Jump to content

καλησπερα!


vickyz

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!πριν εναμιση μηνα εβαλα και εγω ενυδρειο( βασικα το αγορι μου μου το εστησε,που δουλευει σε ενα πολυ γνωστο ενυδρειαδικο)..εγω για αρχη εβαλα ενα 60λιτρο,γλυκο, γιατι μου το χαρισαν και μεσα για διακοσμητικο εβαλα αμμο,οχι ψιλη μια πυραμιδα,1 σφηκα,ι μικρο ξυλο και 2 ψευτικα φυτα.τωρα απο ψαρια: paghasius,knifefish,severum(χρυσο),pleco,geophagus brasiliensis.αυτα1

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωςορισες.

Ελπιζω για το στησιμο του ενυδρειου και τα ψαρια να μην σε συμβουλευσε το αγορι σου που δουλευει σε ενα πολυ γνωστο ενυδρειαδικο....

Ειναι ολα τελειως λαθος και ειδικα τα ψαρια πηγαινε τα πισω ΤΩΡΑ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!πριν εναμιση μηνα εβαλα και εγω ενυδρειο( βασικα το αγορι μου μου το εστησε,που δουλευει σε ενα πολυ γνωστο ενυδρειαδικο)..εγω για αρχη εβαλα ενα 60λιτρο,γλυκο, γιατι μου το χαρισαν και μεσα για διακοσμητικο εβαλα αμμο,οχι ψιλη μια πυραμιδα,1 σφηκα,ι μικρο ξυλο και 2 ψευτικα φυτα.τωρα απο ψαρια: paghasius,knifefish,severum(χρυσο),pleco,geophagus brasiliensis.αυτα1

Και ο φιλος σου που ειναι εμπιρος και ειδε το ενυδρειο εμεινε ευχαριστιμενος?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

ευτυχος που ο φιλος σου δουλευε σε γνωστο ενυδρειακο μαγαζι κ διαλεξε τα καταλληλη ψαρια για το ενυδρειο σου!

:):D:thumbup::angry2::rasp::rasp:

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε ο φιλος Γιωργος τα ψαρια που εχεις δεν κανουν και για 600 λιτρα... οχι για 60...

αν δεν θελεις να τα δεις να πεθαινουν ενα, ενα δωστα πισω.... κριμα ειναι ... :D

Βασικα Μας συγχωρεις που σε "πιασαμε απο τα μουτρα" αλλα εχεις πολυ συμαντικα λαθη...

Εμεις ολοι θελουμε το καλο του νεου χομπιστα αλλα και των ψαριων.... :)

Link to comment
Share on other sites

εμενα τ αγορι μου εδω και 5 χρονια εχει στο ενυδρειο του 200λιτρα παγκασιους,σεβερουμ,ασημενιο δολλαριο,γλυφτη,γατοψαρο,γεωφαγο και ολα ειναι μια χαρα και κανενα δεν εχει ψοφισει.και δηλαδη τι θα πρεπε να βαλω.κανενα νεον?ε δεν μ αρεσουν

Link to comment
Share on other sites

Το αγορι σου δεν εχει ενα βιοτοπικο ενυδριο η ενα περιβαλλον για ψαρια...

Απλα εχει 15 ψαρια που ζουν μονο και μονο επειδη υπαρχει νερο.... :)

Link to comment
Share on other sites

ειδα που ειπατε και καπου οτι ο paghasius δεν κανει ουτε σε 6οολτ ενυδρειο.αν ηταν ετσι να μην τουσ πιαναν και καθολου και κανενα ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

ειδα που ειπατε και καπου οτι ο paghasius δεν κανει ουτε σε 6οολτ ενυδρειο.αν ηταν ετσι να μην τουσ πιαναν και καθολου και κανενα ψαρι.

Δες τον χωρο ενος ενος Χαρεμιου απο Multies στην Τanganyika και δες μετα και τον κυριαρχο χωρο ενος Pangasius στην λιμνη που ζει...Μετα πες μου υπαρχει ενυδριο που να το καλυπτει..??

Link to comment
Share on other sites

ειδα που ειπατε και καπου οτι ο paghasius δεν κανει ουτε σε 6οολτ ενυδρειο.αν ηταν ετσι να μην τουσ πιαναν και καθολου και κανενα ψαρι.

Σκεψου κατι... το παγκασιους φθανει σε μηκος το 1 μετρο...

αν το ενυδρειο εχει βαθος μικροτερο απο 1 μετρο πως θα στριβει το ψαρι???

επισης αν το ενυδρειο δεν εχει τουλαχιστον 3 μετρα μηκος πως θα κολημπαει??? θα μενει σταμσιμο???

Στα λεω επιδη την επαθα και εμαθα.....δεν μιλαω στον αερα....

Link to comment
Share on other sites

ε οχι βεβαια...αν τν αφησεις εκει που το πιασαν θα φτασει και το 1 και τα 2 μετρα..σας αποχαιρετω προς στιγμη,ισως επανελθω αργοτερα.ευχαριστω παντως για αυτα που μου ειπατε

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι απο τους λιγους καρχαριες γλυκου νερου..

Και γιατι υπαρχουν ανθρωποι που μονο και μονο επειδη φοβουνται τους Καρχαριες γουσταρουν να εχουν Καρχαριακια στα ενυδρια τους...

Εγω πραγματικα δεν βλεπω τπτ ομορφο σε αυτο το ψαρι....

Κανονικα δεν πρεπει να πιανονται αλλα επειδη ο κοσμος τα βρισκει ελκιστικα πουλανε.....

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε θα επρεπε να αφηνουμε και τα υπολοιπα ψαρακια να ζουνε στο φυσικο τους περιβαλλον και να μην τα περιοριζουμε στο ενυδρειο ασχετα αν φτανουν το 1 εκατοστο-2μετρα και

Link to comment
Share on other sites

εσυ dias απο που παιρνεις ψαρια,τροφες κλπ?αν επιτρεπεται κιολας

Απο ενα φιλο μου που δουλευει σε γνωστο ενυδρειαδικο(δε μου επιτρεπεται να πω ποιο).

Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου δεν εχεις καταλαβει κατι...Οταν ενα ψαρι ειναι 5 cm και του προσφερεις τις τελειες συνθηκες σε νερο και περιβαλλον και στα καταληλα λιτρα γιατι να μην μπορει να ζησει...Ο Φιλος σου δινει 200 λιτρα σε ψαρια που καταλαμβανουν τα 60-100 λιτρα του ενυδριου σου και εγω δινω 60 λιτρα σε ενα ψαρι το οποιο καταλαμβανει μολις 40ml...Βλεπεις καποια διαφορα..??

Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι τον φιλο σου μπορει να τον ξερω αν πηγαινω κ εγω στο ιδο μαγαζι

Αν πηγαινες σε αυτο το μαγαζι δε θα ειχες αυτα τα ψαρια που εχεις σιγουρα..................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...