Jump to content

δωρο Nano Reef?


georot1981

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους τους θαλασσινους φιλους..με λενε γιωργο ειμαι 28 χρονων και μενω στο γαλατσι..η εμπειρια μου με τα ενυδρεια ειναι παρα πολυ μικρη.συγκεκριμενα 1 μηνα τωρα εχω φτιαξει εναν βιοτοπο με αφρικανικες κιχλιδες σε ενα ενυδρειο 340 λιτρων..φυσικα εχω καποια προβληματακια αλλα με την βοηθεια των παιδιων εδω μεσα προσπαθω να τα καταπολεμησω..

στο θεμα μας τωρα..σε 15 μερες εχει γενεθλια η κοπελα μου η οποια και αυτη δεν εχει καμια σχεση με ενυδρεια..σκεφτομαι να της αγορασω ενα 30λιτρο( nano cube reef )ενυδρειο και να τις φτιαξω κατι στο περιπου με αυτο που βλεπετε στο βιντεακι στην περιγραφη μου..στο water inn μου ειπε οτι με τα λεφτα που διαθετω δεν ειναι πολυ δυσκολο να στησει ενα μικρο βιοτοπο..απο ψαρακια σκεφτομαι να βαλω ενα clown..η 1 ζευγαρι αν φυσικα χωραει σε αυτα τα λιτρα..ο πωλητης του water inn μου ειπε οτι δεν εινα ιδυσκολο στην συντηρηση του μιας και το ενυδρειο θα ειναι με στρωμενο νερο απο το καταστημα με ζωντανο βραχο κλπ κλπ...τι λετε να το κανω το δωρο η θα δυσκολευτει πολυ?

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι Οχι...

Ο λογος ειναι πως ενα reef θελει μεγαλη εμπειρια οσο στα 30 λιτρα οπου οι τιμες θα ειναι δυσκολο να σταθεροποιηθει...

Τι θα ελεγες για εναν μονομαχο με ενα φυτεμενο ενυδριακι..??

Link to comment
Share on other sites

Και γλυκό να ήταν εγώ δεν θα έκανα τέτοιο δώρο καθώς πρώτα έρχεται η διάθεση και μετά η συντήρηση ενυδρείου, το αντίθετο δύσκολα, φαντάσου τώρα με το reef που πρέπει να γίνει και λίγο χημικός και βιολόγος για να καταλάβει τι γίνεται...

Καλύτερα να το συζητήσεις μαζί της και ανάλογα με τον ενθουσιασμό βλέπεις αν το αντέχει και πάλι θα πρότεινα κάτι σε γλυκό νερό με φυτάκια και εύκολα ψαράκια ή γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

σε ανυποπτο χρονο μου εχει πει οτι θα ηθελε να συντηρησει ενα ενυδρειακι...παντως δεν ξερω τι προσπαθουν να κανουν οι πωλητες..να πουλησουν η να βοηθησουν και να συμβουλευσουν?εμενα μου εδωσε να καταλαβω οτι ειναι πολυ απλο μιας και θα χρειαζεται πολυ μικρη εμπειρια μιας και ολα θα τα κανουνε τα εξαρτηματα του ενυδρειου..και μενα αυτο,τωρα που ασχολουμαι ενα μηνα με ενυδρεια μου φαινεται αστειο...εδω δυσκολευομαι με το γλυκο νερο ποσο μαλλον αν ηταν θαλασσινο...σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο με στρωμενο νερο και βραχο απο ετοιμο θαλασσινο ενυδρειο τι μπορει να παει στραβα?

Link to comment
Share on other sites

σε ανυποπτο χρονο μου εχει πει οτι θα ηθελε να συντηρησει ενα ενυδρειακι...παντως δεν ξερω τι προσπαθουν να κανουν οι πωλητες..να πουλησουν η να βοηθησουν και να συμβουλευσουν?εμενα μου εδωσε να καταλαβω οτι ειναι πολυ απλο μιας και θα χρειαζεται πολυ μικρη εμπειρια μιας και ολα θα τα κανουνε τα εξαρτηματα του ενυδρειου..και μενα αυτο,τωρα που ασχολουμαι ενα μηνα με ενυδρεια μου φαινεται αστειο...εδω δυσκολευομαι με το γλυκο νερο ποσο μαλλον αν ηταν θαλασσινο...σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο με στρωμενο νερο και βραχο απο ετοιμο θαλασσινο ενυδρειο τι μπορει να παει στραβα?

Οταν τα λιτρα ειναι λιγα ειναι πολυ ευκολο να αλλαξουν οι τιμες...Ακομα και απο την σκονη που υπαρχει στν αερα(Που λεει ο λογος ξερω εγω)...

Αν δεν εχεις κιολας την παραμικρη εμπειρια πως θα μπορεσεις να συντηρησεις Κοραλακια..??

Εδω ατομα που ασχολουνται χρονια με θαλασσινα αποτυνχανουν πολλες φορες...Οποτε ξανασκεψου το!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι Οχι...

Ο λογος ειναι πως ενα reef θελει μεγαλη εμπειρια οσο στα 30 λιτρα οπου οι τιμες θα ειναι δυσκολο να σταθεροποιηθει...

Τι θα ελεγες για εναν μονομαχο με ενα φυτεμενο ενυδριακι..??

Συμφωνω σε ολα!!!!

Κι εγω εναν μονομαχο θα σου προτεινα :angry2:

Αλλα εστω και για αυτο το ψαρακι θα πρεπει να ενημερωθεις καλα πριν το παρεις :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Απλα σκεψου την απογοητευση της οταν ολα πανε στραβα.Γιατι σε αυτα τα λιτρα και με ατομο που δεν εχει εμπειρια το κακο δεν θα αργισει να ερθει. :angry2:

Και εγω ειμαι υπερ του μονομαχου σε mini φυτεμενο ή ενα μικρο γαριδοενυδρειο.Δωρο που θα το εχει να το χαιρεται.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε, μαζί με το ενυδρείο δε μπορείς να της δωρίσεις και την όρεξη να διαβάζει γι αυτό και να κάθεται όλη μέρα από πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

ισως εχετε δικιο...πολυ ριψοκινδυνο αυτο που θελω να κανω..αλλα μου εδωσε να καταλαβω ο πωλητης..οτι ειναι τοσο απλο το θαλασσινο σε τοσο μικρο ενυδρειο...αρα παμε για αλλο δωρο μιας και ειχα σκοπο αν ηταν να κανω ενυδρειο να ηταν μονο θαλασσινο.. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

ισως εχετε δικιο...πολυ ριψοκινδυνο αυτο που θελω να κανω..αλλα μου εδωσε να καταλαβω ο πωλητης..οτι ειναι τοσο απλο το θαλασσινο σε τοσο μικρο ενυδρειο...αρα παμε για αλλο δωρο μιας και ειχα σκοπο αν ηταν να κανω ενυδρειο να ηταν μονο θαλασσινο.. :rasp:

Aν θες τι γνωμη μου ισως και καλυταρα :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...