Jump to content

Νέος στην κατασκευη και στησιμο ενυδρείου


stefan

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,

είμαι καινούργιος οσο αφορά το χόμπι εχω περάσει αρκετές ώρες διαβάσματος στο net για να αποφασίσω τι θα κάνω τελικά. Ποιο κάτω σας παραθέτω αυτά που κατέληξα και σε ορισμένα θέματα ζητώ την γνωμη σας και τις γνωσεις σας.

1. Αποφάσισα να κατασκευάσω μονος μου το ενυδρείο μιας και μου αρέσει να ασχολούμαι με ιδιοκατασκευές.

(για την επόμενη Κυριακή το προγραμματίζω μαζί με 2 φίλους)

2. Το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 1,20(μ)x0,50(π)x0,60(υ) περιπου 320ltr αν θυμάμαι καλά.

3. Για πάχος τζαμιών τα οποία έχω παραγγείλει επέλεξα 12αρι τζάμι μιας και η διαφορά τιμής απο το 10αρι ήταν μικρή.

4. Θα τοποθετήσω κόντρες (10αρι τζάμι) 2 οριζόντιες και 3 κάθετες πάνω κάτω και περιμετρικά θα μπουν και γωνίες αλουμινίου για να καλύψω τις ενώσεις αλλά και για παραπάνω σιγουριά.

5.Η σιλικόνη που θα χρησιμοποιήσω είναι SOUDAL SILIRUB AQ η οποία γράφει επάνω οτι είναι για ενυδρειακή χρήση.

6. Η βάση θα γίνει με μεταλλικό σκελετό και εξωτερικά θα ντυθεί με MDF και το δε καπάκι θα γίνει απο κόντρα πλακέ θαλάσσης μιας και είναι ανθεκτικό σε υγρασία.

7.Όταν με το καλο τελειώσει (θα μου πάρει αρκετο χρόνο λόγου φόρτου εργασίας...) θα γίνει φυτεμένο με φυτά χαμηλών απαιτήσεων (χωρίς διοξείδιο) και ψάρια σκέφτομαι για guppy και κάποια αλλα που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα τα ονόματα (για αυτά θα τα πουμε όταν έρθει η ώρα).

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Διάβασα αρκετά σχετικά με το θέμα του φίλτρου, με sump δεν θέλω να ασχοληθώ μιας και θέλει και δευτερη μικρότερη γυάλα, τρύπες στον πάτο του ενυδρείου κτλ...

Σκέφτηκα να κατασκευάσω ενα φίλτρο τύπου Αμβούργου το οποίο φένετε οτι είναι πολύ εύκολο, δεν βρήκα κατι αρνητικό απο αυτα που διάβασα οσον αφορά την απόδοση του και την λειτουργία του.

Η αλλη λύση είναι ενα φιλτρο του εμπορίου με τα αντίστοιχα λίτρα την ώρα.

ΠΟΙΑ απο τα δυο θα μου προτείνατε βάση γνώσεων και εμπειρίας?

Αν πάω για φίλτρο τύπου Αμβούργου πόση πρέπει να ειναι η επιφάνεια απο το σφουγγαρι σε σχέσει με τα λίτρα που θα έχω? καθώς επίσης ποιο θα πρέπει να είναι το πάχος του σφουγγαριού (5εκ-10εκ) και η πυκνότητα του.

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...