Jump to content

Νεό ενυδρείο 100lt


agalenia

Recommended Posts

Παιδιά έκανα και τις άλλες μετρησεις:

ΝΟ2-- 0,1

ΝΟ3-- 0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο κύκλος του αζώτου είναι:

ΝΗ3/ΝΗ4 ---> ΝΟ2 ---> ΝΟ3

Τα 2 πρώτα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 είναι επικίνδυνα για ψάρια κ φυτά.

Το τελικό προιόν του κύκλου, δηλ ΝΟ3 είναι ακίνδυνο σε χαμηλές συγκεντρώσεις για τα ψάρια και ωφέλιμο για φυτά.

Όταν σε κάποιο ενυδρείο μετράμε ΝΟ3=0 σημαίνει ότι ο κύκλος δεν έχει ολοκληρωθεί. Δηλαδή δεν έχουν δημιουργηθεί ικανές αποικίες βακτηρίων που θα μπορέσουν να μετατρέψουν την αμμωνίο ΝΗ3/ΝΗ4 σε ακίνδυνη ουσία ΝΟ3.

Νομίζω νωρίτερα στο thread εγραψες ότι κάποια στιγμή είχες μετρήσει μη μηδενικά ΝΟ3. Μήπως έμεινε πολύ καιρό το ενυδρείο χωρίς τροφή ή έστω κάποιον οργανισμό να το ρυπαίνει και τα βακτήρια τα τίναξαν;

Σε κάθε περίπτωση αν οι τιμές είναι σωστές και τα τεστ αξιόπιστα το ενυδρείο σου δεν είναι έτοιμο να φιλοξενήσει ψάρια. :)(

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά είναι ο και πάλι όπως στην τελευταία μέτρηση. Γι αυτό και δεν το ξανα έγραψα. Συγνώμη, παράλειψις...

Link to comment
Share on other sites

NO2 --> 0.2

NO3 --> <1

Αυτές ήταν οι τιμές των νιτρικών πριν από 8 μέρες. Στο ενυδρείο ρίχνω τροφή μέρα παρά μέρα και την τελευταί εβδομάδα υπάρχει μ΄'εσα και ένα σαλιγκάρι. Όχι aplle snail...

Link to comment
Share on other sites

NO2 --> 0.2

NO3 --> <1

Αυτές ήταν οι τιμές των νιτρικών πριν από 8 μέρες. Στο ενυδρείο ρίχνω τροφή μέρα παρά μέρα και την τελευταί εβδομάδα υπάρχει μ΄'εσα και ένα σαλιγκάρι. Όχι aplle snail...

Αυτές είναι πρίν 8 μέρες ,πιο πρόσφατες έχουμε ;.Μέτρα αμμωνία,νιτρώδη νιτρικά να δούμε τι γίνεται.

:)

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις θα με ξεκάνετε. Οι μετρήσεις των νιτρικών που έχω παραπάνω είναι χθεσινές. Και η αμμωνία είναι επίσης 0. Απλά επειδή αυτή η τιμή δεν έχει αλλάξει, γι' αυτό και δεν την έγραψα ξανά.

Θα πάω αύριο καμιά βόλτα να δω αν μπορώ να βρω πουθενά juli. Εάν βρω, θα ζητήσω από το κατάστημα να μου το κρατήσει μέχρι να έρθει το νερό ατα ίσια του.

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις θα με ξεκάνετε. Οι μετρήσεις των νιτρικών που έχω παραπάνω είναι χθεσινές. Και η αμμωνία είναι επίσης 0. Απλά επειδή αυτή η τιμή δεν έχει αλλάξει, γι' αυτό και δεν την έγραψα ξανά.

Θα πάω αύριο καμιά βόλτα να δω αν μπορώ να βρω πουθενά juli. Εάν βρω, θα ζητήσω από το κατάστημα να μου το κρατήσει μέχρι να έρθει το νερό ατα ίσια του.

Συγνώμη αλλά υπάρχει ενα vertigo εδώ μέσα :thumbup: .Οπότε το παρακαλουθούμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερινές μετρήσεις:

pH: 8.5 (προς το 9)

gH: 12

NH4/NH3: 0.5

NO2: 0

NO3: 1

Έκανα σήμερα μία βόλτα μήπως και βρω πουθενά κανένα ψάρι. Βρήκα αρκετα brichardi και μόνο ένα juli. Προτιμώ τα juli, αλλά μόνο 1 τι να το κάνω; Πότε θα βρω άλλα μετά; Άσε που αν τα βάλω με διαφορά θα αρχίσουν να πλακώνονται. Έτσι δεν είναι;

Τέλος πάντων. Η αναζήτηση συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν βρω τελικά julis πρέπει να πάρω ζευγάρι ή ένα αρσενικό και 2 θυληκά; Και πως τα ξεχωρίζω;

Link to comment
Share on other sites

Helloooooooooo any body here? Ελάτε καλέ. Που είστε; Υπναράδες....

Link to comment
Share on other sites

Helloooooooooo any body here? Ελάτε καλέ. Που είστε; Υπναράδες....

Πρέπει να σχηματιστεί ζευγάρι .

:(

Link to comment
Share on other sites

Αλλά από ότι έχω διαβάσει δεν ξεχωρίζουν αρσενικά από θηλυκά. Οπότε να πάρω 3 ελπίζοντας ότι δεν είναι όλα του ίδιου φύλλου;

Link to comment
Share on other sites

Αλλά από ότι έχω διαβάσει δεν ξεχωρίζουν αρσενικά από θηλυκά. Οπότε να πάρω 3 ελπίζοντας ότι δεν είναι όλα του ίδιου φύλλου;

Ακριβώς, θα πάρεις περισσότερα απο δύο για να αυξήσεις τις πιθανότητες να υπάρχει ζευγάρι.

:(

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΚΡΑ!!!

Περίμενα πως και πως για την παραλαβη του Water Inn που ήταν για σήμερα γιατί μου είπαν ότι μάλλον θα είχε και ταγκανίκα μέσα. Αλλά τελικά είχε μόνο τα TROPHEUS DUBOISI. Ξανά. Οπότε πάλι άδειο θα μείνει ενυδρείο. Δε σας κρύβω ότι έχω αρχίσει και βαριέμαι να το βλέπω άδειο... Θα αρχίσω να αλλάζω θέση στις πέτρες για να περνάει η ώρα...

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΚΡΑ!!!

Περίμενα πως και πως για την παραλαβη του Water Inn που ήταν για σήμερα γιατί μου είπαν ότι μάλλον θα είχε και ταγκανίκα μέσα. Αλλά τελικά είχε μόνο τα TROPHEUS DUBOISI. Ξανά. Οπότε πάλι άδειο θα μείνει ενυδρείο. Δε σας κρύβω ότι έχω αρχίσει και βαριέμαι να το βλέπω άδειο... Θα αρχίσω να αλλάζω θέση στις πέτρες για να περνάει η ώρα...

Η μαγική λέξη στο χόμπυ είναι...υπομονή!Αργά ή γρήγορα θα δείς το ενυδρείο σου,όπως θέλεις,απλά δώστου χρόνο :(

Link to comment
Share on other sites

Η οδύσεια συνεχίζεται. Πέρασα απόψε από το Pet City και προς μεγάλη μου έκπληξη είχε φέρει julies. Η χαρά όμως δεν κράτησε πολύ. Ποια julies είναι. Το ταμπελάκι έγραφε Juli masked. Δηαλαδή Ζορρό; Η ερώτηση στον πωλητή βέβαια όπως και το περίμενα ήταν απλά χάσιμο χρόνου. Έχετε ξανά δει πουθενά τέτοια περιγραφή; Σας λέει τίποτα. Αν και μου φάνηκαν και τσουχτερά στην τιμή τους...

Link to comment
Share on other sites

Η οδύσεια συνεχίζεται. Πέρασα απόψε από το Pet City και προς μεγάλη μου έκπληξη είχε φέρει julies. Η χαρά όμως δεν κράτησε πολύ. Ποια julies είναι. Το ταμπελάκι έγραφε Juli masked. Δηαλαδή Ζορρό; Η ερώτηση στον πωλητή βέβαια όπως και το περίμενα ήταν απλά χάσιμο χρόνου. Έχετε ξανά δει πουθενά τέτοια περιγραφή; Σας λέει τίποτα. Αν και μου φάνηκαν και τσουχτερά στην τιμή τους...

Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.aqua-fish.net/show.php?h=maskedjulie

Για αυτά μιλας? :(

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Βλέπω ότι δεν μεγαλώνει και πολύ σε μέγεθος. Μπορεί και να καταλήξω εκεί τελικά. Σ'ημερα περιμένω και από ένα άλλο κατάστημα να παραλάβει και αν δν φέρει κάτι άλλο, θα πάω να τα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκαν απόψε 2 juli transcriptus. Πολύ όμορφα ψαράκια. Μόνο που δεν πρόλαβα να τα χαρώ. Με το που μπήκανε μέσα στο ενυδρείο εξαφανίστηκαν. Χώθηκε το καθένα και σε μία τρύπα και αυτό ήταν. Από τότε τα είδα μετά από μια ώρα που έριξα λίγη τροφή για δοκιμή. Βγήκε το ένα και τσίμπησε ενώ το άλλο ίσα που εβγαλέ λίγο το κεφάλι του και παρακολουθούσε.

Από τότε τίποτα. Έχω αρχίσει και ανησυχώ μήπως ψόφησαν. Αλλά πάλι γιατί; Ελπίζω από αύριο να αρχίσουν να κυκλοφορούν...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μιας και εγω σημερα εριξα τα δικα μου, εχω τα ιδια "συμτοματα" :thumbup::thumbup:

Κανε υπομονη, αυτη ειναι η φυσιολογικη συμπεριφορα... δεν παθαν τπτ τα ψαρακια σου... δωστους χρονο να συνιθησουν το νεο τους σπιτι....

Καλοριζικα σου ευχομαι, να ναι δυνατα και να τα χαιρεσαι.. περιμενουμε και φωτος με παρουσιαση....

Καλη τυχη! :(:)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως. Μόλις ξεθαρρέψουν θα πάρει μπρος η ψηφιακή. Άντε να ζωντανέψει το ενυφρείο. Αν βρω 1-2 ακόμα να βάλω ή όχι; εννοώ επειδή δε θα έχουν μπει όλα μαζί. Λέω να βάλω και άλλα μήπως και προκύψει κανένα ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί πριν φύγω για τη δουλειά έριξα μια ματιά στο ενυδρείο και τα είδα. Είχαν βγει και καθόντουσαν μπροστά από τις φωλιές τους κάτω στην άμμο. Δεν αποκλείεται και να κοιμόντουσαν. Και λογικό είναι. Στις 7:30 το πρωί δεν έχει φως στο γραφείο. Μπαίνει ελάχιστο από το παράθυρο.

Αν το βρεδάκι που γυρίσω έχουν αρχίσει να βολτάρουν θα βγάλω φωτογραφία. Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι αν λημουν τυχερός να πετύχω ζευγάρι. Βλέπετε δεν είχε άλλα. Μόνο 2. Μου είπαν ότι θα ξανά φέρουν βέβαια. Να τολμήσω να βάλω άλλα ή θα γίνει της τρελής από κυνηγητό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...