Jump to content

Χρειαζεται λιπασμα και Co2 ?


pateras

Recommended Posts

Καλησπερα,...

πλεον μετα απο διαφορους πειραματισμους με φυτα , κατεληξα στο να γεμισω το ενυδρειο μου με ανουμπιες και java moss. την πρωτη ανουμπια που εχω βαλει (κανα 6 μηνο τωρα), την φυτεψα στο υποστρωμα, τις αλλες τις εχω δεσει σε πετρες και σε ριζες....την java moss την εδεσα και αυτη σε πετρες .

το ερωτημα μου ειναι αν χρειαζονται λιπασμα και co2.

εχω diy co2 φιαλη, να την ετοιμασω και να τη βαλω ? θα κανει δουλεια?το ενυδρειο ειναι μεγαλο...

και οσο αφορα λιπασμα, χρειαζεται,??? ...θα μπορουσα να χρησιμοποιησω diy λιπασμα που καποτε ειχα διαβασει στο forum? ενταξυ ειναι ευκολα φυτα, αλλα δε ξερω μηπως θελουν και αυτα την προσοχη τους?

ευχαριστω ..........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου,

η anubia ειναι πολύ ευκολο φυτο και δεν θα σε προβληματισει καθολου.

Οσο για την java moss, επετρεψε μου να εχω τις αμφιβολιες μου, σχετικά με το ποσοστο ευκολίας...

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι σα την ανουμπια, αλλα αρκετα πιο δυσκολο φυτό...

Αν προσεξα καλά εχεις 500λτ ενυδρειο??

Σε αυτα τα λίτρα θα παιξεις με diy co2??

Τι εννοεις ακριβως diy?

Σε ποιο επιπεδο δηλαδη?

Με μαγια κτλ????

Ή εννοεις οτι εχεις co2 σε μπουκάλα κανονικά και τα υπόλοιπα ειναι ιδιοκατασκευή??

Απο φως τι εχεις??

Link to comment
Share on other sites

γειασου φιλε, λοιπον καταρχην ειναι η πρωτη μου επαφη με java και ειδα στο tropica οτι ειναι ευκολο, δεν ειναι τελικα ετσι?

φιαλη diy οντως οπως τα λες μαγια ζαχαρη κτλ, γιαυτο λεω οτι δε πιστευω να προσφερει τιποτα σε τετποι ογκο νερου....

το θεμα ειναι αν εχουν αναγκη αυτα τα φυτα co2...ο κουμπαρος μου εχει 2 ανουμπιες σε ιδιο ενυδρειο χωρις CO2 και εγιναν θηρια και υγιεστατες...βεβαια ειναι μονο 2 , εγω εχω 10 ανουμπιες και τη java..

απο φωτα εχω δυο aqua glu μια για αναπτυξη φυτων και μια για βακτηρια φυσικου φωτος, κατι τετοιο...

βεβαια ολο το καλοκαιρι καιω τη μια κανα 5 ωρο για τη θερμοκρασια....

τι προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Οι ανουμπιες ειναι πολύ ευκολες και δεν θελουν σχεδον τιποτα απο ιδιαιτερη περιποιηση.

Η java moss, τι να σου πω....

Εςυκολη την λένε, εγω που την ειχα βαλει στην αρχη του ενυδρειου μου, χωρις προσοχη σατ φωτα και στα λιπασματα, σε λιγες μερες την φυτεψα στον καδο σκουπιδιών.....

Τωρα τι να σου πω, μπορει να ετυχε.

Παντως για 500 λιτρα δεν παιχει με τιποτα να δουλεψει το συστημα με την μαγια κτλ.

Και οσο αφορα τον φωτισμο, παρε εναν χρονοδιακοπτη και βαλε τον φωτισμο σου σε ενα προγραμμα, γιατι και οι αλγες ετσι ξεκινανε.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τις απαντησεις, ναι χρονοδιακοπτες εχω,

οποτε τα αφηνω ως εχουν και θα δω πως θα παει....

Link to comment
Share on other sites

Οι Moss και οι ανουμπιες δεν χρειαζονται διοξειδιο ουτε λιπασματα.

Αν θελεις μπορεις να προσθετεις μονο λιγα ιχνοστοιχεια seachem flourish.

Link to comment
Share on other sites

η java είναι εύκολο φυτό αρκεί να εγκλιματιστεί. Μπορεί να ξεραθεί και να ξαναπετάξει. Και εμένα ήταν άθλια στην αρχή αλλά την άφησα και από τότε που ξαναπέταξε συνέχεια δίνω σε φίλους και πάλι τεράστια γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

η java είναι εύκολο φυτό αρκεί να εγκλιματιστεί. Μπορεί να ξεραθεί και να ξαναπετάξει. Και εμένα ήταν άθλια στην αρχή αλλά την άφησα και από τότε που ξαναπέταξε συνέχεια δίνω σε φίλους και πάλι τεράστια γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συμφωνώ με τους προλαλισαντες με λιγο μονο flourish εισαι ενταξει

τα φυτά σου δεν θελουν τιποτα αλλο τα 500 λτ ειναι απαγορευτικα για μαγεια και ζαχαρη δεν θα κανεις τιποτα και απλα θα παιδευτεις

με ρυθμιση του φωτισμου ολα θα πάνε καλά

γιατί αν τα ζωρίσεις επειδή δεν είναι ταχειας αναπτυξης φυητά το πιθανοτερο είναι να γεμίσεις αλγες

κανε υπομονή να εγκληματιστουν και ολα θα πανε καλα και λιπασμα μονο αν το ζητησουν τα φυτά σου αλοιως θα γεμισεις αλγες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...