Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ!! Αλγη


Freeman

Recommended Posts

Εδω και 4 μερες εχω στησει το Ριο 125 ως εξης:

1μερα:Εβαλα την αμμο και τα φυτα

3μερα(χθες):Εβαλα tetra safe start ,tetra planta mint και 2 ταμπλετες tetra crypto

Εχω βαλει κατι ειδη απο ανουμπιες,Cabomba και Hygrophila difformis

Σημερα ειδα πως πανω απο τα ξηλα που ειχα βαλει απο την 1 μερα υπηρχε σε αρκετα σημεια μια διαφανη γλοιωδες αλγη σαν μυξα :)Εβγαλα οση μπορουσα.

Διαβασα πως οι αλγες κυριως εμφανιζοντε λογο ελιψης CO2

Χρειαζετε να βαλω κατι απλο για να αυξισει το CO2 οπως sera CO2 start(που θα οφελησει και το Hygrophila difformis)

ή θα φηγει μονη της?

Τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Αστη θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει αν σε ενοχλει στα τζαμια μπορεις να παρεις μαγνητες η με μια τηλεκαρτα να καθαριζει τα τζαμια σου...Αν εχεις μικρα σαλιγκαρακια προσοχη να μην σου πιαστουν στον μαγνητη και γρατζουνισουν τα τζαμια..

Εγω παλυ περα απο τα τζαμια την λατρευω την αλγη..Δινει μια αγρια ομορφια :)

Link to comment
Share on other sites

Αστη θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει αν σε ενοχλει στα τζαμια μπορεις να παρεις μαγνητες η με μια τηλεκαρτα να καθαριζει τα τζαμια σου...Αν εχεις μικρα σαλιγκαρακια προσοχη να μην σου πιαστουν στον μαγνητη και γρατζουνισουν τα τζαμια..

Εγω παλυ περα απο τα τζαμια την λατρευω την αλγη..Δινει μια αγρια ομορφια :)

ΟΚ Thanks γιατι αγχωθηκα για λιγο.Τι να κανω ομως με το CO2 θα ηταν καλη ιδεα να βαλω ενα sera CO2 start

ή δεν χρειάζετε για τα φυτα που εχω???

Link to comment
Share on other sites

Αστη θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει αν σε ενοχλει στα τζαμια μπορεις να παρεις μαγνητες η με μια τηλεκαρτα να καθαριζει τα τζαμια σου...Αν εχεις μικρα σαλιγκαρακια προσοχη να μην σου πιαστουν στον μαγνητη και γρατζουνισουν τα τζαμια..

Εγω παλυ περα απο τα τζαμια την λατρευω την αλγη..Δινει μια αγρια ομορφια :)

Ξερεις για ποιο ειδος αλγης προκειται και οτι δε χρειαζεται παρεμβαση;

Link to comment
Share on other sites

Φυτεμενο με ανουμπιες,2 Cabomba και 2 Hygrophila difformis

Μονο το τελευταιο φυτο εχω διαβασει πως εχει υψηλές απετησεις CO2

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχεις ενα δικιο...Συγνωμη για την παρεβλεψη αλλα μιας και το ενυδριο ειναι στο στρωσιμο δεν εδωσα σημασια..

Και παλι συγνωμη για το λαθος μου...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η αλγη ειναι τυπου Rhizoclonium

φωτο ΟΧΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ

κι εδω

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω τελικα ρε παιδια ειναι σοβαρο?????? :D

Περιμενε καποιον που ξερει για το θεμα να σου απαντησει.

Μην εισαι ανυπομονος,πριν λιγο ποσταρες :)

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε φωτο την δικια σου αλγη..Γιατι οι φωτο που δινεις δεν δουλευουν....

Ενταξυ αυριο αν η αλγη μεγαλωσει θα ξανα στειλω φωτο!!

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας

Link to comment
Share on other sites

η αλγη στην ουσια ειναι το αγριοχορτο του ενυδριου, μην τραιλενεσαι. δεν ξερω τα υγρα πυ εβαλες αλλα ορισμενα πρεπει να ειναι και λιπασματα. ποσες ωρες αναβει η λαμπα την ημερα και ποσες λαμπες εχει το ριο?

μηπως ομως ειναι μυκητας που βγαινει καμια φορα στα ξυλα? μου κανει εντυπωση που ειναι γλυωδης και μονο στα ξυλα. :)

Link to comment
Share on other sites

μηπως ομως ειναι μυκητας που βγαινει καμια φορα στα ξυλα?

:rasp:

Δεν ειναι αλγη αλλα ακινδυνος μυκητας που θα φυγει μονος του, μην τρελλαινεσαι, εχεις καιρο ακομα για να βγαλεις αλγες :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισως να ειναι ακυνδινος μυκητας να και φωτο

post-15146-1252143434_thumb.jpg

Και μια πανοραμική :rasp::angry2:

post-15146-1252143619_thumb.jpg

Ειναι μισοτελειωμένο!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ωραία το πας με τη διακόσμηση, απλά 2 πραγματάκια, το μπροστά φυτό με τα λευκά νεύρα είναι χερσαίο και δεν θα αναπτυχθεί μέσα στο νερό, επίσης οι ανούμπιες θα πρέπει ή να δεθούν πάνω σε ξύλα ή να μείνει ο κορμός τους εκτεθειμένος στο φως αλλιώς δεν αναπτύσσονται.

Καλή συνέχεια. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ωραία το πας με τη διακόσμηση, απλά 2 πραγματάκια, το μπροστά φυτό με τα λευκά νεύρα είναι χερσαίο και δεν θα αναπτυχθεί μέσα στο νερό, επίσης οι ανούμπιες θα πρέπει ή να δεθούν πάνω σε ξύλα ή να μείνει ο κορμός τους εκτεθειμένος στο φως αλλιώς δεν αναπτύσσονται.

Καλή συνέχεια. :angry2:

ΟΚ θα δω τι μπορω να κανω

Ευχαριστω πολύ ολους σας για το ενδιαφερον που δείχνετε

Link to comment
Share on other sites

επειδή από τη φωτό φαίνονται πολύ άσπρο και δεν κατάφερα να καταλάβω, αυτή η άλγη είναι αραιή σαν μπαμπάκι;

Έχει τριχίδια στα άκρα;

Είναι λευκή μονόχρωμη ή ημιδιάφανη που κατά τόπους γίνεται πιο πυκνή και γι αυτό φαίνεται άσπρη;

Υπάρχει μόνο στα ξύλα;

Τα είχες βράσει;

Είναι καινούργια στο ενυδρείο ή τα είχες και σε παλιότερο;

-------------------------------

τα καινούργια ξύλα, αν δεν τα βράσουμε, τείνουν να εμφανίζουν σαν μπαμπάκι σε περιοχές τους, σκέψου το σαν αφρό όμως, σαν συννεφάκια, χωρίς τριχίδια, άσπρες μάζες που είναι μήκυτες ακίνδυνοι και φαγώσιμοι για κάποια ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

επειδή από τη φωτό φαίνονται πολύ άσπρο και δεν κατάφερα να καταλάβω, αυτή η άλγη είναι αραιή σαν μπαμπάκι;

Έχει τριχίδια στα άκρα;

Είναι λευκή μονόχρωμη ή ημιδιάφανη που κατά τόπους γίνεται πιο πυκνή και γι αυτό φαίνεται άσπρη;

Υπάρχει μόνο στα ξύλα;

Τα είχες βράσει;

Είναι καινούργια στο ενυδρείο ή τα είχες και σε παλιότερο;

-------------------------------

τα καινούργια ξύλα, αν δεν τα βράσουμε, τείνουν να εμφανίζουν σαν μπαμπάκι σε περιοχές τους, σκέψου το σαν αφρό όμως, σαν συννεφάκια, χωρίς τριχίδια, άσπρες μάζες που είναι μήκυτες ακίνδυνοι και φαγώσιμοι για κάποια ψάρια.

Ειναι ημιδιαφανη και πολύ αραιή και ειναι μονο στα ξηλα.Δεν τα εχω βρασει και ειναι καινουρια.Αν δεν τα βρασω (για να μην χαλασω τον βυθο) θα υπαρχει προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

οπότε μάλλον είναι αυτοί οι μήκυτες που σου είπα. Κι εγώ πρώτη φορά όταν τα είδα πανικοβλήθηκα, αλλά έχουν αναφερθεί παρόμοιες περιπτώσεις ξανά εδώ στο az!

αν ψάξεις μήκυτες ξύλα θα βρεις υλικό.

θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει. Από δική μου εμειρία δεν μεταβάλλει ούτε καν τις μετρήσεις στο νερό, δεν το επιβαρύνει δηλαδή. Κάνε κανα τσεκάρισμα ωστόσο για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...