Jump to content

ΑΣΤΕΡΙΑΣ-ΑΧΥΝΟΣ-ΓΑΡΙΔΕΣ


TAKHS

Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ(60 ΛΙΤΡΑ) ΜΕ ΕΝΑΝ ΚΛΟΟΥΝ 1 ΣΚΟΠΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΓΚΑΝΙΕΛΑ. ΕΧΩ ΤΡΙΑ ΚΟΡΑΛΙΑ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΕΝΑ ΣΑΡΚΟΦΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ..... ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ RED KNOD SEA STAR AFRICAN K' PINCUSHION URCHIN BLUE K' ΑΠΟ ΓΑΡΙΔΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ BLOOD RED FIRESHIING -- BANDED CORAL SHRING-- PEPPERMINT SHRIMP..ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΕΡΙ ΓΑΡΙΔΩΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΦΩΛΙΑ...Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.....

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ->

ΚΗ 12,3

CA 400

Υ.Γ.: ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ :angry2::rasp: "ΜΩΡΟ ΜΟΥ" :bowdown::o ΜΙΑ ΕΦΥΛΙΑ........

ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗΜΟ ΠΕΙΤΕ ΤΟ............

:rasp::excl: ΦΙΛΙΚΑ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις τανγκ σε 60 λιτρα...? :angry2: ελπιζω να ειναι πολυυυυυ μικρος.

η παγκανιελα δεν ειναι παλιοχαρακτηρας ιδιαιτερα σε τοσο μικρο ενυδρειο..?

μην το στοκαρεις τοσο ακομη και με γαριδες το νανο σου...

ΥΓ.σε παρακαλω γραφε με μικρα....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

εχεις τανγκ σε 60 λιτρα...? :bowdown: ελπιζω να ειναι πολυυυυυ μικρος.

η παγκανιελα δεν ειναι παλιοχαρακτηρας ιδιαιτερα σε τοσο μικρο ενυδρειο..?

μην το στοκαρεις τοσο ακομη και με γαριδες το νανο σου...

ΥΓ.σε παρακαλω γραφε με μικρα....

συγγνωμη ξεχαστηκα!!!!!!!!!!!!!!!! τι εννοεις στροκαρισμα............ το ενυδρειο τρεχει ενα χρονο !!!!!!!!!!! απλα ειχα καποιες ατυχιες ιδιαιτερα με ανευθυνα καταστηματα!!!!!!!!!!!ο συγγεκριμενος αχυνος κ' ο αστεριας πως σου φενεται σαν επιλογη! :angry2::rasp:

εξηγησε μου λιγο την ενσταση σου για τις γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

στοκαρισμα=το συνολο των ζωων σου.

δεν συμφωνω εγω προσωπικα για τα 2 παραπανω ζωα που αναφερεις....σε περισσοτερα λιτρα,ναι.

***οταν λες ατυχιες με ανευθυνα καταστηματα,τι εννοεις...?αν μπορεις γινε πιο σαφης.

Link to comment
Share on other sites

στοκαρισμα=το συνολο των ζωων σου.

δεν συμφωνω εγω προσωπικα για τα 2 παραπανω ζωα που αναφερεις....σε περισσοτερα λιτρα,ναι.

***οταν λες ατυχιες με ανευθυνα καταστηματα,τι εννοεις...?αν μπορεις γινε πιο σαφης.

ΑΣΤΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ!!!!!βοηθησε με λιγο σε σχεση με αχυνο γαριδες αστερια........ δεν σκεφτομαι να τα προσθεσω ολα μαζι απλα να τα βρω.... και σιγα σιγα θα τα βαλω>>>>εξαλλου ειναι και το θεμα των χρηματων!!!!! πιστευεισ οτι οι γαριδες χρειαζεται να ειναι 2 ιδιες .. ή αν ειναι 2 διαφορετικες σε ολοκληρο το ενυδρειο....δεν θα κανει την διαφορα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Oλα αυτα τα εχεις σε 60 λιτρα? :angry2: Ειναι παρα πολλα και τα ψαρια και τα κοραλια για τα λιτρα σου.

Με τα νιτρικα πως τα πας?

Και ο αστεριας και ο αχινος απαιτουν καθαρο νερο,χωρις νιτρικα.

Ο αστεριας αυτος θα σου φαει τα κοραλια,τις γαριδες και γενικα οτι βρει μπροστα του.

Ο αχινος ειναι οκ,αλλα στα λιτρα που εχεις,πρεπει να αφαιρεσεις ζωντανα και οχι να προσθεσεις.

Καλοπροαιρετα παντα,για να μην εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Oλα αυτα τα εχεις σε 60 λιτρα? :angry2: Ειναι παρα πολλα και τα ψαρια και τα κοραλια για τα λιτρα σου.

Με τα νιτρικα πως τα πας?

Και ο αστεριας και ο αχινος απαιτουν καθαρο νερο,χωρις νιτρικα.

Ο αστεριας αυτος θα σου φαει τα κοραλια,τις γαριδες και γενικα οτι βρει μπροστα του.

Ο αχινος ειναι οκ,αλλα στα λιτρα που εχεις,πρεπει να αφαιρεσεις ζωντανα και οχι να προσθεσεις.

Καλοπροαιρετα παντα,για να μην εχεις προβληματα.

ME ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ολα θα πανε καλα....

1ον αχυνος ενταξει.

2ον για γαριδες τι εχετε να μου προτινετε???

3ον ειχα διαβασει οτι ο συγγεκριμενος αστεριας ειναι σαρκοφαγος απλα νομιζα οτι θα χρειαζοταν καποια συγγεκριμενη τροφη.........................

Link to comment
Share on other sites

τι σου ειπε παραπανω ο ακης,και τι συνεχιζεις να ρωτας και να σκεφτεσε.............

αφου στο τελος θα κανεις αυτο που θελεις γιατι μας ρωτας..?

Link to comment
Share on other sites

τι σου ειπε παραπανω ο ακης,και τι συνεχιζεις να ρωτας και να σκεφτεσε.............

αφου στο τελος θα κανεις αυτο που θελεις γιατι μας ρωτας..?

EΝΤΑΞΕΙ ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ........... ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!! ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΗΨΗ ΚΑΠΟΙΟΣ . ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ.............. :angry2::rasp::bowdown::o:rasp::excl::thumbup::thumbdown::hysterical::hysterical:;)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας σταματα να φωναζεις και γραφε με μικρα....

ας δουμε λοιπον τα δικα σου τα στοιχεια....

για δωσε μας πληρη στοιχεια αλλα και μετρησεις του ενυδρειου σου.

****απαντησεις του στυλ ''εγω φταιω που ρωτησα κλπ'',ειναι εντελως αστοχες αφου εδω μεσα προσπαθουμε ολοι μας για το καλο του χομπι και για καλυτερη ενημερωση.δηλαδη αν σου ελεγε και καποιος απο αυτους που σου απαντησαν οτι ''χασαμε το χρονο μας μαζι σου'' τι θα γινοτανε....?

τις μετρησεις και τα στοιχεια σου φιλε μου....

Link to comment
Share on other sites

EΝΤΑΞΕΙ ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ........... ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!! ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΗΨΗ ΚΑΠΟΙΟΣ . ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ.............. :angry2::rasp::bowdown::o:rasp::excl::thumbup::thumbdown::hysterical::hysterical:;)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Τακη δωσε και σε εμας το αντιστοιχο δικαιωμα.

Και σε παρακαλω,μην με κανεις να σου πω οτι φταιμε που σου απαντησαμε.Δεν θελω.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας σταματα να φωναζεις και γραφε με μικρα....

ας δουμε λοιπον τα δικα σου τα στοιχεια....

για δωσε μας πληρη στοιχεια αλλα και μετρησεις του ενυδρειου σου.

****απαντησεις του στυλ ''εγω φταιω που ρωτησα κλπ'',ειναι εντελως αστοχες αφου εδω μεσα προσπαθουμε ολοι μας για το καλο του χομπι και για καλυτερη ενημερωση.δηλαδη αν σου ελεγε και καποιος απο αυτους που σου απαντησαν οτι ''χασαμε το χρονο μας μαζι σου'' τι θα γινοτανε....?

τις μετρησεις και τα στοιχεια σου φιλε μου....

KH=10.2 εχω προσθεσει buffer.(για να το διατηρησω κοντα στο 12 ωστε να εχω το περιθωριο καταναλωσης για πιο μετα)

CA=400.

NO2=0.02

NO3=10

AM=0

60λιτρο με χημικο φιλτρο (ανθρακα-αντιφωσφορο) + βιολογικο υλικο.(κεραμικα μπαλακια).

ΖΩΝΤΑΝΑ,

ενα πολυ μικρο σκοπας-μια παγκανιελα-κλοουν κλασικο.

κοραλια=> μερικα μανιταρια-ενα σαρκοφυτο-εναν πολυποδα-(απο εβδομαδα μια μικρη εφυλια 3-4 κεφαλια)

3 ερυμητες- 2 τουρμπινες.

κυκλοφορια,

με δυο κυκλ. των 900 l/h .

26-27 θερμοκρασια.

φωτισμος ,

36w.. αλλα θα αντικατασταθει με μια 40w (τον επομενο μηνα αφου ειναι η ημ/νια αλλαγης).

επισης ,

μπολικη αναταραχη στην επιφανεια για την μερικη αντικατασταση της υπερχειλισης...

ταισμα,

flakes με σκορδο για την ενυσχιση του ανοσοποιητικου συστηματος(ψαρια).

κ' με gamma nutraplus της tropical marine centre (κοραλια).-μια φορα την εβδομαδα.

αλλαγη,

καθε 15 ημερες 10 λιτρα με tropic marine pro-reef.

ΑΥΤΑ οτι αλλες διευκρυνησεις...

Link to comment
Share on other sites

KH=10.2 εχω προσθεσει buffer.(για να το διατηρησω κοντα στο 12 ωστε να εχω το περιθωριο καταναλωσης για πιο μετα)

Αυτό εδώ δεν το έχω ακούσει .Σκοπός σου είναι να διατηρείς σταθερές τιμες και όχι να ρίχνεις παραπάνω ώστε να μην ασχολείσαι για μια βδομάδα με το Kh σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ δεν το έχω ακούσει .Σκοπός σου είναι να διατηρείς σταθερές τιμες και όχι να ρίχνεις παραπάνω ώστε να μην ασχολείσαι για μια βδομάδα με το Kh σου.

OXI ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΚΑΤΙ κανω τεστ καθε 3μερες . οταν ομως το ΚΗ μου βρισκετε κοντα στο 10 προσπαθω να το αναιβασω ...ετσι ωστε στο μελλον να εχω το περιθωριο...... δλδ τωρα που το ενυδρειο δεν ειναι πολυ φορτωμενο καλο βρισκω το ΚΗ μου να ειναι ψηλα..για να μην ειμαι στο οριο πιο μετα...

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που θελει να πει ο salamander ειναι να ριξεις βαρος στην προσπαθεια να εχεις σταθερο το kh στη διαρκεια της εβδομαδας,ειτε εχεις καταναλωση,ειτε οχι.Τοτε 8-10 kh θα ειναι μια χαρα.Μην προσπαθεις να ανεβεις παραπανω.Πολυ υψηλες τιμες μπορουν να οδηγησουν σε ανισορροπια.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που θελει να πει ο salamander ειναι να ριξεις βαρος στην προσπαθεια να εχεις σταθερο το kh στη διαρκεια της εβδομαδας,ειτε εχεις καταναλωση,ειτε οχι.Τοτε 8-10 kh θα ειναι μια χαρα.Μην προσπαθεις να ανεβεις παραπανω.Πολυ υψηλες τιμες μπορουν να οδηγησουν σε ανισορροπια.

ααααα ok ειναι μια λογικη και αυτη!!!!!! σιγουρα παντως σωστη!!!!!!

οσο για τον προβληματισμο που δειχνετε σε σχεση με αχυνο-αστερια(blue-pink sea aster)-γαριδες=>ΜΠΟΡΕΙΤΕ λιγο να μου εξηγησετε τα μειωνεκτηματα μου/ενυδρειου μου.

ευχαΡΙΣΤΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites

1,το πολυ 2 γαριδες βαλε.

Ο αστεριας οπως ειπαμε δεν ειναι reef-safe

Ο αχινος,εφοσον δεν εχεις νιτρικα,θελει ενα αρκετα μεγαλο ενυδρειο με αλγες,ειτε πρασινες,ειτε κοραλινες για να φαει.Και τρωει πολυ.Αν νομιζεις οτι εχεις τροφη στο ενυδρειο σου γιαυτον βαλτον.Επισης ειναι ευαισθητος ακομα και σε μικρες μεταβολες της αλατοτητας,πραγμα που σε 60 λιτρα αναποφευκτα λογω μικρου ογκου ,θα εχεις.

Σε γενικες γραμμες αυτα.Το βλεπεις και πραττεις αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

1,το πολυ 2 γαριδες βαλε.

Ο αστεριας οπως ειπαμε δεν ειναι reef-safe

Ο αχινος,εφοσον δεν εχεις νιτρικα,θελει ενα αρκετα μεγαλο ενυδρειο με αλγες,ειτε πρασινες,ειτε κοραλινες για να φαει.Και τρωει πολυ.Αν νομιζεις οτι εχεις τροφη στο ενυδρειο σου γιαυτον βαλτον.Επισης ειναι ευαισθητος ακομα και σε μικρες μεταβολες της αλατοτητας,πραγμα που σε 60 λιτρα αναποφευκτα λογω μικρου ογκου ,θα εχεις.

Σε γενικες γραμμες αυτα.Το βλεπεις και πραττεις αναλογα.

πολυ ωραια!!! εχω καταληξει στα εξης ειδη!!!!!!!!!!!

ΓΑΡΙΔΕΣ=>peppermint shrimp(1)+scarlet skunk cleaner shrimp(1)..

αχινο λεω να μν βαλω για αυτα που μου ανεφερες αλλα και για κατι ακομα λεπτομερειες που διαβασα σε ενα βιβλιο μου...

ΑΣΤΕΡΙΑ=>εχω καταλαβει οτι ο RED KNOD SEA STAR AFRICAN ειναι σαρκοφαγος.επισης οτι o blue-pink sea aster δεν αντεχει ευκολα... ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙΣ;;;; εγω που ξανα κοιταξα βρηκα εναν αστερια πρασινο που χωνετε στον αραγωνιτη...(μονο που δεν θυμαμαι ονομα)..

!!!!!!!!!!!!!!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΚΗ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΤΕΡΙΑ=>εχω καταλαβει οτι ο RED KNOD SEA STAR AFRICAN ειναι σαρκοφαγος.επισης οτι o blue-pink sea aster δεν αντεχει ευκολα... ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙΣ;;;; εγω που ξανα κοιταξα βρηκα εναν αστερια πρασινο που χωνετε στον αραγωνιτη...(μονο που δεν θυμαμαι ονομα)..

Υπάρχουν αρκετά reef safe είδη αστερία αλλά τα περισσότερα θέλουν ώριμο ενυδρείο διότι είναι ευαίσθητα

Κάποια απο αυτά,

Fromia monilis,Tamaria sp,Echunaster sp

και ο Linckia laevigata(με χρονο ζωης περιπου 6 μηνες).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετά reef safe είδη αστερία αλλά τα περισσότερα θέλουν ώριμο ενυδρείο διότι είναι ευαίσθητα

Κάποια απο αυτά,

Fromia monilis,Tamaria sp,Echunaster sp

και ο Linckia laevigata(με χρονο ζωης περιπου 6 μηνες).

ΤΕΛΕΙΑ τελικα απ΄ οτι φενεται δεν θα βαλω αχινο και αστερια!!!!!!!!!! εξαλλου στο αλμυρο νερο εχουμε διαφορες / πολλες επιλογες...ΚΟΡΑΛΙΑ ΨΑΡΙΑ ΚΤΛ

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς φίλε μου τα μικρά ενυδρεία δεν έχουν περιορισμό μόνο στη ποσότητα και στο μέγεθος των φιλοξενούμενων οργανισμών αλλά και στη ποικιλία :angry2:

οι αστερίες λχ τρέφονται από το βράχο -σχεδόν αποκλειστικά- σκέψου τι δυνατότητες επιβίωσης έχει σε ένα ενυδρείο με 200 κιλά βράχο και σε ένα με 2-10 κιλά

να ξέρεις επίσης ότι οι αστερίες όπως και πολλοί άλλοι οργανισμοί στο φυσικό τους περιβάλλον τρέφονται σχεδόν όλη τη μέρα,

όταν τους βάλεις σε ένα ενυδρείο λογικό είναι να μη περιμένουν να ρίξεις τροφή για να φάνε , έτσι ότι βρεθεί στο πέρασμα τους φαγώσιμο θα το χτυπήσουν

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΑ τελικα απ΄ οτι φενεται δεν θα βαλω αχινο και αστερια!!!!!!!!!! εξαλλου στο αλμυρο νερο εχουμε διαφορες / πολλες επιλογες...ΚΟΡΑΛΙΑ ΨΑΡΙΑ ΚΤΛ

:angry2: Πολυ χαιρομαι για την αποφαση σου :rasp:

Εγω θα εδινα το σαρκοφυτο τωρα ή τουλαχιστον οταν θα μεγαλωνε (γιατι γινεται τεραστιο)και θα εβαζα και ζωανθιδες,που ειναι μικρες και ανεκτικες σε διαφορες συνθηκες φωτισμου και νερου.

Μπορεις να μας πεις τι φως εχεις?

Link to comment
Share on other sites

:angry2: Πολυ χαιρομαι για την αποφαση σου :rasp:

Εγω θα εδινα το σαρκοφυτο τωρα ή τουλαχιστον οταν θα μεγαλωνε (γιατι γινεται τεραστιο)και θα εβαζα και ζωανθιδες,που ειναι μικρες και ανεκτικες σε διαφορες συνθηκες φωτισμου και νερου.

Μπορεις να μας πεις τι φως εχεις?

εχω αναφερει πιο πανω οτι εχω μια λαμπα 38watt (που θα αντικατασταθει με 2χ40) δωσε μου φωτο για να καταλαβω ποιες ειναι οι ζωανθινες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα,ποσα kelvin ειναι η λαμπα σου,και τι λαμπα ειναι?

Κανε μια αναζητηση για Zoanthids

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα,ποσα kelvin ειναι η λαμπα σου,και τι λαμπα ειναι?

Κανε μια αναζητηση για Zoanthids

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...amp;pcatid=1861 το ζωο υπαρχΕΙ ηδη στο ενυδρειο μου..δεν ξερω ομως αν ειναι αυτο που μου λες εσυ!!!

τωρα η λαμπα μου ειναι 10000Κ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...