Jump to content

Φωτισμός σε Dyi


malaw

Recommended Posts

Καλή σας μέρα φίλοι μου....θα ήθελα την βοήθεια σας κατασκευάζω μέ έναν φίλο έμπειρο στιν κολλήσεις ένα ενυδρείο 1.60*60*50 και θα ήθελα τις προτάσεις σας για τον φωτισμό...τι θα μπορούσαμε να βάλουμε για να το φωταγωγήσουμε με λάμπες Τ8 στο ενυδρείο θα μπούν αφρικάνες mbuna malawi....

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι δεν θες ιδιαιτερο φωτισμο.....εχω παρατηρησει οτι τα πολυφωτισμενα αφρικανικα δεν ειναι και πολυ ωραια.....αποψη μου να παιξεις περιπου στο 0.2 w/λιτρο σκοτεινο θα ειναι πολυ πιο ωραιο. εγγυημενα!!!!

μια τ8 στα 5000 kelvin ειναι οτι πρεπει πιστευω!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ καλή ιδέα απλά θα μπούν και φυτά στο ενυδρείο οπότε χρειάζονται 2 λάμπες προφανώς μία γιά φυτά και μία απλή ημέρας.....θα με ενδιέφερε πιο πολύ η πατέντα που θα χρησιμοποιήσουμε να μου δώσεται κάποιες ιδέες ....

Link to comment
Share on other sites

τι φυτα θα βαλεις στο αφρικανικο??? καμια anubia η καμια vallisneria. δεν χρειαζονται κανενα ειδικο φωτισμο....φτιαξε ενα καπακι στο εν¥δρειο σου ξυλινο και βαλε μια λαμπα φθοριου 1.5 μετρο. θα τις βρεις σε ολα τα ηλεκτρολογια.....ζητα στεγανα ντουι και αν βρεις παρε την λαμπα grolux της osram.

Link to comment
Share on other sites

grolux της osram.

Οι λάμπες της osram που είναι αντίστοιχου φάσματος με τις sylvania grolux είναι οι fluora

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε ο φίλος παραπάνω σε αφρικάνικο καμια valisneria και άμα ευδοκιμήσει. Ως εκ τούτου θα έλεγα ότι δύο λάμπες μία daylight και μία ροζ είναι μια χαρά. Από και και πέρα όμως αν κάποτε θελήσεις να το μετατρέψεις σε φυτεμένο ή βαρύ φυτεμένο ίσως θα πρέπει να προβλέψεις για τουλάχιστον 2 ή 3 συστοιχίες (4 -6 λάμπες) που δυσικά να ανάβουν ανά δυάδα ανεξάρτητα ώστε να είσαι έτοιμος για κάθε ενδεχόμενο.

Εγώ αυτό θα έκανα.

Επίσης μην ξεχάσεις, μια και το φτιάχνεις τώρα, να προβλέψεις και ανεμιστηράκια για ψύξη μία τετράδα εισόδου και μία δυάδα εξόδου (δωδεκάρια PC) νομίζω θα είναι καλά.

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω ανούμπιες :angry2: να πιάσουν πάνω σε πέτρες.....έχω ήδη κάτι νταμάρια 6-7 με 13 φύλλα η κάθε μια.....έλεγα να έχω ανοιχτό χωρίς καπάκια για να έχω πιο άμεση επαφή...

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτό ενυδρείο αφρικάνικο γενικά δεν συνηθίζεται.

Ανοιχτό ενυδρείο γλυκού νερού χωρίς φυτά που να μπορούν να ανθίσουν εκτός νερού ή να επιπλέουν ή γενικά να είναι immersed και όχι fully submersed προσωπικά δεν νομίζω ότι θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον (εκτός από το κίνδυνο να σου φύγουν έξω οι κιχλίδες).

Από και και πέρα κάθε ιδέα στη δοκιμή θα δείξει, στο κάτω κάτω αν δεν σου αρέσει φτιάχνεις μετά καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

επιτελους!!!

το ενυδρειο μου ειναι σχεδον ετοιμο κ απο θεμα φωτισμου! :)

αγορασα σημερα εναν μετασχηματιστη GLOMAT 2 με λαστιχενια ακρα. (εχει παροχη για 2 λαμπες χ 20W)

αγοραστηκαν 2 λαμπες της sera 15W τυπου Τ8 (λογω μεγαλης διαφορας στην τιμη του σετ μετασχηματιστη-λαμπων Τ5)

μια plant color στα 4900kelvin

κ μια daylight brilliant στα 6000kelvin.

ελπιζω να ειμαι καλυτερα σε σχεση με τις παλιες απλες φθοριου που ειχα 2χ3400kelvin (δεν εχω κανενα παραπονο κ απο αυτες,τα φυτα εχουν κανει το ενυδρειακι αμαζονιο!

τωρα πια παιζω στα 0,3W/Ltr νερου!ενταξει δεν ειναι κ τπτ φοβερο,απλα εχω πιο ''ειδικο'' φωτισμο τωρα! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...