Jump to content

καλησπερα!


vickyz

Recommended Posts

καλως ηρθες και απο εμενα!!

τα παιδια εχουν δικιο, συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει και κατι λιγα απο προσωπικη εμπειρια.

το υφος τους ειναι αποτομο γιατι εχουν συναντησει απειρες φορες τα ιδια λαθη με εσενα απο αλλους. λαθη απο ατομα δεν δεν λενε να καταλαβουν ή εστω να συζητησουν. εσυ τουλαχιστον το συζητας. εδω ειναι χομπιστες και οχι εμποροι. αυτο σημαινει οτι εδω προσπαθουμε να φτιαξουμε ενα ενυδριο οσο το δυνατον ομοιο με το φυσικο περιβαλλον και οχι να πουλησουμε οτι εχει καταναλωση. οσο γινεται δηλαδη γιατι ιδιο δεν μπορει να γινει. αυτο εχει σαν αποτελεσμα τα ψαρακια που ζουνε σε ενα τετοιο περιβαλλον να αναπτυσσονται κανονικα, χωρις ασθενειες, επιδεικνιοντας συμπεριφορες, τσαχπινιες και χρωματα ομορφα. κατι που σε ενα στριμωγμενο ενυδρειο με κυονες δεν μπορει να γινει. να δεις που αν συνεχισεις να ασχολησαι και να διαβαζεις στο ιντερνετ (οχι αποκλειστηκα απο εμας εδω) θα δεις ποσο αδικο εχεις.

χωρις να θελω να προσβαλω το φιλο σου και με ολη τη καλη διαθεση, εχω να πω το εξης.

το παλικαρι προσπαθησε να σε ευχαρηστησει. εκανε οτι μπορει και συμφωνα με τις γνωσεις του. γνωσεις ομως που αποκτηθηκαν απο το αφεντικο του ή τα αφεντικα του. αυτο σημαινει κατι. το μεγαλο ενυδρειαδικο δεν λεει και πολλα. ειναι εμποροι και οχι επιστημονες ή χομπιστες. το καθε ψαρι εχει τα δικα του και δεν μπορει κανεις να τα γνωριζει ολα. οχι πως ξερω εγω ή καποιος αλλος εδω μεσα τα παντα ή ειμαστε επιστημονες. απλα οι γνωσεις μας δουλευουν συμπληρωματικα και ο ενας καλυπτει τα κενα του αλλου. αυτη ειναι αλλωστε και η χρησιμοτητα ενος φορουμ.

αν ψαξεις καλα θα δεις οτι εχουν γινει σεμιναρια στο παρελθον και ειναι προγραματισμενα να γινουν τους προσεχεις μηνες απο ατομα που εχουν αφιερωσει τη ζωη τους για τα ψαρια, σπουδαζοντας και ζωντας μαζι τους και ειναι παγκοσμιως γνωστοι. δεν μπορει λοιπον το πετ σοπ ή εγω να γνωριζουμε περισσοτερα και να μην ακουμε.

απλα θελω να σε προβληματησω λιγακι και να χαλαρωσω τα πνευματα γιατι οπως εχει πει καποιος, ο γραπτος λογος παρεξηγηται πολυ ευκολα. ειναι μονο λεξεις. ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω!!

παιδια κριμα ειναι. η κοπελα δεν γνωριζει και ο φιλος της ειμαι σιγουρος οτι προσπαθησε να κανει οτι μπορει. εμεις απλα βοηθαμε οσο μπορουμε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

οταν μου ψοφησουν θα σ ενημερωσω..αν και σκεφτομαι να βαλω μεγαλυτερο

Καλως όριασες κι απο μενα....

Δε νομιζω αυτη να ειναι λύση......

Δεν ξέρω εαν εδειξες στο φίλο αυτα που γραφουν τα παιδια και ποια ειναι η αποψη του.... αλλα ολοι θελουν να βοηθησουν και εσενα και τα ψαρακια σου.

Link to comment
Share on other sites

προς τι το ειρωνικο υφος?αν δεν ηταν εμπειρος θα τον ειχε διωξει αυτος που εχει το μαγαζι.οσο για τα ψαρια το ξερει οτι ειναι πολλα αλλα το ενυδρειο ειναι δικο μου και ηταν επιλογη μου να μπουν τοσα ψαρια.απ οτι φαινεται ομως εσεισ που ειστε χομπιστες εχετε διαφορετικη αποψη απο καποιον "απλο" ανθρωπο που θα παει να αγορασει ενα ενυδρειο(και καλα κανετε).αλλα ο,τι και να κανουμε ενα ειναι σιγουρο οτι το ψαρι και παλι αιχμαλωτιζεται,οσο καλες συνθηκες και να του προσφερουμε.τελοσπαντων.η αποψη σας, που μερικοι ταιζουν καποια ψαρια τους(oscar,arowana)με αλλα ψαρια(neon,χρυσοψαρα), ποια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!πριν εναμιση μηνα εβαλα και εγω ενυδρειο( βασικα το αγορι μου μου το εστησε,που δουλευει σε ενα πολυ γνωστο ενυδρειαδικο)..εγω για αρχη εβαλα ενα 60λιτρο,γλυκο, γιατι μου το χαρισαν και μεσα για διακοσμητικο εβαλα αμμο,οχι ψιλη μια πυραμιδα,1 σφηκα,ι μικρο ξυλο και 2 ψευτικα φυτα.τωρα απο ψαρια: paghasius,knifefish,severum(χρυσο),pleco,geophagus brasiliensis.αυτα1

Μήπως μας δουλεύει? Δεν το πιστεύω – Η μάλλον δε θέλω να το πιστέψω!! :angry2::rasp::rasp::o:thumbup::excl::bowdown::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

προς τι το ειρωνικο υφος?αν δεν ηταν εμπειρος θα τον ειχε διωξει αυτος που εχει το μαγαζι.οσο για τα ψαρια το ξερει οτι ειναι πολλα αλλα το ενυδρειο ειναι δικο μου και ηταν επιλογη μου να μπουν τοσα ψαρια.απ οτι φαινεται ομως εσεισ που ειστε χομπιστες εχετε διαφορετικη αποψη απο καποιον "απλο" ανθρωπο που θα παει να αγορασει ενα ενυδρειο(και καλα κανετε).αλλα ο,τι και να κανουμε ενα ειναι σιγουρο οτι το ψαρι και παλι αιχμαλωτιζεται,οσο καλες συνθηκες και να του προσφερουμε.τελοσπαντων.η αποψη σας, που μερικοι ταιζουν καποια ψαρια τους(oscar,arowana)με αλλα ψαρια(neon,χρυσοψαρα), ποια ειναι?

Ισως να ξερει να πουλαει για αυτο δεν τον διωχνει :rasp:

Τελοσπαντων φτιαξε καλυτερα τη συνθεση των ψαριων σου γιατι δε θα τα χαιρεσαι για πολυ ακομα :bowdown:

Τελος αυτο που λες για τη ζωντανη τροφη εννοειται οτι η αποψη μου δεν ειναι θετικη :o

Παντα φιλικα :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μας δουλεύει? Δεν το πιστεύω – Η μάλλον δε θέλω να το πιστέψω!! :angry2::rasp::rasp::o:thumbup::excl::bowdown::thumbdown:

τι εχεις μεσα στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να γινενονται επι προσωπικου επιπεδου επιθεσεις.

Ισως καλυτερα να συνεχισετε με πμ.

Η κοπελα ζητησε την βοηθεια και τη γνωμη των εμπειρων του φορουμ... εκεινοι της απαντησαν.....

Απο εκει και περα ειναι δικό της το ενυδρείο, εκηνει θα το βλεπει και θα το χαιρεται ή θα στεναχωριεται σε τυχον απωλειες.

Καλη επιτυχια σε οποια προσπαθεια σου και νομίζω πως σε οτι χρειαστεις θα προσπαθησουν σιγουρα τα παιδια εδω μεσα να σε βοηθησουν, αλλα για να μπορεσουν πρεπει να κανεις αυτο που πρεπει.

Φιλικά, Νικος.

Link to comment
Share on other sites

προς τι το ειρωνικο υφος?αν δεν ηταν εμπειρος θα τον ειχε διωξει αυτος που εχει το μαγαζι.οσο για τα ψαρια το ξερει οτι ειναι πολλα αλλα το ενυδρειο ειναι δικο μου και ηταν επιλογη μου να μπουν τοσα ψαρια.απ οτι φαινεται ομως εσεισ που ειστε χομπιστες εχετε διαφορετικη αποψη απο καποιον "απλο" ανθρωπο που θα παει να αγορασει ενα ενυδρειο(και καλα κανετε).αλλα ο,τι και να κανουμε ενα ειναι σιγουρο οτι το ψαρι και παλι αιχμαλωτιζεται,οσο καλες συνθηκες και να του προσφερουμε.τελοσπαντων.η αποψη σας, που μερικοι ταιζουν καποια ψαρια τους(oscar,arowana)με αλλα ψαρια(neon,χρυσοψαρα), ποια ειναι?

το ειρωνικο υφος πιστευω οτι πηγασε απο τη περιγραφη που εκανες. οταν εγω ερθω σπιτι σου και σου πω οτι ειμαι διεθυντικο στελεχος (με μαστερ,κτλ) σε ηγετικη εταιρια κατασκευης πλυντηριων ρουχων και συμφωνα με εσενα ομως δεν ξερω να βαζω το σωστο προγραμμα να λειτουργησει, θα σου φανει φυσιολογικο? (δεν ξερω αν ειναι στοχευμενη η παρουσιαση). μας μιλησες για ενα ενυδρειο που εμεις λεμε ψαροσουπα και οτι σε βοηθησε καποιος εμπειρος. αποκαλεσες καποιον εμπειρο που σε βοηθησε να φτιαξεις κατι που θα μπορουσε καποιος που δεν ειχε ποτε του ουτε γυαλα. κι εσυ ετσι θα το εκανες απο μονη σου.

εχουμε οντως, διαφορετικη αποψη απο καποιους ανθρωπους. απο παρα πολλους μαλιστα, δυστηχως. εμεις προσπαθουμε να κανουμε ενα ενυδρειο που θα ειναι το σπιτι των ψαριων μας και οχι βιτρινες να το βλεπουν παιδακια και επισκεπτες.

εμεις δεν σου ειπαμε μην το αιχμαλωτιζεις αλλα μη τα στριμωχνεις σε αυτο το βαθμο.

οσο για το ταισμα, αν και διαφωνω εγω με αυτο τον τροπο ταισματος και αν ειχα ποτε τετοια ψαρια δεν νομιζω να το εκανα, θεωρω οτι στη φυση ετσι ζουνε.

γνωριζω πολλους υπαλληλους ανιδεους που ειναι χρονια στο μαγαζι που δουλευουν. τους κρατανε γιατι ειτε ειναι φθηνοι, ειτε δεν κολανε ικα, ειτε γιατι ξερουν να πουλανε, ειτε ειναι κραχτες. ολα παιζουν εδω. αν κοιταξεις γυρω σου, ολοι λεμε οτι ειμαστε καλοι στη δουλεια μας και μαλιστα παντα υπαρχει ο αλλος που ειναι ο τεμπελης και φορτωνομαστε εμεις τη δουλεια. κανεις δηλαδη δεν θα παραδεχθει οτι δεν γνωριζει ή δεν ειναι καλος. το φιλος σου δεν το γνωριζω οποτε δεν λεω οτι δεν ειναι καλος στη δουλεια του. σου εκφραζω ενα σκεπτικο για να μαθεις να εχεις παντα πισινη.

δειξε ωριμοτητα και τελειωσε τη συζητηση εδω. δεν θα βγαλει πουθενα. η αληθεια ειναι οτι δεν αρχισατε καλα. κανε οτι λεει ο "εμπειρος"... ή καλυτερα γνώστης φιλος σου και αφησε μας εδω να κανουμε το χομπι μας, οπως μας εχουν διδαξει καποιοι που εφαγαν ολη τους τη ζωη σε αυτο το χομπι, που διαβασαν και ξοδεψαν περιουσιες και οχι απο καποιους που ειναι εμποροι ή δουλευουν σε εμπορο 15-30 χρονια..

Link to comment
Share on other sites

εχουμε οντως, διαφορετικη αποψη απο καποιους ανθρωπους. απο παρα πολλους μαλιστα, δυστηχως. εμεις προσπαθουμε να κανουμε ενα ενυδρειο που θα ειναι το σπιτι των ψαριων μας και οχι βιτρινες να το βλεπουν παιδακια και επισκεπτες.

Aκριβως..

Και μαλλον για αυτο το λογο οχι μονο εσυ αλλα και αλλοι βαζουν τετοια εντυπωσιακα ψαρια στο ενυδρειο τους :angry2:

Το ενυδρειο δεν ειναι για διακοσμητικο..

Οπως λεει και ο Θανασης ειναι ενα οικοσυστημα.

Εγω πιστευω πολυ σε αυτο και για να το καταλαβεις καθε φορα που εχουμε επισκεπτες με παιδακια μικρα και τετοια καλυπτω το ενυδρειο με ενα σεντονι για να μη στρεσαρεται το ψαρι παρολο που η μανα μου φωναζει :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως..

Και μαλλον για αυτο το λογο οχι μονο εσυ αλλα και αλλοι βαζουν τετοια εντυπωσιακα ψαρια στο ενυδρειο τους :angry2:

Το ενυδρειο δεν ειναι για διακοσμητικο..

Οπως λεει και ο Θανασης ειναι ενα οικοσυστημα.

Εγω πιστευω πολυ σε αυτο και για να το καταλαβεις καθε φορα που εχουμε επισκεπτες με παιδακια μικρα και τετοια καλυπτω το ενυδρειο με ενα σεντονι για να μη στρεσαρεται το ψαρι παρολο που η μανα μου φωναζει :rasp:

Σταματαω..

Καλη συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

....εσεισ που ειστε χομπιστες εχετε διαφορετικη αποψη απο καποιον "απλο" ανθρωπο που θα παει να αγορασει ενα ενυδρειο(και καλα κανετε)....
Δεν το καταλαβα αυτο :rasp:

Και οι χομπυστες "απλοι" ανθρωποι που πηγαν και αγορασαν ενα ενυδρειο, δεν ειναι? :rasp:

Απλα μετα σταματησαν να ειναι "απλοι" γιατι αφιερωσαν χρονο και χρημα για να κανουν τα ψαρακια τους να ζουν οσο το δυνατον πιο καλα.

Οταν ενα ψαρι ζει στο ενυδρειο μας περισσοτερο απ'οτι θα ζουσε στη φυση, οταν δεν αρρωσταινει και οταν αναπαραγεται δειχνει οτι αισθανεται καλα.

Εγω θεωρω τον εαυτο μου πλεον χομπυστα.

Οριστε πως ξεκινησα πριν 2 χρονια σαν "απλος ανθρωπος" :bowdown:

Το πρωτο μου ποστ :excl: : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=11944&hl=

Το φορουμ και οι συνχομπυστες με βοηθησαν, γιατι αν περιμενα ενημερωση απο τους εμπορους θα αγοραζα καθε εβδομαδα και αλλα ψαρια ή θα τα ειχα παρατησει.

Στο χερι σου ειναι να μη παραμεινεις "απλος" ανθρωπος και να γινεις χομπυστας :o:angry2:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια φτιαχνο ενα ενοιδριο 833λ. και θελω τισ γνωμες σας για να φτιαξω βυθο :angry2:

Aνοιξε για αρχη νεο θεμα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια φτιαχνο ενα ενοιδριο 833λ. και θελω τισ γνωμες σας για να φτιαξω βυθο :angry2:
Καλως ηρθες :rasp:

Ξεκινα ανοιγωντας ενα "νεο θεμα" λεγοντας ενα γεια στο φορουμ εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=11

και ρωτα και οτι θελεις στην καταλληλη κατηγορια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=idx

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να γινενονται επι προσωπικου επιπεδου επιθεσεις.

Ισως καλυτερα να συνεχισετε με πμ.

Η κοπελα ζητησε την βοηθεια και τη γνωμη των εμπειρων του φορουμ... εκεινοι της απαντησαν.....

Απο εκει και περα ειναι δικό της το ενυδρείο, εκηνει θα το βλεπει και θα το χαιρεται ή θα στεναχωριεται σε τυχον απωλειες.

Καλη επιτυχια σε οποια προσπαθεια σου και νομίζω πως σε οτι χρειαστεις θα προσπαθησουν σιγουρα τα παιδια εδω μεσα να σε βοηθησουν, αλλα για να μπορεσουν πρεπει να κανεις αυτο που πρεπει.

Φιλικά, Νικος.

σωστα τα λες...κι αν ηξερα απ την αρχη οτι αυτο το site ειναι κυριως χομπιστες δεν θα εμπαινα καν.τυχαια το βρηκα στο ιντερνετ.και ο φιλος μου σας εχει εξυπηρετησει αρκετες φορες..αυτο ξερω

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες...κι αν ηξερα απ την αρχη οτι αυτο το site ειναι κυριως χομπιστες δεν θα εμπαινα καν.τυχαια το βρηκα στο ιντερνετ.και ο φιλος μου σας εχει εξυπηρετησει αρκετες φορες..αυτο ξερω

Γινε πιο ξεκαθαρη..

Μη μασας τα λογια σου :angry2:

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες...κι αν ηξερα απ την αρχη οτι αυτο το site ειναι κυριως χομπιστες δεν θα εμπαινα καν.τυχαια το βρηκα στο ιντερνετ.και ο φιλος μου σας εχει εξυπηρετησει αρκετες φορες..αυτο ξερω

Τυχαια τοτε να σου πω κι εγω,οτι εχει και αλλα τυχαια φορουμ,με αλους τυχαιους χομπιστες,να πας να τους πεις τα ιδια,να δεις τι θα ακουσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τυχαια τοτε να σου πω κι εγω,οτι εχει και αλλα τυχαια φορουμ,με αλους τυχαιους χομπιστες,να πας να τους πεις τα ιδια,να δεις τι θα ακουσεις.

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες...κι αν ηξερα απ την αρχη οτι αυτο το site ειναι κυριως χομπιστες δεν θα εμπαινα καν.τυχαια το βρηκα στο ιντερνετ.και ο φιλος μου σας εχει εξυπηρετησει αρκετες φορες..αυτο ξερω

Εγω πάντως νόμιζα οτι κι εσυ τα ψαρια τα πήρες για να ξεκινησεις αυτο το χομπυ.

Και οποιος ασχολειται με ενα χόμπυ, είανι χομπιστας..

Εαν εσυ τα θέλεις για αλλο λόγω, όπως πχ για να εκτρεφεις και να τρώς, πάσο.

Καλη συνέχεια σε οτι επιλέξεις,

Φιλικά, Νικος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...