Jump to content

Τα χρυσοψαρα..


Sta8hs000

Recommended Posts

Γενικα:

Το χρυσόψαρο - Goldfish (Carassius auratus) Κατάγονται απο την Ασία και συγκεκριμένα την Κίνα. Υπάρχουν πάνω απο 100 είδη χρυσόψαρων με το πιο συνηθισμένο το απλό - κοινό χρυσόψαρο (Common). Το μέγεθος τους σε ορισμένα είδη μπορεί να ξεπεράσει τα 35 - 45 εκατοστά.Ο μέσος όρος ζωής ενός χρυσόψαρου είναι περίπου 20 χρόνια. ενώ έχουν καταγραφεί και χρυσόψαρα των 40 και 45 ετών.

Είναι ίσως από τα πιο παρεξηγημένα ψάρια μιας και πωλείται ως ζωντανή τροφή σε άλλα, μεγαλύτερα είδη ψαριών, ή προτείνουν απο τα μαγαζιά την τοποθέτηση του σε γυάλα (θα αναφέρουμε παρακάτω περισσότερα).

goldfish-info0.gif

Στο σπιτι μας:

Όλοι μας σίγουρα σε κάποια "φάση" της ζωής μας είχαμε μια γυάλα με ένα (ίσως και παραπάνω) χρυσόψαρο.

Ήμασταν μάλιστα περήφανοι αν τα κρατούσαμε για μισό, ένα στην καλύτερη περίπτωση δύο χρόνια.

Αυτήν λοιπόν την άσχημη (για το ψάρι) ανάμνηση πρέπει να ξεχάσουμε και να ενημερωθούμε για το ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες για ένα χρυσόψαρο...

Ξεκινάμε λοιπόν από τα βασικά.

1. Τα χρυσόψαρα είναι ρυπαρά ζώα, παράγουν ακαθαρσίες δυσανάλογα μεγαλύτερες από το μέγεθός τους κάτι που καθίστα την τοποθέτηση τους σε ενυδρεία κάτω τον 40 λίτρων αδύνατη. Ο λόγος είναι η αμμωνία που παράγετε απο τις ακαθαρσίες τους καθώς και απο τα υπολείμματα τροφής τους. Η οποία τα σκοτώνει σιγά σιγά από δηλητηρίαση.

2. Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού. Αυτό σημαίνει οτι ΔΕΝ πρέπει να τοποθετούμε σε ενυδρεία χρυσόψαρα μαζί με τροπικά ψάρια. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα.. Η τοποθέτηση ενός Πλεκόστομου (ψαρί γλύφτη για τους πολλούς) με την δικαιολογία οτι πρέπει να καθαρίζει το ενυδρείο από την άλγη. Τέτοια παραδείγματα πρέπει να αποφεύγονται (Υπάρχουν άλλα ζώα γιαυτή την δουλειά όπως το σαλιγκάρι apple snail).

Ανακεφαλαιώνουμε λοιπών. Για να μπορούμε να έχουμε ένα χρυσόψαρο σπίτι μας χρειαζόμαστε.. Ένα ενυδρείο 40 λίτρων (ανα ψάρι), σωστά διακοσμημένο (βλέπε διακόσμηση λίμνης) με την θερμοκρασία του ενυδρείου απο τους 21 έως και τους 25 βαθμούς κελσίου και με "ιδανικούς" συγκατοίκους.

goldfish30.jpg

Χρυσόψαρα:

Μερικα απο τα πιό γνωστα:

* Το κοινό - απλό (Common) red_common_goldfish_2003-1.jpg

* Black Moor moor.jpg

* Comet Goldfish goldfish_comet.jpg

* Oranda RedcapOranda.JPG

* Shubunkin shubunkin.jpg

* Lionhead goldfish-lionhead.jpg

* Veiltail goldfish_veiltail.jpg

* Bubble Eye goldfish 3109378507_a734156985_m.jpg

Έλεγχος περιττωμάτων

Θέλετε να ξέρετε αν το χρυσόψαρό σας χαίρει άκρας υγείας; Παρακολουθήστε τις ακαθαρσίες του!

Όσο περίεργο και αν σας φαίνεται, είναι ο πιο άμεσος τρόπος διάγνωσης!

Παρακάτω παραθέτουμε λίστα διάγνωσης των ακαθαρσιών:

* Κοντόχοντρα στο χρώμα του φαγητού τους

Μην ανησυχείτε, είναι υγιέστατο!

* Λεπτά, μακριά, με άσπρο/διάφανο χρώμα

Ανησυχείστε, συνήθως είναι δείγμα εσωτερικής βακτηριδιακής μόλυνσης.

Πιθανόν το ψαράκι σας να βρίσκεται στο πρώτο σταδιο εκδήλωσης Υδρωπικίας (Dropsy).

* Διάφανα με φουσκαλίτσες

Το ταϊζετε καθόλου; Αυτή η όψη των ακαθαρσιών υποδικνύει ότι το ψαράκι δεν τρέφεται επαρκώς.

* Χοντρά και μακριά

Το ψάρι σας ταϊζεται υπερβολικά και υποφέρει από δυσκοιλιότητα.

Αποφύγετε το την τροφή σε νιφάδες (flake food) και ταϊστε το λαχανικά.

Να αναφέρω οτι γιαυτην την ενότητα (Έλεγχος περιττωμάτων) χρησιμοποιήθηκε η πηγή:

www.goldfish.gr/main/feces

goldfish.jpg

Έγινε επεξεργασία - TAN
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλουσα πολυ τον υπευθηνο mod να προσθεσει στα "ΓΕΝΙΚΑ" κατι που ξεχασα.

Αυτο:

Ο μέσος όρος ζωής ενός χρυσόψαρου είναι περίπου 20 χρόνια. ενώ έχουν καταγραφεί και χρυσόψαρα των 40 και 45 ετών.

Σας ευχαριστω παρα πολυ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλουσα πολυ τον υπευθηνο mod να προσθεσει στα "ΓΕΝΙΚΑ" κατι που ξεχασα.

Αυτο:

Ο μέσος όρος ζωής ενός χρυσόψαρου είναι περίπου 20 χρόνια. ενώ έχουν καταγραφεί και χρυσόψαρα των 40 και 45 ετών.

Σας ευχαριστω παρα πολυ!! :)

Πολυ καλο θεματακι ...μια ερωτησουλα-απορροια ...ειναι δυνατον ποτε τα μεγαλα χρυσοψαρα (προγονοι) να εμφανισουν μεσα σε ενα μεγαλο ενυδρειο φαινομενα κανιβαλισμου απενατι στους απογονους τους (μικροτερα ψαρια)? ποτε βαζουμε νεα ψαρια με υπαρχοντα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα την ερωτηση σου...

Θελω να πω πως υπαρχει καμια περιπτωση τα μεγαλυτερα χρυσοψαρα να φανε τα μικροτερα?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με οσα εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο Ναι..

1. Τα χρυσοψαρα τρωνε οτι χωραει στο στομα τους.

2. τα χρυσοψαρα ειναι παμφαγα ψαρια.

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με οσα εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο Ναι..

1. Τα χρυσοψαρα τρωνε οτι χωραει στο στομα τους.

2. τα χρυσοψαρα ειναι παμφαγα ψαρια.

:bowdown:

Ευχαριστω Σταθη :rasp::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θέμα!!! :rasp: Λατρεύω τα χρυσόψαρα! Αλλά δυστυχώς και εγώ ξεκίνησα με μια γυάλα... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το θεμα σου αλλα δεν εχεις γραψει τις πηγες

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το θεμα σου αλλα δεν εχεις γραψει τις πηγες

Αυτα που εχω γραψει τα εγραψα μονος μου. απο οτι εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο..

μονο η τελευταια παραγραφος ειναι απο καποιο αλλο σιτε και το αναφερω κιολας. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εχω γραψει τα εγραψα μονος μου. απο οτι εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο..

μονο η τελευταια παραγραφος ειναι απο καποιο αλλο σιτε και το αναφερω κιολας. :angry2:

Προφανως σταθη αυτο εννοει πηγες.

Οχι απο που εκανες copy-paste αλλα απου ειναι αυτα που διαβασες και εγραψες αυτο το πραγματικά χρησιμο κειμενο.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξανα πω μια φορα.

Μονος μου τα εγραψα. ουτε copy paste εκανα. ουτε διαβαζα απο αλλου και τα μετεφερα εδω.

δεν εχω να δωσω καποια πηγη γιατι δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εχω γραψει τα εγραψα μονος μου. απο οτι εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο..

μονο η τελευταια παραγραφος ειναι απο καποιο αλλο σιτε και το αναφερω κιολας. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ολο το ιντερνετ πανω απο 10 - 20 διαφορετικα σιτε ασχετα το ενα με το αλλο μεσα σε αυτα και το ΑΖ, τους τελευταιους 6 μηνες :angry2:

Κι εγω στην αρχη αμελουσα στις παρουσιασει που εκανα να συγκρατω τα σαιτ που συνελεγα πληροφοριες.

Μετα εκρινα ως πιο υπευθυνο να αναφερω τουλαχιστον ενα λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στρατο αν δεις κατω κατω εχω γραψει ενα σιτε που εχει πολυ καλες πληροφοριες.... αν θελετε και αλλα δεν με πειραζει να σας δωσω κιαλλα. απλα αληθεια τα περισοτερα ειναι απο εμπιριες απο το φορου μας...

ενα χαρακτηριστικο παραδιγμα αυτο που γραφω για τους συγκατοικους... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Απλό και κατανοητό κείμενο με φωτογραφίες των πιο χαρακτηριστικών χρυσόψαρων. Για τις στοιχειώδη πληροφορίες που προσφέρει, δεν νομίζω να χρειάζεται να αναφέρει πηγές. Είναι απλά πραγματάκια που όποιος έχει λίγη εμπειρία μπορεί να τα γράψει.

Είναι χρήσιμο για όποιον έρχεται για πρώτη φορά σε επαφή με χρυσόψαρα και σε όποιον βαριέται να ψάξει λιγάκι στο νετ. ( Γιατί έχω την εντύπωση ότι οι τελευταίοι έχουν αρχίσει να πληθαινουν; )

Να σε ρωτησω κάτι φίλε Στάθη; Ποιά είναι η πείρα σου με τα χρυσόψαρα; Πιστεύω θα μπορούσες να γράψεις κάτι πιο αναλυτικό και με περισσότερες λεπτομέριες...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Θεοδωρε αυτο το αρθρο το εγραψα επιδη το φαινομενο:

"Γεια σας εχω μια γυαλα με 2 χρυσοψαρα"

"γεια σας εχω ενα χρυσοψαρο και ενα πλεκοστομο"

"γεια σας εχω 6 χρυσοψαρα σε ενα πολυ καλο ενυδρειο 20 λιτρων"

εχουν αρχισει να πληθαινουν, και για να μη γραφουμε τα ιδια πραγματα 10 - 20 - 30 φορες το μηνα εγραψα αυτο το αρθρο.. για να λυσω τα χερια ολων μας..

αυτο τπτ παραπανω.. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βασικα μια ερωτιση.

ποιος γνωριζει συνθηκες νερου επακριβος για τα χρυσοψαρα ?

Ας πουμε εγω εχω τα εξης χαρακτιριστικα νερου.

PH : 7.5 KH : 8 GH : 11

ποιοι ειναι οι ιδανικοι αριθμοι του νερου για τα χρυσοψαρα.

αν υπαρχουν ας τα προσθεσει καποιος στο αρχικο ποστ

για να εχουν μια βοηθεια ακομα περισοτερη οι νεοι με το ειδος

(σαν εμενα :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...