα τεστ της Sera.

Θα έλεγα να μετρήσεις NO2 και NO3 να δούμε τι έχουμε .

:)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Απλά χθες ήταν αργά και βαριόμουν. Απόψε θα μετρήσω και τα νιτρικά. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχετε δει σε κανένα μαγαζί να έχουν σαλιγκάρια; Εννοώ shells για να ρίξω μέσα. Γιατί από τον κήπο και τα χωράφια θα πάρει αρκετό χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Απλά χθες ήταν αργά και βαριόμουν. Απόψε θα μετρήσω και τα νιτρικά. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχετε δει σε κανένα μαγαζί να έχουν σαλιγκάρια; Εννοώ shells για να ρίξω μέσα. Γιατί από τον κήπο και τα χωράφια θα πάρει αρκετό χρόνο.

φιλε μου αν βρεις ενυμερωσε γιατι και εγω ειμαι σε μια κατασκευη πανω (την οποια θα δειτε λιαν συντομος) και ψαχνω παντου καυκαλα.... :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η ειρωνεία είναι ότι 2 βδομάδες στη Σητεία φάγαμε τόνους σαλιγκάρια. Αλλά τότε δε μου είχε καρφωθεί ακόμα το 2ο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πουν και οι Σ-Σ αλλα νομιζω οτι δεν ειναι ευκολη υποθεση να βαλεις σαλιγκαρι που εφαγες στο ενυδρειο.... ο λογος ειναι για τα υπολιματα... τα οποια θα σου ανεβασουν κατακοριφα την αμμονια...

Link to comment
Share on other sites

Ποια υπολείματα ρε συ;Σκέτο κέλυφος θα είναι. Πλυμένο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Απλά χθες ήταν αργά και βαριόμουν. Απόψε θα μετρήσω και τα νιτρικά. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχετε δει σε κανένα μαγαζί να έχουν σαλιγκάρια; Εννοώ shells για να ρίξω μέσα. Γιατί από τον κήπο και τα χωράφια θα πάρει αρκετό χρόνο.

Τα καταστήματα που πουλούν κρητικά προιόντα συνήθως πουλούν και σαλιγκάρια.

:)

Link to comment
Share on other sites

ζωντανα??? :thumbup:

Και βέβαια ζωντανά ,αφού τα μαγείρεψετε και τα φάτε - καλή όρεξη- μπορείτε να κρατήσετε τα καβούκια για τα ενυδρεία σας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Για κάτσε να πω στα ξαδέρφια κάτω στην πατρίδα να αμολυθούν στα λιόφυτα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δει σε κανένα μαγαζί καμιά νανοκιχλίδα, κανένα shell dweller που να μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου;;; Αν δείτε κάτι βάλτε φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...